Nové Noviny č. 8/0123. února 2001str. 12

Čtyři body ze hřišť soupeřů

Jičín - Čtyři třetiligové body přivezli minulý víkend ze hřišť soupeřů basketbalisté BSK TJ Jičín a potvrdili tak své, zatím třetí, místo v tabulce.

BC Benešov - BSK TJ Jičín 82:89 (24:26,22:29,17:19,19:13) Domácí si byli vědomi toho, že ztráta bodů pro ně může být pohromou, a tak do zápasu, posíleni hostujícími prvoligovými hráči, nastoupili s velkým elánem a dobrou muškou. Během krátké doby dali tři trojky, ale na zastrašení Jičína to nestačilo. Hrálo se ve svižném tempu a až do 12. minuty se oba celky střídaly ve vedení. Pak přišla parádní dvouminutovka domácích a bylo to 41:31. Po "tajmu" hostů se situace obrátila a v poločase byl dokonce stav 46:55. Když byl stav ve 26. minutě 49:71, zdálo se být vše jasné. Domácí ale využili chvilkové nepozornosti Jičína, dali čtyři laciné koše a znovu se chytli. Do konce třetí čtvrtiny stáhli rozdíl na jedenáct bodů a v závěrečné části, za silné podpory hlediště, nasadili k rozhodujícímu útoku. Dokonce se jim povedlo, tři minuty před koncem, stáhnout na rozdíl pouhého koše (77:79). Jičín změnil taktiku, začal se tlačit pod koš a nutil domácí, hrající už pod silným psychickým tlakem, faulovat. Benešov ještě vykřesal jiskřičku naděje v poslední minutě, ale Jičínští zahráli koncovku s přehledem a body si nedali vzít. Fakta - body Jičína: Novák 22, O.Stěhulka 18, Nádvorník 15, Brunclík 10, D.Stěhulka a T.Banýr po 9, Vik 6. OCH 20:15 (technická D.Stěhulka - nedohrál O.Stěhulka), trestné hody 9/6:24/9, trojky 11:8, rozhodčí Šedivý a Bradáč.

SK Viktoria Tábor - BSK TJ Jičín 74:83 (14:22,15:16,20:20,25:25) V porovnání se sobotním utkáním to nedělní dopadlo výkonnostně bledě. Hráči Jičína jen v prvních pěti minutách dokázali hrát roli vysokého favorita (0:13). Pak si nechali vnutit hru soupeře a postupem času se začali trápit sami se sebou. Soupeř vycítil příležitost v soutěži vůbec poprvé vyhrát a na začátku poslední čtvrtiny stáhnul na 55:58. Nakonec Jičín přece jen využil svých zkušeností a možnou porážku odvrátil. Fakta - body Jičína: T.Banýr 20, Nádvorník 19, Brunclík 18, Novák 13, Vik 8, O.Stěhulka 3, Šindelář 2. OCH 21:22 (Vik 33', O.Stěhulka 28'), trestné hody 18/14:20:12, trojky 3:7, rozhodčí Lébl a Vondráček.

V příštím kole hraje Jičín doma: sobota 3. března od 17.00 BSK TJ Jičín - Tesla Pardubice, neděle 4.března od 10.00 BSK TJ Jičín - Spartak Choceň.

(kk)

3.ročník PRESTIGE CUPu v kuželkách

Jičín - Na závěr jubilejního 25. ročníku čtyřčlenných družstev uspořádal oddíl kuželek SKK Jičín v pořadí již 3. ročník PRESTIGE CUPu, kterého má právo se zúčastnit 16 nejlepších družstev, která dosáhla po skončení turnaje neregistrovaných nejlepšího průměru. Odměněno bylo pět nejlepších družstev a také pět nejlepších jednotlivců.

