JIČÍN - PO až PÁ od 15.30 hod. do 7.00 h. SO od 7.00 h. až PO do 7.00 h. na "zubním středisku" v lípách, tel. 0433/582 111.
NOVÁ PAKA - PO až PÁ od 15.30 h. do 7.00 h. SO od 7.00 h. až PO do 7.00 h. na poliklinice, tel. 0434/621 082.
HOŘICE - PO až PÁ od 15.30 h. do 7.00 h. SO od 7.00 h. až PO do 7.00 h. v Městské nemocnici, tel. 0435/623 611.

Před odjezdem k lékaři si na jeho tel. nebo na tel. LSPP ověřte, zda si nevyměnil službu s kolegou.

(red)

Perníkové knedlíky

Na 4 porce potřebujeme 300 g perníku na strouhání, 100 g hrubé mouky, 1 vejce, 1 lžičku krupice, 1 lžičku kakaa, sůl, 120 g tvarohu, 120 g jahodového džemu, 15 g droždí, 3 dcl mléka, 100 g moučkového cukru (na posypání), sáček vanilinového cukru a 4 lžíce másla.

Z droždí, mléka, cukru a části mouky připravíme kvásek (tak zvanou omladinku). Strouhaný perník promícháme s moukou, kakaem a solí. Přidáme kvásek, vejce, vlažné mléko a vymícháme v těsto, které necháme vykynout. Z těsta pak porcujeme díly o přibližné váze 60 až 70 g. Z dílů vypracujeme kulaté knedlíky, které po vykynutí vaříme v páře 12 až 15 minut (vařit je ve vodě není vhodné). Hotové knedlíky mají hnědou barvu. Jednu porci tvoří 4 knedlíky: dva přelijeme tvarohem ušlehaným s mlékem a vanilinovým cukrem, zbývající dva přelijeme rozvařeným džemem. Knedlíky mastíme rozpuštěným máslem a sypeme moučkovým cukrem.

Dobrou chuť

Úspěchy mladých šachistů jičínského okresu na turnajích

Část úspěšné reprezentace nejmladších šachistů ze Šachového kroužku při Základní škole v Kopidlně. Zleva Igor Kulhánek, Ruslan Dyčenko, Ladislav Komárek, Vítek Kulhánek a Vítek Dyčenko.

Kopidlno - Mladí šachisté z jičínského okresu dosáhli v posledním období několika pozoruhodných úspěchů, se kterými se právem chlubí. Na "Turnaji špuntů" v Kopidlně se prosadili mezi 80ti účastníky zvláště domácí šachisté, ale velmi dobře jim konkurují mladí z Hořic, Lázní Bělohradu i Valdic.

V turnaji určeném sedmiletým dětem obsadil Jiří Čeřovský z Lázní Bělohradu 4. místo, Pavel Novák a Renata Chaloupská skončili hned za ním. Mezi osmiletými dětmi kralovali Hořičtí, když zvítězil Tomáš Hrouda před Janem Tomešem, na 4. místě skončila Barbora Pechová. V kategorii devítiletých byl Pavel Kyselo z Hořic 4., před svým kamarádem Martinem Benešem a Lucií Doktorovou z Kopidlna. Desetiletí sehráli vyrovnaný turnaj, ve kterém se dařilo kopidlenským nadějím. Vítek Dičenko skončil 2. a Láďa Komárek třetí. V nejstarší kategorii jedenáctiletých je výborné 6. místo Lukáše Rychny z Jičína. Tento hráč sehrál další vynikající partie v Novém Bydžově, kde skončil v turnaji "O cenu krále Karla" na 3. místě.

Kolektivní úspěch slavili žáci Šachového kroužku při ZŠ v Kopidlně na turnaji "O pohár kosmonautů Remka a Gubareva" v Praze. Dokázali zvítězit v konkurenci 18 družstev z Prahy a Středočeského kraje. Zasloužilo se o to družstvo ve složení Martin Špaček, Jan Kubánek, Ladislav Komárek a Jakub Odvárko.

Kopidlenská škola se stala pořadatelem "Regionálního přeboru žáků Polabí". Domácí šachisté zde uspěli, když v kategorii do 8 let obsadil Vojta Roudný 3. místo a Renata Chaloupská se stala nejlepší dívkou turnaje. Skvělé je též 4. místo Jana Marka. Do 12 let skončil Láďa Komárek druhý, Ruslan Dyčenko 5. a nejlepší dívkou se stala Lucka Doktorová. Mezi 14 letými byl Jan Kulhánek 5. a mezi šestnáctiletými obsadil Saša Kulhánek 3. místo, v dívkách byla nejlepší Jana Karlíková.

