Nové Noviny č. 14/007. dubna 2000str. 6

"Černé" pronajímání městských bytů

Jičín - Sociální a bytová komise městského úřadu se v těchto dnech intenzivně zabývá "černým" pronajímáním městských bytů. K porušování Směrnic pro přidělování nájemních bytů ve vlastnictví města Jičína dochází totiž stále častěji, proto se město chystá přijmout určitá opatření, jak tomuto nezákonnému podnikání s městským majetkem zamezit.

Zřejmě dojde k překontrolování a přehodnocení již vydaných povolení k pronájmu bytů a důslednému prověření dalších nových případů, které jsou na radnici často oznamovány všímavou veřejností.

Jak lze byt ve vlastnictví města legálně pronajmout, jsme se zeptali vedoucího odboru místního hospodářství MěÚ Jičín Petra Kynčla.

"Souhlas k přenechání bytu do podnájmu uděluje městská rada na základě doporučení sociálně a bytové komise Městského úřadu Jičín. Jednou z podmínek pro udělení souhlasu k přenechání bytu do podnájmu je trvalý pobyt pronajímatele v Jičíně, který zároveň nesmí být uživatelem, případně vlastníkem jiného bytu či nemovitosti. Důvodem, pro který může být podnájem v bytě nájemce povolen, je například i jeho dlouhodobá nepřítomnost v bytě (studijní pobyt, zahraniční stáž a podobně). Podnájem se pak povoluje pouze na dobu určitou, ve většině případů na jeden rok. Po uplynutí této lhůty musí pronajímatel podat žádost o prodloužení povolení. Podnájem pak nepovolujeme u bytů zvláštního určení."

Když zjistíte nelegálně, tedy bez povolení poskytnutý podnájem, hrozí pronajímateli městského bytu nějaké významné sankce?

"Samozřejmě. Po prošetření každého konkrétního případu k němu sociální a bytová komise zaujme stanovisko a prostřednictvím městské rady učiní další kroky k nápravě tohoto protizákonného jednání. Na základě soudního rozhodnutí pak může být s řádným nájemcem bytu dokonce zrušena nájemní smlouva. Z nelegálního pronajímatele se tak může během krátké doby stát v podstatě bezdomovec. Bylo by proto vhodné dát všechny podobné případy do pořádku. Předložením žádosti k povolení pronájmu městského bytu předejde pronajímatel velmi nepříjemným důsledkům, které budeme nadále nekompromisně uplatňovat," dodal Petr Kynčl.

(mar)


Pouť do země zaslíbené očima Novopačáka

Obecní úřad Čistá u Horek

11. dubna od 18 hodin

Cestovatel Mirek Blažek vypráví o Izraeli, Rudém moři a ostrovech Egejského moře.


Nehodovost na Jičínsku v měsíci březnu

Nehody a jejich následky
Počet dopr. nehod celkem133
Počet usmrcených osob0
Počet těžce zraněných osob4
Počet lehce zraněných osob16
Způsobené škody v Kč4 590 500
Hlavní příčiny dopravních nehod
Rychlost jízdy47
Špatné předjíždění3
Nedání přednosti v jízdě12
Špatný způsob jízdy62
Technická závada na vozidle2
Havárie nezaviněná řidičem7
Alkohol3
Odebráno OTP45
Zadržené řidičské průkazy3
Zadržení ŘP pro adm. ned.0
Nehoda s neznámým pachatelem9


Den otevřených dveří na transfuzní stanici v Jičíně

U příležitosti celosvětového Dne zdraví vyhlásila Světová zdravotnická organizace "Den bezpečné krve". V rámci této akce se dnes, 7. dubna od 7 do 14 hodin, koná na transfuzním oddělení ON v Jičíně "DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ" pro všechny zájemce o bezplatné dárcovství krve.


Neplaťte víc, než musíte

Podnikatelský subjekt při své činnosti dosáhl ztráty. Je možné tuto nějakým způsobem zohlednit v následujících letech - jak lze postupovat?