Nejlepší družstva: 1.TABÁK TÝNA Jičín 904 (Řeháček 237, Langr 230, Knittl 231, Řehořek 206), 2.NATEX Jičín A 904 (Průcha 220, Jiránek 205, Říha 223, Bureš 256), 3.JAPIMEX Jičín 897 (I.Janko 231, M.Janko 220, Bulíčková 214, Bulíček 232), 4.NEU LEASING Brada A 897 (Pristanda 219, Břicháčková 240, Abel 211, Ženatý 227), 5.ŠUTRMAN Hořice 879 (Kovalčík 225, Vojtěch 202, Junek 235, Man 217). Nejlepší jednotlivci: 1.Miroslav Bureš (NATEX A) 256, 2.Zdeněk Šedivý (RENTO) 243, 3. Milan Rosůlek (HELAGRA) 243, 4.Martina Břicháčková (NEU LEASING Brada A) 240, 5.František Čermák (ZS PODŮLŠÍ) 239.

Celý turnaj proběhl ve výborné atmosféře a velice zajímavé boje sledovala, za bouřlivého povzbuzování, zcela zaplněná kuželna.

(fk)

ZA OLDŘICHEM LUKAVCEM Je to jen pár dnů, co oslavil své sedmasedmdesáté narozeniny a co se tradičně zúčastnil lednového posezení výboru tělovýchovné jednoty s manželkami. Výborně se bavil, zazpíval si a dokonce se s námi i maličko napil... Bohužel mu neúprosná nemoc, se kterou statečně zápolil, znemožnila, aby se opět podílel na přípravě své zamilované Volejbalové Dřevěnice. Tu pomáhal na začátku padesátých let zakládat. Dlouho patřil k nejaktivnějším funkcionářům a posledních třicet let tomuto mamutímu podniku zasvěceně a s láskou řediteloval. Poslední rozloučení s Oldřichem Lukavcem se koná dnes, v pátek 23. února, ve 13 hodin v Jičíně.

Bude chybět nejen nám, ale i všem volejbalovým nadšencům v republice.

(n)

Plesarová bronzová na 800 metrů

Praha - Vynikajícího výsledku dosáhla jičínská dorostenka Veronika Plesarová při halovém mistrovství ČR dospělých v hale pražského Olympu. Ve finále závodu na 800 metrů totiž dokázala vybojovat bronzovou medaili. Závod sice proběhl za neúčasti dvou našich nejlepších půlkařek Formanové a Fuksové, ale to nic nemění na vynikajícím výsledku jičínské běžkyně. Plesarová dosáhla času 2:09,04 minuty a zaostala o pouhé čtyři setiny vteřiny za limitem pro účast na červencovém mistrovství světa sedmnáctiletých v Budapešti. Veronika pod vedením trenéra Vlastimila Jenčka dokázala, že hlavní cíl pro letošní sezonu, který představuje účast na mistrovství světa, je reálný. O příštím víkendu bude jako velká favoritka dorosteneckého mistrovství obhajovat mistrovské tituly na tratích 400 a 800 metrů. Druhá velká jičínská naděje Petra Šindelářová se pro zranění nemohla mistrovství republiky zúčastnit, a tak pro ni halová sezona skončila dříve, než začala.

Velice dobře si v konkurenci vedli rovněž odchovanci jičínského oddílu Lubomír Pokorný a Jaroslava Neumanová, kteří se umístili na medailových pozicích. Pokorný obsadil v mistrovském závodě na 3000 metrů výborné druhé místo časem 8:19,51 a Neumanová v závodu trojskokanek vybojovala bronz výkonem 12,26 metru.

(PeŠ)

Stále zůstává naděje

Jičín - Hokejisté HC Jičín si vítězstvím nad posledním mužstvem tabulky zachovali ještě teoretickou naději na udržení v I.VčL.

