Nové Noviny č. 2/0112. ledna 2001str. 12

Basketbalisté přivezli tři body

Praha - V dalším kole III. ligy startovali basketbalisté BSK TJ Jičín v Praze, kde se v sobotu střetli s nováčkem soutěže týmem Slovanu Bohnice a v neděli pak s béčkem Vyšehradu. Cílem oslabeného týmu (chyběli Brunclík, M.Banýr, Urbánek a D.Stěhulka si stěžoval na bolesti v levém koleni) bylo uhrát tři body. To se povedlo, ale nedělní porážka byla z kategorie zbytečných.

Slovan Bohnice - BSK TJ Jičín 63:77 (8:18, 19:19, 13:23, 23:17) Na vedení Jičína 6:2 ještě hráči Slovanu dokázali zareagovat (5.min - 6:7), ale to bylo vše, co jim Jičínští dovolili. Důslednou hrou přes dlouhé si Jičín zajistil desetibodový náskok, který ho však ukolébal, a domácí se chytli. Výsledkem byla smírná desetiminutovka. Definitivní rozhodnutí padlo ve třetí části hry, kdy se střelecky chytil Novák a rozdíl v této části narostl na plných dvacet bodů. Poslední část začal Slovan ve velkém tempu a za mohutného povzbuzování domácích fandů se pokusil o zvrat. Během tří minut to bylo už "jen" 50:60. Oddechový čas a následné trojky T. Banýra a Nováka však přinesly uklidnění a po zbytek hracího času měli zápas pod kontrolou hráči BSK TJ Jičín.

Fakta - body Jičína: Novák 25, O.Stěhulka 17, T.Banýr 12, D.Stěhulka 11, Šatný 7, Nádvorník 5. OCH 22-17, tr.hody 9/4 - 21/7, trojky 6:8. Rozhodčí - Hanuš a Potjahajlo.

Sokol Vyšehrad B - BSK TJ Jičín 64:62 (22:11,9:12,19:19,14:20) Domácí velice pohyblivou a agresívní obranou Jičín zaskočili. Ve druhé minutě sice Jičínští vedli 5:4, ale pak přišla sedmiminutovka, ve které se téměř nedostali k míči. Ve druhé části se zdálo, že se hráči Jičína dokáží s agresivitou vyšehradských borců vyrovnat, a v 17. minutě byl rozdíl už jen 24:20. Domácí se však v závěru prvního poločasu opět chytili a své vedení, sice už jen osmibodové, uhájili. Po změně stran pak bitva o každý míč pokračovala. Hrálo se oboustranně s vysokým nasazením velice tvrdě a tím pádem i nepřesně. Jičín neopouštělo střelecké trápení a bodový rozdíl tak nedoznal změn. Rozhodnutí měla přinést až poslední část. Ve 32. minutě Jičín opět snížil na čtyřbodový rozdíl (50:46), ve 37. minutě to pak bylo jen 56:53. Minutu před koncem byl stav 62:57 a zdálo se, že pro hosty je vše ztraceno. Benjamínek hostujícího družstva Jirka Nádvorník však znovu vykřesal trojkou jiskřičkou naděje a pak ještě odvážným průnikem (při kterém byl faulován) a proměněním dvou tr. hodů zařídil vyrovnání. V té chvíli do konce utkání chybělo jen 17 sec. Domácí to poněkud rozhodilo a špatnou přihrávkou celkem zadarmo odevzdali míč. Sedm vteřin před koncem pronikal mezi dvěma obránci pod koš jičínský Nádvorník. Dostal "koňára" a "nabušíno" přes ruce, ale píšťalky rozhodčích se ozvaly, až když se míč odkutálel do autu. K překvapení hostí z toho bylo vhazování pro Vyšehrad a ke vší smůle domácí Lipold z celkem nepřipravené pozice 3 vteřiny před koncem koš Jičína trefil a bylo rozhodnuto.

Fakta - body Jičína: Novák 15, O.Stěhulka a Nádvorník po 13, D.Stěhulka 9, T.Banýr 7, Vik 4, Šindelář 1. OCH 19-18, tr. hody 22/17 - 17/9, trojky 1:5. Rozhodčí Vondráček a Karásek.

Další známé výsledky: Vyšehrad B - Dvůr Králové 65:98, Bohnice - Dvůr Králové 63:95, Kolín - Liberec 89:70, Benešov - Tesla Pardubice 69:92, Benešov - Choceň 89:70, Chrudim - Liberec 91:71. První polovinu soutěže uzavřou jičínští basketbalisté 20. ledna ve Dvoře Králové.

