Nové Noviny č. 51/0029. prosince 2000str. 2

krátce

NOVÁ PAKA: Atleti se vrací pod křídla ČOS

Na svém posledním zasedání schválil výbor novopacké Tělocvičné jednoty Sokol vstup oddílu atletiky do novopacké Tělocvičné jednoty. Atletický oddíl se tak vrací po více jak padesátileté přestávce opět pod křídla ČOS.

(bas)

JIČÍN: Tomáš Kolátor zůstává ředitelem

Městská rada na svém posledním zasedání rozhodla k 1. lednu 2001 jmenovat dosavadního ředitele Služeb seniorům města Tomáše Kolátora do funkce ředitele nově vzniklé příspěvkové organizace s názvem Sociální služby města Jičína, na které přejdou veškerá práva a povinnosti dosavadní rozpočtové organizace.

(max)

NOVÁ PAKA: Tradiční Silvestrovský trojboj

O silvestrovské neděli v 10 hodin dopoledne se na starém škvárovém hřišti novopačtí atleti rozloučí s letošním úspěšným rokem tradičním Silvestrovským trojbojem. Tento ojedinělý a netradiční trojboj sestavený z hodu kladivem, hodu sudem a během na 100 metrů s obrátkou na 50 metrech se 7,25 kilogramovou zátěží je sice náročný, zvláště, když je zasněženo, ale plně zapadá do silvestrovského veselí.

(bas)

NOVÁ PAKA: Exponáty do centrální evidence

Podle ředitele novopackého muzea Miloslava Bařiny bude 40 tisíc exponátů ze sbírky novopackého muzea zařazeno do celostátní evidence. Všechny tyto exponáty byly v roce 1992 vráceny ze sbírek Ministerstva kultury zpět městu. Nyní budou sice nadále patřit městu, ale zařazením do centrální evidence jsou chráněny před případným neodpovědným nakládáním ze strany města. Jak ředitel Bařina dále prozradil, již je také připraven plán výstav v muzeu na příští sezonu. Ta zde bude zahájena podobně jako v loňském roce, a to výstavou fotografií ze sbírky Richarda Geislera pod názvem "Pačáci a okolí".

(bas)

HRADEC KRÁLOVÉ: V krajské radě dva zástupci

Hejtmanem Královéhradeckého kraje byl na ustavujícím zasedání zastupitelstva zvolen dosavadní přednosta hradeckého okresního úřadu Pavel Bradík. Jeho zástupcem byl posléze ustanoven dosavadní starosta Třebechovic pod Orebem Vladimír Derner.

V devítičlenné radě bude mít okres Jičín dva zástupce, a to starostu Hořic Ladislava Vrbu a stavebního inženýra taktéž z Hořic Jaroslava Váchu. Dalšími členy rady bude Jiří Rokl z Rychnova nad Kněžnou, Rostislav Všetečka z Opočna, Miloslav Plass ze Špindlerova Mlýna, Karel Klíma z Hostinného a Zdeněk Pěnkava z Broumova. Pět z devíti radních jsou přitom starostové. Smluvní strany se zároveň dohodly na obsazení míst předsedů výborů zřízených ze zákona. Předsedou finančního výboru se tak stal Tomáš Šubrt, kontrolního výboru Josef Ješina a výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Otto Salač. Výbor pro národnostní menšiny nebyl ustaven.

(max)

JIČÍN: Pohodlí zvyšují nová sedadla

V minulém týdnu skončila v Biografu Český ráj výměna sedadel, kterou zde od poloviny listopadu prováděli pracovníci firmy Dřevotvar. Ta původní ne příliš pohodlná s koženkovým potahem nahradila sedadla nová se speciální potahovou látkou vínově červené barvy. "Práce na jejich výměně probíhaly postupně a nenarušily provoz jičínského kina. Navíc se pracovníkům Dřevotvaru podařilo stihnout práci tři týdny před stanoveným termínem," pochvaluje si Pavel Nožička, nájemce jičínského biografu. Ve výsledku se však hlediště "zmenší" a z původní kapacity 395 míst k sezení dochází k jejímu snížení na současných 357. "Novými sedadly bylo vybaveno pouze přízemí, protože balkon se využívá jen jako přístavek při velkých návštěvách," doplnil Nožička.

