Nové Noviny č. 16/0021. dubna 2000str. 2

Informace poskytne MIC zdarma

Jičín - O víkendu bylo v rekonstruovaném přízemí Valdštejnského zámku (z rozpočtu města celkem 1 265 411 Kč za stavební práce a 200 000 Kč za kancelářské vybavení) zprovozněno Městské informační centrum (MIC), jehož majitelem a provozovatelem je ing. Jiří Lingr.

"Na základě pětiletých zkušeností s provozováním MIC v samostatných prostorách mohu konstatovat, že naše představy obsažené v úvodním projektu provozu MIC v Jičíně byly správné a daří se je bezezbytku naplňovat. Na území České republiky jsme se nesetkali s informačním centrem, které by nabízelo stejný rozsah služeb na srovnatelné profesionální úrovni.

Otevření MIC v nově adaptovaných prostorách jičínského zámku bude znamenat další kvalitativní posun poskytovaných služeb. Zároveň s tím bude rozšířen prodej turistických map na úroveň mapového centra. Z nového umístění přirozeně vyplývá i úzké propojení na Okresní muzeum a galerii a rozšíření naší dosavadní vzájemné spolupráce. I v rámci letošního festivalu JMP bude MIC zaujímat významnou úlohu. Celkově tedy mohu konstatovat, že dosavadní kroky MIC byly úspěšné a v nadcházejících letech se objevují možnosti jeho dalšího vývoje." Uvedl majitel Městského informačního centra v hodnocení jeho činnosti za rok 1999.

Hospodaření MIC skončilo v loňském ztrátou 548 471 Kč, která byla kompenzována dotací 310 000 Kč z rozpočtu města a ziskem ze soukromého provozování Fotolabu. MIC v té době sídlilo v objektu města na Valdštejnově náměstí čp. 73, kde neplatilo nájemné ani úhrady za skutečně spotřebované energie. Město mu tak v podstatě poskytlo další dotace ve výši 150 000 Kč v podobě ušlého nájemného a 54 000 Kč za spotřebované energie, které muselo uhradit (v roce 1999 tedy celkem 514 000 Kč).

V letošním roce obdrží MIC z rozpočtu města dotaci ve výši 330 000 Kč. Na základě nově uzavřené smlouvy nebude ani v nových prostorách Valdštejnského zámku hradit nájemné a energie (cca 420 000 Kč za rok), celkem tedy město v roce 2000 přispěje na jeho činnost celkovou částkou 750 000 Kč.

Městské informační centrum se ve stejné smlouvě zavázalo: "Bezplatně poskytovat informace o celé oblasti regionu (ve 2 světových jazycích), o kulturních a přírodních památkách, informace z oblasti kultury, o atrakcích, kulturních akcích a společenských událostech, o historii, sportu, dopravě, službách, o ubytovacích kapacitách a možnostech ubytování, a to s využitím vlastního programového vybavení pro provoz informační databáze."

(mar)


Minulý týden začala v Nové Pace akce opisování bible. Prvními, kdo v obřadní síni na radnici přepsali část textu na připravené archy, byli starosta města (vlevo) a ředitel novopackého gymnázia.

FOTO: jn


Novela zákona o vlastnictví bytů přinese očekávané změny

Hořice, Jičín, Nová Paka - Od novely zákona o vlastnictví bytů, jež by měla ještě letos nabýt účinnosti, si ministerstvo pro místní rozvoj slibuje, že se stane efektivním nástrojem ochrany všech spoluvlastníků bytových jednotek v daném domě.

Norma obsahuje i povinnost zřídit společenstvo vlastníků s právní subjektivitou, které bude vystupovat jejich jménem, mimo jiné i z těch důvodů, aby byla zajištěna správa společných prostor v domě, anebo možnost získat úvěr na jeho modernizaci. To se týká i půjček ze státního programu na opravy panelových budov, jinak by nebyly komu je poskytnout.

"V domě, kde jsou tři různí vlastníci, vznikne ze zákona povinnost zřídit právnickou osobu. Nyní je těžké odhadnout, jak se tato legislativní úprava v praxi ujme, ale pravděpodobně se tomu nebude možné vyhnout. Je ovšem otázka, zda se najdou lidé, kteří převezmou zákonná práva a povinnosti, která s tím souvisí," poznamenal Jaroslav Nožička, předseda SBDO Jičín, které se v poslední době právě z těchto důvodů na žádost samotných vlastníků ujalo správy některých domů, patřících dříve do bytového fondu měst či podniků.

Ne vždy se po převodu obecních bytů do rukou nájemníků podařilo mezi nimi nalézt společnou řeč. "Pokud je mi známo, tak se nájemníci většinou dohodli. Ale rozdíly tu byly, zatímco v jednom ze dvou sousedících domů si partaje pořídily novou střechu, v tom druhém byl problém, aby se na něčem takovém shodly," připouští starosta Hořic Ladislav Vrba. V Hořicích v rámci privatizace bytového fondu města v několika vlnách změnily vlastníka více jak čtyři desítky domů.