Úvodem je nutno uvést, co se vlastně pod pojmem "ztráta" rozumí. Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění ztrátu definuje pro poplatníky účtující v soustavě jednoduchého účetnictví jako rozdíl mezi příjmy a výdaji (základ daně) přičemž výdaje tyto příjmy převyšují. V ust. § 34 odst. 1 téhož zákona je stanoveno, že od základu daně lze odečíst daňovou ztrátu, která vznikla a byla vyměřena (rozumí se správcem daně) za předchozí zdaňovací období nebo jeho část, a to nejdéle v sedmi zdaňovacích obdobích následujících bezprostředně po období, za které se daňová ztráta vyměřuje. Tohoto ustanovení lze poprvé využít u daňové ztráty vzniklé za zdaňovací období roku 1993. Daňovou ztrátu lze od základu daně odečíst ve výši dle rozhodnutí poplatníka ve vazbě na daňový základ, nikoli tedy pouze rovnoměrným způsobem. Jen pro úplnost dodávám, že daňová ztráta se odečítá od základu daně. Základ daně u fyzické osoby je dle ust. § 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění, tvořen příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků, příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, příjmů z kapitálového majetku, příjmů z pronájmu a ostatních příjmů. Při zjištění daňového základu se veškeré dosažené příjmy poplatníka z činností uvedených v předchozí větě sčítají. Při uplatňování daňové ztráty, resp. jejího odečtu od základu daně, je nutno eliminovat příjmy ze závislé činnosti, jelikož daň za poplatníka zde odvádí plátce, tj. zaměstnavatel. Tato daň se sice započítává na úhradu celkové daňové povinnosti, ovšem od tohoto daňového základu nelze odečítat daňovou ztrátu.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 533)


SALON JIČÍNSKÉ FOTOGRAFIE

8.-9. dubna 2000

Jezuitská kolej v Jičíně

Vernisáž se koná v pátek 7.dubna v 17 hodin


Dražba

Jičín - Okresní soud rozhodl provést veřejnou dražbu věcí movitých, které byly na základě výkonu soudního rozhodnutí zabaveny původnímu majiteli. Finanční výtěžek z prodeje pokryje náklady soudního řízení a uhradí pohledávky majitele dražených věcí. Dražba se koná dnes od 8.30 hodin v budově č. 16 bývalých kasáren v lípách (poslední budova směrem na Valdice). Dražené předměty si lze prohlédnout od 8.00 hodin. Opakovaná dražba se uskuteční 14. dubna od 8.30 hodin. Nabízené věci byly oceněny znalcem (úředním odhadem) a jejich vyvolávací cena činí dle § 329 odst. 1 o.s.ř. dvě třetiny odhadní nebo úředně stanovené ceny.

DNEŠNÍ: Pátek 7. dubna 2000 od 8.30 se draží: 1) Zahradní gril na sele - odhadní cena 5 100 Kč, vyvolávací cena 3 400 Kč. 2) Počítačový komplet - 4 100 Kč, 2 733 Kč. 3) Počítačový komplet - 2 100 Kč, 1 400 Kč. 4) Automobil Seat Pick Up - 118 900 Kč, 79 267 Kč.

(red)


Z bloku Policie ČR

Jičín - K dopravní nehodě zaviněné špatným technickým stavem komunikací ve městě došlo v ulici Pod Koželuhy. Řidič osobního vozidla Fiat Brava se zde vyhýbal výtluku ve vozovce, přičemž pravým předním kolem vjel do jiné díry. Došlo k proražení pneumatiky a poškození disku, způsobená škoda činí asi 8 tisíc korun.

Lázně Bělohrad - Místní mladík byl obviněn ze spáchání trestného činu podvodu, kterého se dopustil tím, že na poškozené postupně vylákal 8 500 korun i když věděl, že nepracuje a že jí nebude schopen vypůjčené peníze vrátit. Dále z jejího telefonu uskutečňoval hovory, o nichž tvrdil, že se jedná o bezplatné místní hovory, přičemž protelefonoval téměř 11 tisíc korun.

