Nové Noviny č. 4/0126. ledna 2001str. 7

O basketbalu můžete číst v "CZ BASKET"

Po periodikách různých sportovních odvětví se dočkali tento týden i příznivci hry pod bezednými koši. Třetí lednovou středu vyšlo prvé číslo týdeníku "CZ Basket" a lze říci, že čtenář nebyl zklamán. Na čtyřiadvaceti stránkách poněkud zkráceného, ale naopak nepatrně rozšířeného formátu proti běžným deníkům, toto periodikum prezentuje na prvých stránkách podrobné referáty z utkání Mattoni NBL, včetně podrobných statistik hráčů jednotlivých celků. Nechybí zde ani Euroliga mužů a žen, rozhovory s hráči a trenéry, představení ligových lídrů jednotlivých celků, ale i rozhodčích. Jsou zde rovněž uvedeny i soutěžní otázky z pravidel basketbalu. Podle úvodníku šéfredaktora Dominika Koukala se v týdeníku chtějí zabývat co možná nejpodrobněji mužskou Mattoni NBL, ale stranou by neměly zůstat ani ženy, kde budou z jejich 1. ligy rovněž uváděny kompletní statistiky jednotlivých utkání.

V týdeníku nechybí ani nabídky jednotlivých ligových utkání, ale také utkání Eurolig a další zajímavosti týkající se basketbalu.

(bas)

Dušičkův hattrick nezabránil porážce

HC Jičín - HC Trutnov 3:5 (0:1,1:2,2:2)

Jičín - Ani Dušička, jeden ze dvou posil HC Jičín, který se uvedl čistým hattrickem, nezabránil 17. ledna porážce Jičínských.

Začátek zápasu sice patřil domácím, ale bohužel ti své brankové příležitosti nevyužili a byli to naopak hosté, kteří z prvního nájezdu na branku v končící 4. minutě skórovali. Ukazatel skóre se neměnil až do poloviny 26. minuty, kdy hosté přidali druhou branku. Ve třicáté minutě využil Dušička přesilovku a z přihrávky Šoltyse snížil. V končící 39. minutě hosté opět zvýšili na rozdíl dvou branek ve svůj prospěch. Ve druhé minutě třetí třetiny to byl opět Dušička, který tentokrát z přihrávky Kapouna přidal druhou branku Jičína. Jenže radost domácích trvala pouze 12 sekund a hosté opět vedli o dvě branky. Byl to ale opět Dušička, který o další dvě minuty později využil přihrávky druhé posily Jičína Hradce a snížil opět na rozdíl jednoho gólu. Bohužel to byla poslední branka v síti hostí. Ve 48. minutě se na ledě strhla potyčka, na kterou obě mužstva doplatila vyloučením jednoho hráče do konce utkání a jeden hráč z obou kolektivů dostal 2x2 minuty. Domácí se v závěru utkání pokusili o power-play, ale místo vyrovnání přišla pátá branka do opuštěné svatyně. Jičín tak ztratil další dva body v boji o záchranu.

Fakta - Branky Jičína: 3x Dušička, as. Šoltys, Novotný, Kapoun a Hradec. Vyloučení - 5:9, navíc 5+OK (Peřina) + OK (Novotný): 5+OK (Verner), využití 1:0, rozhodčí ing. Brandejs - Korbel, ing. Shejbal, 240 diváků. Sestava HC Jičín: Skákalík - Kapoun, Šťastný, Novotný, Livora, Stříteský, Dušička, Hradec, Dušek, Peřina, Pěnkava, Surma, Šoltys, Šír, T.Charypar, Fadrhonc a Zezulka.

(mj)

V pondělí 22. ledna se rodina a známí rozloučili s panem Jiřím Bohuňovským, který zemřel v nedožitých 74 letech 16. ledna. Jirka patřil k velkým fandům motocyklů. Sám byl jeden z těch, kteří v poválečných letech závodil. V roce 1948 stál na startu závodu Kolem jičínské brány se svoji DKW. Na snímku z tohoto závodu je na startu kategorie 125 ccm s číslem 84. V pozdějších letech jezdil také motocyklové soutěže. Byl také jeden z prvních, který si v šedesátých letech postavil motokáru a závodil s ní. Motocykloví pamětníci si jistě vzpomenou.

