Nové Noviny č. 16/0021. dubna 2000str. 8

Nejstarší chráněná krajinná oblast

Turnov - Pětačtyřicet let od svého vzniku si v těchto dnech připomíná správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj se sídlem v Turnově, vůbec nejstarší v tuzemsku.

Její vyhlášení se datuje na 1. březen 1955, plnohodnotnou institucí se však stala později, až v roce 1969. S vývojem na poli ochrany krajinného rázu a biologické rozmanitosti v lokalitách spravovaných pracovníky CHKO v uplynulých letech je vedoucí správy Tomáš Tomsa spokojen. "Spokojen jsem především s tím, že se nám podařilo navázat dobrou spolupráci se zástupci Lesů České republiky, obcí a místními obyvateli. Našli jsme společnou řeč," poznamenal Tomsa.

Dodal, že i díky tomu se daří získávat peníze z grantů a dalších zdrojů na společné projekty. V letošním roce bylo chráněné oblasti přislíbeno šest miliónů korun na obnovu turistických stezek a některé další aktivity.

"Po dlouhých desetiletích se připravuje například obnovení arboreta, zámeckého parku u Hrubé Skály a gotické stezky, která k ní kdysi vedla," nastínil vedoucí správy. K dalším projektům patří i plánovaná repatriace bobra, tedy jeho vypuštění do volné přírody, a pokračuje také revitalizace toku Žehrovky směrem k rybníku Nebák a dalším lokalitám. Stále více se prosazují i ekologické aktivity v oblasti alternativních energií, neboli využití místních obnovitelných zdrojů. V minulých dvou letech byly vyhlášeny, potažmo přehlášeny, čtyři přírodní rezervace - Hruboskalsko, Příhrazské skály, Podtrosecká údolí a Plakánek.

Český ráj ročně navštíví téměř 750 tisíc turistů. Pro jejich lepší orientaci se buduje nový informační systém, chystá se i přeznačkování některých cykloturistických tras. "Přišli jsme na jiný způsob vyznačování cest s ohledem na přírodu. Stezky jsou v dobrém stavu a dostatečně zabezpečeny. Ve vztahu k turistům se snažíme vyhýbat pokutování a spíše volíme cestu vysvětlování a větší informovanosti," sdělil Tomsa.

Nedořešené zatím zůstává už několik let plánované rozšíření CHKO, které se mimo jiné týká i Prachovských skal. "Jednáme s obcemi, ovšem ne všechny s tímto záměrem souhlasí. Rozšíření by jim však přineslo řadu výhod, ať už ve formě daňových úlev nebo přílivu peněz z dotací. Oblasti, které spadají pod chráněná území, jsou také atraktivnější pro návštěvníky ze zahraničí," předesílá Tomsa.

(jn)


Prachovské skály provozují Schlikové

Prachov - Prvním lednovým dnem roku 2000 převzali zástupci rodu Schliků již dříve restituované majetky zpět pod svoji správu a nadále na nich hospodaří prostřednictvím výkonné společnosti s názvem J.M. Schlik - Kontinuum. V našem konkrétním případě se až na nepatrné výjimky jedná o veškeré lesní a skalní oblasti přírodní rezervace Prachovské skály, zalesněné oblasti nad Jinolickými rybníky sahající přes Přivýšinu až do lokality Brad a na druhou stranu pak přes hrad Pařez, oblast "Liazu" až po lesní porosty mezi Hrdoňovicemi, Střelčí a Zámostím.

Správci majetku Schliků zároveň od Klubu českých turistů Jičín převzali správu i provoz koupaliště U Pelíška, objektu Cukrárny spolu s informačním střediskem a samozřejmě všech turistických tras a prohlídkových okruhů v přírodní rezervaci. Ve spolupráci s Lezeckým kroužkem Prachov se budou rovněž spolupodílet na údržbě skal, značení cest a spolu s Českým svazem ochránců přírody a Lesní stráží samozřejmě i na ochraně přírodní rezervace a všech lesních porostů, na nichž společnost hospodaří.

Z pohledu správce panství Schliků je významným vstřícným krokem příslib horolezců, kteří v rámci svých brigád upraví přístupové cesty pod skalní věže, za což jim Schlikové umožní bezplatný přístup do celé oblasti jejich sportovních aktivit.

Návštěvníci změnu provozovatele centrální oblasti Prachovských skal zřejmě v průběhu letošní turistické sezóny ještě příliš nezaznamenají. Snahou Schliků však je v blízké budoucnosti rozšířit a zlepšit nabídku služeb, postupně realizovat investiční akce spojené například s přívodem vody do Cukrárny a dokončením výstavby čistírny odpadních vod, čímž vyřeší letité problémy nevyhovujícího sociálního zařízení. Budou provedeny opravy a úpravy technologického zařízení koupaliště U Pelíška i jeho okolí, ale i cest a značení turistických tras a okruhů. Samostatnou kapitolou i nadále zůstává Turistická chata. Tu totiž v roce 1930 Jindřich Maria Schlik prodal za sto korun tehdejšímu Klubu československých turistů, který ji v současnosti pod novým názvem Klub českých turistů v Praze provozuje prostřednictvím společnosti Trasa s.r.o..

