Logo NN

Nové Noviny č. 2/0112. ledna 2001str. 1

Edeka zvažuje stavbu supermarketu v Sobotce

Sobotka - Rostoucí tržby v sektoru maloobchodu spojené s vrcholícím konkurenčním bojem mezi jednotlivými řetězci jsou patrně jedním z důvodů, proč společnost CS Edeka zvažuje výstavbu nákupního centra v Sobotce.

Se záměrem případné stavby velkoplošné prodejny při obchvatu města byli sobotečtí zastupitelé seznámeni na posledním mimořádném pracovním zasedání. Novým Novinám to potvrdil starosta Petr Hejn s tím, že většina přítomných zastupitelů by se této investici nebránila. "Krátce poté, co nás firma kontaktovala, jsme svolali informativní setkání, na kterém nám zástupci investora přednesli svůj návrh se vším, co si pod ním představují."

Prodej městských pozemků společnosti Edeka je však stále otevřen, konečné rozhodnutí by mohlo padnout na příštím veřejném zasedání, které bude v únoru. "Abychom mohli zástupcům obchodní společnosti sdělit stanovisko města, tedy zda má smysl o návrhu dál diskutovat, zjišťoval jsem předběžný názor zastupitelů. Z přítomných se osm k návrhu vyjádřilo kladně, tři se zdrželi a dva hlasovali proti," doplnil starosta.

Pro zamýšlenou stavbu supermarketu je navržena jediná varianta, jde o pozemek u obchvatu v blízkosti čerpací stanice Benzina. Jak starosta uvedl, tato lokalita je odpovídající i z hlediska územního plánu, který zde počítá s rozvojem služeb. Samotná plocha prodejny se má pohybovat kolem jednoho tisíce metrů čtverečních. "Její součástí by bylo také parkoviště a nejspíš i restaurační zařízení," upřesnil Hejn.

Připustil, že právě strategická poloha pozemků hraje z pohledu investora významnou roli. Podstatnou část zákazníků supermarketu by totiž měli tvořit motoristé projíždějící po obchvatu mezi Jičínem a Mladou Boleslaví. Dá se ovšem očekávat, že se záměr setká s odmítavou reakcí ze strany místních obchodníků. "Pravdou je, že odliv kupujících nastal už v souvislosti s loňským otevřením Hypernovy v Mladé Boleslavi, kam velká část zdejších obyvatel dojíždí denně za prací. Pokud bude supermarket u Sobotky, mohlo by to naopak přilákat některé zákazníky do našeho města z okolních obcí, například z Libošovic nebo Markvartic. Pro ně by to sem bylo za nákupy určitě blíž než do Boleslavi či do Jičína," míní starosta.

Zástupci firmy tvrdí, že se stavbou velkoplošné prodejny se v letošním roce nepočítá. "V tuto chvíli to aktuální není. V Sobotce proběhlo pouze předběžné jednání, zatím nemáme ani konkrétní studii. Jestli k realizaci skutečně dojde, budeme vědět zhruba za rok," řekl NN Oto Veselý ze společnosti Edeka, která jeden ze svých supermarketů Delta provozuje už několik let také v Jičíně.

(jn)


BISKUP NAVŠTÍVIL JIČÍN Královéhradecký biskup Mons. Dominik Duka navštívil v neděli římskokatolickou farnost v Jičíně. Po mši svaté, kterou sloužil v kostele sv. Jakuba, zavítal na besedu mezi místní farníky. Poté se sešel s pastorační a ekonomickou radou. Nedělní program zakončil společným obědem s představiteli veřejného života v Jičíně. Biskupova návštěva nebyla ničím výjimečná, letos by chtěl blíže poznat všechna města královéhradecké diecéze.

