Nové Noviny č. 9/012. března 2001str. 9

Policisté zpřísní dohled nad chováním mládeže

Jičín - Systematickou preventivní činnost považuje současné vedení Okresního ředitelství Policie ČR v Jičíně za jednu z prioritních oblastí každodenní práce policisty.

"V loňském roce jsme se zaměřili na ochranu motorových vozidel a věcí v nich volně odložených. Je totiž až neuvěřitelné, kolik příležitostí dostává zloděj k poměrně bezpracnému zisku. I přesto můžete každý den v interiérech zaparkovaných automobilů vidět provokativně pohozené mobilní telefony, různé kufříky, fotoaparáty, videokamery a celou řadu dalších předmětů poměrně vysokých pořizovacích hodnot," uvádí ředitel OŘ PČR v Jičíně mjr. Ladislav Ivančík.

Načerpané zkušenosti v oblasti preventivní činnosti uplatní jičínští policisté i v prvním roce nového tisíciletí, ve kterém jsou připraveni věnovat zvýšenou pozornost chování mládeže.

"Rokem juniorů jsme nazvali policejní program preventivní činnosti s důrazem kladeným především na děti a dospívající mládež, která nám dělá v poslední době poměrně velké starosti svým neukázněným chováním," připustil Ladislav Ivančík.

V rámci celé řady besed, praktických ukázek a neformálních setkání budou policisté s mládeží hovořit nejen o problému masivního šíření měkkých i tvrdých drog, ale i o chování mladých lidí na veřejnosti, v dopravě, o jejich vztahu k hodnotám, rodičům a blízkým.

(mar)


Neplaťte víc, než musíte

Vedu jednoduché účetnictví. Nakoupím od postupitele pohledávku o nominální hodnotě 20.000 Kč za 10.000 Kč. Zaplatí-li mi dlužník 10.000 Kč, co udělám se zbytkem pohledávky? Jaký je postup, ukončím-li podnikání za této situace?

Pro účely dané z příjmů se v souladu s § 24 odst.8 zákona o daních z příjmů účetní hodnotou pohledávky rozumí nominální hodnota nebo cena pořízení pohledávky. Pořídil-li tedy poplatník pohledávku v nominální hodnotě 20.000 Kč za 10.000 Kč, je hodnota této pohledávky 10.000 Kč z hlediska daně z příjmů na straně poplatníka. Ukončí-li výše uvedený poplatník podnikatelskou činnost, zvýší základ daně podle ust. § 23 odst. 8 zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů o částku 10.000 Kč. V případě, že při skončení podnikání je zaplaceno 10.000 Kč, je pohledávka již vyrovnána a základ daně poplatník z tohoto titulu zvyšovat nebude.

Z hlediska předpisů o účetnictví bude v knize pohledávek a závazků pohledávka oceněna ve výši 10.000 Kč s poznámkou o její nominální hodnotě 20.000 Kč. Ve výkazu majetku a závazků bude tato pohledávka uvedena ve výši 10.000 Kč. Pohledávka je v knize pohledávek evidována po dobu, po kterou je vymahatelná.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 320)


Daňový kalendář na březen

Čtvrtek 8. března

Pojistné - záloha na pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na (dobrovolné) nemocenské pojištění OSVČ za měsíc únor 2001. Záloha na pojistné na zdravotní pojištění OSVČ za měsíc únor 2001.

Pondělí 26. března

Daň z přidané hodnoty - daň a daňové přiznání za měsíc únor 2001. Spotřební daň - daň a daňové přiznání za měsíc únor 2001.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 320)


Policie ČR

Dachova - Mezi 25. lednem a 17. únorem se po vypáčení okenice vloupal neznámý pachatel do rekreační chalupy v obci Dachova. Z objektu odcizil dvoje kompletní vybavení na lyže, čímž majiteli způsobil škodu za zhruba 35.000 Kč.

Libáň - Volně položený mobilní telefon a peněženku s 1.500 Kč, průkazkou zdravotní pojišťovny a telefonní kartou odcizil 17.února po půlnoci pachatel v herně během diskotéky v Libáni. Majitelce tak vznikla škoda za přibližně 9.000 Kč.

Sobotecko - Mezi 14. až 17. únorem se na Sobotecku vloupal pachatel do dvou chalup. V jedné z nich způsobil škodu za přibližně 6.000 Kč odcizením a poškozením věcí. Ve druhé chalupě odcizil motorovou pilu a poškodil vrata dílny a zadní dveře chalupy. V tomto případě je škoda asi 16.000 Kč.