(pe)

JIČÍN: Setkání jičínských patriotů na bráně

Netradičně o štědrovečerním dopoledni se na Valdické bráně sešla skupinka jičínských patriotů a jejich hostů, kteří přijali pozvání nového správce věže Jiřího Wildy z agentury Nahoru - dolů. A nešlo jen o krásný, i když tentokráte poněkud zamlžený, výhled z ochozu věže nebo o vánoční přípitek v netradičních prostorách. "Pokud vím, tak toto je historicky první doložené setkání Jičíňáků na Štědrý den na Valdické bráně," nastínil možnou výjimečnost celé akce Petr Krupka.

(pe)


Na regionální funkce milion korun

Jičín, Hořice, Nová Paka - O jeden milion korun byl posílen rozpočet Městské knihovny Jičín. Tyto peníze stejně jako v předchozích dvou letech převedl okresní úřad s odůvodněním, že budou použity na zabezpečení regionálních funkcí pro ostatní veřejné knihovny na Jičínsku.

"Zajišťujeme především rozvoz výměnných souborů, zpracování celookresních statistik, pořádání vzdělávacích seminářů, revize na malých místních knihovnách a v souvislosti s automatizací v knihovnách platíme servisní hodiny," vypočítává ředitelka Městské knihovny v Jičíně Lidmila Košťálová.

Mezi tyto aktivity podle jejích slov patří i budování fondu regionální literatury, do kterého jičínská knihovna nakupuje nejen publikace, ale i neperiodické tiskoviny a různé zpravodaje z jednotlivých vesnic. "Trošku mě mrzí, že na nás někteří starostové obcí zapomínají, máme povinnost tyto tiskoviny shromažďovat, bohužel některá místa musíme občas upomínat," poznamenala ředitelka městské knihovny.

Dodala, že jičínská knihovna má také jako jediná na okrese hudební oddělení, které půjčuje CD nosiče pro zájemce z širokého okolí. "Peníze, které dostáváme, nejsou jen pro naši knihovnu, ale pro celou síť veřejných knihoven a právě o tom jsou regionální funkce," vysvětluje Košťálová.

Finanční obnos ve výši jednoho milionu korun z rozpočtu OkÚ je na příští rok zajištěn. Jakým způsobem a kdo bude na tuto činnost přispívat v následujících letech, je v tuto chvíli velkou neznámou. Okresní úřad Jičín už nebude mít možnost dotace na knihovnu přerozdělovat, po Novém roce se totiž podle nových rozpočtových pravidel stane organizační složkou státu. Předběžně se však očekává, že regionální funkce převezmou nové krajské knihovny.

Na malých obcích okresu Jičín dnes funguje na šest desítek vesnických knihoven, které vedou zpravidla lidé z řad dobrovolníků. "Každá městská nebo středisková knihovna měla ještě v nedávné minulosti ve svém obvodu pobočky v několika obcích. Například pod hořickou knihovnu spadalo před transformací knihoven čtrnáct takových míst. Zhruba třetina z nich zanikla, například v Dobré Vodě, Milovicích a Boháňce. Ty, které vydržely, jsou z velké části závislé na Městské knihovně v Jičíně. Ta si ponechala některé regionální funkce a disponuje výměnným fondem, z kterého jim půjčuje knihy. Rozvoz těchto souborů se provádí pravidelně dvakrát za rok," potvrzuje ředitelka hořické knihovny Ilona Hynková.