Pan Jindřich Schlik si však smluvně vyhradil "na sebe a své právní nástupce držení nemovitostí těchto právo předkupní ve smyslu všeobecného zákona občanského toho obsahu, že jmenovaný bude oprávněn toto právo předkupní pouze tehdy vykonati, když by nabývající nemovitosti tyto chtěli jiné osobě než panu Jindřichu Schlikovi prodati, popřípadě jeho právním nástupcům zciziti. V případě zpětné koupě se pan Jindřich Schlik zavazuje vyplatiti Klubu českoslovenkých turistů obapolně smluvenou cenu trhovou jednoho sta korun československých...". Jinak řečeno, v případě úmyslu pražských turistů chatu prodat, musí ji nejprve za sto korun nabídnout právním zástupcům rodu Schliků.

(mar)


Síť tras pro cyklisty se zahušťuje

Jičínsko - Bouřlivý rozvoj cykloturistiky v uplynulých letech do jisté míry předeběhl mnohé, co s fenoménem horských kol souvisí. Především možnost mít kam se do přírody vypravit, aniž by docházelo ke střetu s pěšími výletníky či s ochránci.

Z iniciativy Klubu českých turistů vzešla myšlenka vytvořit a sjednotit v celé republice systém a jednotné značení cyklotras, které měly ke konci roku 1998 přes dva tisíce kilometrů. Aby ani tento region nezůstal pozadu, o to se bez ohledu na hranice okresů stará Jan Petera z KČT.

"Doba a velké množství cykloturistů si před dvěma lety vynutila vyznačení tras v Českém ráji, což podpořily především Městské informační centrum v Turnově a správa CHKO. Bylo cíleno pro lidi, kteří sem v sezóně přijíždějí na pobyt, aby měli vhodnou náplň výletů na kole. Vzhledem k tomu, že někde vedou souběžně trasy pro pěší a cyklisty, je potřeba, aby se obě skupiny k sobě chovaly ohleduplně. Zvlášť Hruboskalsko je zatím zkouškou vzájemné tolerance," předesílá Petera. Sdružení Český ráj za finanční podpory České centrály cestovního ruchu a Okresních úřadů Jičín a Semily k tomu vydalo mapu, která zahrnuje několik okruhů v regionu mezi městy Turnov, Mnichovo Hradiště, Sobotka, Jičín, Lomnice a Semily.

"Všechny okruhy dohromady měří zhruba 280 kilometrů a stále se optimalizují s ohledem na připomínky, které se objevily po zavedení do praxe," dodal Petera, který sám prováděl jejich značení. Takto vyznačená síť využívá zpravidla vedlejší komunikace, polní a lesní cesty. Spojuje skalní města, soustavu rybníků a atraktivní vyhlídková místa jako Kozákov, Mužský, Trosky, Vyskeř, Valečov a další památky a přírodní útvary.

"Je stále co doplňovat, třeba nově vznikající Podzvičinsko není vůbec zaopatřeno cyklistickým značením, přitom podle mého názoru je velice vhodné pro tento typ výletů. Na rozdíl od Českého ráje zde zatím není taková hustota provozu a také tam nejsou nesjízdné cesty. V Českém ráji vám nastane problém, když chcete kolo někde odložit. V tomto ohledu prohlídka skalních měst není pro cykloturistiku až tak vhodná."

Aktuální je také záměr navázat na Jiráskovu stezku, která za první republiky spojovala Náchodsko s Prachovem, připravuje se totiž záměr spojit Jičín s Kuksem. Vznikla by tak zhruba padesátikilometrová trasa pravděpodobně pod názvem Krajem slavným kamenem. Náklady na její vyznačení odhaduje Petera kolem 75 tisíc korun, které by se mohly rozpočítat mezi obce, jejichž katastry bude procházet.

Z Jičína by vedla do Konecchlumí k pomníku Viléma Konecchlumského a odtud po hřebeni Chlumů k Vojicům, kde se nachází vůbec první Husův pomník, pískovcové lomy, a dále k Šárovcově Lhotě, Holovousům a údolím Bystřice přes Vřešťov až na Kuks. "V první fázi musíme nejprve propojit Kuks, Braunův betlém, Hořice a Chlumy, tedy oblast, pro kterou je hlavním atributem pískovec. Od toho by se postupně odvíjela síť dalších tras, a to i místního významu," doplnil. Kromě projektu Jičín - Kuks se nyní rovněž zpracovává projekt nového silničního značení, první svého druhu v této oblasti, na trase Jičín - Turnov. Ta bude součástí hlavní cesty celorepublikového významu, která prochází Českým rájem v úseku od Prahy přes Nymburk, Jičín, Turnov směrem k Liberci.