(kk)

Historicky prvního oficiálního florbalového turnaje v Jičíně se zúčastnilo osm mužstev. Družstvo FBK Jičín se na něm představilo v nejlepším světle, když ve všech odehraných zápasech svého soupeře porazilo. Florbal má zajímavá pravidla, podle kterých hráči mají speciální hokejky mimo brankáře, který chytá pouze bez ní a v kleče. Výsledky zápasů Jičína: FBK Jičín - DTJ Trutnov I. 15:4 (6:0, 5:1, 4:3), Sokol Benátky B - FBK Jičín 2:10 (1:1, 0:6, 1:3), FBK Chlumec - FBK Jičín 2:3 (2:0, 0:0, 0:3).

Slabší výkon Novopackých stačil na dvě vítězství

Nová Paka - Dvě rozdílná vítězství viděli o uplynulém víkendu příznivci novopackého basketbalu. Zatímco v sobotu proti loňskému účastníkovi 3. ligy, celku Svitav, bylo vítězství vydřené v posledních sekundách zápasu, v neděli proti tabulkově slabší České Třebové nepodali výkon v rámci svých možností. V obou utkáních chyběl nemocný Vondráček, v sobotu nehrál ani Lukeš.

Sokol Nová Paka - TJ Svitavy 92:90 (22:22, 23:26, 26:25, 21:17)

Ve vyrovnané prvé čtvrtině sice domácí ještě v páté minutě vedli 11:9, ale vzápětí již hostě obrátili na 18:12 v neprospěch domácích. Až teprve trojka Nádvorníka a koš novice Hrubého znamenaly nerozhodný výsledek v prvé části. Na začátku druhé čtvrtky to byli opět domácí, kteří si zlepšenou střelbou vytvořili šestibodový náskok (40:34). Svitavští ale dotáhli a od té doby až do 20. minuty byli ve vedení. Ještě v 19. minutě byl stav 88:81 a o několik sekund později 90:83 ve prospěch hostí. Sokolové však dorovnali a šest sekund před koncem po výborném obranném zásahu Celjaka a jeho následující úspěšné donášce se radovali z vítězství. Utkání se vyznačovalo velkou bojovností a snahou po vítězství ze strany domácího celku, ovšem žalostná střelba tuto snahu značně eliminovala. Hrubý, nově získaná akvizice ze Dvora Králové za Bajera, má ještě kariéru před sebou, ale v každém případě byl přínosem nejen v obraně, ale i pod soupeřovým košem. Střelecky dominoval Nádvorník, ale i oba mladíci Celjak a Sedlák, i když i jim scházela dobrá muška.

Body NP: Nádvorník 27, Celjak 18, Sedlák 18, Jisl 14, Hrubý 10. Trestné hody 36/15 , trojky 7:4, fauly 28:28.

Sokol Nová Paka - Česká Třebová 99:90 (25:23, 24:19, 37:31, 13:27)

Ve druhém zápase byla zpočátku hra vyrovnaná a žádný celek si nevytvořil náskok, který by ho opravňoval ke klidu. Ve druhé minutě druhé čtvrtiny basketbalisté Třebové během tří minut odskočili na rozdíl sedmi bodů (28:35) Po prostřídání se sokolové vzchopili a do poločasu obrátili na 49:42. Ve třetí čtvrtce ovládli domácí palubovku a díky několika basketbalovému oku lahodícím akcím zvýšili na rozdíl 13 bodů, který v prvních minutách závěrečné desetiminutovky zvýšili dokonce na pětadvacet

bodů. Do té doby hráli ještě pohledný basketbal. Nepochopitelný byl "taktický" tah ve čtvrté minutě poslední čtvrtiny, kdy k rozehrávači Lukešovi přišli čtyři podkošoví hráči. Ve zbývajícím čase se tak za zbývajících osm minut jejich náskok ztenčil na pouhých 9 bodů. Trestné hody se v utkání dařily daleko lépe než v sobotu, ale střelba zpod koše byla opět velice špatná.

Body NP: Lukeš 25, Nádvorník 22, Celjak 20, Sedlák 16, Gottštein 5, Jirutka 5. trestné hody 38/24, trojky 11:8, fauly 16:31.