Mladí šachisté našeho okresu tak dokazují své možnosti v konkurenci nejlepších mladých nadějí širokého okolí. Další příležitost k opakování úspěchů budou mít na turnaji "O kopidlenského krále a královnu", který se v Kopidlně uskuteční v sobotu 13. května.

Oldřich Suchoradský

Sokolky se rozloučí se sezónou

Nová Paka - Zítra v 17 hodin zakončí novopacké sokolky svoji úspěšnou letošní druholigovou soutěž na pražské Slovance, kde se utkají s tamními basketbalistkami. Pačačky zatím doma dvakrát hráčky Slovanky porazily, zatímco v Praze v jednom utkání podlehly. K utkání by měly odjet sokolky v plné sestavě. Vítězství ani porážka neovlivní již čtvrté místo Nové Paky v této nadstavbové části druhé ligy. Již před tímto utkáním lze říci, že sokolky svůj úkol, který si daly před sezónou, udržet 2. ligu pro Novou Paku i pro další ročník, splnily.

1.Hr.Král.221661857:131538
2.Slovanka2312111440:131735
3.Benešov2211111219:116133
4.N. Paka239141610:162432
5.Stěžery227151176:136129
6.Slaný22121995:173023

Poslední výsledky utkání: Slaný - Benešov 40:50, Slovanka - Stěžery 62:48, Nová Paka - Hradec Králové 80:90, Slovanka - Hradec Králové 72:64, Nová Paka - Stěžery 78:77.

(ur)

Úspěšné družstvo mladých judistů

Jičín - Dobře si vedlo družstvo mladších žáků SKP JUDO Jičína na mistrovství Vč regionu družstev, kde obhajuje první místo z loňského roku. Na domácím tatami zvítězilo i v letošním prvním kole. Do konce soutěže však ještě zbývají tři kola.

SKP JUDO Jičín - TSC Turnov 8:1 (75:10) Body Jičína: L. Dědek, O. Stehlík, Vystrčil, M. Letošník, Kraus, Bílek, Žďárský a J. Beneš (dále nastoupil Brendl). SKP JUDO Jičín - LOKO Trutnov 6:3 (60:30) Body Jičína: L. Dědek, O. Stehlík, L. Jedlička, Tóth, Kraus, Bílek (dále nastoupili Brendl, Žďárský a Vágenknecht). SKP Judo Jičín - So Hradec Králové 9:0 (90:0) Body Jičína: Brendl, L. Dědek, O. Stehlík, Kazda, Tóth, Kraus, Bílek, Žďárský, Vágenknecht. Po prvním kole je družstvo SKP JUDO Jičín na prvním místě se 6 body (skóre 23:4).

(ps)

FOTBAL: Mistrovská utkání SK Jičín

Muži A + dorost: SK Jilemnice - SK Jičín - Obě utkání se pro nezpůsobilý terén v Nové Pace nehrála. Náhradní termín 24. května v Jilemnici. Žáci st.: SK Jičín - SK Semily 3:2 (1:1) - Branky: Vávra 2 a Jan Novotný. Žáci ml.: SK Jičín - SK Semily 4:1 (1:1) - Branky: Janošek, Chvalina, Brett a Tománek. Muži B: SK Jičín B - TJ So. Železnice 0:1 (0:0).

(vej)

Novopačtí atleti chtějí výš

Nová Paka - Minulou sobotu se sešlo 40 novopackých atletů v malém sále P centra Militkých, aby zhodnotili uplynulý rok a vytkli si cíle pro letošní sezónu. Ze zprávy předsedy oddílu ing. Petra Kužela vyplynulo, že loňský rok pokládají atleti za nejúspěšnější v devadesátých letech a potvrzující nastoupený trend oživení novopacké atletiky. Mimo jiné o tom svědčí počty překonaných oddílových rekordů, kterých překonali atleti v loňském roce celkem 64, ale i 6 medailí z mistrovství České republiky a 19 medailí z oblastních přeborů. Jak ukázala loňská podzimní kola 2. ligy, má celek mužů ambice poprat se i o postup do 1. ligy. V soutěžích jednotlivců sklízelo největší úspěchy především mládí. Pařízek, Tlapák, Šmirausová, Pajurek, Hož, Vondrouš, Chaloupka a Matouš jsou dnes již jména známá nejen v oblasti, ale i v celém Česku. Reprezentant Pařízek se vloni stal dvojnásobným dorosteneckým mistrem České republiky, bronz získala žákyně Šmirausová, která suverénně vévodí žákovským tabulkám v hodu kladivem. Dálkař Pajurek přivezl z halového mistrovství ČR stříbrnou medaili. Cenné úspěchy zaznamenal rovněž Tlapák v hodu koulí a diskem svým čtvrtým a dvěma pátými místy. Hož byl pátým nejlepším desetibojařem na mistrovství. Z dospělých atletů na sebe upozornil osmým místem na 20 km a pátou příčkou na 50 km chodec Jiří Šorm. Jako družstvo skončili pačtí chodci na mistrovství na čtvrtém místě, když jen smůla je připravila o medaili. Silné zázemí má novopacký oddíl i v rozhodčích, kteří zvládli všechny své úkoly na jedničku.