Na Jičínsku a v nejbližším okolí sousedních okresů jsou zatím výhradně cyklotrasy, které vedou zejména po stávajících vedlejších a účelových komunikacích. Druhým stupněm jsou takzvané cyklostezky. "To znamená, že pro cyklisty někdo postaví novou samostatnou silnici. Na řadě míst republiky se jich postavilo už několik stovek kilometrů, především v příhraničních oblastech z prostředků Phare," vysvětluje Jan Petera, místopředseda Klubu českých turistů oblasti Český ráj.

(jn)


CK Sportcentrum a MONTANA CLUB - uvádějí promítání a povídání

USA, KANADA, ALJAŠKA * Křížem krážem "Velkou zemí"

Středa 26. dubna od 17.30 hodin - přednáší Mgr. Tomáš Vais

Přednášková místnost v přízemí jičínského zámku

Vstupné se neplatí!


Milohlídka dostane nový "kabát"

Jičín - Až po uzávěrce tohoto vydání NN byl oficiálně znám konečný vítěz veřejné výzvy vyhlášené městským úřadem za účelem provedení stavebních prací souvisejících s opravou pláště vyhlídkové věže na Čeřovce.

Předmětem zakázky je zajištění kompletní dodávky výše uvedené akce v rozsahu zadávacích podkladů, podle projektové dokumentace vypracované ing. Jiřím Starým z Hradce Králové.

Na základě rozhodnutí Okresního úřadu Jičín, respektive jeho referátu regionálního rozvoje, smějí být práce realizovány pouze restaurátorem s licencí Ministerstva kultury České republiky. Jde především o opravy pláště "Milohlídky" spočívající podle zadání v postavení lešení, očištění pláště tlakovou vodou, osekání zbytků asfaltu, doplnění chybějícího zdiva, náhrady chybějící cihlové vyzdívky a hydrofobizace. Dále bude očištěna římsa věže a opraveno její poškození doplněním chybějících kamenů.

Na uvedené opravy vyhlídkové věže je možné čerpat státní dotaci ve výši 100 tisíc korun, stejná částka může být investována z letošního rozpočtu města. V rámci těchto oprav mají být provedena i bezpečnostní opatření minimalizující možnost vzniku úrazů v tomto historickém objektu, který pak bude předán a zpřístupněn veřejnosti. Povinností všech slušných občanů by pak měla být pomoc při ochraně této kulturní památky před neúnavně aktivními vandaly a sprejery.

(mar)


Turistické trasy v Českém ráji

Sobotka - Plakánek - Kost

Sobotka nám. - Roubenka (4,5 km) - Kost (6,5 km) - Libošovice (9 km) - Sobotka nám. (13 km)

Za přispění České centrály cestovního ruchu vydalo v loňském roce Sdružení měst a obcí Český ráj ucelený soubor materiálů pod názvem "Aktivní turistika v Českém ráji". Jeho součástí je mapa cyklotras a patnáct námětů na pěší výlety, jejichž autorem je Jan Petera. S některými trasami vás na stránkách našeho listu seznámíme.

