Nové Noviny č. 22/002. června 2000str. 2

Jihoafrická Alliona stále mlčí

Jičín - I když naděje stále trvá, přesto zřejmě pouze největší optimisté ještě doufají, že v průmyslové zóně za jičínským Masokombinátem v Konecchlumského ulici vyroste továrna jihoafrické společnosti Alliona.

Poslední osobní kontakt rusky mluvících zpracovatelů a obchodníků s diamantovou surovinou v čele s Vasilem Bukatarim a Jihoafričanem Rogerem Lappemanem se uskutečnil na jičínské radnici 15. prosince loňského roku. Od té doby následovaly pouze sliby a několik telefonátů s pražským právním zástupcem jihoafrického investora, od kterého se radní dozvěděli vždy pouze uklidňující zprávu, "že je vše na dobré cestě, tedy v pořádku."

Potom ale celá záležitost na více než pět měsíců utichla a město se po tu dobu spokojilo s patovou situací. Přestože v loňském září schválilo městské zastupitelstvo prodej připravených pozemků v průmyslové zóně okresního města za symbolickou cenu jedné koruny za metr čtverečný, tedy za částku 32 893 korun, má v ruce "trumf" ve znění jednoho z článků prodejní smlouvy, který prodej pozemku podmiňuje získáním stavebního povolení do konce roku 2000. Pakliže se tak nestane, smlouva se zruší a Alliona bude povinna pozemky přednostně odprodat zpět městu za jejich původní kupní cenu.

"Alliona údajně činí jistá opatření vedoucí k zahájení výstavby závodu," říká jičínský starosta Jiří Liška. "Konkrétní informace však ale nemám. Allioně se výrazně zkracuje čas a v případě, že v období do začátku září nezahájí realizaci příslušných kroků vedoucích k vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení, tak nemůže termín daný smlouvou stihnout. Osobně pochybuji, že by pak město vycházelo společnosti ještě nadále vstříc, například prodlužováním smluvních termínů.

V příštích dnech se s největší pravděpodobností se zástupci Alliony spojíme a budeme jednat o dalších krocích. V případě, že zahájení správních řízení do měsíce září nebude ze strany Alliony reálné, navrhneme zřejmě ukončení vzájemné spolupráce ještě před vypršením smluvního termínu. Faktem je, že od uzavření smlouvy s Allionou nebyl o stavební pozemky v této lokalitě zájem, proto se nedá hovořit o ztrátách z důvodu loňského zahájení, ale ani případného ukončení spolupráce s Allionou," doplnil Jiří Liška.

(mar)


Herec a muzikant přehodil výhybku a zachraňuje památky

Donedávna herec a hudebník Ivan Podobský při opravě unikátní hřbitovní zdi u kostela sv. Prokopa v Libošovicích.

FOTO: jn

Rovensko p/T, Libošovice - Ivan Podobský, svého času člen divadla Semafor a hudební skupiny Jablkoň, opustil jeviště a koncertní pódia, a už druhým rokem proniká do tajů řemesla, které po staletí měnilo tvář krajiny. Stal se kameníkem.

Na první pohled mravenčí úsilí jednoho muže a dvě stě tisíc korun z obecních peněz, právě tolik zatím stojí probíhající obnova asi tři metry vysoké hřbitovní zdi u kostela sv. Prokopa uprostřed Libošovic. Generacemi prověřené stavební postupy někdejších zedníků jsou sice v porovnání se současnými metodami nákladnější a pracnější, ale jiná možnost, jak zachovat původní ráz památkově cenných objektů, není.

S tím se smířil i libošovický starosta Josef Ort, který snad denně s potěšením sleduje, jak se jedna z místních donedávna polorozpadlých dominant opět proměňuje v unikátní dílo lidských rukou. "Pokud se mám podaří získat dotaci a příspěvek od církve, tak se pustíme také do opravy kostela," říká Ort.

Podobský, který přesídlil z Prahy do Rovenska pod Troskami, si už nemusí dělat starosti nad spokojeností diváků či posluchačů, zato se musí spolehnout na svou zručnost a notnou dávku improvizace. "Když se snažíte věrně dodržet technologii, jakou při stavbách používali naši předchůdci, tak je obojího zapotřebí," přitakává bývalý herec a hudebník. Jeho nerozlučným společníkem jsou dnes zednická lžíce, kladivo a dláto, s jejichž pomocí si vydělává na živobytí. Namísto muzikantských štací z jednoho konce země na druhý, se rozhodl usadit stranou hektického ruchu měst, a v Českém ráji se uchází o zakázky na opravu kamenných plastik, kterých jsou v kraji stovky.