FOTO: jn


Úspěšná sbírka

Jičín - Během Vánoc byla na Žižkově náměstí umístěna pokladnička, do které mohli kolemjdoucí přispět na činnost organizací věnujících se práci se zdravotně postiženými dětmi a mládeží. O úspěšnosti sbírky, která se konala již podruhé, svědčí i fakt, že její letošní výtěžek činil 28 952 korun. "V loňském roce se vybralo přes 8 tisíc korun, letos to již bylo mnohonásobně více. Na těchto částkách se ukazuje, že veřejnosti není lhostejný osud druhých a že se zvyšuje všeobecné povědomí pomoci těm, kteří si nemohou pomoci sami," vyzdvihl význam akce místostarosta Vlastislav Matucha. Podle něho bude chtít radnice tuto sbírku s vysokou morální hodnotou zopakovat i v příštím roce.

(max)


Pumpy už neprodávají olovnaté směsi

Jičín - Nový rok přinesl pro české motoristy nejednu novinku. Mezi ně patří také změny názvů jednotlivých druhů pohonných hmot a úplné zrušení či nahrazení olovnatých benzinů. Podle našich zjištění jsou všechny čerpací stanice na tyto změny již delší dobu připraveny a řidičům tak nehrozí žádné komplikace.

Po vzoru zemí Evropské unie přistoupila rovněž Česká republika ke zrušení olovnatých benzinů, a to s platností od 1. ledna. Naprosté většiny motoristů se však změny nijak nedotknou, protože podle statistiky České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu jezdí téměř 80 % českých aut na bezolovnaté směsi. Řidiči si ve většině případů budou muset zvyknout pouze na změny v označení benzinu, a to i bezolovnatých. Natural 95 dostane název bezolovnatý Super 95, Natural 91 se přejmenuje na Normal 91, Super plus 98 nemění svůj název. Olovnatý Special 91 nahradí nový Special 91, kde místo olova je použita draslíková přísada, která méně škodí životnímu prostředí.

Asi nejvýznamnější změny tak nastanou pro řidiče, kteří až dosud tankovali Super 96. Tento typ pohonné směsi totiž bude zrušen úplně a bez náhrady a pro automobilisty se v daném případě nabízí pouze dvojí řešení. Upravením a seřízením motoru je možné začít jezdit na draslíkový Special 91 nebo jednoduše stačí do bezolovnatého paliva přidat speciální draslíkovou přísadu. Ta se prodává přímo u čerpacích stanic pod různým označením a v přepočtu na jeden litr zdraží pohonnou směs cca o 20 až 60 haléřů. Podle zkušeností redakce je při použití například 95 oktanového paliva v kombinaci s přísadou možné dosáhnout levnějšího provozu vozidla, ovšem nelze vyloučit, že v některých případech, například jako u testované Škody 130, dojde k mírnému snížení výkonu.

Benzinové pumpy byly na připravované změny v nabídce benzinů již předem připraveny a podle vlastního vyjádření jsou schopny zajistit úplné pokrytí potřeb motoristů včetně nabídky speciálních draslíkových přísad. "Bezolovnatý Special 91 máme v zásobě již přes dva měsíce, takže s přechodem na nové směsi nenastal žádný problém. Nabízíme také výběr ze dvou druhů speciálních přísad - Benadit BA a Proplus - k nahrazení olovnatého Superu," informovala Marcela Svobodová z čerpací stanice OMV v Jičíně. Změna názvu podle jejího sdělení neovlivnila pohyb cen benzinů.

Ani zrušení olovnatého Superu však pro motoristy nepřinese žádné větší komplikace. Postup při aplikaci obohacujících přísad je totiž zcela jednoduchý a lze jej provést přímo u čerpací stanice. "Příslušné množství přípravku se nejprve nalije do nádrže vozidla a teprve poté se natankuje bezolovnatý benzin. Rozhodně je důležité zachovat tento postup, aby došlo k lepšímu promíchání směsi," připomenula Dagmar Lejsková z čerpací stanice Benzina a.s. v Robousích.

(pe)


Chystají dotazníkovou akci

Objekt bývalé školy by v budoucnu Popovičtí opět rádi využili pro obecní účely.

FOTO: pe

Popovice - Spolek občanů a přátel Popovic chce v těchto dnech svým obyvatelům předložit dotazník, na základě kterého bude zjišťovat názory občanů na investiční priority v obci přidružené již několik let k Jičínu.

