Nové Noviny č. 11/0017. března 2000str. 5

Z bloku Policie České republiky

Hořice - Šestatřicetiletému výtržníkovi z Hořicka bylo sděleno obvinění ze spáchání trestných činů útoku na veřejného činitele a výtržnictví. Těchto skutků se dopustil dne 2. března kolem 19.00 hodiny tím, že při jízdě vlakem v podnapilém stavu odmítl průvodčímu zaplatit jízdenku a potom ho ještě fyzicky napadl. Když byl na vlakovém nádraží kontrolován policejní hlídkou, odmítl prokázat svoji totožnost a napadl i policistu. Po použití donucovacích prostředků byl agresivní, proto mu byl zajištěn nocleh v Protialkoholní záchytné stanici v Hradci Králové.

Libáň - Dosud nezjištění zloději se v noční době ze 4. na 5. března vysazením vrat vloupali na oplocený pozemek u rybníka na Libáňsku. Z volně přístupného přístřešku pak ukradli čtyři metry dlouhou hliníkovou loď, opatřenou třemi dřevěnými lavičkami. Obecnímu úřadu způsobili škodu ve výši asi 5 tisíc korun.

Lázně Bělohrad - Čtyřiadvacetiletému pachateli z Bělohradska a čtyřiadvacetileté pachatelce z Novopacka bylo policejním vyšetřovatelem sděleno obvinění ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Tohoto trestného činu se dopustili v přesně nezjištěné době od měsíce srpna loňského roku do února roku 2000, kdy celkem v šedesáti případech prodali anebo nabízeli osmi poškozeným z Novopacka a Bělohradska drogu metamfetamin (Pervitin). Za prodané drogy získali od poškozených celkem 40 tisíc korun.

Železnice - K odcizení tří kusů pískovcových květináčů z předzahrádky jednoho z domů v obci došlo v noci na 7. března. Jednalo se o tři květináče průměru 50 cm, výšky 35 cm s plnými držadly ve tvaru uší. Majitelce tím způsobili škodu asi 6 tisíc korun.

Ostroměř - V průběhu listopadu 1999 až ledna 2000 ukradl z bytu své matky 25 letý syn různé šperky a na otcovu platební kartu provedl několik výběrů peněz. Rodičům tím způsobil škodu přes 60 tisíc korun. Zloděj byl obviněn z trestného činu krádeže a neoprávněného držení platební karty.

(tm)


Větší dozor městské policie

Jičín - Městská rada po posouzení současného stavu pěších zón v Praze, Hradci Králové a v Liberci usoudila, že je víc než nutné i v Jičíně věnovat této občany tolik kritizované lokalitě trpělivou a zejména zvýšenou pozornost členů městské policie.

Za stávajícího dopravního značení mají minimálně dva policisté trávit větší část pracovní směny přímo na Husově ulici, přičemž budou operativně rozhodovat o tom, kdo může a kdo nemůže do pěší zóny motorovým dopravním prostředkem vjet.

"Pokud by toto opatření nefungovalo, nebo by městští policisté nebyli schopni situaci řešit, pak bychom teprve přistoupili k omezením, která velmi efektivně uplatňují na pěších zónách v jiných městech," řekl k této otázce místostarosta Vlastislav Matucha. "Potom bychom zřejmě dopravní značkou vymezili dobu, kdy lze a kdy vůbec nelze do pěší zóny vjíždět. Ve městech, která jsme navštívili, je vjezd do pěší zóny vozidlům zásobování povolen od 18.00 do 9.00 hodin, potom dvě hodiny přes poledne od 11.00 do 13.00 hodin a do 18.00 hodin platí opět zákaz vjezdu pro všechna vozidla. V příštích dnech se tedy budeme snažit situaci na pěší zóně řešit zvýšeným dozorem městské policie a nové zkušenosti nám ukáží, jak dál," dodal Matucha.

(mar)


Soudnička - "Nedbalost zabíjela..."

Že lidé mají v dnešní době tendenci porušovat leckteré společenské normy, vyhlášky a nařízení, není jistě žádným objevem. Pocit svobody u mnohých vyvolává euforii nerespektování ničeho, natož svobody druhých.

Soused v paneláku křičí, že má právo dělat si "ve svém" bytě co ho napadne. Může hulákat, pouštět rádio na plné pecky a pořádat mejdany, až se partajím pod ním kejvou lustry a nadskakují skleničky. Že sousedi mají také svá práva a zejména právo na to, nebýt nikým jiným rušeni, to už ho tak moc nezajímá.