Hosté přestože přijeli jen s jedenácti hráči v poli, začali dobře a na začátku 3. minuty šli do vedení. Domácí vědomi si nutnosti zisku bodů bojovali a za 67 vteřin vyrovnali. Jenže ani hosté se nemínili vzdát, a tak se v končící 7. minutě opět ujali vedení. S tímto stavem se šlo poprvé do šaten. Hned ve 46. vteřině druhé třetiny ale domácí vyrovnali z hole Novotného. Na ukazateli času začínala 27. minuta, když vedoucí branku Jičína vsítil Peřina po přihrávce Stříteského. V dalším průběhu zápasu zůstalo hodně gólových příležitostí nevyužito, hlavně ze strany domácích. Ve 34. minutě dal čtvrtou branku Jičína D.Charypar po samostatné akci. Ve 38. minutě seděl na lavičce trestaných domácí hráč a hosté přesilovku využili. Ve třetí třetině se hrálo téměř jedenáct minut bez gólového efektu. Byl to opět D. Charypar, který v této minutě zvýšil na 5:3. Hosté se ale nevzdávali a za dvě a půl minuty poté opět snížili. V polovině 58. minuty vsítil šestý gól jičínský Šoltys a o půl minuty později přidal sedmý gól Bretl po asistenci dvou hráčů. Když v polovině 59. minuty zahříval lavičku trestaných hostující hráč, dokázal Náchod po 5 vteřinách z dálky překonat Skákalíka. Nakonec ale domácí hráči přece jen měli poslední slovo a D.Charypar této přesilovky využil a 10 vteřin před závěrečnou sirénou vstřelil poslední gól utkání.

Fakta - branky Jičína: 3x Charypar, 2x Bretl, 1x Novotný, Peřina a Šoltys, as. 3x Bretl, 2x Pěnkava, 1x Stříteský, Peřina, D.Charypar a Švancar. Vyloučení 3:3, využití 1:1, v oslabení 0:1. Sestava HC Jičín: Skákalík - Šťastný, Stříteský, Novotný, Kapoun, Livora, Švancar, Šoltys, Peřina, Hradec, Bretl, D.Charypar, Pěnkava, Dušek, Fadrhonc a Zezulka.

(mj)

O víkendu hostí Pardubice a Kompresory

Nová Paka - Los nástavbové skupiny druhé basketbalové ligy poslal o tomto víkendu do Nové Paky tým Soukromé školy basketbalu Pardubice a pražských Kompresorů. S oběma těmito celky, jako ostatně i se všemi ostatními týmy, které zůstaly v základní skupině po postupu Aritmy a Slovanky do elitní skupiny, mají novopacké sokolky aktivní bilanci. V prvém utkání letošní sezóny sice podlehly v Praze Kompresorům, které měly vizitku sestupujícího celku z prvé ligy o devět bodů 67:58, ale v odvetě v Nové Pace si již tohoto soupeře kouzla zbaveného náležitě v Nové Pace vychutnaly, když s náskokem zvítězily 112:88. V prvém utkání v Pardubicích daly domácím nakládačku 96:60 a dařilo se jim i v odvetě v Nové Pace, kde zvítězily 93:77.

Sobotní utkání s Pardubicemi bude zahájeno v novopacké sokolovně již ve tradičním čase v 18 hod., v neděli s Kompresory hrají sokolky od 10 hod. V utkáních bude packým basketbalistkám chybět stále nemocná Pavla Kalendová a v sobotu i hostující Holubcová. Vzhledem k tomu, že sokolky letos nemají sestupové problémy jako loni, ale naopak vedou jasně tabulku a v obou zápasech jsou favoritkami, slibují obě víkendová utkání pohledný basketbal.

(bas)

Pod vysokou sítí

V oblastním přeboru volejbalistů hrála Dřevěnice v Hradci Králové s VK a neuspěla - 1:3 a 0:3, Hořice (rovněž v Hradci Králové) s béčkem Slávie a se stejnými výsledky 1:3 a 0:3. Další výsledky: Vamberk - Broumov 3:0 a 3:0, Jaroměř - Rychnov 3:1 a 1:3, Police - Vrchlabí 2:3 a 3:1.

10.Broumov2832522:7929

Ve stejné soutěži volejbalistek hostil Jičín Žacléř a nestačil - oba zápasy prohrál 1:3. Další zápasy: Trutnov - Pardubice A 0:3 a 0:3, Malšovice - Start Náchod 3:0 a 3:0, Staré Město Náchod - Sl Hradec Králové A (odloženo), Červený Kostelec - Jilemnice 0:3 a 1:3.