Mezi největší plánované akce se řadí dokončení kanalizace, vodovodu a plynofikace. Rozpočet okresního města však bude v tomto roce napjatý a všechny předpokládané investice nebude možné uskutečnit. "Na základě setkání občanů spolu se starostou Jiřím Liškou koncem prosince se obyvatelé Popovic budou moci rozhodnout, kterým z nich dají přednost. Buďto to bude dokončení kanalizace a vodovodu nebo plynofikace," říká člen městského zastupitelstva a předseda Spolku občanů a přátel Popovic v jedné osobě Vladimír Carda. "Infrastrukturu v satelitních obcích rozšiřovat samozřejmě nadále chceme, protože i zdejší obyvatelé by měli mít stejné vymoženosti jako lidé v Jičíně. Výdaje letošního rozpočtu však budou velmi omezené, a proto nebudeme moci udělat vše najednou," hodnotí situaci starosta Jičína Jiří Liška.

Prostřednictvím dotazníku budou moci Popovičtí také zvolit své zástupce do osadního výboru. Ten se nově ustanovuje na základě poslední novelizace zákona o obcích. "Osadní výbor bude mít i určité pravomoci. Jeho členové také budou ve větším kontaktu s vedením města, což by mělo být jenom k našemu prospěchu," konstatuje Carda. Podle něho by také spolek ve výhledu dvou až tří let uvítal využití objektu bývalé školy pro obecní účely. Dnes zde sídlí soukromá tiskárna. "Budovu bychom například využili ke schůzovní a volební činnosti, ale také ke zřízení menší posilovny a klubovny pro mládež. V obci již několik let navíc není knihovna a tu bychom do Popovic rádi navrátili. Ta by rovněž mohla být v prostorách bývalé školy. Je zde i volný byt, do kterého bychom rádi ubytovali někoho, kdo by zároveň částečně působil i jako správce. Celá záležitost je však složitější. Sídlí zde tiskárna pana Kubálka, kterému bychom rozhodně neradi uškodili, protože s ním velmi dobře vycházíme," dodal Vladimír Carda.

(max)


Do sadů přes milion korun

Hořice - Známý městský park na svahu Gothardu prochází obměnou i v letošním roce. Město je připraveno uvolnit na další etapu obnovy Smetanových sadů více než jeden milion korun.

Na sanaci tamní zeleně je počítáno se 750 tisíci korunami, dalších 500 tisíc korun z městského rozpočtu půjde pravděpodobně do zastřešení pódia. V parku vznikne lehká dřevěná stavba, kterou uvítají především pořadatelé znovuobnovené tradice letních promenádních koncertů v Hořicích. "V době nepříznivých povětrnostních podmínek tak bude možné nákladnou hudební aparaturu skrýt před deštěm, což dosud není možné," uvedla už dříve hořická místostarostka Zdena Vaškovová.

"Vím, že někteří Hořičáci na zásah ve Smetanových sadech pohlížejí s nedůvěrou, mně samotnému je líto, když vidím, jak se některé stromy kácí. Na druhou stranu, pokud chceme park zachovat i pro příští generace, jiné cesty není," prohlásil starosta Ladislav Vrba. Podle jeho vyjádření by jinak stoletému parku hrozilo, že při větším náporu větru část stromů lehne. "Nikdo by pak nezabránil poškození Krakonoše a dalších soch. Rekonstrukce sadů je nepopulární a bolestivá, nicméně poslední tři roky se intenzivně pracovalo na tom, aby byl zásah smysluplný. Práce probíhají podle projektu docenta Jaroslava Horkého, uznávaného dendrologa," doplnil starosta.

Už v loňském roce městský ekolog Aleš Kodydek mimo jiné uvedl, že cílem je omlazení a prosvětlení Smetanových sadů, které zároveň umožní vytvořit nové travnaté plochy v prostoru parku. Na závěr v něm budou rozmístěny nové lavičky a další mobiliář.

(jn)


Nové Noviny