Nové Noviny č. 1/015. ledna 2001str. 3

Vychází první ucelený přehled legionářů

Jičín - Lidé, kteří bojovali na frontách první světové války v uniformách legionářů, pevné místo v moderní české historiografii dosud neměli. Veřejnosti jsou známa spíše obecná fakta o zahraničním odboji, zaplnit některá bílá místa se podařilo teprve až na přelomu století.

V každém okrese v současné době vychází, případně již v minulých měsících vyšla, ucelená publikace o čsl. legionářích. Na Jičínsku by měla být k dostání v nejbližších dnech nového roku. Hlavní přínos těchto faktografických prací spočívá v tom, že přinášejí vůbec poprvé v rámci možností ucelený soupis jmen účastníků prvního odboje podle jednotlivých regionů. Za okres Jičín byl zpracováním publikace pověřen Státní okresní archiv Jičín. Přípravu do tisku provedla firma Design Vašica Pardubice.

"Na jejích stránkách naleznou čtenáři soupis všech legionářů včetně těch, kteří se sem po válce přistěhovali. Je důležité, aby se o lidech, kteří se nemalou měrou zasloužili o vznik samostatného Československa vědělo, proto také bude část nákladu zdarma distribuována na všechny obecní úřady a do škol. Dalších asi dvě stě kusů bude volně k prodeji," říká ředitel archivu Jindřich Francek.

Doplnil, že iniciátorem projektu s cílem zpracovat kompletní přehled o legionářích ve všech regionech České republiky je Rudolf Krzák, generál ve výslužbě. Samotného uvedení do praxe se ujaly okresní úřady. "Vyhotovení těchto seznamů je na některých místech dílem profesionálních archivářů, jinde muzejníků či dobrovolníků, případně jejich vzájemné spolupráce," doplnila zástupkyně ředitele jičínského archivu Radka Janků, odpovědná redaktorka publikace.

Podle Francka bude mít knížka širší záběr než jen relativně úplný soupis jmen a dat. "Je doplněna řadou fotografií, korespondencí a několika kapitolami, například medailónky některých legionářů, jejich autentickými vzpomínkami a výňatky z dochovaných deníků, popisujících celou anabázi od zajetí až po návrat domů," uvedla Janků. Takto ucelený a detailně zpracovaný materiál v celookresním měřítku dosud neexistoval, i když legionářům je například věnována stať ve vlastivědné monografii Novopacka, a před pár lety vyšla publikace o legionářích na Sobotecku.

Generál Rudolf Krzák jakoukoli zásluhu na vzniku sborníků, mapujících léta 1914 až 1920, odmítá. "Iniciátorem projektu byla Československá obec legionářská, ja nejsem tím člověkem, který se o to zasloužil. Mým úkolem bylo pouze přesvědčit rozhodující činitele v jednotlivých okresech, že by bylo správné, abychom splatili dluh vůči lidem, kterým vděčíme za to, že vznikl samostatný stát. Považuji to za svou vlasteneckou povinnost. Za první republiky jsem jako voják pod nimi sloužil, prožil jsem s nimi různé zvraty, kterými stát prošel, a chovám k nim nesmírnou úctu," zdůraznil Krzák. "Byla to generace, která nemusela, ale šla a splnila svůj úkol, bez jejího přičinění bychom dnes neměli samostatný stát. Mnozí z nich neváhali, a dostavili se i na fronty druhé světové války," dodává její přímý účastník.

Vstříc této iniciativě vyšly všechny okresy. Podle generálových slov je důležité, aby dnešní generace nezapomínala na své rodáky, dědy a otce, kteří bojovali za své rodiny a přátele. "Nechceme, aby byli uloženi někde na Blaníku, ale aby se vrátili zpět do svých vísek, kde se narodili a chodili do školy." Podle Brzáka teprve dnes, po osmdesáti letech, začínáme mít díky tomuto projektu skutečný přehled o jménech a počtech legionářů.

(jn)


Malí prodejci pocítili odliv zákazníků

Jičínsko - Přestože celorepublikové statistiky hlásí oživení ekonomiky a celkový růst tržeb pro obchodníky, naprostá většina malých prodejců na Jičínsku zaznamenala spíše pokles zájmu o nabízený sortiment. Potvrdilo se to i v období velkých nákupů před Vánoci. Jedním z vysvětlení je podle prodejců velká konkurence hypermarketů.

