Nové Noviny č. 20/0019. května 2000str. 3

Zvažují personální posílení sociální agendy

Jičínsko - Zvyšující se objemy vyplacených sociálních dávek donutily některé městské úřady posílit sociální agendu novými pracovníky. Počet úředníků, kteří ji zajišťují, je totiž v mnoha případech přinejmenším na hraně únosnosti.

Domácností, které se neobejdou bez státních dávek, trvale narůstá, a současně s tím se zvyšuje tlak i na agendu pověřených obecních úřadů, které sociálně potřebným občanům dorovnávají jejich příjmy do životního minima.

"Situace je už opravdu neudržitelná. Tuto činnost má u nás na starosti jediná pracovnice, která už málem ani nestačí všechny adresáty, kteří mají na dávky nárok, vykorespondovat. Bojí se být nemocná a ovlivňuje to i výběr její dovolené," líčí situaci na Městském úřadě v Lázních Bělohradě jeho vedoucí Jitka Košťálová. "Městská rada proto rozhodla přijmout dalšího pracovníka, zatím ovšem jen na půl úvazku. Pokud by však množství vyplacených dávek i nadále narůstalo, počítá se s tím, že budeme muset vzít někoho na plný úvazek," doplnila Košťálová.

Na úrovni životního minima nebo dokonce pod ní žije v republice podle posledního průzkumu agentury Media Projekt přes deset procent občanů. O jak dramatický nárůst v období uplynulých pěti let se jedná, dokládají i statistická porovnání. "V únoru letošního roku jsme pro ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s pověřenými úřady provedli zmapování situace od roku 1995 do loňska. Ve všech případech došlo k dvojnásobnému nárůstu, v některých městech to bylo i o víc," říká vedoucí okresního referátu sociálních věcí Iva Kordová.

Zatímco v roce 1995 vyplatila na dávkách jičínská radnice lidem v sociální tísni 6,5 milionu korun, loni už téměř 13 milionů. Počet pracovníků na příslušném odboru se za stejné období zvýšil z šesti na osm. V Lázních Bělohradě vzrostl objem vydaných peněz z necelých čtyř set tisíc na více než dva miliony korun při zachování počtu jednoho pracovníka. Také v Nové Pace zaznamenali značný nárůst, a to z 2,6 milionu na 6,9 milionu korun, úřad mezitím posílil o dvě pracovnice na dnešní čtyři. V Sobotce rozhoduje o výplatě dávek (z 800 tis. Kč na 1,73 mil. Kč) stále jedna pracovnice. Stejně je tomu i v Kopidlně, kde stoupl objem vyplacených dávek o více než dvou a půlnásobek na loňských 4,6 milionu korun.

Rovněž hořická radnice podle tajemníka Jaroslava Vaise uvažuje o personálním posílení sociální agendy. "V případě, že dojde k navýšení objemu dávek, budeme nuceni přijmout dalšího pracovníka. Není vyloučeno, že se tak stane už letos," uvedl Vais. Hořice jsou přitom na okrese výjimkou, jako jediný úřad snížil stav svých pracovníků ze čtyř na dva a půl. Přitom množství vyčerpaných financí na výplaty dávek stouplo za posledních pět let z 3,3 milionu na loňských 7,5 milionu korun.

"Sociálním pracovníkům pověřených úřadů na poskytování poradenství a další potřebnou činnost ve vztahu k občanům nezbývá čas. Jejich agenda se prakticky zúžila na přerozdělování peněz. A to jim od dubna letošního roku zákon uložil další agendu, týkající se sociálněprávní ochrany dětí," poznamenala Kordová.

První kroky občanů, kteří jsou sociálně potřební (jejich příjmy nedosahují životního minima), by měly vést na okresní úřad, oddělení sociální podpory, jehož pracoviště jsou v JC, HC, NP, SO, LB, KO. Zde si požádají o ty dávky SSP, na které mají nárok. Pokud jejich celkové příjmy včetně přiznaných dávek SSP nedosáhnou hranice životního minima, mohou se obrátit na místně příslušný pověřený obecní úřad, který vyplácí dávky sociální péče. Ty mohou být jednorázové nebo měsíčně se opakující, peněžité i věcné.