Sobotka byla původně trhová ves připomínaná r. 1287. Na město byla povýšena 24. srpna 1498. Dominantou města je goticko-renesanční kostel sv. Máří Magdaleny z l. 1590-96. Na náměstí si povšimněte původně renesanční, dnes empírově upravené radnice a rodného domu básníka Fráni Šrámka. Ve městě je řada roubených domů městského typu z přelomu 18. a 19. stol. Nejznámější je Šolcův statek, ve kterém je galerie. Naše trasa vede ze soboteckého náměstí Boleslavskou ulicí po červené značce. Půjdete kolem městského úřadu, za kterým v městském parku stojí moderní skulptura Dům pod půlměsícem od Claudia Permiggainiho (1991). Trasa pokračuje stále po červené značce do Oseka. U kostela Panny Marie z počátku 18. století stojí zajímavá dřevěná šestiboká zvonice z roku 1601. Za Osekem odbočíte vpravo na úzkou silničku, dojdete do Střehomi, která je památkovou zónou roubené lidové architektury. Najdete zde roubené patrové domy s vyřezávanými lomenicemi a starý mlýn s roubeným patrem. Kolem rybníka Komorník budete pokračovat po červené a modré turistické značce do osady Rašovec. Až dorazíte ke studánce Roubence, vzpomeňte na soboteckého rodáka, básníka Fráňu Šrámka, který zde rád sedával. Za studánkou odbočuje modrá značka do bočního skalnatého údolí, kterému se říká Vesecký Plakánek. Vpravo nad vámi se na skalnatém ostrohu rozkládalo pravěké hradiště Poráň. Bylo osídleno od počátku doby železné (7. - 5. století před naším letopočtem) až do 13. století. K hradišti náleželo mohylové pohřebiště, které se nachází nad Roubenkou vlevo. Naše trasa pokračuje po červené značce malebným údolím Plakánek, někdy nazývaným Kostelecký důl. Název Plakánek pochází ze 17. století, kdy zde pálila dřevěné uhlí rodina Plakánků. Kaňonovité údolí zahloubené mezi pískovcovými skalami potokem Klenice bylo v roce 1990 vyhlášeno přírodní památkou. Kolem bývalé hájovny a rybníka Obora dorazíte v závěru údolí k jedinečné památce české hradní architektury - k hradu Kost. Kost je jeden z nejzachovalejších gotických hradů v Čechách, pochází z konce 14. stol. Má zajímavou polohu na skále při styku tří údolí. Do obranného systému byly začleněny tři rybníky. Původní podobu hradu změnila především renesanční přestavba. Hrad patřil postupně Zajícům z Házemburka, Šelmberkům, Biberštejnům, Lobkovicům, Černínům a nyní náleží Kinským. Zachovány jsou hradby, velká věž, paláce, kaple, hospodářské budovy. Hrad je přístupný s průvodcem. Majitelé stále rozšiřují hradní sbírky. V původních hospodářských budovách je expozice drahých kamenů. V okolních skalách jsou zbytky skalních obydlí a psí hřbitov. Naše trasa pokračuje od rozcestníku na břehu Bílého rybníka po červené značce do malebného Prokopského údolí. Doporučujeme, abyste pro průchod údolím volili hned od jeho začátku polní cestu, která vede středem travnaté nivy za potokem. Úsek červeně značené cesty mezi potokem a skalami bývá zvláště za mokra obtížně schůdný. Prokopským údolím dojdete do Libošovic ke kostelu sv. Prokopa, který byl původně pozdně gotický. Přestavěn byl roku 1610 a v roce 1874, kdy byla přistavěna i novogotická věž. Od rozcestníku před hotelem Český ráj (možnost občerstvení) budete pokračovat po modré značce po silnici kolem nádraží v Libošovicích na křižovatku do Nepřívěce. Upoutá vás nový hotel Ort a zbarokizovaný původně gotický kostel sv. Kříže s barokní osmibokou zvonicí. Do Nepřívěce odbočuje bílá cyklostezka. Naše trasa pokračuje po modré po silnici. Na křižovatce za železničním přejezdem odbočuje modrá vpravo do Vesce. Vesec byl roku 1995 vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury. Kolem okrouhlé návsi se zachoval jedinečný komplex roubených domů pojizerského typu. Na návsi stojí ojedinělá socha sv. Starosty. Vesec byl místem natáčení scén několika známých filmů. Nad Vescem při silnici na Kost si povšimněte památné Semtínské lípy, která je jedním z nejznámějších památných stromů v Čechách. Má obvod kmene 760 cm, výšku 38 m a stáří asi 300 let. Naše základní trasa vede z křižovatky za železničním přejezdem vlevo po neznačené silnici směr Sobotka. Hlavním orientačním bodem bude pro vás nádherný zámeček Humprecht. K němu se dostanete po žluté značce, na kterou narazíte před vstupem na sobotecké koupaliště. Humprecht je barokní stavba postavená v letech 1666 - 72 pro Humprechta Jana Černína z Chudenic. Měl připomínat cařihradskou Galatskou věž. Opraven a přestavěn byl po požáru v r. 1678. Uvnitř je zajímavý oválný sál s ozvěnou. Přístupný je s průvodcem. V zámku je expozice šlechtického rodu Černínů a muzeum města Sobotky. Doporučujeme pokračovat po žluté značce vlevo podél hřbitovní zdi s krásným výhledem na město. Než sejdete po chodníku zpět do Sobotky, doporučujeme ještě návštěvu soboteckého hřbitova. Naproti hlavnímu vchodu až na opačné straně hřbitova odpočívá nejznámější sobotecký rodák - spisovatel, básník a dramatik Fráňa Šrámek (1877-1952), na jehož počest se od roku 1956 koná v Sobotce vždy začátkem července festival literatury a mluveného slova Šrámkova Sobotka. Na soboteckém hřbitově naproti rohu horní zdi můžete najít hrob dalšího rodáka - básníka Václava Šolce (1838-71). Zpět na sobotecké náměstí vás bezpečně dovede žlutá turistická značka (13 km).


Nové Noviny