"Situace v prodeji a v tržbách je letos horší, bohužel vymizela střední vrstva spotřebitelů, kteří by utráceli, tak jako dříve," vidí jeden z důvodů snížených tržeb majitelka zlatnictví na Jičínsku, která si nepřála být jmenována. Podle jejího názoru má na drobné obchůdky negativní vliv také masová reklama a velká konkurence obchodních domů. "Bohužel situace není taková, že by velká nákupní centra nabízela kvalitnější a levnější zboží. Pouze lidé raději zajedou do hypermarketu, kde nakoupí všechno zboží najednou, i když za více peněz," dodává.

Snížení tržeb ve srovnání s předchozím obdobím hlásí také v novopacké Jednotě. "Celkově Jednota sice zvýšila objem tržeb, ale to pouze díky navýšení prodejní kapacity. Ve skutečnosti jednotlivé prodejny zaznamenaly pokles tržeb. Dneska je situace taková, že pocítíme zhoršení prodeje například v okamžiku, kdy lidé mají zaplatit povinné ručení," říká otevřeně předseda Jednoty Nová Paka Miroslav Chudoba. A po chvíli dodává: "Lidé pouze kupují to, co musejí. Konkrétně je to vidět na speciálním zboží určeném výhradně na předvánoční trh, jako jsou čokoládové kolekce. Letos se toto zboží prodává podstatně hůře než dříve."

Své zkušenosti s letošním předvánočním prodejem hodnotí s rozpaky i majitel prodejny Sport Relax Jaromír Tišer. "Problémem malých prodejců je bezpochyby rostoucí konkurence hypermarketů, která jim odebírá klienty. Pod dojmem reklamy na levné nákupy totiž nalákají spotřebitele, ale ohlášené výhodné ceny se týkají pouze několika málo výrobků. Zbytek je pak často dražší než nabízí místní drobní prodejci. Zkušenost mám i takovou, že zákazníci se nechají rádi obsloužit, poinformují se na zboží nebo si ho i v krámku vyzkouší, ale přesto ho poté zakoupí raději z regálu nákupního centra."

Výjimkou mezi regionálními prodejci byly letos obchody například s elektrickými spotřebiči, které současně nabízely možnost splátkového prodeje, nebo prodejci mobilních telefonů. Těm po letošních Vánocích ve většině případů vzrostly tržby nebo přinejmenším zůstaly na stejné úrovni. Podobně se dařilo i větším supermarketům, i když i zde pocítili konkurenci velkých nákupních center. "Myslím, že letošní předvánoční prodej zůstává na úrovni roku loňského a s prodejem jsme spokojeni. Celkově došlo pouze k mírnému poklesu prodeje masa, což je ale obecný trend letošního roku," sdělil Milan Karban z jičínského supermarketu Delta Edeka.

Nezvyklé chování spotřebitelů překvapilo novopacký pivovar v posledních dnech uplynulého roku. Podle sládka Daniela Váši uzavřel podnik rok se zcela prázdnými sklady. "Poprvé se nám podařilo prodat úplně vše včetně zásob. Za posledních deset let byl vždy největší zájem o pivo v době před Vánocemi, letos však bylo všechno jinak. Za poslední tři pracovní dny roku jsme prodali stejné množství, jako v době před svátky. Přiznávám, že to neznělo příliš obchodnicky, ale některé zákazníky jsme bohužel museli odmítat se slovy - už nemáme," rekapituluje Váša. Důvody pro tak masivní nákupní boom v období mezi svátky si netroufne odhadnout. "Faktorů může být řada, nicméně netradičně velký zájem o zboží před koncem roku podle mých informací zaznamenali i obchodníci s jinými komoditami," dodal Váša.

(pe, jn)


Pivovar stále v konkurzu

Nová Paka - Minulý rok uzavřela akciová společnost Městský pivovar se sladovnou Nová Paka pod dohledem věřitelského výboru. Ten byl ustaven několik měsíců poté, co se podnik z důvodů neplnění svých závazků ocitl v konkurzu.