Kopidlno - Dva šestnáctiletí zloději ukradli z objektu palmového skleníku v areálu SZŠ měděné okapové svody v hodnotě přesahující 5 tisíc korun. Zlodějům bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu krádeže ve spolupachatelství.

Dachova - V katastru obce došlo 1. dubna v nočních hodinách k vážné dopravní nehodě, při které řidička osobního vozidla Honda Civic, přijíždějící od Miletína, srazila chodce jdoucí po silnici ve směru její jízdy. Následkem nehody utrpěla chodkyně těžká zranění, kterým na místě podlehla, její manžel přežil střet s vozidlem pouze s lehkým zraněním. Řidičce vozidla bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví. Alkohol byl vyloučen a způsobené škody na Hondě činí asi 20 tisíc korun.

(tm)


Žáci ze Základní školy v Holovousích vynášeli minulý týden "smrtku". Už tradičně se sešli u holovouského rybníka, kam nakonec slaměnou, do starých šatů oblečenou a zapálenou Morenu hodili.

FOTO: Archiv ZŠ


Ve dvou se to lépe táhne

Jičín - Na ZUŠ v Jičíně již začíná být tradicí, že v průběhu školního roku každé z jednotlivých oddělení pořádá svůj koncert nebo vernisáž. Klavíristům tentokrát připadl 28. březen a ti se jej zhostili originálním způsobem. Celý program totiž tvořily dvojice a svými výkony muzikanti potvrdili všem přítomným, že rčení "Ve dvou se to lépe táhne", které bylo v názvu koncertu, platí nejen v běžném životě, ale i v hudbě.

V průběhu večera se zaplněnému hledišti představilo 16 dvojic mladých hudebníků (hosty byly flétna, housle, kytara a zpěv) a na závěr - coby překvapení večera - zazněla Balada f-moll F. Chopina v podání norského klavíristy Andrease Vingeho, studenta pražské konzervatoře. Podal brilantní výkon navzdory stařičkému klavíru, který již rozhodně není schopen posloužit vyzrálému umělci. Zbývá už jen doufat, že městská pokladna najde prostředky pro zakoupení nového krásného českého nástroje a Porotní sál se tak v začátku nového tisíciletí stane klavíristy vyhledávaným koncertním pódiem jičínského okresu.

Katarína Kalvodová


Šest parkovacích automatů ve městě

Jičín - Po zrušení autobusových zastávek na Husově třídě před II. základní školou a domem s pečovatelskou službou uvažuje město o změně obousměrného provozu touto komunikací na jednosměrný (ve směru od křižovatky s ulicí Vrchlického a Českých Bratří do pěší zóny) s možností šikmého parkování automobilů po obou stranách ulice.

Zároveň s touto změnou se zde uvažuje o instalaci parkovacího automatu, který by byl ve městě již pátým a šestý by pak měl být po vyřešení majetkových vztahů mezi městem Jičínem a ČSAD umístěn v prostoru parkoviště u autobusového nádraží.

Zakoupení jednoho kvalitního parkovacího automatu přijde město zhruba na 240 tisíc korun a podle informací z Technických služeb, které je spravují, se tato investice vrátí do jednoho až do jednoho a půl roku.

Nepřehlédnutelné pak jsou zejména výsledné příjmy z poplatků parkovného do městského rozpočtu plynoucích. V prvním roce provozu tří automatů to dělalo přibližně 45 tisíc korun, po doplnění o čtvrtý automat v roce 1997 to bylo již zhruba 137 tisíc korun, v roce 1998 víc něž 580 000 Kč a v loňském roce bylo parkovacími automaty vybráno rovných 682 172 korun. Za dobu čtyř let provozu čtyř parkovacích automatů to dělá celkem 1,606 milionu korun.

V případě zakoupení dalších dvou výše zmíněných automatů se předpokládá zvýšení příjmů města z parkovného až na 800 tisíc korun ročně.