"Snažíme se, aby v nich město nemělo žádný, ani sebemenší podíl, jinak nám vzniká povinnost finančního příspěvku na údržbu společných prostor, což je pro nás nevýhodné," vysvětluje JUDr. Josef Písecký z MěÚ Hořice. "Ideálním příkladem je Sdružení vlastníků bytů s 72 členy, které spravuje několik domů. Pravidelně odvádějí určitou částku do společné pokladny. Pokud by i v jiných domech takový fond nevytvářeli a žili z podstaty, dříve nebo později by na to doplatili," doplnil Písecký. Připustil, že když se společníci nedohodnou, mohou si správu domu zadat jinému subjektu.

"V současné době spravujeme 17 domů s více než 200 byty, které jsou v cizím vlastnictví," potvrzuje předseda SBDO Jičín, pod něž spadá 4040 bytových jednotek v celém okrese. "Na nikoho nevytváříme žádný tlak, lidé se na nás naopak sami obracejí. Zpravidla to souvisí s tím, že se v příslušném domě nenajde nikdo, kdo by byl ochoten se této činnosti věnovat. Je to přece jen časově náročná práce a jsou s ní spojeny některé odbornosti, ať už z hlediska technických, právních nebo bezpečnostních norem," vysvětluje Nožička.

V Jičíně Stavební bytové družstvo občanů nedávno převzalo správu bývalého družstevního objektu v ulici Kosmonautů. Ke stejnému kroku se odhodlali i v Hořicích, Sobotce nebo Mladějově. SBDO si za takto poskytované služby od všech domácností účtuje správní poplatek, podmínky jsou přitom stejné jako v případě členů družstva. Obdobným způsobem zajišťuje v Nové Pace služby vlastníkům i tamní Správa bytů a budov, která je městskou organizací. "Ve zřizovací listině máme správu nemovitostí jako vedlejší živnost. V případě zájmu jsme ochotni vyjít vstříc," uvedl ředitel novopacké SBB Jaroslav Gottstein.

(jn)


Loňský zájem badatelů byl historicky nejvyšší

Staré Hrady, Jičín - Loňských téměř pět set badatelských návštěv v depozitáři literárního archivu ve Starých Hradech představuje jejich vůbec nejvyšší počet za celou dobu existence tohoto detašovaného pracoviště Památníku národního písemnictví Praha.

"Do archivu ve Starých Hradech v průběhu minulého roku zavítalo 106 badatelů, z toho jich bylo deset ze zahraničí, mimo jiné ze Slovenska, Ruska, Itálie, Francie a dokonce i z Japonska," shrnul vedoucí zdejšího pracoviště Karol Bílek. Ti všichni vykonali dohromady 498 návštěv, čímž překonali dosavadní rekord.

Jejich počet v posledních letech trvale narůstá. Stoupající zájem odborné veřejnosti o písemnosti a další archiválie uložené v místním depozitáři souvisí podle Bílka s tím, jak přibývá materiálů, které jsou také stále podrobněji zpracovávány.

Ke konci uplynulého roku zde bylo shromážděno necelých patnáct set fondů ve více jak čtyřiadvaceti tisících kartonech. Jejich počet se přitom v prvních měsících roku opět rozšířil. Zájem badatelů, ať už studentů nebo vědeckých pracovníků, se stále častěji zaměřuje na věci z novější doby po roce 1945. Dnes tu je například už kompletní fond Svazu Československých spisovatelů a nespočet dalších literárních zajímavostí, které se vztahují k životu a dílu známých i takřka zapomenutých autorů či jiných individualit.

"Každý, kdo chce bádat, musí nejprve získat povolení. V případě materiálů mladších jak třicet let k tomu potřebuje také souhlas dědiců, anebo pokud se jedná ještě o žijícího autora, tak souhlas přímo od něho. Musí dodržovat i určité podmínky. Napříkad, když si dotyčný přeje, aby některé věci zůstaly za jeho života zapečetěny," doplnil Bílek.

Ani ve Státním okresním archivu v Jičíně nemají nouzi o návštěvníky. Z tří set lidí, kteří sem během minulého roku zavítali, byla opět i řada středoškoláků a několik studentů pedagogických a filozofických fakult, kteří si potřebovali zpravidla doplnit údaje k diplomové práci. "Z velké části k nám chodí prakticky stále titíž lidé. Největší zájem je tradičně o fondy měst a obcí," uvedl ředitel archivu Jindřich Francek.

(jn)


Jubilejní Důstojnický večírek

Meze vyschly vkusně oděné v pestrý šat jarního kvítí, vzduch tetelí se sycen vůní lučních květů a hroty nalitých pupenců vyplazují zelené jazýčky prvních lístků - sportsmenu tak nadešel čas zapomnění zimních radovánek.