Jičín - Řidička vozu Citroen z Náchoda se otáčela na obchvatu Jičína. Přitom svým vozem přesáhla do protisměrného jízdního pruhu, kde projížděl se Škodou Favorit řidič z Jablonce. Ten vzhledem k nepozornosti a nepřiměřené rychlosti pozdě reagoval na stojící vozidlo a narazil do něj. Nehodu, která se obešla bez zranění a nebyl při ní zjištěn alkohol, šetří SDN Jičín. Škoda činí asi 60.000 Kč.

Kopidlno - Neuzamčené stříbrno-červené jízdní kolo zn. Amulet v ceně 17.000 Kč odcizil pachatel v Kopidlně. Majitel nechal kolo bez zajištění stát před pohostinstvím U kamene.

Ostroměř - V úterý 20. února ve 13.30 přehlédl v Masarykově ulici v Ostroměři řidič vozu Opel Astra odbočující Favorit, do něhož zezadu narazil. Nehoda bez zranění a bez alkoholu. Škoda činí 35.000 Kč.

Ostroměř, Hořice - Vyšetřovatel OÚV Jičín koná řízení ve věci podezření ze spáchání trestného činu krádež ve spolupachatelství proti dvěma pachatelům, osmadvacet a třiadvacet let, z Hradce Králové. Ti se dopustili opakovaných krádeží v různých prodejnách v Ostroměři a v Hořicích. Předmětem jejich zájmu bylo různé zboží od zubní pasty, přes dámské šaty až po elektrickou vrtačku a brusku. Celkem se dopustili dvanácti krádeží. Jeden z pachatelů byl zadržen, umístěn do policejní cely a rozhodne se o jeho vzetí do vazby. Způsobená škoda činí asi 13.000 Kč.

(tm)


Chaloupka první

Praha - Novopacký dorostenec Jiří Chaloupka zvítězil na halovém mistrovství ČR v chůzi na 5000 m. O vysoké úrovni novopacké chodecké školy svědčí i další výborná umístění mladých chodců při těchto závodech. Čtvrté místo obsadil Stanislav Hermana a šestý skončil novopacký odchovanec Jan Šafránek. V závodě na 5000 m juniorů byl nejlepší novopacký odchovanec Radek Pařízek.

Z dalších Pačáků, který v současné době obléká dres pražské Slavie, se umístil na čtvrtém místě ve vrhu koulí Michal Tlapák výkonem 15,72 a utekla mu tak o půl metru bronzová medaile. "Letos se mi již podařilo hodit přes šestnáct a půl metru. Tentokráte to bohužel nevyšlo," zhodnotil svůj výkon Tlapák.

(bas)


Pozvánka na basketbal

Jičín - Jičínští se v tomto kole III. basketbalové ligy představí na domácí palubovce. V sobotu 3.března od 17.00 hodin hostí Teslu Pardubice a v neděli 4. března se od 10.00 utkají se Spartakem Choceň.

(kk)


Kuželkářský dorost

Jilemnice - Šestým kolem pokračoval kuželkářský oblastní přebor dorostu. Po předchozím drobném zaváhání si znovu výborně vedlo jičínské béčko. Na jilemnické kuželně zvítězilo o 18 kuželek před Poříčím. Obě družstva jsou se 42 body na špici tabulky, když vedoucí Poříčí má lepší průměr poražených kuželek. Nejlepší hráčkou Jičína byla opět Martina Tomášková, která porazila 369 kuželek a v celkovém pořadí jednotlivců jí patří lichotivá třetí příčka. Mauri s Exnarem přidali 350 a M.Ondráček 232 poražených dřev. Svého nejlepšího letošního umístění dosáhli čtvrtou příčkou hráči Jiskry Hořice v sestavě: Vaněk 319, Nekvapil 350 a Měkota+Fikar 289.

(jk)

Pořadí družstev po 6. turnaji

1.TJ Poříčí1047,5042
2.SKK Jičín B1043,3342
3.SKK Vrchlabí1034,8339
4.TJ Č.Kostelec979,5028
5.TJ Dvůr Králové953,6721
6.Jiskra Hořice942,0018
7.TJ Jilemnice822,6012
8.TJ Loko Trutnov801,6010


Házenkářští minižáci opět bodovali

Jičín - V dalším mistrovském turnaji se představili minižáci Jičína na turnaji ve Dvoře Králové. Z důvodu sněhové kalamity se turnaje nezúčastnilo družstvo Havlíčkova Brodu. Naši minižáci nastoupili v oslabené sestavě vzhledem k probíhající chřipkové epidemii. I přes porážku s domácím celkem, za který nastupují o rok starší hráči než u družstva Jičína, si s jednobodovou ztrátou udržují druhé místo, a to je velice dobrá výchozí pozice pro jarní odvety. Výsledky: HBC Jičín - Pardubice 7:3, HBC Jičín - HBC Jičín "B" 6:5, HBC Jičín - Dvůr Králové 4:5. Sestava a branky HBC Jičín: Podzimek - Vocásek 8; Kolomazník 4 a Pivrnec po 4; Syrovátka 1; Skarke; Houška; Babák; Svoboda. Trenérka Dáša Dudková.