Příštími dvěma utkáními zahajují basketbalisté druhou část oblastního přeboru. Příznivci basketbalu je opět uvidí v sobotu 20. ledna, kdy hostí celek Havlíčkova Brodu a o den později vedoucí tým tabulky, Heřmanův Městec.

(bas)

Atleti znají své soupeře

Nová Paka - Novopačtí atleti, kteří na sklonku loňského roku vstoupili do Tělocvičné jednoty Sokol, již znají své soupeře. V jejich skupině nahradí atlety Staré Boleslavi oddíl z Mladé Boleslavi, protože staroboleslavské družstvo postoupilo do první ligy. Místo sestupujícího TJ Jičín nastoupí do soutěže celek Poličky. Ve skupině C se tedy novopačtí atleti utkají s týmy AK Chrudim, Jiskra Litomyšl, LIAZ Jablonec B, Slavoj Čáslav, Sokol Kolín, Mladá Boleslav a Polička. Novopačtí atleti se v letošní sezoně již budou moci opřít o Ondřeje Bařinu, ale představí se i další úspěšní závodníci.

(bas)

Šachová divize

Divizní soutěž družstev měla na programu šesté kolo s těmito výsledky: Hořice a - Trutnov B 5:3, Nová Paka A - Bižu Jablonec A 2,5:5,5, Jičín A - Dvůr Králové B 4:4, Lomnice A - Desko Liberec B 4:4, Lomnice A - Desko Liberec B 3,5:4,5, Dvůr Králové A - Ateso Jablonec B 5,5:2,5, Tanvald A - Loko Liberec 5:3.

Sokolky čeká Aritma

Nová Paka - Bývalý prvoligový tým pražské Aritmy, který vede tabulku 2. ligy, zavítá tuto sobotu do Nové Paky. Od 18 hodin se tu střetne s domácím týmem, který již šestkrát za sebou neprohrál a získal i cenný skalp druhé Slovanky a čtvrtých Kompresorů. Dokázal porazit Liberec nejen doma, ale i pod Ještědem a rovněž vyhrál nad oběma hradeckými celky. V současné době jsou sokolky v tabulce třetí o pouhý bod za celkem Slovanky. V neděli přivítají novopacké sokolky od 10 hodin celek Pardubic. Zatímco v prvém utkání v Praze s Aritmou se sokolkám nedařilo a odešly poraženy 96:64, v Pardubicích daly téměř stovku (99: 60). Sokolky budou v sobotu postrádat Holubcovou, která hraje první ligu, a otazník je rovněž nad Havlíkovou, laborující s obnoveným zraněním z utkání se Slovankou. Po oba dny budou sokolky povzbuzovat i roztleskávačky z packého Domu dětí a mládeže.

(bas)

Pozvánka pro příznivce motoristického sportu

Jičín - V sobotu 13. ledna bude zahájena letošní sezona v areálu pod Zebínem. Od 10.00 zde příznivci OFF - ROADU uvidí poprvé v letošním roce terénní automobily v akci.

(SAS)

Dokázali obrátit skóre

BK Nová Paka - HC Lomnice n/P 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)

Nová Paka - Domácí se v novém roce poprvé představili svým příznivcům. Od posledního utkání je dělilo plných 21 dní a na souhře hráčů to bylo znát. Lomnice nejen díky tomu byla aktivnější ve střeleckých pokusech. Novopačtí se ujali vedení hbitou dorážkou Kubálka v osmé minutě po Herbstově pokusu, na této brance se však podílel přihrávkou i brankář Klik, který uvolnil Kubálka. Hosté měli v první části více příležitostí, ale pozorného Klika nepřekonali. Utkání pojala obě mužstva v rychlém tempu s velkým množstvím brankových příležitostí na obou stranách. Hostující brankář Jerie držel své spoluhráče také velmi dobře.

Druhá třetina začala zvýšeným úsilím Nové Paky. K tomu dopomohlo postupně dvojí vyloučení hostí. Ve druhé přesilové hře však hosté vyhodili, ve středním pásmu zpracoval kotouč hostující Šup a proměnil. Hosté povzbuzení vyrovnáním zvýšili tempo a k vidění byly rychle se přelévající útoky. Druhá branka hostů padla po jejich přesilové hře v závěru druhé třetiny.

