Nové Noviny č. 11/0017. března 2000str. 3

Informační centrum před otevřením

Jičín - V minulém týdnu dokončila jičínská stavební společnost ESCO úpravy přízemních prostor Valdštejnského zámku, v nichž ještě před nedávnem sídlil obchod České sklo Zdeňky Jenkové.

Souběžně s těmito aktivitami došlo k rekonstrukci zadního traktu prodejny a z bývalých skladů vznikla opět původní "sloupová síň". V těchto nově zpřístupněných historických prostorách zámku provádí v těchto dnech jičínský výtvarník Petr Heber instalaci stálé expozice z díla Radka Pilaře a Václava Čtvrtka. V bývalém obchodu bude nadále sídlit Městské informační centrum, jehož majitelem a provozovatelem je ing. Jiří Lingr, podnikající jako fyzická osoba na základě živnostenského oprávnění.

Město na rekonstrukce této části zámku vynaložilo ze svého rozpočtu 1 254 000 korun, na vybavení interiérů Městského informačního centra 200 000 korun a dalších 300 000 korun jako roční příspěvek na jeho činnost. V případě, že bude v příštích dnech mezi nájemcem a Městským úřadem Jičín podepsána smlouva korespondující se smlouvou předchozí, kdy MIC sídlilo v městském objektu na Valdštejnově náměstí čp. 73, nebude provozovatel městu platit ani nájemné ani spotřebované energie (vodu, elektřinu, teplo).

(mar)


Začali s výběrem nájemníků

Nová Paka - Novopačtí radní se shodli na úpravách rozpočtu města. Posledními škrty v jeho jednotlivých kapitolách docílili, aby byl na nejbližší pracovní schůzi zastupitelů předložen jako vyrovnaný.

Návrh rozpočtu Nové Paky na rok 2000 počítá s výdaji, které mírně přesáhnou hranici 146 miliónů korun, a schválen by měl být 20. března. Celkové příjmy rozpočtu letos ovlivnila suma státních dotací, které se pohybují v desítkách miliónů korun. K největším investicím patří výstavba nové sportovní haly, kanalizačního sběrače a bytů.

"Vyškrtaly se položky, které byly deficitní. Nebylo například doporučeno čerpání desetimiliónového hypotečního úvěru na výstavbu bytů," uvedl místostarosta Miroslav Pitra. Přestavba bývalé ubytovny SSAZ na byty pro sociálně potřebné bude tedy financována z městských zdrojů a státní dotace.

Noví nájemníci by se do pětadvaceti garsonek měli nastěhovat už v druhé polovině letošního roku. "Už dnes začíná bytová komise s výběrem ze seznamu uchazečů, kterých je přihlášeno kolem devadesáti," poznamenal Pitra. Město počítá například s tím, že by zde střechu nad hlavou mohly získat například svobodné ženy s malými dětmi.

(jn)


PORAŽENÍ DVOU VZROSTLÝCH LIP mezi Čejkovicemi a Vokšicemi bylo povolené, tedy legální. Podle vyjádření starosty Obecního úřadu Podhradí Jaroslava Petržilky došlo k pokácení stromů po důkladném průzkumu jejich zdravotního stavu odbornou pracovnicí referátu životního prostředí OkÚ Jičín RNDr. Vladimírou Smolíkovou a RNDr. Lenkou Šoltysovou. Jejich stanovisko bylo jednoznačné, stromy byly napadeny kořenovou dřevomorkou. "Stáli jsme tedy před rozhodnutím, zda stromy ošetřit a oddálit jejich likvidaci maximálně o dva roky, nebo je pokácet a ihned je nahradit stromy zdravými," dodává starosta Podhradí. Po dohodě s jičínskou Správou a údržbou silnic (stromy rostly v příkopu silnice) a souhlasném vyjádření referátu životního prostředí OkÚ vydal OÚ Podhradí rozhodnutí k jejich pokácení, které odborně provedla jičínská společnost Viscaria. Pařezy budou v příštích dnech vyfrézovány a na stejném místě dojde koncem března k vysazení nových, částečně již vzrostlých lip. V Jičíně na rohu ulic Svatopluka Čecha a Vrchlického před domem čp. 317 byl v minulých dnech pokácen strom (kulový javor) údajně rovněž z důvodu jeho špatného zdravotního stavu. V tomto případě strom doplatil na "umění" řidičů, kteří se o jeho kmen v minulosti již několikrát nechtěně zastavili, čímž ho trvale poškodili. Byl poražen pracovníky Technických služeb města Jičína, kteří zde rovněž vysadí nový vzrostlý strom. V tomto případě však řádná žádost o povolení k jeho odstranění na stole referentky pro městskou zeleň a životní prostředí ing. Šárky Sedlákové na MěÚ Jičín schází.

FOTO: mar


Dva mobily dostalo město darem

Jičín - Vedení Městského úřadu v Jičíně obdrželo v těchto dnech darem dva mobilní telefony od firmy Ericsson. V děkovacím dopise představitelé společnosti uvádějí, že se jedná o pozornost za vstřícný přístup při vyřizování žádosti o umožnění realizace aktivit firmy Český mobil ve městě. Cena telefonů je přirovnána k hodnotě propagačního materiálu, a městská rada se proto rozhodla tento dar přijmout pro další potřeby městského úřadu.

Oba mobilní telefony budou podle vyjádření místostarosty Vlastislava Matuchy k dispozici především "terénním" pracovníkům městského úřadu a za jejich provoz i účelné využití má nadále odpovídat odbor organizačních a vnitřních věcí MěÚ, kde budou pracovníkům radnice k dispozici.

