VYSOKÉ VESELÍ

Sídliště, založené před r. 1323, bylo na městečko povýšeno před r. 1533. Na město bylo povýšeno 5. května 1908. V 16. století užívalo městečko znaku, který se popisoval takto: "Štít modré aneb lazurové barvy, v němžto brána na způsobu věže z kvádrového kamene zděná, na gruntu kamenném anebo skalky tesané, nad bránou pět stínků kamenných, nad nimi vokna tři, jedno nad druhým s mřížemi bílými anebo železnými, při vrchu té věže jinejch stínků sedum v způsobu prvních pěti a potom krov vo třech špicech, na kterýchžto jedné každé korouhvička bílá neb železná."
Císař Rudolf II. privilegiem z 25. února 1580 polepšil tento znak na žádost Jana st. Bořka Dohalského z Dohalic, a to tímto způsobem, že v bráně měl nadále být na zlatém řetěze zavěšen štít se znakem Dohalských a nad branou vytesaná písmena J. B. Z. D. Na pečeti byl však tento obraz vyryt nikoli jako jedna věž, nýbrž nad dolní jednotnou částí byly tři úzké věže, střední s oknem, boční jenom z kvádrů. Každá věž měla cimbuří o třech stínkách a helmicovou střechu s makovicí. Když bylo Vysoké Veselí povýšeno v r. 1908 na město, potvrdil mu císař František Josef I. zároveň privilegiem z 5. května 1908 i užívání starého znaku, a to nikoli v podobě užívané na pečeti, nýbrž v původní podobě jediné mohutné věže s trojí střechou, jak to popisovalo původně staré privilegium.
Popis znaku: V modrém štítě na šedé skále, která z okraje paty štítu vyniká, vystupuje stříbrná věž s branou o dvou poschodích, z přirozených kvádrů postavená. Spodní část věže obklopuje ochoz s cimbuřím o pěti stínkách, v hořejší části je cimbuří o sedmi stínkách. Ve věži jsou tři okénka nad sebou, s bílými mřížemi. Věž má červenou střechu s třemi hřebeny, na každém z nich je bílá větrná korouhvička doleva obrácená. V otevřené bráně visí na zlatém řetězu rozpoltěný štítek, jehož pravé pole je černě a zlatě šachováno (15 polí), levé pak je zlaté. Nad branou jsou vytesána písmena J. B. Z. D. Na horním okraji štítu spočívá stříbrná zděná koruna s pěti stínkami.