Jiří Mošna

Hokej: BK Nová Paka

Elévové: BK Pivovar Nová Paka - HC Lomnice n/P 4:0 (2:0, 0:0, 2:0) Své druhé letošní mistrovské utkání začali novopačtí elévové skutečně zostra. V 7. vteřině již vstřelili branku a za další minutu přidali druhou. Tento začátek je uklidnil, naopak lomnické vyburcoval k pevnější obraně, což se projevilo na nevýrazné hře po zbytek utkání. Hosté měli několik ojedinělých příležitostí, jinak domácí marně dobývali lomnickou branku. Až ke konci utkání projel přes celé hřiště kapitán P. Krause a zavěsil uklidňující třetí branku. Po 30 vteřinách přidali domácí ještě čtvrtou. Branky: Chudoba, Purtík, Krause, Ostrčil as.- Ostrčil, Kolek, Chudoba. Sestava BK: Frýba , Vydra - Grund, Mádle, Pour, Krause, Vojtíšek , Vencl - Chudoba, Plecháč, Ostrčil, Kolek, Lenfeld, Purtík, Tázlar, Beko, Čermák, Drašar.

Přípravka A mužstvo: BK Pivovar Nová Paka - HC Lomnice n/P 2:4 (0:0,0:1,0:1,2:2) Góly: Červený, Vencl. Sestava BK: Vrba - Pilar, Jebavý, Vencl, Červený, Koťátko, Bezstarosti, Horyna, Janák, Wágenknecht, Šmidrkal.

Přípravka B mužstvo: BK Pivovar Nová Paka - HC Lomnice n/P 3:4 (1:1,1:3,1:0,0:0) Góly: Kuhn, Pavelka, Pour. Sestava BK: R. Malý - T. Vondra, Šubr, Kuhn, Dušánek, Pavelka, Kadavý, A. Malý, Soviár, Pour.

(bš)

Dvě víkendová vítězství sokolů

Nová Paka - I když letos nemají novopačtí basketbalisté zatím nejlepší sezónu, tak se o víkendu dokázali vypořádat jak s posledním celkem tabulky, tak i s vedoucím celkem oblastního přeboru a oba soupeře poslali domů se stovkovým přídělem.

Sokol Nová Paka - Jiskra Havlíčkův Brod 104:70 (25:22, 24:15, 27:15, 28:18)

Basketbalisté z Havlíčkova Brodu zlobili pouze v prvé čtvrtině utkání, kdy slibné vedení sokolů 17:6 v 5. minutě dokázali třemi trojkami Holešáka do konce prvé části hry stáhnout na pouhé tři body. Hostující basketbalisté hráli velmi tvrdě a byli za tento způsob hry po zásluze trestání rozhodčími Punčochářem z Rychnova a Žákem z Litomyšle osobními chybami. Fauly jim brzy začaly přibývat a nakonec tři jejich hráči z důvodu pěti faulů utkání nedohráli. S přibývajícími minutami stupňovali sokolové svoji převahu, kterou dokázali bodově zúročit až na konečných čtyřiatřicet bodů rozdílu. Střelecky se dařilo Sedlákovi, který ovšem při větší koncentraci zvláště při střelbě trestných hodů mohl dát košů daleko více. Trestné hody vůbec, až na ty z rukou Nádvorníka, Lukeše, Gottšteina a Hrubého, byly velmi slabou stránkou packého družstva. V dobrém světle se ukázal hráč se střídavým startem mezi oběma packými celky, Radek Antoš, své si uhrál Celjak, Gottštein a i hostující Hrubý ze Dvora Králové. Téměř celou poslední čtvrtinu hráli " mladíci", kterým se celkem dařilo, ovšem soupeřům již v této době odešli na lavičku postupně pro pět osobních chyb tři hráči. Body Nová Paka: Sedlák 21, 7/1,3, Lukeš 17, 3x3, 2/2, 1, Nádvorník 2x3, 7/6,1, Celjak 12, 4/2,4, Antoš 8,2/0,2, Hrubý 8,2/2, 1, Jisl 7, 9/1,1, Gottštein 7, 1/1, 0, Haratický 4, 0, 3, Tomášek 2,0,1, Jirutka 2, 2/0, 4. Trestné hody 38/17:19/10, trojky 5:6, fauly 21:30, pět osobních chyb 0:3. Za hosty nejvíce Holešák 18 (5x3).