"Před časem jsem se vrhnul na malování a sochaření, kterým se však neuživím. K restaurování jsem se dostal přes moji známou, akademickou sochařku Marii Hučíkovou, která tady po okolí restauruje sochy už léta. Předtím jsem hrával deset let v Semaforu u Suchého divadlo a dvacet hudbu ve skupině Jablkoň, ve které jsem ukončil svou činnost vloni na jazzovém festivalu v Hořicích." Jablkoň přitom s úspěchem koncertuje po celé Evropě a letos vydala novou desku.

Podobský prozradil, že zdejší hřbitovní zeď je jeho první větší samostatné dílo. "Tahle práce mi vyhovuje, všechno se dělá po staru, pěkně ručně, a abych si u ní nepřipadal tak sám, povídám si s mrtvými, kteří tady byli pohřbeni naposledy před sto lety," říká s úsměvem. Při vyztužení zdiva pod úrovní terénu objevil v zemi dva zachovalé náhrobky, o kterých už neměl nikdo ani tušení. Bez nasazení jakékoliv mechanizace je ručně vyzvedl a zapustil zčásti do zdi. Každý hranol přitom váží nejméně tři sta kilo. "Stejným způsobem nejspíš stavěly Inkové své chrámy a pyramidy. Použil jsem osvědčeného principu páky," vysvětluje Podobský.

Na mnoha místech narušená bezmála 400 let stará zeď se začala opravovat vloni a dokončena má být v příštím roce. Tempo prací ovlivňuje skutečnost, že se prakticky každý valoun kamene před usazením musí ručně upravit do odpovídajícího tvaru a velikosti.

"Ze začátku jsem si musel stavební materiál navozit z nedalekého rozpadlého mlýna. Teď už vystačím s tím, co mi zbylo, když jsem zeď rozebíral." Spáry se na závěr vápennou vodou a barvou zatřou tak, aby si vnější i vnitřní stěna zachovala původní patinu. "Kdysi se to tak dělalo, koštětem se vápno rozmydlilo," doplňuje Podobský. Jakmile v Libošovicích skončí, přesune se k bývalé Semtínské lípě, kde na restaurování čeká kamenná postava svatého Jana Nepomuckého.

(jn)


DO HRUBÉ POUTI Celková rekonstrukce komunikačních ploch Masarykova náměstí v Nové Pace má být ukončena nejpozději do Hrubé pouti, která se koná 20. srpna. Novopacký starosta Petr Kuřík nevylučuje, že se práce, které byly vyvolány obnovou inženýrských sítí, podaří završit i v podstatně kratším termínu. Nově budou například předlážděny chodníky od budovy radnice k Besedě a také podél podloubí.

FOTO: jn


Sdružení obcí navazuje na tradici

Třebihošť - Krkonoše jako na dlani se při dobré viditelnosti naskytnou na pohled návštěvníkům známého vrchu Zvičina, jenž je pomyslným středem oblasti, která z iniciativy dvou desítek okolních obcí vzniká jako svébytný turistický region.

Nové pracovní příležitosti, další zdroje příjmů a lepší životní podmínky si od něho slibují představitelé obcí, kteří se ve čtvrtek 8. června z podnětu starosty Třebihoště sejdou právě na Zvičině v tamní Raisově chatě na ustavující valné hromadě regionálního Sdružení Podzvičinsko, které navazuje na dlouholetou tradici spolupráce už dříve existujícího stejnojmenného regionu.

"Jeho cílem je společným úsilím zajistit propagaci celé turistické oblasti a přímo v místě vytvořit dostatečné podmínky a zázemí pro rozvoj služeb ve sféře cestovního ruchu," shrnul představy zakladatelů František Tomášek, který v přípravném výboru zastupuje město Hořice. Dalšími velkými partnery jsou Dvůr Králové a Lázně Bělohrad. Mezi členské obce patří také třeba Šárovcova Lhota, Pecka, Miletín a v sousedním trutnovském okrese pak Bílé Poličany, Doubravice či Kuks. V tuto chvíli reprezentuje území s více jak pětatřiceti tisíci obyvatel.