Tohle všechno a zejména pak lidská bezohlednost, se dnes negativně odráží bohužel i v silniční dopravě. Předpisy porušují jak řidiči, cyklisté, tak i chodci.

Nedejte na to, že máte právo přednosti v jízdě, když jedete z hlavní silnice na vedlejší, mohli byste tvrdě narazit obrazně i fakticky. Spousta řidičů už zapomněla, že při změně směru jízdy je třeba tuto skutečnost předem signalizovat. Není proto divu (i když je to zrovna náhoda), že v jeden den se u Okresního soudu v Jičíně projednávaly hned dvě dopravní nehody. Obě s velmi tragickým koncem, protože jejich "výsledkem" byl mrtvý člověk. A důvod? Nepřiměřená rychlost.

V prvním případě paní XY v mírné zatáčce, do které zdaleka viděla, vjela právě nepřiměřenou rychlostí. Dostala se do protisměru, kde "zavadila" o protijedoucí vozidlo. V troskách, ihned po srážce, zahynul nevinný řidič, který na vzniku nehody neměl nejmenší podíl. Ve druhém případě pan MN projížděl městem v koloně vozidel. Musel jet tak rychle, jak jela kolona. Byla tma a pršelo. Náhle se mu před vozidlem objevil chodec. Řidič, protože jel nepřiměřenou rychlostí, už nemohl reagovat a chodce srazil. Ten prakticky ihned na místě zemřel. I když v tomto případě se možná dá hovořit o spoluvině chodce, protože byl silně opilý, přesto vinen byl pan MN, neboť jel nepřiměřenou rychlostí. I ostatní řidiči v koloně jeli nepřiměřenou rychlostí, ale "odnesl" to pouze pan MN.

V obou případech byli řidiči odsouzeni za spáchání trestných činů ublížení na zdraví podle § 224/1,2 tr. zákona. Oběma byly uloženy tresty odnětí svobody s podmíněným odkladem a tresty zákazu řízení motorových vozidel.

Nezbývá, než vám s plnou vážností sdělit, abyste dopravní předpisy respektovali. To, co se stalo paní XY a panu MN se totiž kdykoliv může stát stejně tak i vám.

(RYŠI)


Neplaťte víc, než musíte

Kdy je poplatník daně z příjmů fyzických osob povinen podat daňové přiznání typu A, B nebo C?

Tiskopisy "Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 1999" jsou určeny poplatníkům, kteří měli za zdaňovací období příjmy podle zákona o daních z příjmů. Předmětem daně jsou příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků, příjmy z podnikání a jiné samostatně výdělečné činnosti, příjmy z kapitálového majetku, příjmy z pronájmu a ostatní příjmy, které jsou v různých kombinacích v přiznání k dani uvedeny.

Tiskopis Přiznání typu A je určen pro poplatníky - zaměstnance, kteří mají příjmy pouze ze závislé činnosti a funkčních požitků ze zdrojů na území ČR a mají buď přímo zákonem danou povinnost podat toto přiznání nebo se rozhodli k jeho podání. Příkladem povinnosti podat takovéto přiznání je situace, kdy poplatník za zdaňovací období pobírá příjmy ze závislé činnosti, nikoli postupně, od jednoho nebo více plátců, uplatňuje odečet úroků z hypotečního nebo obdobného úvěru, nepodepsal prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění, na příslušné zdaňovací období.

Daňové přiznání k dani z příjmů FO typu B je určeno pro kombinaci příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti, příjmů z kapitálového majetku, příjmů z pronájmu a ostatních příjmů.

Typ C daňového přiznání je určen pro ty poplatníky, kteří mají příjmy podle ust. § 8 odst. 1 písm. a) až f) a odst. 3 písm. a), § 10 odst. 1 písm. f) až ch) zákona o daních z příjmů, které plynou ze zahraničí. Jedná se např. o tyto příjmy:

- podíly na zisku, úroky a ostatní požitky z cenných papírů nebo účastí na společnostech a podíly na zisku a obdobná plnění z členství v družstvech,

- podíly na zisku tichého společníka z účasti na podnikání, pokud se nepoužijí k doplnění vkladu sníženého o podíly na ztrátách do původní výše,

- úroky, výhry a jiné výnosy z vkladů na vkladních knížkách, úroky z peněžních prostředků na vkladovém účtu apod.,

