Nové Noviny č. 11/0116. března 2001str. 6

Polovinu trestných činů se podařilo objasnit

Jičín - Rafinovanost a vybavenost pachatelů trestné činnosti je stále dokonalejší. Úměrně tomu se však zvyšuje důslednost v práci policistů obvodního oddělení, jejichž úkolem je vytvářet spoluobčanům a návštěvníkům města větší pocit klidu a bezpečí.

"V Jičíně a v jeho městských částech jsme v uplynulém roce vyšetřovali celkem 492 trestných činů, z nichž se nám podařilo 243 objasnit (49,39%). Ve srovnání s rokem 1999 jsme zaznamenali nárůst o 43 případů, avšak jejich objasněnost stoupla o 7,08%," uvádí vedoucí Obvodního oddělení OŘ P ČR v Jičíně npor. Radek Kolc.

Nadpoloviční většinu z celkového počtu loňských trestných činů tvořily krádeže jízdních kol z volných prostranství nebo ze sklepních kójí, krádeže kapesní a krádeže v obchodech. Velkou skupinou je 41 ukradených a 24 vyloupených motorových vozidel a 8 případů krádeží věcí z neuzamčených automobilů. Mezi další závažné majetkové trestné činy spáchané v Jičíně patří 7 případů vykradených bytů a rodinných domků, z nichž tři se podařily policistům objasnit.

"V loňském roce jsme spolu s pracovníky kriminální služby OŘ P ČR Jičín vyšetřovali sedm případů spadajících do oblasti toxikomanie. Největší problémy však nezaznamenáváme v Jičíně, ale v okolních obcích, kde jsou pořádány taneční zábavy, diskotéky a jiné podobné akce. Velmi závažnou problematikou je mravnostní trestná činnost. V předešlém roce jsme ve městě zadokumentovali tři případy pohlavního zneužívání a jedno znásilnění," připustil Radek Kolc.

Do kategorie nejzávažnější násilné trestné činnosti však patří tři objasněná loupežná přepadení a stejný počet případů útoků na veřejné činitele. Na území města a v přilehlých obcích bylo dále spácháno 307 méně závažných přestupků, z nichž se policistům podařilo 187 objasnit (60,9%).

"Na řešení drobných místních deliktů se podílí převážně policisté obvodního oddělení. Ti jsou zařazeni do hlídkových služeb a svoji práci vykonávají 24 hodin denně v ulicích okresního města. V loňském roce nemuseli oni, ani další policisté obvodního oddělení vyjíždět k žádnému závažnému narušení veřejného pořádku," dodal Radek Kolc.

Ten se rovněž kladně vyjádřil k aktivitám a každodenní práci městských strážníků, kteří se velkou měrou podílejí na zajištění pořádku v okresním městě.

(mar)


Policie České republiky

Jičín - Dosud neustanovený poberta využil nepozornosti poškozeného v sázkové kanceláři v Jičíně a z volně přístupné přihrádky pod deskou psacího stolu odcizil odloženou pánskou tašku, ve které byl mobilní telefon a tři platební karty. Poškozenému vznikla škoda v celkové částce 4.100 Kč.

Úbislavice - Trestného činu ohrožení životního prostředí se dopustil třiatřicetiletý výtečník z Rychnovska. V únoru loňského roku zakoupil dvě parcely lesních pozemků v katastru obce Úbislavice. Na parcelách následně provedl mýtní těžbu dřeva, čímž vznikla holina na ploše 1,6 hektaru a bylo vytěženo 655 m3 dřevní hmoty. Nepovolenou těžbou pachatel způsobil škodu v částce téměř 90.000 Kč.

Jičín - V šatně posilovny ve Sportovním areálu v Jičíně se neznámý pachatel vloupal do skříňky, když předtím vytrhl její dvířka. Z uvnitř uloženého batohu pak odcizil OP a mobilní telefon. Škoda je zhruba 4.000 Kč.

Vidochov - Zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti dostal 9. března odpoledne na mokrém povrchu vozovky u Vidochova smyk řidič Škody Felicie a čelně se střetl se Škodou 105, projíždějící v protisměru. Její řidič a spolujezdkyně utrpěli lehká zranění. Alkohol byl vyloučen, škoda činí asi 95.000 Kč.

