Nové Noviny č. 20/0019. května 2000str. 2

Hasiči slaví dvě výročí

Jičín - Ve čtvrtek 25. května bude v 10.00 hodin v zasedací místnosti Hasičského záchranného sboru (HZS) okresu Jičín v Dělnické ulici zahájeno slavnostní setkání u příležitosti 130. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Jičíně a 30. výročí založení profesionální požární jednotky okresu Jičín - Okresního veřejného požárního útvaru, dnes HZS okresu Jičín.

Sbor dobrovolných hasičů byl ustaven dne 3. července 1870 na valné hromadě Sokola jako odbor hasičský, do kterého se přihlásilo 80 členů. V dobových listinách se praví: "Účelem odboru jest při požárech v Jičíně život a zdraví obyvatel ochrániti a hájit. Odboru je umožněno užívání již stávajícího zařízení a má se řídit podle všeobecného řádu hasičského, schváleného představenstvem města Jičína. Vzhledem k tomu bude městská rada odbor všemožně podporovati, zvláště se postará o potřebné nářadí a náčiní hasičské, které odboru - ovšem pod její vrchní hlídkou - k použití propůjčí."

O sto let později vznikl na základě usnesení Rady Vč. KNV č. 105 (ze 16.7.1969) dne 6. dubna 1970 Okresní veřejný požární útvar (OVPÚ) se sídlem v Jičíně. Již před třiceti lety se jednalo o profesionální jednotku hasičů, která zabezpečovala požární ochranu, hašení požárů a likvidaci havárií na území celého jičínského okresu. Pro splnění tohoto úkolu bylo zároveň uloženo ustavit detašovaná pracoviště OVPÚ v tehdejších sídelních útvarech měst Nová Paka a Hořice v Podkrkonoší.

Od 1. ledna 1995 pak vstoupila v platnost novela zákona o požární ochraně, která tehdejší Sbor požární ochrany přejmenovala na dnešní Hasičský záchranný sbor okresu Jičín, který se stal příspěvkovou organizací Okresního úřadu Jičín. Profesionální sbor kromě svých hasičských povinností vykonává i práce záchranářů, což vyžaduje zvýšené požadavky na odbornost a fyzickou i psychickou zdatnost jeho členů. Novela zákona upravuje i činnost na úseku státní správy, která je svěřena okresnímu požárnímu radovi, řediteli HZS okresu Jičín plk. ing. Janu Lejskovi.

V loňském roce řešili profesionální hasiči jičínského okresu 731 nahlášených událostí. Z celkových 143 požárů jich hasili 136 (7 bylo uhašeno bez jejich účasti), odbornou pomocí asistovali u 214 dopravních nehod, likvidovali 31 olejových havárií a 5 úniků jiných škodlivých látek. Spolu s dalšími akcemi při záchraně materiálních hodnot, zdraví a životů lidí provedli celkem 521 technických zásahů. Celkové přímé škody na zmíněných požárech byly vyčísleny částkou 33 199 000 Kč. Průměrná škoda na jeden požár tak v loňském roce činila 232 161 Kč. Rychlými zásahy jednotek HZS okresu Jičín, HZS podniku, sboru dobrovolných hasičů obcí i podniků bylo uchráněno materiálních hodnot za více než 118 808 000 Kč. Při loňských požárech nebyla žádná osoba usmrcena, pouze šest osob bylo zraněno.

(mar)


SLAVNOST OKA Galerie plastik v Hořicích zahájila minulý týden výstavu Slavnost oka pražského malíře a ilustrátora Rastislava Michala, jehož díla jsou zastoupena například v Muzeu moderního umění či v Národní galerii. V Hořicích se představuje se svými rozměrnými plátny, návštěvníci Gothardu si ovšem mohou prohlédnout i některé jeho drobnější práce. Za pozornost stojí zvlášť Michalova exlibris z období šedesátých let. Na snímku Rastislav Michal (vlevo) spolu se správcem Galerie plastik Tomášem Matesem.

FOTO: jn


Řadou unikátů se může pochlubit nová expozice hradu Pecka

Pecka - Přes třicet let čekal peckovský hrad na obnovu tamní expozice, která během několika uplynulých měsíců doznala výrazné proměny a minulý týden byla za přítomnosti polského velvyslance Marka Pernala a zástupců ministerstva kultury slavnostně otevřena.