Sokol Nová Paka - Jiskra Heřmanův Městec 115:106 (34:23,21:27,31:24, 29:32)

Ve velmi vyrovnané prvé čtvrtině utkání utekli domácí svým soupeřům v posledních třech minutách v této části hry o jedenáct bodů. Z tohoto náskoku se sokolové ale radovali pouze do čtvrté minuty druhé čtvrtiny, protože nepozorností a špatnou střelbou dali možnost basketbalistům z Heřmanova Městce, aby se ujali vedení na 40:39. Naštěstí se domácí opět našli a díky trojce Lukeše a výborné hře Celjaka se Sedlákem odcházeli v poločase z palubovky s náskokem pěti bodů. Ve třetí čtvrtině sokolové svoji převahu vystupňovali a zvláště, když bývalý prvoligový hráč Pardubic a nejlepší hráč hostí Topolský musel odejít pro technickou chybu, která pro něho zároveň znamenala pátou osobní chybu, již palubovku zcela opanovali. Do té doby, pravděpodobně v "úctě" k jeho bývalé ligové příslušnosti, oba rozhodčí Topolského dost pardonovali, podobně i jako jeho klubového kolegu Macelu, který měl již v 9. minutě čtyři osobní chyby.

Aby diváci nebyli ochuzeni o dramatičnost a neodcházeli předčasně k nedělnímu obědu, domácí ještě dokázali i přes jasné vedení koncovku zdramatizovat. Za stavu 101:78, po odchodu Celjaka z palubovky pro pět osobních chyb, se domácí domnívali, že utkání dohrají již v poklidu. Hostům se naopak začal basketbal líbit a několika trojkami a rychlými protiútoky vstali z mrtvých. Nejprve stáhli na 106:92 a za další dvě minuty na 109:104. Dvě minuty před koncem však odešel z palubovky pro pět osobních chyb jejich třetí hráč a v poslední minutě i Macela, a tak nejprve dohrávali ve čtyřech a nakonec ve třech. To již si sokolové samozřejmě vítězství nenechali vzít a naopak trojkou Antoše v poslední sekundě zvýšili na celkový rozdíl devíti bodů. Mimo střelecky disponovaného Nádvorníka a Lukeše podali výborné výkony Sedlák s Celjakem. Velká příležitost byla dána Antošovi, kterému se na střední rozehře dařilo. Gottštein, Jirutka a Jisl odevzdali svůj standard. Body Nová Paka: Nádvorník 28, 6x3, 6/4,3, Celjak 21, 1x3, 7/7, 5, Sedlák 21, 12/5, 4, Lukeš 18, 4x3, 4/2,3, Antoš 8, 1x3, 2/1, 3, Gottštein 8, 3/2,4, Jisl 7, 1/1,0, Jirutka 4, 0, 4, Hrubý 0,0,3. Za hosty nejvíce Macela 26. Trestné hody 35/22:26/19, trojky 12:7, fauly 29:32, pět osobních chyb 1 (35. Celjak):4.

Vzhledem k víkendovým utkáním tabulka nedozná význačnějších změn. Heřmanův Městec zůstane i nadále v čele před Trutnovem. Novopačtí basketbalisté ztrácejí na vedoucí tým pět bodů. K příštím utkání zajíždějí 3.- 4. února novopačtí a hořičtí basketbalisté do Rychnova a Ústí nad Orlicí.

(bas)

Hokej: HC Jičín

Junioři: HC Jičín - TJ Stadion Kutná Hora 3:5 (3:1,0:1,0:3) Zbytečná ztráta dvou bodů po vyhrané první třetině. I když domácí nastoupili bez hostujících hráčů Mladé Boleslavi, měli dobrý nástup do utkání a v 8. minutě se ujali vedení. Hosté vyrovnali za dalších pět minut. Domácí se ale v začátku 15. minuty opět ujali vedení a několik vteřin před prvním odchodem do šaten zvýšili na rozdíl dvou gólů. To snad nikdo na stadionu netušil, že je to poslední gól z hole domácích v síti soupeře. Ve 25. minutě totiž hosté snížili a tento stav (3:2) vydržel až do 54. minuty, kdy hosté využili přesilovky a vyrovnali. Končila 59. minuta a Kutnohorští přidali čtvrtý gól. V začátku poslední minuty utkání se domácí rozhodli pro power-play ve snaze vyrovnat. Byli to však hosté, kteří za 20 sekund dali pátý gól do prázdné branky. Fakta - branky Jičína: 1x Daniel, Semecký a Rejmont, as. Rejmont, Šimek a Daniel. Vyloučení - 2:2, využití 0:1, rozhodčí Morávek - Hejduk a Mizera. HC Jičín - BK Pivovar Nová Paka 2:2 (2:1,0:1,0:0) Také v tomto utkání vedli po první třetině domácí, ale nakonec se oba soupeři rozešli smírně. Fakta - branky Jičína: 1x Žďárský a Novák, as. Janďourek a Rejmont. Branky BK Nová Paka: 2 Rejtárek.