V tomto režimu pokračuje výroba pivovaru i v prvních dnech letošního roku, potvrdil sládek Daniel Váša. Zachování produkce a vyrovnání pohledávek věřitelů je v rukou správce konkurzní podstaty Milana Jelínka z Hradce Králové. I přes některá očekávání z předchozích měsíců je termín případného prodeje konkurzní podstaty zatím stále v nedohlednu. Podle Váši je současná situace taková, že se zájemci o koupi úpadce "příliš nehrnou".

"S ohledem na sklizeň ječmene, chmelu a cukrovky, a zdražení energií a dalších vstupů, které v krátké době povedou i k růstu cen piva, bude postavení menších regionálních pivovarů na trhu stále složitější. Obecně se očekává, že tento problém bude větší než kdykoliv před tím," konstatuje sládek.

Z hlediska meziročního srovnání tržeb však k žádnému dramatickému výkyvu v loňském roce nedošlo. Novopacký pivovar se přiblížil obratu z předchozího období, kdy výstav dosáhl zhruba pětašedesáti tisíc hektolitrů piva. Konkrétní čísla však nejsou vzhledem k postavení podniku veřejně k dispozici. "Do hospodaření se promítlo prohlášení konkurzu, nižší odbyt v první polovině roku, který pokračoval i v období nezvykle studenějších letních měsíců. Situaci ovlivnil také vývoj měny, který nám přinesl problémy na zahraničních trzích," charakterizuje uplynulý rok Daniel Váša. Dodal, že ani zvyšující se objem prodaného piva stáčeného do PET lahví, nedosáhl úrovně podle představ výrobce.

(jn)


Zastávka poslouží i turistům

Dolní Lochov - V letošním roce se Dolnolochovským podařilo opět o něco zkrášlit svoji obec. Nejen že se vzorně postarali o pořádek a údržbu svého okolí, ale postavili také novou autobusovou zastávku. Ta by měla posloužit jak cestujícím, tak i turistům, kteří se do těchto míst vypraví třeba na výlet. "Velkou zásluhu na vybudování zastávky má zejména trojice místních usedlíků, kterým je dohromady přes 200 let," říká s trochou humoru, ale zároveň uznání starosta obce František Obitko. Adolf Valnoha, Vladislav Kvapil a Josef Marx totiž byli projektanty a zároveň řemeslníky a celou stavbu postavili s velkou zručností. I přes svůj věk tak dokázali vytvořit klasickou pitoreskní zastávku, kterou se může stěží pochlubit kterákoliv vesnice jičínského okresu. Zastávka, která byla z větší části postavena ze dřeva, totiž nese známky pečlivého provedení a fortelu.

"Zastávku jsme naplánovali už předloni, ale realizována byla teprve letos na podzim. Dřevo bylo použito z polomů, které jsme v tomto roce odtěžili z obecního lesa. Zbytkové dřevo jsme prozatím uschovali pro realizaci dalších nápadů a odpad z pily bude využit například při chystané kanalizaci," uvažuje Obitko. Podle starosty však práce na zastávce ještě nejsou úplně dokončeny. "Zbývá ještě dorovnat terén v okolí a na jaře chceme v sousedství zastávky vytvořit malý parčík vysázením tůjí a stromků. Na tomto místě bude také umístěna lavička a rozhodně by tu neměl chybět turistický ukazatel a mapa Českého ráje. Jedná se totiž o křižovatku turistických tras. Zastávka bude moci posloužit také turistům a cyklistům k ochraně před deštěm a k občerstvení." Jediné, čeho se starosta obává, je strach z vylepovačů plakátů. "Nerad bych viděl, aby zastávka byla oblepena plakáty, tak jako to známe z okolí."

V příštím roce by Dolnolochovští rádi dosáhli na dotace na vybudování vodovodu, který by měl dovést vodu z vrtu v severní části katastrálního území přímo do obce. Obyvatelé by tak měli získat kvalitní vodu z hloubkového vrtu a zároveň by byly vytvořeny podmínky pro rozšíření zástavby rodinnými domky. Nové domky by měly být postaveny v horní části obce na soukromých parcelách a počítá se s nimi rovněž v novém územním plánu, který se v současné době dokončuje. "Staří lidé umírají a jejich domy se poté používají pouze pro chalupaření. Jediná cesta, jak zabránit vylidňování obce, vede přes novou výstavbu," soudí Obitko.