(mar)


NÁZORY ČTENÁŘŮ

Otevřený dopis starostovi Hořic

Vážený pane starosto,

v tisku se objevily články, které informují veřejnost o výsledku auditu v hořickém domově důchodců. Audit prý potvrdil výsledky kontroly, která zjistila chyby v účetnictví. Ptám se, komu nebo čemu audit sloužil.

Potvrdil zjištěné chyby, doslova snad opsal závěry kontroly? Alespoň tak to z výpisu auditu vyplývá. Skládá se z výčtu paragrafů a zákonů, které byly porušeny, ale opět se zde neobjevila citace dalších platných zákonů a podstatných skutečností, které byly uplatněny a musely by závěry auditu ovlivnit. Důvod, že sponzorské dary nebyly zahrnuty do příjmových položek účetnictví neobstojí, protože byly dány na depozitní účet domova - byly to dary obyvatelům a podle vyhlášky č. 182/91 Sb. s nimi i obyvatelé hospodaří. Nemohou být tedy součástí rozpočtu města. A zadávání veřejných zakázek je také rozporuplné. Vždyť nad 100 tis. Kč byla provedena rekonstrukce havarijního stavu rozvodů vody na okálech. Voda kapala po chodbě a zatékala do elektroinstalace. Jedinou snahou pak bylo zabránit ohrožení zdraví nebo dokonce života a zabránit daleko vyšším škodám.

Přesto, že byly důvody k rekonstrukci na základě skutečnosti i vyjádření odborné firmy více než pádné, MÚ nejprve odmítl peníze uvolnit. Potom své rozhodnutí na základě dalších intervencí ředitele změnil a nařídil použít peníze z příjmu organizace.

Nemám dojem, že byl zájem MÚ o objektivní šetření skutečností, když auditu nebyl předložen ani organizační řád, údajně se nenašel. Audit dokonce zpochybnil funkci ředitele vůbec, a to tím, že prohlásil za prapodivnou zřizovací listinu organizace a uvedl ve výpisu, že neexistuje organizační řád, ačkoliv na domově je v několika kopiích. Kdo tedy předkládal AD firmě materiály?

Je s podivem, že vznikl právní subjekt, když nebyly splněny základní podmínky pro jeho vznik. Ředitel, který byl ve funkci od roku 1995, zřejmě nese odpovědnost i za to, že na MÚ Hořice neexistují řádné doklady o zřízení právního subjektu v roce 1991 a přesto, že vlastní jmenovací dekret, není ředitelem.

A takto jednostranně provedený audit se pak stane hlavním důvodem i k okamžité výpovědi. Jaké hrátky pak, pane starosto, provozujete, když nejprve necháte podepsat výpověď pro nadbytečnost a druhý den obdrží ředitel doporučeně výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně. Nestačí jen někoho společensky znemožnit a odvolat z funkce. Musí to jít až do důsledného konce. Sice se v odvolání důvody neuvedou, ale stačí příhodně informovat tisk a veřejnost a pomluvy už nic nezastaví.

Vím určitě, že jednání ředitele vždy bylo myšleno ve prospěch ústavu a hlavně jeho obyvatel. Tak to vnímali zaměstnanci i obyvatelé. Proto na tak náhlé odvolání ředitele reagovali peticemi. Na petici zaměstnanců dodnes nikdo nereflektoval. Asi proto, že jste již předem, pane starosto, dal najevo svůj postoj.

Při návštěvě domova a při uvádění do funkce paní Kunešové, t.č. pověřené řízením domova, jste dal najevo, že si zaměstnanci mají dát zajít chuť na nějaký vlastní názor. Svědčí o tom Váš výrok, že bude vyhlášeno výběrové řízení na funkci ředitele, nepochybně jej vyhraje paní Kunešová a komu se to nelíbí, může jít hned.