O jak významný předěl v novodobé historii hradu se jedná, svědčí i slova samotných odborníků, kteří se na instalaci a doplnění sbírek podíleli.

"Přestavba interiéru ještě není zcela u konce, ale už dnes můžeme říct, že zhodnotila zdejší prostory více než dostatečně. Jednak tu jsou unikáty, které vypovídají o historii místa, hradu, městečka i širokého okolí, a navíc to jsou věci nesmírně kvalitní a v lecjakém předním muzeu a galerii by je Peckovským mohli závidět," sdělila u příležitosti pátečního otevření nové expozice Novým Novinám PhDr. Květa Křížková ze Státního ústavu památkové péče Praha.

Mezi takové exponáty patří kupříkladu soubor cechovních praporců, který je vystaven ve velkém sále v druhém patře hradu. "Ten je skutečně mimořádný, jsou na něm i veduty města Pecky a hradu. Je to soubor obrovské hodnoty nejen místní, ale celorepublikové," zdůraznila Křížková. Návštěvníci si mohou od letošní sezóny prohlédnout i unikátní soubor sakrálního umění či předměty z etnografického fondu a také kolekci několika hudebních nástrojů .

První část nové expozice představuje dobu Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, která byla z východočeského depozitáře v zámku v Litomyšli doplněna exponáty, které obohacují pohled na období života nejznámějšího majitele peckovského sídla. "Jsou zde připomenuty i osobnosti tehdejší doby, s kterými se Kryštof Harant stýkal, a u kterých sloužil. Jsme velice rádi, že nám naši pardubičtí kolegové tuto dlouhodobou zápůjčku umožnili."

Do budoucna se podle Křížkové počítá s tím, že se ještě upraví a bohatě dovybaví místnosti v přízemí, kde je bývalá autentická kuchyně. "V jedné části bychom chtěli také vystavit velice kvalitní a cenné panorama, které je zatím v depozitáři zdejšího hradu. Představuje totiž pohled na celý peckovský areál včetně městečka i s kostelem z minulého století. Své uplatnění by zde měly nalézt i původní dveře ze zdejší márnice a dalších historických budov," poznamenala pracovnice památkového ústavu.

Podotkla, že na ministerstvu kultury jsou předběžně schváleny dotace na restaurování dvou již dnes vystavených oltářních pláten s pozoruhodnou rokajovou řezbou, které svým námětem odkazují na nedaleký kartuziánský klášter ve Valdicích. Restaurovány mají být v dohledné době i zmiňované cechovní praporce.

"Těšíme se, že nám výdělek z letošní návštěvní sezony umožní dát do odpovídajícího stavu podlahy, které budou pokryty novými podlahovými krytinami, udělat nové aranžmá okenních závěsů tak, jak bychom si to představovali se stylem hradu a připomínkou doby Kryštofa Haranta. Pecka je velice známý objekt, vyhledávaný zahraničními turisty a návštěvníky Krkonoš. Věříme, že všichni odtud budou odcházet spokojeni, dozví se o historii, o vývoji nábytkového zařízení a sakrálního umění v 18. a 19. století," dodala Křížková. Prohlídkový okruh je chronologicky řazen od renezance až po pozdní baroko.

"S vedením obce i správcem hradu dr. Jiřím Červenkou se nám spolupracovalo velice dobře a moc si ceníme jejich zájmu jak o hrad, tak i o jeho historii. Jsou to lidé na svých místech, kéž by zůstali dlouho zachováni," shrnula závěrem Květa Křížková, která zajišťovala odbornou pomoc při přestavbě památkové interiérové instalace harantovského sídla.

(jn)


SEZONA STARTUJE Současné teplé počasí láká vodymilnou veřejnost ke břehům rybníků a na koupaliště, která zahajují sezonu o něco dříve, než je obvyklé. Nejinak tomu je i u Jinolických rybníků, odkud je tento snímek.

FOTO: jn


Bělohrad: velký zájem o byty

Lázně Bělohrad - S neobyčejným zájmem veřejnosti se setkala nedávná prezentace pardubické firmy CZ stavební holding, připravující výstavbu osmatřiceti bytů, které mají vzniknout po přestavbě objektu bývalého hotelu Zátiší v Lázních Bělohradě.