Nejmladší topspiny

Okresní přebor žákovských družstev stolních tenistů - 5. kolo: Sobotka - Žeretice 7:0, Stará Paka - Popovice 2:5, Sobotka - Popovice 2:5, Žeretice - Stará Paka 0:7, Sobotka - Stará Paka 7:0, Popovice - Žeretice 7:0, Hořice - Veliš 3:4, Dřevěnice - Železnice 7:0, Hořice - Železnice 7:0, Dřevěnice - Veliš 2:5, Hořice - Dřevěnice 5:2, Veliš - Železnice 5:2, Kopidlno - Jičín 4:3, Úbislavice - Radim 1:6, Kopidlno - Radim 5:2, Úbislavice - Jičín 0:7, Kopidlno - Úbislavice 4:3, Jičín - Radim 7:0, Lány - Libáň 7:0, Libáň - Rovensko 0:7, Lány - Rovensko 0:7.

15.Žeretice00142:9614

Při stejném počtu bodů rozhoduje vzájemný zápas.

(n)

Nábor do juda

Jičín - Chcete získat důvěru ve vlastní síly? Pak právě pro vás pořádá oddíl SKP JUDO Jičín po celý únor nábor nových členů. Hlásit se mohou chlapci i děvčata ve věku 7 - 14 let každé úterý a čtvrtek od 15.00 do 16.30 hodin ve Sportovním areálu v tělocvičně juda, kdy probíhají tréninky nováčků.

(ps)

Judo: dorostenecká liga

Jičín - První kolo jarní části dorostenecké ligy v judu proběhlo v sobotu v jičínském Sportovním areálu. V základní dvoukolové části je dvanáct družstev rozděleno územně do dvou skupin, ze kterých pak postupují první tři družstva do finálové skupiny a družstva na čtvrtém až šestém místě bojují ve skupině o sestup.

V Jičíně zahájila svoje boje skupina B, která svedla SKP JUDO Jičín proti moravským družstvům Brnu, Prostějovu, Mohelnici a Drahotuším a východočeskému rivalovi z Hradce Králové. Domácí měli před turnajem obavy zejména ze silných moravských družstev. To se také potvrdilo, ale mladí jičínští judisté si na domácím tatami vedli velmi dobře, když se se ziskem osmi bodů propracovali na druhé místo ve skupině a podlehli pouze loňskému vicemistru republiky Drahotuším, které suverénně zvítězily ve všech utkáních a skupinu vedou. V družstvu Jičína tentokrát bojovali bez porážky Lihan (vyhrál všech pět zápasů) a Kořínek, který zvítězil čtyřikrát a navíc zasluhuje absolutorium za přístup k úpravě své hmotnosti. K oporám družstva však patřili i Aim se čtyřmi vybojovanými body a se třemi body Letošník a Kloubec, který patřil k milým překvapením. Dva body pak ještě získal Švercl. Dále bojovali nebo byli připraveni: Pich, Valíček, Nečas, Németh, Stryhal, F.Havlík, Šafařík, Kubánek a Král.

Před druhým kolem, které se uskuteční za měsíc v Hradci Králové, si jičínští druhým místem ve skupině vytvořili dobré předpoklady k postupu, ale vzhledem k vyrovnanosti družstev ještě není o ničem rozhodnuto. V domácím prostředí se jistě bude chtít zlepšit i Hradec Králové, a tak se o postup ještě svedou těžké boje.

Výsledky jičínských judistů: SKP JUDO Jičín - SK KP Brno 5:3 (50:23) Bodovali Kořínek, Lihan, Aim, Letošník a Švercl, dále nastoupili Nečas, Pich a Kloubec. SKP JUDO Jičín - FEMAX Drahotuše 2:6 (15:60) Body získali Lihan a Aim, dále nastoupili Stryhal, Németh, Valíček, Pich, Kloubec a Švercl. SKP JUDO Jičín - Sokol Hradec Králové 3:5 (30:50) Body získali Kořínek, Lihan, Aim, Kloubec a Švercl, dále nastoupili Letošník, Nečas a Pich. SKP JUDO Jičín - JUNIOR Prostějov 5:3 (45:30) Bodovali Kořínek, Lihan, Aim, Letošník a Kloubec, dále startovali Valíček, Pich a Švercl. SKP JUDO Jičín - MEZ Mohelnice 4:4 (35:33) Bodovali Kořínek, Lihan, Letošník a Kloubec, dále nastoupili Aim, Nečas, Pich a Švercl.