(jn)


Granát v "ruských kasárnách"

Jičín - Při provádění zemních výkopových prací byl v pátek 12. května dopoledne v objektu nedostavěných "ruských kasáren" v Raisově ulici nalezen ruční obranný granát.

Přivolaní místní policisté zajistili improvizované bezpečné uložení munice do betonových skruží kanálové vpustě, místo zabezpečili proti vstupu nepovolaných osob a přivolali pyrotechnika ze Správy východočeského kraje Policie České republiky v Hradci Králové.

Specialista však při zběžné prohlídce deseticentimetrového granátu nemohl pro jeho špatný technický stav stoprocentně určit, zdali se jedná o atrapu, či funkční zbraň pocházející z druhé světové války nebo z období dvacetileté okupace naší republiky ruskými armádami.

Pyrotechnik proto nalezený granát odvezl na specializované hradecké pracoviště, kde by se měly objasnit všechny otázky, které nemohly být zodpovězeny přímo na místě nálezu. V případě, že se bude jednat o zbraň funkční, bude samozřejmě na bezpečném místě zneškodněna.

Otevřenou však zůstává i otázka, na kterou nám v pátek neuměl nikdo odpovědět, zdali na pracovníky stavební firmy nečíhají v nedostavěných ruských kasárnách nějaká další podobná překvapení.

(mar)


Železnice vykoupila pozemky

Železnice - Zájemcům, kteří uvažují o výstavbě rodinného domku v Železnici, může obec vyjít vstříc. Do svého vlastnictví totiž získala pozemek, který je v územním plánu obce určen pro bytovou výstavbu.

Vlastníkem této několikaarové plochy bylo Sdružení technických sportů Praha, jež je právoplatným nástupcem Svazarmu, který se na počátku devadesátých let rozpadl.

"Zjistili jsme, že tato pražská organizace je skutečně majitelem pozemku v Železnici, kde jim k ničemu není. Zahájili jsme proto s jejími zástupci jednání o možnosti odkoupení. Na podmínkách jsme se dohodli, a kupní smlouva je už zaregistrována na katastrálním úřadě," uvedla starostka Olga Jakubcová.

Dodala, že uvedený pozemek o výměře více jak třiceti arů byl oceněn na základě znaleckého posudku. "O jeho využití zatím nebylo rozhodnuto, podle územního plánu je tato lokalita vyčleněna pro případnou bytovou výstavbu. V Železnici je poměrně dost zájemců o stavební parcelu a obec do této doby neměla co nabídnout, protože všechny byly už dříve rozprodány," dodala starostka. O výstavbě činžovních domů s nájemními byty se v Železnici neuvažuje, a to už i vzhledem k charakteru obce.

(jn)


Modeláři se představili soutěží "Líbí-nelíbí"

Nová Paka - Plastikové modelářství je ušlechtilý koníček, rozvíjející nejenom tvořivost spojenou s technickou zručností, ale obohacuje o další vědomosti, které modelář získává při vytváření modelu. Novopačtí modeláři se loni sdružili do klubu a minulou sobotu se po prvé prezentovali veřejnosti modelářskou soutěží "Líbí - nelíbí". Vystavené modely v budově novopackého Domu dětí a mládeže, odpovídající tvarem bojovým letadlům a bojové technice ze druhé světové války, ale i ze současné doby, přilákaly více jak stovku návštěvníků, mezi kterými bylo hodně dětí s rodiči a i zástupce novopackého starosty Miroslav Pitra. Sedmadvacet modelů juniorů a čtyřiašedesát modelů seniorů nejen z Nové Paky, ale i ze Staré Paky, Vrchlabí, Lázní Bělohradu, Železného Brodu a dalších míst signalizovalo, že tento ušlechtilý koníček má hodně příznivců. Návštěvníci viděli modely válečných letadel z druhé světové války, mezi kterými nechyběly ani anglické Spitfire, nebo německé Messerschmitty. Byl zde k vidění i model anglického bombardovacího letadla B 17 G, který se po zásahu nad Drážďanami při návratu na základnu zřítil v blízkosti Nové Paky u hřídelecké sopky. Součástí výstavy byly i fotografie bojových anglických letadel a našich letců ve Velké Britanii ze druhé světové války, které zapůjčila paní Hrubá, a tak si návštěvníci mohli připomenout tváře Pačáků pplk. Otakara Hrubého, pplk. Stanislava Fejfara, pplk. Adolfa Vrány, ale i další letce, kteří bojovali ve vzduchu za naše osvobození.