Starší žáci: HC Jičín - HC Nový Bydžov 18:3 (5:0,4:1,9:2) Branky Jičína: 11x Vaníček, 2x Štěp, 1x P.Mizera, Plesar, Hubený, Vít a Rozsypal, as. 8x Rozsypal, 4x Štěp, 2x Hubený a Vaníček, 1x Bušek, Plesar, Vít a Maštalíř. HC Hronov - HC Jičín Zápas se náhrál z důvodu vysoké nemocnosti.

Mladší žáci: HC Hronov - HC Jičín 0:4 (0:1,0:1,0:2) Branky Jičína: 2x Maštalíř, 1x O.Novotný a Matějka, as. 2x Sudek. HC Jičín - HC Nový Bydžov 13:3 (4:1,5:0,4:1) Branky Jičína: 6x Mikolášek, 3x Sudek, 1x O.Mizera, Č.Mizera, Gottvald a Matějka, as. 3x Buchar, 2x Mikolášek, O.Mizera, Abel, 1x Lukáč a Široň.

Přípravka A: HC Jičín - HC Náchod 2:11 (0:5,1:1,1:2,0:3) Branky Jičína: 1x Michal Mikolášek a Luděk Dubravský, as. 1x Jiří Maryška. HC Nové Město - HC Jičín 5:1 (1:1,2:0,2:0,0:0) Branku Jičína dal Pokorný.

Přípravka B: HC Jičín - HC Náchod 3:9 (1:1,2:2,0:2,0:4) Branky Jičína: 2x Babák, 1x Lukáš Dubravský, as. 1x Babák a Kubíček. HC Nové Město - HC Jičín 5:10 (1:2,1:2,2:3,1:3) Branky Jičína: 4x Babák a Lukáš Dubravský, 1x Kubíček a Rybka.

Elévové: HC Jičín - HC Náchod 0:1 (0:0,0:0,0:1) Po neplodné převaze doplatil Jičín na střeleckou nemohoucnost i smůlu a hosté vytěžili z minima maximum. HC Nové Město - HC Jičín 1:5 (0:2,0:2,1:1) Branky Jičína: 1x Kudrnáč, Hušek, Pivrnec, Mácha a Body, as. 2x Kudrnáč, 1x Hušek.

(mj)

BOX CLUB Jičín

pořádá nábor

chlapců a mladých mužů

ve věku od 10 do 30 let

Pravidelné tréninky se konají každé pondělí a čtvrtek od 18.30 do 20.30 hodin v tělocvičně Střední průmyslové školy na Komenského náměstí. Tréninky probíhají pod vedením trenérů Bedřicha Doležala ml. a Miroslava Janďourka.

Zápasy kuželkářů

Jičín - Jičínské déčko zajíždí dnes, v pátek 26. ledna, na kuželnu suverénního lídra soutěže Vrchlabí B, a tak zisk bodů by byl opravdovou senzací. V sobotu (27.1.) hrají svá utkání družstva Jiskry Hořice. Od 11.30 je na programu okresní derby se zálohou SKK Jičín, kterou Jiskra dokázala v podzimní části porazit. Tou dobou již bude jičínské třetiligové A mužstvo na cestě do Náchoda, kde se na jedné z nejpadavějších kuželen v ČR bude snažit vrátit soupeři porážku z podzimní části.

(jk)

Kolumpková na ME

Jičín - Juniorská hráčka HC Jičín 1953 hostující za ženy v 1. lize HC Mnichovice, Katka Kolumpková, reprezentuje Českou republiku na halovém mistrovství Evropy juniorek (divize B) v pozemním hokeji. To probíhá v těchto dnech (26.-27. ledna) v Třeboni.

Mistrovství předcházelo několik soustředění v Praze, ale i v Třeboni, kde se Káťa dostala mezi dvanáct vybraných hráček republiky. Zde se utkají s mužstvy Francie, Rakouska, Ruska, Litvy, Ukrajiny a Běloruska. V neděli večer bude znám vítěz a postupující do divize A.