Za doprovodu populárního "Pochodu rudých sportovců" (V. Nejedlý/J. Dolina, upr. K. Sodomka) je pak téměř jeho občanskou povinností vstoupit do poslední letní sezóny druhého tisíciletí společným přípitkem, k čemuž mu dopomůže v pořadí již 50. jubilejní "Důstojnický večírek", který se za hudební produkce populární kapely Cargo uskuteční v pátek 28. dubna od 20.00 hodin ve stylovém restauračním zařízení "Na Jívě".

Vstup do společnosti je jako téměř ve všech devětačtyřiceti předchozích případech možný "za pade", účast je však opět podmíněna čistou dobovou či jinou netradiční strůjí.

(DžejPí)


O laureátech rozhodne už příště osud

Jičín - Sílící nesoulad mezi kulturní veřejností na Jičínsku s podmínkami, za jakých jsou každoročně udělovány dřevěné sošky Jivínský Štefan, ceny za pozoruhodný kulturní počin, přimělo pořadatele opětovně pozměnit pravidla.

Ceny Jivínský Štefan se udělují od roku 1997 na počest pohádkáře J. Š Kubína a jejich cílem je upozornit na lidi a kulturní aktivity i v té poslední dědině na okrese. Sotva ale utichlo vzrušení po prvních dvou ročnících, začaly se objevovat první známky rozkolu mezi samotnými pořadateli a nominátory v jedné osobě. Zatímco v počátcích chtěla skupina několika nadšenců vést celou akci v duchu volné recese, s postupem času se jí přidávalo na vážnosti, a to až do té míry, že se z udílení cen v očích řady lidí stala prestižní událost roku se vším, co k takovém ceremoniálu patří.

Rozbroje naplno vyvrcholily s vyhlášením letošních laureátů. Navíc samotné kritické ohlasy se různí; například, že ocenění není spravedlivé a samozvaná komise porovnává hrušky a jablky, že v užším výběru schází nové tváře, že se celá akce znevažuje, anebo právě naopak, že se zbytečně institucionalizuje. Kritických názorů by se jistě našlo víc, třeba i ten o regionální (ne)solidárnosti. Jablkem sváru je samotná Štefanská komise, která ze všech nominovaných vybírá osoby či události s předponou "nej". Ta by měla být zrušena.

K těm, kteří vyslovili radikální nesouhlas s touto akcí, patří například Sobotečtí. "Celá událost je bohužel brána jako soutěž a ta by se za těchto podmínek neměla pořádat, byť by byla sebespravedlivější, rozděluje společnost. Úplně postačí, když se lidé sejdou, popovídají si a v klidu se zase rozejdou," míní jeden ze soboteckých patriotů Karel Samšiňák.

Právě převažujícím pocitům rivality chtějí pořadatelé chystanými změnami předejít. "Protože ocenění patří všem, kteří se kultuře věnují a mají o dění kolem sebe zájem, rozhodne napříště prvek náhody. Sošku tak bude mít možnost v duchu stanov získat každý z nominovaných," hodnotí Bohumír Procházka závěr poslední Štefanské schůze, která se konala minulý týden v jičínském muzeu. Jediné, co zatím zůstává nejasné, jsou pravidla a způsob losování.

"Není rozhodující, kdo získá Jivínského Štefana, důležité je, aby se vědělo o těch, kdo něco dělají, a aby se lidé alespoň jednou za rok sešli. Je to i příležitost pro navázání užitečných kontaktů a spolupráce," doplnil Procházka. Hostitelem a organizátorem dalšího setkání nominovaných jsou Hořice, Dům kultury Koruna, v již osvědčeném termínu 25. února. Jako součást večera budou patrně od příštího roku některé spolky či kolektivy předávat i své vlastní ceny. Jak zaznělo na posledním setkání, jednou z nich by mohla být i cena Prd Divadla S´n´B.

(jn)


Z městské rady

Nová Paka - Své pondělní zasedání zahájili novopačtí radní prohlídkou novopacké výtopny, včetně kanceláří nového sídla Správy bytů a budov, která se sem po místní rekonstrukci přestěhovala z domu na Dukelském náměstí, který zakoupila Česká policie. Radní vyslechli návrh rozpočtu pro letošní rok týkající se údržby bytového fondu a další požadavky této organizace. Dále rozhodli o topném mediu pro 24 bytových jednotek, které se mají stavět v ulici Petra Bezruče. Vzhledem k tomu, že státní dotaci na infrastrukturu nelze získat pro vytápění plynem, ale dálkovým vytápěním, rozhodli radní vytápět tyto jednotky teplovodem z novopacké výtopny, to znamená potrubím překlenout vzdálenost od bytových jednotek bývalé SSaZ stojících u silnice Krkonoše - Jičín, do prostoru, kde má stát novostavba. Radní byli také seznámeni s uzavřením kuchyně v domově důchodců na základě hygienických požadavků.

(ur)


Nové Noviny