Tohoto turnaje se zúčastnili i nejmladší adepti jičínské házené, a to hráči Talenťáčku. Jsou to hráči až o tři roky mladší, než je hranice minižákovské věkové kategorie, ale o to s větší chutí a zanícením hrají. Ve většině případů jsou o dobrých třicet centimetrů menší než hráči soupeřů, ale jejich technická hra a ovládání míče je vysoce hodnoceno ostatními trenéry všech družstev. V tomto družstvu házenkářského potěru se učí prvním krůčkům házenkářské abecedy přes třicet budoucích házenkářů, přičemž někteří ještě nedosahují školního věku, a tak trenéři Dáša Dudková a Petr Babák mají plné ruce práce krotit jejich temperament. Výsledky: HBC Jičín - Dvůr Králové 4:7, HBC Jičín - Pardubice 2:7.

Sestava a branky HBC Jičín: Babák 4; Kužílek 2; Živnůstka, Dvořák, Machalický, O. Svoboda a Dytrych 1; Smolík; Drbohlav.

(bama)


Jičínská kuželna

Pátek 2.března: od 17.00 Jičín D - Rokytnice B (OP3). Sobota 3.března: od 9.00 Jičín A - Rychnov (3.KLM) Po dvou výhrách se budou muži snažit potvrdit vzestup formy i proti tradičnímu východočeskému rivalovy. Od 14.00 Jičín A - Neratovice (3.KLŽ), od 14.00 Jičín B - Pardubice B (3.KLŽ).

(jk)


Basketbal: žákovská liga

Jičín - Žákovská liga měla na pořadu zápasy 3. a 4. kola a jičínští chlapci se opět představili na domácím hřišti. V neúplném složení a proti vysoce favorizovaným soupeřům z Ostravy a Opavy ani tentokrát neuspěli.

BSK TJ Jičín - NH Ostrava 34:132 (8:29,12:44,8:25,6:34) Celek Ostravy je pasován do role velkého favorita celé soutěže, a to dokazoval po celých čtyřicet minut i v Jičíně. Domácí tým navíc začal velice ustrašeně a svůj první koš vstřelil až za stavu 0:24. V závěru první čtvrtiny sice díky trestným hodům náskok soupeře poněkud snížil, ale to bylo prakticky vše. Na větší odpor po pravdě Jičínští neměli. Fakta - body Jičína: Drbohlav 9, Josef a Valenta po 8, M.Tománek 3, Kropáček, Smolík a Volšička po 2. OCH 22:14, trestné hody 14/9:22/13, trojky 0:2.

BSK TJ Jičín - BK Opava 63:126 (26:31,18:34,8:31,11:30) Jičínští chlapci v úvodu utkání svým výkonem tak trochu soupeře zaskočili a dost možná, že překvapili i sami sebe. Na rychlý nástup soupeře (0:10 ve 2.min.) odpověděli šňůrou devíti bodů. Nedali se zaskočit ani druhým trhákem (9:17) a v 8. minutě šli do vedení 21:19. Opavští však ještě do konce čtvrtiny dokázali znovu stav otočit a prakticky od té chvíle už neponechali domácím žádnou šanci dále vzdorovat. Fakta - body Jičína: Drbohlav 16, Valenta 12, Volšička 11, Daňo 7, Kropáček a M.Tománek po 5, Holas 4, Beneš 2 a Holec 1. OCH 27:23, trestné hody 24/17:36:22, trojky 0:0. Oba zápasy velmi dobře řídili rozhodčí Smutný a Potoček z Trutnova.

(kk)


PRVNÍCH 150 PRŮKAZŮ Prvních 150 nových řidičských průkazů vydal od poloviny února dopravní inspektorát, který už sídlí v budově Okresního úřadu v Jičíně. Úkony spojené s vydáváním řidičských průkazů, autoškoly, správní řízení o přestupcích a evidence motorových vozidel včetně schvalování technické způsobilosti - to jsou agendy, které už téměř měsíc naplno fungují v nových prostorách zrekonstruovaného západního křídla okresního úřadu.

FOTO: jn


Nové Noviny