Investorem se stane bytové družstvo a město. Stavební firma přitom garantuje, že se cena za metr čtvereční bytové jednotky bude pohybovat kolem osmi tisíc korun, což se odrazilo i na vysokém počtu zájemců.

"Setkání se konalo v hasičské zbrojnici, kam přišlo tolik lidí, že se tam nemohli ani vejít. Tento týden pokračovaly konzultace, kde zástupci firmy spočítali už vážným uchazečům, za jakých podmínek a za kolik mohou konkrétní byt získat. Nejdražší byt vychází na 600 tisíc korun, a například 3+kk o ploše zhruba šedesáti metrů čtverečních vyjde celkově na 490 tisíc," oznámil bělohradský starosta Pavel Šubr.

Tamní radnice přitom ještě nedávno měla značné starosti s tím, aby vůbec obsadila všechny byty v nově vyrůstajícím činžovním domě v Harantově ulici. Tento překvapivý rozpor starosta vysvětluje tím, že nabídka bytů v právě dokončovaném objektu svou velikostí nevyhovovala současné poptávce po bydlení. "V domě, který bude letos zkolaudován, převažují byty 2+1, o které zřejmě není až takový zájem. Hodně lidí se nás ptalo na byty 3+1, anebo 1+1. Řadu uchazečů zřejmě odradila také skutečnost, že museli poměrně vysokou částku za byt uhradit jednorázově," připustil Šubr.

Právě "vstupní vklad" pro členy družstva bude v případě přestavby už stávajícího objektu nižší, stejně tak i celkové pořizovací náklady na jeden byt. Město do této akce vstoupí státní dotací, o níž má zažádáno, a z osmatřiceti bytových jednotek si šest ponechá ve svém vlastnictví. "V objektu, ve kterém chceme ještě letos v srpnu začít s přestavbou, žije šest rodin a v jedné části zatím sídlí úřadovna pošty. Rozsáhlá adaptace se uskuteční především v zadním traktu," doplnil starosta.

Připustil, že pokud bude zájem lidí vyšší než nabízený počet bytů, vytvoří město pořadník a rada rozhodne, podle jakých kritérií upřednostní jednotlivé uchazeče.

(jn)


Na náměstí se opět kope

Jičín - Místní stavební společnost "Toráč" začala v minulém týdnu pro jičínskou firmu UNI Elektro - Elektroinstalace provádět výkopové práce na Valdštejnově náměstí. Děje se tak na základě městem řádně uplatněné reklamace chybně položeného elektrického rozvodu mezi jednotlivými sloupy pouličního osvětlení náměstí, které bylo pro zmíněnou firmu dodavatelsky realizováno v roce 1998.

V podstatě se velmi zjednodušeně řečeno jedná o to, že dodavatel prací v té době do předepsané osmdesáticentimetrové hloubky položil a ochrannými obaly opatřil pouze kabely pod komunikacemi úhlopříčně protínající náměstí. Neuvědomil si však, že elektrické rozvody pod parkovištěm mají být podle norem položeny ve stejné hloubce. Tyto prostory náměstí dodavatel údajně mylně považoval za zpevněné plochy nebo chodníky, a kabely tedy instaloval do tomu odpovídajících hloubek (cca 50 cm).

V loňském roce pak byl jeden z kabelů pod parkovištěm náhodně porušen a jeho fyzickým odkrytím se na špatně odvedenou práci přišlo. Vzhledem k tomu, že se jednalo o zakázku objednanou městem, byli jeho odborní pracovníci povinni na staveništi zajišťovat pravidelný stavební dozor. I tady však došlo k pochybení a údajnému omylu dnes již bývalé pracovnice investičního odboru MěÚ Jičín, a tak město rozhodlo v případě uplatněné reklamace nést ke své tíži 25% z celkových finančních nákladů potřebných k provedení nových výkopových prací. Z celkového objemu investic odhadnutých na 150 000 korun tak město zaplatí přibližně 37 500 korun.

Všechny ostatní platby včetně eventuální výměny kabelů půjdou na vrub firmy UNI Elektro - Elektroinstalace, která pak pravděpodobně uplatní kompenzaci finanční ztráty na dodavatelské firmě, která kabely špatně položila. Konečné zadláždění výkopů provádí kolektiv známého místního dlaždiče Jaroslava Markse. Zemní práce na Valdštejnově náměstí mají být dokončeny do poloviny příštího měsíce.

(mar)


Nové Noviny