V současné době má za úkol šetřit případ Policie ČR. Snad alespoň tu bude zajímat, co říká i strana obviněná. Hájit se, tu možnost má pří v demokratickém státě každý. Nikoliv však na hořické radnici. Alespoň to tak vyznělo při pokusu ředitele hájit se na zasedání Rady MÚ. Byl striktně odmítnut s tím, že už Rada rozhodla a není co vysvětlovat. Auditorská firma se také na nic neptala, nahlédnout do celé zprávy se nesmí. Tak jak se bránit a čemu? Chyby se udělat mohou a kdo je nedělá, nic nezkazí. Ale to také ničemu nepomůže a nic novým trendům nepřinese. Sociální sféra potřebuje v prvé řadě lidi se sociálním cítěním a takové, kteří pro dobrou věc riskují i své postavení, když hájí zájmy těch druhých. Být ve vedoucí funkci bez vlastního názoru, to snad je minulost, nebo ne?

Blanka Moravcová, vrchní sestra DD Hořice


Reakce na článek v NN z 24. března

Obvykle nemám ve zvyku psát příspěvky do novin, ale polemika ohledně tzv. "křižovatky smrti" na Holínském předměstí mě k tomu již delší dobu provokuje. Poslední článek v rubrice Názory čtenářů v NN z 24.3. t.r. od p. Hynka Zlatníka byl onou pověstnou poslední kapkou do poháru trpělivosti, a proto tento příspěvek píšu.

Zmíněnou křižovatkou projíždím osobním autem ve směru od Jičína a opačně od Mladé Boleslavi třikrát až čtyřikrát týdně. Nelze popřít, že mimoúrovňová křižovatka je rozhodně bezpečnější, je však také náročnější nejen finančně, ale i co do zastavěné plochy a údržby. Nechci zde hodnotit, je-li pro křižovatku místní komunikace se silnicí I. třídy nutné mimoúrovňové křížení (byť silnice I. třídy č. 35 je zároveň silnicí E442 evropského systému - nikoliv však jedna z hlavních evropských silnic, jak se mylně domnívá p. Zlatník). Spíš mě zaráží, že na "nevhodné" řešení křižovatky je, dle mého soudu, sváděna nepozornost některých řidičů a nedodržování dopravních předpisů. Nejsem odborník na silniční stavby a neznám ani normy, které by měly být při jejich návrhu a realizaci dodrženy. Z pohledu řidiče však považuji "tři základní chyby", které uvádí p. Zlatník, za nesmysl. Pokud budu dodržovat Vyhlášku o provozu vozidel, která říká cosi o respektování dopravních značek a přizpůsobení rychlosti jízdy povaze vozovky, povětrnostním vlivům a schopnostem řidiče, sníží se riziko dopravních nehod nejen na této křižovatce na minimum. Pokud přijíždím ke křižovatce od Jičína, respektuji dopravní značení a přizpůsobím mu rychlost jízdy, mám dostatek času na to, abych se před vjezdem do křižovatky rozhlédl vpravo i vlevo. Nikdy se mi nestalo, že bych nestačil před křižovatkou zastavit, pokud se na hlavní silnici (ať zprava nebo zleva) objeví vozidlo, kterému jsem povinen dát přednost. Jiná situace ovšem nastane, pokud řidič vidí po hlavní silnici přijíždět vozidlo a myslí si - "to ještě stihnu". U řidičů jedoucích přede mnou jsem to již několikrát viděl. Všem, o kterých teď píšu, to vyšlo, některým, které jsem naštěstí neviděl, zřejmě ne. Nesouhlasím s p. Zlatníkem, že křižovatka je nedostatečně značená. Pokud řidiči přehlédnou sérii dopravních značek, upozorňujících na změnu přednosti v jízdě, navíc doplněnou blikajícím žlutým světlem, které by mělo nabádat (bohužel pouze mělo) ke zvýšené opatrnosti, pak na křižovatce asi zřejmě opravdu nevědí, která bije (a radši do křižovatky vjedou - co kdyby náhodou byli na hlavní). Tito "řidiči" však na silnici nemají co dělat! O podnapilých řidičích a jejich orientaci v dopravním značení (viz. nehoda z 28.2. t.r.) už ani nemluvím. Zkusme porovnat křižovatku u Holína s křižovatkou na Na Špici mezi Novou Pakou a Jičínem. Pokud touto křižovatku projíždíme ve směru od Lužan do Jičína, není, vzhledem k vozidlům přijíždějícím od Nové Paky, o nic přehlednější, a přesto tu k dopravním nehodám dochází v malé míře. Přitom se jedná také o frekventované místo.