- rozdíl mezi vyplacenou jmenovitou hodnotou (nominál.) dluhopisu včetně vklad. listu nebo vkladu jemu naroveň postaveného anebo vyplacenou hodnotu zaměstnanecké akcie při jejím vrácení a prodejní hodnotou při jejich vydání,

- příjmy z prodeje předkupního práva na cenné papíry,

- podíl společníka obchodní společnosti s výjimkou společníka veřejné obchodní společnosti, komplementáře komanditní společnosti nebo podíl člena družstva na likvidačním zůstatku při likvidaci společnosti nebo družstva,

- vypořádací podíl při zániku účasti společníka obchodní společnosti, s výjimkou společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti, nebo při zániku členství v družstvu a další podíl na majetku družstva,

- výhry v loteriích, sázkách a jiných podobných hrách a výhry z reklamních soutěží a slosování s výjimkou uvedenou v § 10 odst. 3 písm. b) a v § 4 zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění.

Ing. Jana Kavková - daňový poradce (tel.: 0433/523 533)


Hlášení z linky 150

Ústí u St. Paky - Ve čtvrtek 9. března monitorovali hasiči ze Staré Paky, Roškopova a Ústí u Staré Paky situaci na říčce Olešce, která se po vydatných deštích vylila ze svého koryta. Na ohrožených místech prováděli odstraňování překážek a naplavenin, které bránily průtoku vody.

Hořice - Jednotka místní požární stanice vyjela 9.3. po šestnácté hodině k zajištění technické pomoci při částečném odstranění a následné opravě střešní krytiny, která se uvolnila vlivem silného nárazového větru a ohrožovala bezpečnost obyvatel Hořic.

Jičín - Ve čtvrtek 9. března vyjela jednotka z centrální požární stanice do prostoru rybníku Kníže, kde došlo k zachycení kmenu stromu v korytě rozvodněné Cidliny, a tím k omezení průtoku vody. Jednotka provedla odstranění kmene pomocí navijáku vyprošťovacího jeřábu AV-14.

Jičín - Ve čtvrtek 9. března před dvaadvacátou hodinou požádalo operační a informační středisko Ministerstva vnitra České republiky - Ředitelství hasičských záchranných sborů o vyslání záchranné skupiny do prostoru Dvora Králové, kde v tom čase nastávala kritická situace na rozvodněném Labi. Po krátké přípravě, spočívající v naložení osobní výstroje, výzbroje a člunu, vyjela určená jednotka na pomoc při evakuačních pracech do ohrožené oblasti.

(tm)


K TRAGICKÉ SRÁŽCE AUTOMOBILU S OSOBNÍM VLAKEM došlo ve středu 8. března v 15.15 hodin v katastru obce Domoslavice. Po účelové komunikaci vedoucí od sportovního letiště přes nechráněný železniční přejezd jel v tu chvíli osobní automobil Š 100 s nymburskou SPZ, přičemž jeho "rodinná" posádka z Dobré Vody u Hořic zřejmě přehlédla zprava od Ostroměře přijíždějící osobní vlak 1603 MSP. Sedmačtyřicetiletý řidič již nestačil v poslední chvíli na rychlík jedoucí na trase Liberec - Hradec Králové reagovat zastavením, a tak se zřejmě pokusil projet. Největší náraz proto směřoval na neobsazenou zadní část škodovky, kterou vlak zcela zdemoloval. Štěstím v neštěstí zřejmě byl i fakt, že souprava odhodila automobil mimo kolejiště a "nehrnula" ho až do zastavení před sebou. Řidič utrpěl vesměs středně těžká zranění od naražených žeber přes pohmožděný hrudník až po otřes mozku. Jeho dvacetiletý syn pak neměl takové štěstí a s těžkým zraněním pánve byl leteckou záchrannou službou odtransportován na specializované oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde druhý den bohužel svým zraněním podlehl. Řidiče škodovky na místě nehody ošetřili zdravotníci jičínské a hořické záchranné služby a k dalším vyšetřením a hospitalizaci byl převezen na chirurgické oddělení Okresní nemocnice v Jičíně. U těžké nehody odborně asistovala jednotka z požární stanice v Hořicích. Na "stovce", kterou její majitel koupil v autobazaru několik hodin před nehodou, vznikla škoda zhruba za 5 tisíc korun, oprava poškozené přední části vlakové soupravy pak přijde asi na 10 tisíc korun.

FOTO: mar


Nové Noviny