Z velmi živé diskuze vyplynulo, že oddíl by rád pokračoval i v nutné modernizaci areálu stadionu. Atletická dráha je již stará osmatřicet let, podobně jako jednotlivé sektory na dálku, oštěp a tyč, na které by se chtěli atleti nejprve zaměřit. V současné době mají zpracovaný projekt na pokrytí těchto sektorů umělým povrchem, který by měl zvýšit bezpečnost závodníků především při nepříznivém počasí. Nejlepším dospělým závodníkem byl vyhodnocen Jiří Šorm, z mládežníků to byli tři mladí atleti Pařízek, Pajurek a Šmirausová. Nejlepším trenérem se stal trenér dorostenek Jiří Vávra a jako nejlepší funkcionář byl vybrán vedoucí celku mužů a dorostenců Petr Kužel.

(bas)

Dvě nešťastné prohry jičínských házenkářů

Ostrava - O víkendu pokračovala extraliga házenkářů zápasy play-off. Hráči Jičína se dvakrát představili na půdě favorita série o 5.-8. místo, celku Cress Ostrava. S výjimkou zraněného Švarce měli trenéři k dispozici kompletní kádr. Cílem celé výpravy bylo alespoň jedno vítězství, které by zaručovalo dva zápasy na domácí palubovce. Připomínáme, že vítěz této série má zajištěn postup do pochybné společné Česko-Slovenské ligy.

Cress Ostrava - AGS HBC Jičín 28:26 (15:11, 22:22, 24:24)

Úvod sobotního utkání přinesl vyrovnanou házenou s množstvím technických chyb na obou stranách. Ostrava si stále udržovala jedno až dvoubrankové vedení, naši hráči však drželi krok a ve 14. minutě dokázali srovnat na 6:6. Následující desetiminutovka ale Jičínu nevyšla, čehož Ostrava využila k zisku hrozivého náskoku, 25. minuta - stav 14:8. Jičínští se však nesesypali a snížili na rozdíl tří branek, 14:11. Poslední slovo I. poločasu měli přece jen házenkáři z Moravy a upravili na 15:11.

To, co předvedli hosté v první části druhého dějství, jsme již dlouho neviděli. Obrana pracovala téměř bez chyb, Řezáč v brance přiváděl střelce Cressu k zoufalství a v útoku se dařilo proměňovat vypracované brankové příležitosti. Není tedy divu, že v 10. minutě šli Jičínští do vedení 16:15. Domácí vyrovnali na 16:16 svým prvým gólem ve druhé půli až na konci 14. minuty. To naše házenkáře nezaskočilo a trpělivou nátlakovou hrou získali nadějné vedení 19:16 a ve 23. minutě 21:18. Poté byli Jičínu vyloučeni dva hráči a soupeř korigoval na 21:20. Z protiútoku odpověděl Kraus a zvýšil na 22:20. Následovalo prodloužení 2x5 minut. V něm se ujal Cress dvakrát vedení, 23:22 a 24:23, když za Jičín srovnával na 23:23 z brejku Josef. V posledních chvílích prodloužení byl v útoku Jičín, ale soupeřova obrana dokázala naši snahu o vyrovnání přerušit, naposledy tři sekundy před koncem. Protože Jičínští volný hod nestihli rozehrát, musel se po uplynutí hrací doby opakovat. K překvapení všech skončil míč po střele Babáka za zády brankáře Slabého a prodlužovalo se znovu. Sportovní štěstí se nakonec přiklonilo na stranu domácích, kteří zvítězili 28:26. Sestava a branky AGS HBC Jičín: Řezáč, Doman - Straka 6/4, Josef 5, Babák a Kraus po 4, Novotný 3, Mašát 2, Kořínek a Cvejn po 1, Štegl, Pustka. Statistika utkání: Sedmičky: 4/2-5/4, vyloučení: 5-5, rozhodčí: Dostál, Macharáček, sled branek: 2-3, 6-6, 12-7, 14-8, 15-11, 15-16, 16-19, 18-21, 20-22, 22-22, 24-24, 28-26.