"Dohromady se nyní zapojilo devatenáct obcí a měst jak z Jičínska, tak Trutnovska. Sdružení se ale územně žádnými hranicemi neuzavírá a je otevřeno všem, kteří zvažují vstup a mají zájem se podílet na rozvoji regionu a podpoře cestovního ruchu v této oblasti," zdůraznil Tomášek. Podle jeho slov existuje i prostor pro součinnost sdružení s podnikatelskými subjekty. Každý, jak řekl, má volné pole působnosti. Otevřenou otázkou však zatím zůstává vyjasnění vzájemných vztahů.

Na ustavující valné hromadě bude potvrzeno sídlo, výše členských příspěvků a jednotné logo sdružení, budou zvoleni zástupci do správní a dozorčí rady a jmenováni jeho jednatelé. Podzvičinsko chce uspět na trhu nabídky turistických atraktivit v konkurenci obdobných regionů.

"Nikoli ale ve smyslu nějaké rivality, rádi bychom spolupracovali například se Sdružením Český ráj nebo s nově vznikajícím celkem Krkonoše a KČT. Snažíme se přitom vycházet z přirozených atributů tohoto kraje, které představují i řemesla a kulturní tradice, hlavně sochařství. Nabízí se logické propojení Hořic, jako města kamenné krásy, se sídlem F. A. Šporka v Kuksu s bohatou sochařskou a kamenickou výzdobou Matyáše Brauna a jeho vyhlášené dílny. Uvažuje se o vyznačení turistické stezky, která by mohla navazovat na Valdštejnovu stezku, kterou připravuje Český ráj," poznamenává Tomášek.

V tuto chvíli se diskutuje i o vydání společného propagačního materiálu a vzniku dalších produktů, které by posílily perspektivy tohoto podhorského kraje.

(jn)


Základní škola má nového ředitele

Nová Paka - Novopačtí radní na pondělní schůzi odsouhlasili Mgr. Milana Schlögla na uvolněný post ředitele Základní školy v Komenského ulici.

Schlögl byl vybrán do užšího výběru spolu s dalším zájemcem, panem Bucharem, který z konkurzu odstoupil. Ve svých vizích na post ředitele vítězný kandidát uvedl mimo jiné i zájem o zřízení sportovních tříd při základní škole. Toto schválení novopacké rady ještě podléhá rozhodnutí ředitele okresního školského úřadu ing. Jana Vaníčka, v jehož kompetencích je jmenování ředitelů základních škol. Dnes bude v Nové Pace probíhat další konkurz, a to na místo ředitele Základní umělecké školy.

Na zasedání se diskutovalo také o návrhu měst Vrchlabí a Špindlerova Mlýna o zřízení mikroregionu. Radní se rozhodli tímto návrhem dále zabývat.

Městská rada jednala i o novelizaci některých vyhlášek, které 26. června předloží na veřejném zasedání městského zastupitelstva. Novelizovat se bude vyhláška o místních poplatcích, která se upravuje v části, týkající se záboru veřejného prostranství. Úprava se dotkne i vyhlášky o nakládání s tuhými domovními odpady, kde dořešuje poplatky za nádoby.

Radní rovněž odsouhlasili vyhlášku, která byla diskutována už v komisi školství, tělovýchovy a mládeže, o spádovosti jednotlivých částí Nové Paky a integrovaných obcí do jedné ze dvou škol. Nenařizuje ovšem žákům povinnost navštěvovat školu podle spádovosti, ale naopak příslušné školní zařízení tato vyhláška zavazuje k přijetí žáka z okruhu spádovosti.

(ur)


Úspěšný zásah jičínských policistů

Robousy - V pondělí 22. května v 17.00 hodin bylo na linku tísňového volání Policie ČR v Jičíně oznámeno spáchání trestného činu, kterého se dopustil řidič vozidla Felicia se slovenskou SPZ tím, že u čerpací stanice K-OIL natankoval pohonné hmoty za více než 1 000 korun a bez zaplacení ujel.

Okamžitým zákrokem operačního střediska a několika hlídek Policie ČR, zejména OO PČR Jičín a Hořice, byl zloděj ve spolupráci s občany během dvaceti minut zadržen na Miletínsku.

Zaměstnancům benzinového čerpadla pak byl nucen vyrovnat dlužnou částku a policistům zaplatit blokovou pokutu ve výši 1 000 korun. V tomto případě se jednalo již o několikátý nezdařený pokus řidiče ujet od čerpací stanice bez zaplacení, který byl na okrese Jičín ve spolupráci s občany úspěšně zakončen jeho zadržením.

Policie děkuje všem zúčastněným za spolupráci při dopadení tohoto "zapomnětlivého" řidiče.

(tm)


Nové Noviny