Nové Noviny č. 21/0026. května 2000str. 5

Radnice: bytová výstavba je právně ošetřena

Jičínsko - Případná rizika spojená s výstavbou nájemních bytů se státní dotací, o níž mají letos na okrese zažádáno především města Jičín, Nová Paka a Lázně Bělohrad, jsou podle zástupců jednotlivých radnic právně ošetřena a nemělo by dojít k úniku vkladu členů budoucího družstva vlastníků.

"Právě proto, že si jsme vědomi možného nebezpečí, že se peníze od lidí vyberou a nic se nepostaví, stane se město garantem, který bude ručit, že se postupně uhradí jen ty stavební práce, které se skutečně provedou," sdělil NN Vlastislav Matucha, místostarosta Jičína, kde se má zahájit výstavba osmi bytových domů.

Ani bělohradský starosta Pavel Šubr nemá obavu, že by lidé o svůj peněžitý vklad přišli. "Byli jsme se podívat v několika východočeských městech, ve kterých už firma CZ stavební holding družstevní formou několik domů postavila. Nikde jsme se s žádnou kritikou nesetkali," poznamenal Šubr. Smlouvou o dodávce díla a sdružení finančních prostředků je nadcházející výstavba ošetřena i v Nové Pace, kde má vzniknout čtyřiadvacet bytových jednotek v ulici Petra Bezruče. "Platební příkazy budou vydávány postupně," poznamenal novopacký starosta Petr Kuřík.

V Jičíně se podle Matuchy nejprve prostaví státní dotace 320 tisíc korun na jeden byt, čímž se zainvestuje hrubá stavba. "Poté se vytvoří družstvo vlastníků a ti následně složí družstevní podíl ve výši deseti procent z ceny bytu. Firma si vezme hypotéku, která pak přechází na družstvo, jehož členové ji budou postupně splácet ve formě nájemného," přiblížil systém jičínský místostarosta.

(jn)


Soutěž mladých zdravotníků

Žáci základních škol z Jičínska předvedli v rámci okresního kola Soutěže hlídek mladých zdravotníků dobré znalosti v poskytování první pomoci. Dobře si vedli i při uvádění figuranta do stabilizované polohy.

FOTO: mar

Jičín - V překrásné scenérii Čeřovky a bývalého přírodního divadla se v úterý 16. května uskutečnilo "Okresní kolo Soutěže hlídek mladých zdravotníků". Tradiční soutěž pořádal Oblastní spolek Českého červeného kříže v Jičíně, ve spolupráci s jeho členy a profesionálními zdravotními sestrami v rolích objektivních rozhodčích, jako postupovou soutěž pro žáky základních škol, rozdělených do dvou věkových kategorií.

Okresního kola se zúčastnilo 14 pětičlenných hlídek z 10 základních škol okresu Jičín. Kategorie 3. až 5. ročníků byla proti loňsku zastoupena o něco méně, pouhými čtyřmi hlídkami. Vítězem a postupujícím do krajského kola se stejně jako před rokem na Městském stadionu v Jičíně stali žáci ze ZŠ Cerekvice. Na druhém místě skončili zástupci I. ZŠ Jičín, 3. ZŠ Chodovice a čtvrtí žáci ze ZŠ v Milovicích.

Početně zastoupenější pak byla kategorie žáků 6. až 9. ročníků základních škol. Na první postupové místo se svými znalostmi probojovali žáci ZŠ Chomutice, v dalším pořadí se pak umístili 2. ZŠ Železnice A, 3. ZŠ Železnice B, 4. ZŠ Libáň A, 5. ZŠ Daliborka Hořice, 6. až 7. ZŠ Vysoké Veselí a II. ZŠ Jičín, 8. až 9. ZŠ Libáň B a ZŠ Sobotka a desátí skončili reprezentanti I. ZŠ Jičín.

Cílem všech podobných soutěží pořádaných Českým červeným křížem je zejména prověřit odborné znalosti, praktickou připravenost a dovednost účastníků v poskytování první pomoci. Zároveň umožňují výměnu zkušeností a zdokonalení činnosti soutěžících při přípravě na záchranu života a zdraví spoluobčanů.