Do poslední třetiny nastoupili Lomničtí s úkolem udržet nadějný výsledek. Domácí však přidali na tempu a vytrvale obléhali soupeřovu branku, brankář Jerie však jejich pokusy likvidoval. Pod tlakem hrající hosté se dopouštěli faulů a ve 47. minutě v přesilové hře vyrovnali. Vyrovnání zajistil kapitán Rychlovský po spolupráci s Petrem Kolovratníkem. Domácí dále usilovali o vstřelení branky. Kubálek ještě šanci neproměnil, ale následně se u mantinelu dostal opět ke kotouči, který poslal přesně na najetého Langmajera. Osamocený Jerie pak na jeho střelu nestačil reagovat a domácí se ujali vedení. Do konce zápasu se ještě obě mužstva dostala do dalších šancí, ale Klik i Jerie byli vždy na místě. Domácí mohli potvrdit vítězství čtvrtou brankou po kombinaci Kubálka s Langmajerem a Herbstem, ale hbitý Jerie dokázal vstřelení branky zabránit.

Branky: Kubálek, Rychlovský Langmajer - Šup, Jerie. Vyloučení 4:11 a OT Kubsch a Zikmund. Využití: 1:1, oslabení 0:1. Rozhodčí: Padevět - Karous. Diváků: 300.

Sestava BK: Klik (Věchet) - J. Křížek, P. Křížek, Karban, L. Kolovratník - P. Kolovratník, Nedomlel, P. Vondrák - Langmajer, Herbst, Kubálek - P. Šmika, Rychlovský, Sucharda, Rejthárek.

(bš)

Jičín opět bez vítězství

HC Jičín - HC Choceň 2:5 (1:2,1:2,0:1)

Jičín - Ani v prvním utkání v novém roce se jičínským hokejistům nepodařilo zvítězit a prohráli se sedmým mužstvem I.VčL skupiny jih v boji o udržení.

V brance Jičína se objevil nový muž Petr Žemlička, který ale už v 26. vteřině utkání lovil poprvé puk ze své svatyně. Za dalších šest minut lovil puk ze své sítě podruhé. Přišla 17. minuta a domácí využili přesilovky ke snížení dvougólového rozdílu. Také ve druhé třetině to byli hosté, kteří první vstřelili branku (27. minuta). Ve 36. minutě po hezké akci snížili domácí Šírem opět na rozdíl jedné branky. Poslední slovo ve druhé třetině měli ale hosté, kteří ve 39. minutě využili přesilovky k zvýšení brankového rozdílu. Ve třetí třetině se dlouho hrálo beze změny stavu, i když příležitost měly obě strany. Zejména v 52. minutě spálil "loženku" domácí Šír. V 59. minutě, kdy domácí hráli power play, dali hosté kuriozní pátou branku. Puk nastřelený na mantinel totiž přesně zamířil do opuštěné branky.

Fakta - branky Jičína: Kapoun a Šír, as. 2x D.Charypar. Vyloučení 3:6, využití 1:1, rozhodčí: Vízek - Sehnoutka a Kubišta. 270 diváků. Sestava HC Jičín: Žemlička - Livora, Kapoun, Šír, Šoltys, D.Charypar, Valentin, Novotný, Dušek, Fadrhonc, Pěnkava, Stříteský, Peřina, Surma, Šťastný a Zezulka.

(mj)

Mladí sokolové a sokolky prohráli

Nová Paka - Čtyři porážky utrpěly celky novopackých minižákyň a mladších žáků minulou sobotu na cizích hřištích v utkáních oblastního přeboru. Zatímco mladší žáci, kteří postrádali Jisla, odešli z palubovky po přijatelných porážkách se vztyčenou hlavou, minižákyně, které ve většině případech jsou o dva až tři roky mladší než jejich protihráčky, dostaly v Pardubicích pořádnou nakládačku.

Loko Trutnov - Sokol Nová Paka 49:37 (13:11,6:14,13:2,17:10) Petr Lukeš se zapsal do zápasu třemi trojkami. Sucharda 11, Zamlar 10, Lukeš 9, Horáček a Syřiště po 3, Zapadlo 2.

Loko Trutnov - Sokol Nová Paka 52:48 (13:12,9:11,19:9,11:16) Zamlar 12, Horáček 11, Sucharda 9, Syřiště 8, Zapadlo 4, Láf a Lukeš po 2.

SSŠ Pardubice - Sokol Nová Paka 72:19 Podlipná 6, Matoušová 4, Kazdová 3, Šmidrkalová, Kalfařová a Nálevková po 2.

SŠB Pardubice - Sokol Nová Paka 77:18 Podlipná 10, Nálevková 4, Matoušová 2, Kazdová a Šmidrkalová po 1.