(pe)


krátce

HOŘICE: Škola pořádá talentové zkoušky

Střední průmyslová škola kamenická a sochařská pořádá ve dnech 15. a 16. ledna talentové zkoušky pro uchazeče o studium. Z více než sto padesáti současných žáků tvoří méně než polovinu technici, ostatní studují umělecké obory. Adepti si mohou vybrat z několika zaměření: kamenosochařství, kamenosochařství se zřetelem na restaurování a konzervaci kamene nebo učební obor s maturitou, a to umělecko - řemeslné zpracování kamene. Obor technický je zaměřen na těžbu a zpracování kamene.

(jn)

JIČÍN: Milohlídka bude otevřena

Milohlídka na Čeřovce by již opět mohla v krátké době být otevřena i pro veřejnost. Tato rozhledna byla přitom rozhodnutím městské rady ve druhé polovině minulého roku uzavřena vzhledem k trvajícím problémům s vandalismem a navíc bylo na místě objeveno větší množství použitých injekčních stříkaček od narkomanů. Podle místostarosty Vlastislava Matuchy by mohla být zprovozněna v zimním období především o víkendech a v letní sezóně denně. "Podařilo se nám najít paní Kopalovou, která bydlí na Čeřovce a je ochotná se o chod Milohlídky starat. Ta by měla zároveň provádět i občasné pochůzky v přilehlém lesoparku a Milohlídku pravidelně otevírat a ve večerních hodinách zase uzavřít," řekl Matucha.

(max)

NOVÁ PAKA: Strategický plán s otazníkem

Na poslední zasedání novopacké městské rady si radní pozvali Dušana Kulku, aby je obeznámil se způsobem, jakým se provádí plán strategie rozvoje města. Při této příležitosti radním předložil ukázku strategického plánu ze Slaného. Vypracování strategického plánu by podle Kulky přišlo asi na třičtvrtě milionu korun. Z tohoto důvodu radní budou i nadále zvažovat, zda plán rozvoje nechají vypracovat a od které firmy. Radní rovněž schválili návrh neinvestičních akcí Správy bytu a budov pro rok 2001 a jednací řád. Další zasedání novopacké městské rady se uskuteční 8. ledna.

(ur)

JIČÍNSKO: Záchranáři měli klid

Přelom tisíciletí záchranáři a policisté prožili většinou v klidu. Vážnější problémy nezaznamenali ani lékaři držící službu v Okresní nemocnici v Jičíně. "Na Silvestra se nedělo nic zvláštního. Pouze vyjížděli naši kolegové z Hořic k nehodě u Milovic. Nikde ani nehořelo," reaguje na dotaz NN Jiří Bydžovský z Hasičského záchranného sboru okresu Jičín. Jeho slova potvrzuje i kpt. Jiří Chrtek z Policie Jičín. "Vše proběhlo normálně. Spíše bylo pár drobných bouraček, ale šlo snad jenom o plechy. Nehody byly z větší části zapříčiněny sněhem a námrazou, ale se Silvestrem to asi nijak velkou souvislost nemělo," říká Chrtek. Klid vládl i v Okresní nemocnici v Jičíně. Podle MUDr. Jaroslava Tyla nebyl zaregistrován ani jeden případ zranění způsobeného zábavnou pyrotechnikou či podomácku vyrobenými výbušninami. "Nedělo se naprosto nic, vše proběhlo standardně jako v jiný běžný den," dodal Tyl.

(max)

JIČÍN: Protikuřácký pětidenní seminář

Svaz diabetiků v Jičíně ve spolupráci s Občanským sdružením Život a zdraví pořádá pětidenní protikuřácký seminář. Je to příležitost nejen pro kuřáky diabetiky, ale pro všechny, kteří chtějí přestat kouřit. Lektor, Miroslav Starý, který ho povede, má již s organizací protikuřáckých seminářů bohaté zkušenosti. Zahájení pětidenního semináře je v pondělí 8. ledna od 17.30 hodin v přednáškové místnosti Muzea v Jičíně na Valdštejnově náměstí. Další setkání až do pátku 12. ledna budou na stejném místě a ve stejný čas.

MUDr. Marek Ondráček


Nové Noviny