Předseda novopackého klubu plastikových modelářů Milan Brendl nám řekl, že nečekali tak velkou účast jak vystavovatelů, tak i návštěvníků. "Všem, kteří se zúčastnili, děkujeme a těšíme se již na další výstavu v příštím roce. Děkujeme samozřejmě i našim sponzorům MěÚ v Nové Pace a firmám ZAZA a Quittner & Schimek, kteří nám umožnili vůbec tuto soutěžní výstavu uspořádat," řekl nám na závěr Milan Brendl.

V juniorské soutěži zvítězil Ondřej Pavlín z Vrchlabí s modelem Piarama, před Františkem Ouzkým z Nové Paky, který zde vystavoval model Howker Herrier. Třetí se umístil Pavel Forbelský z Vrchlabí se stíhacím bombardérem SU - 7. V seniorech se o prvá tři místa podělili členové novopackého KPM. První dvě místa obsadil Josef Lukeš s dálkovým bombardérem Mistel a modelem účastníka "Pouštní bouře", stíhacím bombardérem Panavia Tornado IDS. Třetí nejlepší model dle hodnocení návštěvníků byl bitevní vrtulník z výzbroje českého letectva Mi 24 Hind Milana Brendla.

(ur)


POHÁDKOVÝ SVĚT Svátek knih a čtenářů se v těchto dnech neodbýval pouze na Knižním veletrhu v Praze. Sváteční radostná atmosféra vládla ve čtvrtek 11. května dopoledne také v jičínské knihovně. Besedovat se svými malými čtenáři přijeli dva vzácní hosté. Spisovatelka a scénáristka Markéta Zinnerová a programový ředitel nakladatelství Albatros dr. Ondřej Müller. "Pohádku o hodném drakovi Mrakovi" znají děti i dospělí ze stejnojmenného filmu. Její druhé knižní přepracované vydání připravilo pod názvem "Za humny je drak" nakladatelství Albatros. A jako správný kmotr dětského oddělení ji přivezlo nejdříve představit čtenářům do Jičína. Půvabná knížka s ilustracemi dcery paní Zinnerové, Petry Jelenové, rozveselí a pohladí duši dětem i dospělým. Přímo na besedě, jejíž součástí byla i autogramiáda, si mohli čtenáři knížku koupit. Za veletržní "kmotrovskou" cenu 120 korun je ještě několik výtisků pro případné zájemce v dětském oddělení Městské knihovny v Jičíně k dispozici.

(ap) FOTO: mar


Hlasovací systém

Jičín - Městští radní se v minulých dnech velmi intenzivně zabývali prezentací pardubické společnosti MINISTR, nabízející jičínské radnici okamžitou dodávku a instalaci elektronického hlasovacího systému pro jednání městského zastupitelstva.

Nespornou výhodou tohoto moderního zařízení je údajné zkvalitnění jednání a maximální zrychlení i zpřesnění vyhodnocení celkových výsledků i hlasování jednotlivých členů zastupitelstva. Tak trošku v opozici proti těmto nesporným výhodám pak stála možnost využití elektronického hlasovacího systému pouze čtyřikrát do roka a možná i stav finančních prostředků na bankovním účtu města Jičína.

Městská rada proto po důkladném zvážení všech pro i proti rozhodla, že bude výsledky hlasování jednadvaceti členů městského zastupitelstva i nadále počítat na prstech. Díky tomuto rozhodnutí nebude rozpočet města zatížen o 200 000 korun, které by nabízený elektronický sčítač měl stát.

(mar)


O HOŘICKOU TRUBIČKU Také letos se v hořickém Domě kultury Koruna konala taneční postupová soutěž O hořickou trubičku. Minulou sobotu se jí zúčastnilo na sto párů z celých Čech, a dokonce i z Polska. Dětské a juniorské taneční páry usilovaly v Hořicích o cenné body, které by jim zajistily postup do vyšší kategorie.

FOTO: jn


Nové Noviny