Soutěžící obou kategorií prokázali jejich věku přiměřené znalosti v oblasti praktického poskytování první pomoci s použitím standardního zdravotnického materiálu i improvizovaných prostředků. Soutěžili v přepravě poraněných, ve znalostech používání různých obvazových technik, ale i v tolik důležité oblasti, jakou je diagnostikování vážných poranění a následném poskytnutí správné první pomoci obnovením a zajištěním základních životních funkcí zraněného.

Krajské kolo Soutěže hlídek mladých zdravotníků se uskutečnilo včera dopoledne opět v Jičíně na Čeřovce.

(mar)


Riziko vzniku požárů

Jičínsko - V minulých dnech vešlo v platnost nařízení Okresního úřadu Jičín č. 1/2000, kterým byl vyhlášen počátek období mimořádných klimatických podmínek. Bylo vydáno na návrh okresního požárního rady a ředitele Hasičského záchranného sboru okresu Jičín plk. ing. Jana Lejska. Nařízení je reakcí na předchozí dlouhodobě trvající teplé a suché počasí, kdy se podstatně zvýšilo riziko možnosti vzniku požárů, zejména ve volné přírodě.

Jde o souhrn opatření k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Podnětem k tomuto kroku byl jistě i zvýšený počet požárů lesních a polních porostů nebo suché trávy, ke kterým v minulých týdnech došlo na území okresu Jičín. Vedoucí operačního střediska HZS okresu Jičín kpt. ing. Ladislav Oborník eviduje za uplynulý měsíc a půl celkem 12 požárů tohoto druhu: Nová Paka (9.4.), Knežnice (11.4.), Hořice (18.4.), Jičíněves (24.4.), Zelenecká Lhota (6.5.), Sobotka (7.5.), Libošovice (7.5.), Popovice a Železnice (9.5.), Ostružno (13.5.), Hořice (14.5.) a Vitiněves (16.5.).

V období mimořádných klimatických podmínek je každý občan povinen si počínat tak, aby nedocházelo ke vzniku požárů v přírodním prostředí, zejména důsledkem manipulace s otevřeným ohněm.

V lesích je zakázáno: jezdit a stát s motorovými vozidly (nevztahuje se na činnosti prováděné při hospodaření v lese), kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa, odhazovat hořící nebo doutnající předměty a rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně do vzdálenosti 50 m od okraje lesa.

Dále je zakázáno: spalování hořlavých látek a dalších odpadů na volném prostranství, jakož i jejich hromadění v blízkosti lesních porostů a polí s obilovinami a pícninami. Nařízení dále ukládá celou řadu povinností obcím i vlastníkům, správcům a osobám zajišťujícím nebo provádějícím v lesích hospodářskou činnost.

Ukončení období mimořádných klimatických podmínek vyhlásí na návrh okresního požárního rady opět Okresní úřad v Jičíně

(mar)


Organizátorům patří citrón

Jičín - Totálním fiaskem skončila na minulé úterý původně naplánovaná dopravně-bezpečnostní akce "Jablko - citrón".

Podle české premiéry, velmi úspěšně zorganizované v Jičíně začátkem září loňského roku, měli v ulici 17. listopadu hlavní iniciátoři akce zastupující ředitelství Pojišťovny Generali, spolu s žáky I. základní školy a policisty jičínského dopravního inspektorátu měřit "třicítku" před Biografem Český ráj.

Úkolem žáků pak bylo výsledky samostatně vyhodnocovat a preventivně trestat překročení rychlosti citrónem a vlastnoručně namalovaným obrázkem s neveselým obličejem přistiženého automobilisty. Řidiči dodržující dopravní předpisy měli z rukou nejvíce ohrožených účastníků silničního provozu, tedy dětí, obdržet jablko a obrázek spokojeného šoféra.

Marně však na určených stanovištích čekali pouze dopravní policisté. Zástupci pojišťovny totiž s politováním opožděně zjistili, že v jejich komunikaci s vedením školy vznikl jakýsi informační šum a děti v podstatě o naplánované akci vůbec nevěděly. Z pohledu vedení školy patřil "černý Petr" naopak pracovníkům Pojišťovny Generali, kteří přípravu dopravně-bezpečnostní akce údajně podcenili.

Odpovědní "organizátoři" tak zcela neodpovědně a bez efektu na více než hodinu zablokovali dva policejní vozy, jeden radar a šest policistů.

(mar)


Nové Noviny