Házenkáři přerušili sérii porážek

AGS HBC Jičín - Házená Brno 21:18 (10:11)

Jičín - V sobotu zakončili jičínští házenkáři základní část prvoligové soutěže, když přivítali na domácí palubovce celek ze spodních pater tabulky, tým Házené Brno. Domácí měli jednoznačný cíl, po čtyřech porážkách konečně bodovat a získat tím ztracené sebevědomí. Navíc chtěli výhru věnovat jako dárek Michalu Marešovi, který oslavil osmnácté narozeniny.

Jičínští vtrhli do zápasu patřičně nažhaveni, hráli důrazně v obraně a po rychlých kombinacích se ihned ujali vedení 2:0. Vše nasvědčovalo tomu, že herní krize z minulých, především domácích zápasů, by mohla být překonána. Stačilo však neproměnění dvou vyložených příležitostí a místo jednoznačného vedení přišla korekce hostujícího týmu v podobě vyrovnání stavu na 3:3. Rázem bylo vše jinak. Domácí vědomi si dvou posledních porážek v domácím prostředí patřičně znervózněli, začali kupit jednu technickou chybu za druhou a obrana se stala až příliš prostupnou. Na to trenéři Jičína zareagovali osobním bráněním nejlepšího hostujícího hráče Sedláčka, který byl do té doby tahounem většiny brněnských akcí. Přesto se dokázali prosadit jeho spoluhráči hlavně z levé útočné strany, čehož výsledkem byl stále vyrovnaný průběh skóre, 9:9. Střelecký prapor Jičína drželi v první půli Pancner, autor čtyř branek, dále potom Kořínek a Babák. Domácí však pokračovali v malátném výkonu, a tak není divu, že odcházeli do kabin za nepříznivého stavu 10:11.

Ve druhém dějství Jičínští přestali praktikovat osobní obranu a vyrukovali s agresivní obranou 1:2:3, čímž mnohem více zahustili prostor před svým brankovištěm. Brněnští se najednou neuměli prosadit, začali hrát pasivně, za což jim začali zkušení rozhodčí signalizovat pasivní hru. Hosté tak museli střílet z nepřipravených pozic, to však byla voda na jičínský mlýn. Domácí trestali pasivitu soupeře rychlými výpady do nezformované obrany Brna a především zásluhou Pustky a Kořínka otočili stav na 17:12. Když potom přidali důležité branky Mareš a Štegl a ve 21. minutě tak zvýšili na 20:14, zdálo se býti rozhodnuto. Za normálních okolností by tomu tak skutečně bylo, ne však při současné psychické labilitě hráčů Jičína. Ti neproměnili opět vyložené šance, které by Brňany srazily do kolen, a naopak zpanikařili. Objevily se technické chyby, hosté vycítili šanci, začali bránit osobně Štegla a Pustku a závěrečný "nervák" byl na světě, dvě a půl minuty před koncem, vedení Jičína pouze 20:18. Naštěstí pro domácí soupeř také dvakrát ztratil míč, čímž se připravil o možnost pokusit se vyrovnat. Výsledek tak pečetil ve druhém poločase nejlepší hráč domácích, Pustka a stanovil konečné skóre na 21:18.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Kynčl, Řezáč - Pancner a Pustka 5; Kořínek 5/1; Babák a Štegl po 2; Mareš a Samec po 1; Šulc; Kůta; Pokorný. Statistika utkání: Sedmičky: 1/1 - 2/1. Vyloučení: 3 - 7; ČK: 0 - 1. Rozhodčí: Novák, Skružný.