Poskytnutí milionové dotace na regionální funkce knihovně v Jičíně přivítala také ředitelka Městské knihovny v Nové Pace Stanislava Benešová. "Jsem ráda, že tuto dotaci okresní shromáždění schválilo," uvedla. Zároveň připustila, že se obává, jak bude provoz místních lidových knihoven v budoucnu zabezpečen, neboť návrh zákona o veřejných knihovnických a informačních službách hodnotí velmi kriticky. Starostové řady obcí potvrzují, že udržet vesnické knihovny v provozu je na hranicích jejich finančních možností. Avšak na druhou stranu si někteří uvědomují, že při stoupajících cenách knih na pultech obchodů je možnost jejich výpůjčky pro řadu lidí velkým přínosem. Vedení těchto zařízení je často také otázkou zájmu konkrétního člověka, který je ochoten i za nepatrnou odměnu se o knihovnu starat.

(jn)


Pošta byla zavalena prací

Přestože před vánočními svátky došlo na jičínské poště k posílení jednotlivých přepážek, nezabránilo to vzniku front.

FOTO: max

Jičín - Až pětkrát více obyčejných poštovních zásilek musely doručit poštovní doručovatelky v období Vánoc. Vůbec nejsilnější pro pracovníky České pošty byl přitom tradičně týden před samotným Štědrým dnem.

Podle ředitele České pošty Miroslava Luštického se objem podaných zásilek v tomto roce poprvé od zdražení před čtyřmi lety opět dostal na tehdejší počet odesílaných zásilek. "Po několika letech se letos podání silně zvedlo. Velmi přibylo i zasílání novoročních přání podniků a firem mezi sebou. To se zvýšilo zhruba čtyřnásobně," říká Luštický. Podle něho byly v těchto předvánočních dnech posíleny jednotlivé přepážky, v sobotních dnech byla mimořádně zprovozněna i balíková přepážka a na třídění pošty museli být přijati brigádní pracovníci.

Mimo listovních zásilek v tomto roce také výrazně stoupl počet rozesílaných propagačních letáků. Ty jsou velmi často posílány z obchodních center i několik desítek kilometrů vzdálených od Jičína. "Tak velký počet letáků právě od obchodních domů opravdu nepamatujeme. Mimo letáků ještě výrazně stouplo i doručování balíků. Po vánočních svátcích by se však vše mělo vrátit ke klidnějšímu provozu," dodává provozní náměstkyně pošty Libuše Rejhová.

(max)


Školský úřad nahradí staronový referát

Jičínsko - Prvním lednem přechází agenda školských úřadů pod staronový referát okresního úřadu. V Jičíně se však fyzicky dosavadní pracoviště stěhovat nebude, jeho zaměstnanci zůstanou nadále v budově v Denisově ulici, kam se ŠÚ přemístil v červnu 1998.

Samotné školy zásadní změnu v první fázi této reorganizace patrně nezaznamenají. Předpokládá se, že ve třetím čtvrtletí přejdou střední a vyšší odborné školy pod krajský referát školství, výjimkou má být Střední sochařsko-kamenická škola v Hořicích, nad níž si patronát ponechá ministerstvo. Toto rozhodnutí podle ředitele ŠÚ Jičín Jana Vaníčka souvisí s nadregionálním významem tohoto vzdělávacího ústavu se specifickým učebním a studijním oborem.

Základní školy, jejichž zřizovatelem jsou obce, zatím zůstanou v působnosti referátu okresního úřadu. Tento stav je však dočasný, neboť reforma veřejné správy nekončí, další zlom nastane k 1. lednu 2003. Stávající školský úřad například zpracovává mzdy zaměstnanců většiny základních škol na Jičínsku. Základní školy s právní subjektivitou, kterých je dnes v regionu šest (ZŠ Komenského ul. Hořice, ZŠ Husova ul. Jičín, ZŠ Železnická ul. Jičín, ZŠ Komenského ul. Nová Paka, ZŠ Pecka a ZŠ Lázně Bělohrad) jsou v tomto směru soběstačné. Veškeré účetnictví základních škol bez právní subjektivity by v budoucnu mělo přejít pod obce.