Firma Český mobil v listopadu loňského roku požádala městskou radu o povolení umístění své přenosové techniky na Hotel Start a střechy domů čp. 563 a 564 v Barákově ulici. Základnové stanice třetího operátora v České republice rozšiřují široké veřejnosti nabídku a rozsah dosud poskytovaných telekomunikačních služeb. Dvě nové jičínské antény s dosahem asi čtyř kilometrů mají pokrývat telefonním signálem především lokalitu města a části silnice Jičín - Turnov. Za umístění obou vysílačů na městských střechách platí Český mobil jičínské radnici řádný nájem.

(mar)


Komise péče o rodinu a dítě

Jičín - Z důvodu přenesení některých pravomocí ze státní sféry na jednotlivé obce dle zákona č. 359/99 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí zřídila městská rada počínaje 23. březnem komisi péče o rodinu a dítě Městského úřadu Jičín.

Komise bude nadále vykonávat přenesenou působnost k výkonu státní správy ve výše uvedené oblasti a rozhodovat o ukládání opatření zajišťujících ochranu práv dětí s důrazem kladeným na základní hledisko, kterým je především zájem a blaho dítěte. V pravomoci komise je mimo jiné i ukládat nápravná opatření jak dětem a rodičům, tak i dalším osobám, které svým jednáním narušují řádnou výchovu dětí a mládeže. Městská rada zároveň upozorňuje ředitele a ředitelky jičínských škol a školských zařízení na povinnost neprodleně hlásit jakékoliv poznatky o týraných či jinak diskriminovaných dětech. Od 1. dubna 2000 jsou tyto skutečnosti a poznatky povinni hlásit na odbor sociálních věcí Městského úřadu v Jičíně.

Komise péče o rodinu a dítě MěÚ Jičín bude nadále pracovat v tomto složení: Předseda komise - ing. Rostislav Vodák (vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Jičín, tel. 0433/545 160), členové komise - Věra Doušová (pracovnice odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Jičín), Alexandra Vitíková (pracovnice odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Jičín), RNDr. Břetislav Jírovec (vedoucí odboru školství MěÚ Jičín, tel. 0433/545 172) a Jitka Mádlová (pracovnice odboru školství MěÚ Jičín).

(mar)


VĚTŠÍ NABÍDKA Jičínské Knihkupectví U Pašků se od 1. března rozšířilo o nové prodejní plochy. Po nezbytných stavebních úpravách byla otevřena v prostorách bývalého "Koloniálu U Melichárků" v Palackého ulici prodejna odborné technické literatury, CD-ROMů, videokazet a hudby. Z odborné literatury je zde v prodeji počítačová literatura, především z nakladatelství Computerpress, Grada a Benn. Technická literatura je zaměřena na elektro, dále jsou zde příručky pro opravu automobilů a široká nabídka příruček stavebních. V oblasti CD-ROMů jsou k dostání encyklopedie pro děti i dospělé. Postupně bude zahájen prodej hudebních nosičů - CD a MC kazet a přibudou i hudebniny a zpěvníky. Jako dárek s ohledem na to, že březen je měsíc internetu, poskytuje Knihkupectví U Pašků během tohoto měsíce 5% slevu na literaturu zaměřenou právě na internet.

(PI)


Městu dluží dokonce i zastupitelé

Jičín - Z řad obyvatel města v minulých dnech zazněly kritické připomínky na adresu radnice, které se nedaří řádně vybírat finanční poplatky, jejichž úhrada vyplývá z Městské vyhlášky č. 1/95 o městských poplatcích.

Kritikům se jednalo zejména o vybírání poplatků "z reklam", respektive z instalovaných přenosných reklamních "áček" před obchody, a vybírání poplatků "z lůžek". Ve druhém případě se jedná o vyhláškou danou povinnost odvádět poplatky z "rekreačních" lůžek pronajímaných v rámci celoročního cestovního ruchu. V tomto bodě se městská rada shodla na tom, že kontrola odvádění poplatků z lůžek je údajně velmi problematická.

Složitou by však neměla být kontrola hrazení poplatků z reklamních poutačů nejrůznějších rozměrů a tvarů, na jejichž umístění se vztahuje poplatek za zvláštní užívání veřejného prostranství, stanovený na základě výše zmíněné městské vyhlášky. I umístění přenosného "áčka" musí být povoleno městem, přičemž žadatel zaplatí 1 000 korun za vydání správního rozhodnutí v případě používání jedné reklamy po dobu jednoho roku (do 6 měs. - 500 Kč, do 10 dnů - 100 Kč). Na dalších 300 korun ročně ho pak přijde zmíněný místní poplatek.

K dnešnímu dni je na katastrálním území města Jičína používáno 36 "áček" zcela načerno (pro město - 46 800 Kč), dalších 41 reklamních poutačů bylo kdysi povoleno, ale jejich majitelé nemají zaplacen roční místní poplatek (- 12 300 Kč) a z nich 15 nemá zaplacen poplatek tisíc korun za vydání správního rozhodnutí (- 15 000 Kč), protože jejich "áčka" byla povolena v době, kdy se tento poplatek ještě nehradil. Město tak v tuto chvíli přichází o 74 100 korun. Tato čísla však samozřejmě nejsou zcela úplná, proto ve skutečnosti bude výsledná částka vyšší. Na seznamu dlužníků se dokonce vyskytují jména členů městského zastupitelstva, kteří hrazení výše uvedených poplatků svým rozhodnutím schválili.

(mar)


Nové Noviny