Cress Ostrava - AGS HBC Jičín 18:17 (9:12)

Nedělní utkání bylo stejně dramatické jako sobotní. Jičínští nastoupili do zápasu patřičně nažhaveni, neboť se v sobotním duelu přesvědčili, že Ostrava je určitě k poražení. V prvním poločase navázali na výborný výkon z druhého poločasu předchozího dne. Na domácích byla patrná velká nervozita a respekt před jičínským týmem. V 17. minutě vedli Jičínští 7:5. Domácí sice po chvíli vyrovnali na 7:7, to ale hosty vůbec nedeprimovalo a chytrou kolektivní hrou opět odskočili na rozdíl dvou branek, 9:7. Závěr prvního poločasu patřil také Jičínu a ve 29. minutě byl stav 12:8 v jeho prospěch. Ostrava stanovila výsledek prvního dějství ze 7 m hodu na 9:12, když tři sekundy před koncem orazítkoval Josef břevno soupeřovy branky.

Druhá půle začala velkým náporem Cressu, kterému se podařilo snížit na 11:12. Domácí držel svými zákroky nad vodou reprezentační brankář Slabý, jenž se vrátil do své svatyně po nevýrazném výkonu v první části. Pozadu však nezůstal ani jeho protějšek Doman, který vystřídal Řezáče. V 17. minutě šla Ostrava po dlouhé době do vedení, 14:13. Jičínští nesložili zbraně a otočili na 15:14. Ve 22. minutě vedli ještě 16:15, ale jak se později ukázalo, bylo to naposledy. Rozhodčí poté ukázali dvě červené karty hráčům obou týmů, z našich Kořínkovi a Krausovi. Moravané strhli vedení na svou stranu, jiskřičku naděje vzápětí vykřesal Štegl, který pět minut před koncem vyrovnal na 17:17. Z následného útoku skórovala opět Ostrava a stav byl 18:17 v její prospěch. Nervozita se stupňovala. Minutu před koncem šli do útoku Jičínští, ale překonat soupeřovu obranu se jim nedařilo. Čas 59:56, Jičín má výhodu volného hodu na hranici 9 metrů. Následuje rychlá přihrávka na Josefa, ten vyskakuje přes postavenou clonu a tvrdě střílí. Míč se vyhýbá ostravskému bloku, ale jeho cestě do branky domácích zabraňuje v poslední chvíli brankář Slabý. Je dobojováno. Ohromná radost na straně Ostravy, nepopsatelný smutek u střídačky Jičína. I takový dokáže být sport. Sestava a branky AGS HBC Jičín: Řezáč, Doman - Josef, Novotný a Kraus po 3, Kořínek 2, Straka 2/2, Babák, Štegl, Mašát a Cvejn po 1, Pustka. Statistika utkání: Sedmičky:4/3-4/2, vyloučení: 6-3, rozhodčí: Kastner, Šimek, sled branek: 2-3, 5-7, 8-12, 9-12, 11-13, 14-13, 15-16, 17-16, 17-17, 18-17.

Jičín tedy prohrává v sérii 2:0. Hráči však zaslouží absolutorium za předvedenou hru. V tomto případě by nemělo smysl vyzvedávat výkony jednotlivců. Všichni si sáhli až na samé dno fyzických, ale především psychických sil a mohli opustit Ostravu se vztyčenou hlavou. Nyní nezbývá nic jiného, než se pokusit vyhrát třikrát za sebou a zajistit si tak postup do společné Česko - Slovenské ligy. Třetí zápas série se hraje v sobotu 8.4. od 18.00 hodin v Jičíně, případný čtvrtý v neděli 9.4. v 17.00 hodin, také v Jičíně, eventuelně pátý rozhodující ve středu 12.4. v 17.00 hodin v Ostravě.

(bama)

FOTBAL

Okresní přebor muži

16. kolo: Utkání Železnice B-Kopidlno B a Pecka-Stará Paka byla pro nezpůsobilý terén odložena; Nemyčeves-Dětenice A 2:1 (1:0); Lužany-Miletín A 2:0 (1:0); Bříšťany-Libuň 4:0 (1:0); Staré Místo-Nová Paka B 3:1 (1:1); Žlunice-Jičíněves 2:5 (1:2).