Shrnu-li tedy svoji polemiku, myslím si, že hlavním viníkem dopravní nehodovosti na křižovatce u Holína není její technické řešení, ale neopatrnost, možná i bezohlednost a nekázeň. A přiznám se, že stavět kvůli tomu drahé křižovatky a bezkonfliktní komunikace považuji za mrhání peněz nás všech. Pokud totiž nebudeme dodržovat jistá pravidla a respektovat i práva ostatních, pak situaci na křižovatkách opravdu nevyřeší ani tunel, jak již bylo na konto uvedené křižovatky jednou poznamenáno.

Ing. Vladimír Novotný, Štrauchova 1034, Jičín


Umějí to i v Pardubicích?

Že se v Pardubicích vyrábí perník, jsem věděl už v nejranějším věku. Tatík totiž doprovázel výkon výchovy bojovným pokřikem "dám ti na chrám páně sv. Bouchala", či častěji "ukážu ti, zač je v Pardubicích perník". Děda měl stále ve svém koloniále aspoň pardubický perník na strouhání, který se přidával do doma vyráběných dobrot. V poslední době se pojem pardubický perník nějak ztratil z mého povědomí. Dnes jsou snad také výchovné metody méně drastické než za mého mládí.

Na pardubický perník jsem si však nedávno vzpomněl. Mám totiž přítele ve Schweinfurtu, který ví o mém neštěstí. Mám totiž cukrovku, a tak mi čas od času nechá poslat úhledný balíček, ozdobnou krabici z vlnité lepenky a v ní soubor voňavých perníků pro diabetiky z norimberské výrobny. Jsou to opravdu perníky, radost se na ně podívat a ještě větší je ochutnat. Jaký je to rozdíl od fádních cukrářských výrobků pro diabetiky, jaké občas dostaneme v našich cukrárnách! V krabici není jen jediná sorta. Bývá tu tři až pět druhů s nejrůznějšími chutěmi a zákazník (nikoliv u nás běžný spotřebitel) si může vybrat z osmi souborů těchto specialit. U každého druhu je uvedena nejen receptura, ale i obsah KJ v každém kousku! Daleko bohatší je samozřejmě nabídka pro zdravé. Všechny balíčky jsou doprovázeny nejrůznějšími atraktivními doplňky a brožurkou, která má heslo: Ještě více dárkových nápadů!

K tomu něco z jiného hrnéčku. Před dobrými třiceti lety si známý koupil digestoř nad sporák. Sice odsávala, ale měla dvě závady. Motorek řval jako jedoucí traktor a záklopka odsávací roury bubnovala při sebeslabším větru jako na poplach. Koupil jsem si loni právě takový přístroj a vida, závady stále stejné. Za třicet let se zřejmě inovovala jen cena. Žijeme zřejmě stále mezi řediteli, jejichž kredem je stále: mám pět let do důchodu, proč si mám komplikovat život? Ať berou to, co jim nabízíme. Když tak prohlížím naše obchody a vidím spoustu užitečných, ale dovážených maličkostí s dokonalým designem, bolí mě u srdce. Jenže ti iniciativní a aktivní, kteří mají na zavádění novot zájem, neseženou ani při vzrůstající nezaměstnanosti potřebné pracovníky.

A tak nezbývá, než závistivě pohlížet na Rakousko, Německo a další evropské státy. Kde bychom byli, kdyby ...

Karel Samšiňák, Sobotka


Poznámka redakce: V této rubrice dáváme možnost našim čtenářům vyjádřit se k jakémukoliv tématu nebo problému, ale pouze jednou. Samozřejmě otiskujeme pouze takové příspěvky, které jsou řádně podepsané a opatřené adresou. Ty ostatní z pochopitelných důvodů končí v koši.


Nové Noviny