Z Výroční zprávy o stavu školství okresu Jičín vyplývá, že se počet jedenadvaceti základních škol s úplným stavem tříd proti minulému období nezměnil. Škol s neúplným počtem tříd je po loňském zrušení ZŠ Veliš o jednu méně, celkem osmnáct. Státních středních škol je na Jičínsku třináct, jedna soukromá a dvě vyšší odborné školy. Vzdělávací systém v okrese doplňuje osm speciálních škol a čtyři základní umělecké školy, z nichž jedna je soukromá.

Ve výroční zprávě se mimo jiné uvádí, že v uplynulém školním roce 1998/99 došlo v síti středních škol k několika změnám. Jde převážně o rozšíření nabídky studijních a učebních oborů, kterým se některé školy snaží čelit ubývajícímu počtu žáků. Gymnázium a SOŠ Hořice od 1. září 1999 nově naplnilo jednu třídu studijního oboru sociální péče - sociálněsprávní činnost. ISŠ Nová Paka Masarykovo náměstí rozšířila nabídku o nový učební obor truhlář - výroba nábytku a zároveň mění svůj název na Střední odborné učiliště a učiliště Nová Paka.

Pedagogicko-psychologická poradna Jičín, která poskytuje odborné služby, různá psychologická a speciálně pedagogická vyšetření na žádost škol, rodičů dětí, lékařů, sociální péče a dalších institucí, přešla od letošního srpna jako příspěvková organizace do právní subjektivity. V blízké době ji také čeká stěhování do nových prostor. Změna se dotkla i organizace Služba škole Jičín, jejíž činnost byla pokrácena a od října funguje pod hlavičkou Pedagogického centra Hradec Králové, které má v Jičíně detašované pracoviště se dvěma zaměstnanci, kteří budou organizovat další vzdělávání pedagogických pracovníků.

(jn)


Nesouhlas vyjádřili formou petice

O budoucím vzhledu prostranství dnešního autobusového nádraží doposud nebylo rozhodnuto. Základní myšlenky jeho dalšího využití by měly být připraveny do konce února pražskou architektonickou kanceláří Romana Kouckého. Poté se k projektu bude moci vyjádřit i široká veřejnost.

FOTO: max

Jičín - Ohledně uvažovaných změn lokality autobusového nádraží se mezi veřejností vedou stále větší spory. Svůj záporný názor na možnou výstavbu obchodního střediska se rozhodli vyjádřit také účastníci petice, která byla předána vedení města.

V petici, kterou podepsalo zhruba 140 signatářů, byl vysloven zásadní nesouhlas s výstavbou obchodního střediska s odůvodněním, že na území města jich je již dost. Dalším důvodem byla také obava o následné zničení menších obchodů. Petice je však podepsána pouze jmény bez udání dalších potřebných údajů jako adres a dat narození, aby mohla být brána vážně a v potaz. Iniciovat ji přitom měli především členové Jogy, Univ. klubu duchovní hudby a poezie. "Petice obsahovala pouze podpisy a nesplňovala formální charakter. Město žádný supermarket nepřipravuje, pouze zadalo ke zpracování studii, která má navrhnout určité varianty, jak by tato část města mohla v budoucnosti vypadat," vyjadřuje svůj názor starosta Jiří Liška. "Na druhou stranu desítky až stovky lidí za nákupy mimo Jičín jezdí pryč do vzdáleného okolí. Vše je naprosto otevřené, nevylučuji tedy ani to, že nakonec názor vybudovat obchodní centrum převáží," dodává.

V současné době již byla vybrána architektonická kancelář, která má připravit projekt na možné využití autobusového nádraží. Studii má zpracovat do konce února pražská architektonická kancelář Romana Kouckého. V první etapě by měl architekt Koucký předložit základní myšlenky využití prostor a teprve následně by měl být projekt podrobně zpracován.

(max)


Nové Noviny