Nová Paka - Dosud neznámý pachatel odcizil zvukovou aparaturu ze sálu v restauraci Levín v Nové Pace. Ke krádeži došlo během minulého týdne za provozu restaurace. Způsobená škoda je asi 14.000 Kč.

(tm)


Policie hledá svědky nehody

Během víkendu došlo na okrese k šetření dvanácti dopravních nehod. Způsobená škoda je přibližně 450.000 Kč. Při nehodách došlo k dvěma lehkým a jednomu těžkému zranění. Jako příčina nehod převažuje nepozornost řidičů a rychlá jízda.

V souvislosti s dopravními nehodami hledá Policie ČR OŘP v Jičíně svědky dopravní nehody, ke které došlo mezi obcemi Holín a Ohaveč v sobotu 10. března 2001 kolem 19.00 hodiny.

Při této nehodě došlo ke sražení chodce při levém okraji vozovky ve směru od Jičína na Ohaveč. Zraněný chodec byl řidičem ponechán na místě. Následně byl nalezen řidiči okolo jedoucích vozidel a byla mu přivolána lékařská pomoc. Vzhledem k závažnosti tohoto případu žádá Dopravní služba PČR v Jičíně občany, aby podali případné informace k této nehodě na telefonním čísle 0433/584 111, případně na kterémkoliv útvaru Policie ČR.

kpt. Jiří Valter, TM-OŘP Jičín


Poklad ze země

Naše mateřská škola se nachází v pěkném a malebném prostředí Českého ráje. Proto také s dětmi trávíme dost času příjemnými vycházkami do okolí školy.

Na jedné takové procházce nás s dětmi nepříjemně překvapilo množství poházených odpadků. To nás inspirovalo k programu pro nadcházející týden. S dětmi jsme si povídaly o předmětech, z jakých materiálů se vyrábějí a pomocí pohádky jsme je seznámili s tříděním odpadu. Do velkého papírového vlaku začaly děti třídit papír, plast a hliník. O hliníku se dozvěděly spoustu zajímavých věcí. Například odkud pochází. Je to takový poklad ze země. Začaly jsme tedy s dětmi tyto vzácné hliníkové plíšky sbírat a později nám poslouží jako výtvarný materiál.

Další den jsme na vycházce sesbírali poházené odpadky a roztřídili je. Celý ekologický program jsme zakončili prohlídkou firmy PESL, která recykluje plastové předměty. Jednoduchým a srozumitelným výkladem spojeným s ukázkou se předškoláci dozvěděli, jak se zpracovávají plasty, aby neškodily přírodě. Děti byly tímto programem velice zaujaté a nadšené.

Chceme přece žít v čistém a pěkném prostředí? Proto bychom měli nejdříve začít u našich nejmladších.

Kolektiv MŠ v Kněžnicích


Z ostudy si ušili kabát

Už čtyřicet pět let se pohybuji pod bezednými koši, ale to, co jsem s několika desítkami diváků a náhodných svědků sportujících ve vedlejší hale musel strávit minulou neděli při mistrovském utkání B družstva mužů Jičína se Sokolem Pardubice, to byl sen přímo děsivý.

Sokolové z Pardubic totiž snad ani sportovat nepřijeli. To, co předváděli, byla ostuda nejvyššího stupně. Že přijeli v pěti je neomlouvá. I to se někdy stává a konec konců sobotní soupeř z Přelouče měl také minimum hráčů, ale ti na rozdíl od pardubických "takysportovců" alespoň bojovali a snažili se o co nejlepší výsledek. Pardubáci byli zjevně unaveni už při nástupu, běhat jim nevonělo po prvních minutách a svoji hloupost pak dokazovali po celý zbytek nedohraného utkání. Proč hloupost? Pravidla totiž nevědomky přikrývají i podobnou situaci, ve které se hostující tým svým přičiněním ocitl. Stačí však dávka bojovnosti a chytrosti a "nedostatečný počet hráčů na hřišti", a tím i následné předčasné ukončení, se dá uhrát bez větší ostudy v poměrně krátkém čase.

Hosté však místo toho zvolili cestu doslova trapnou. V polovině utkání chtěli odjet domů a jen hrozba pokuty za svévolné opuštění hřiště je zřejmě vrátila zpátky na hřiště. To, co se dělo v následujících minutách, pak byla ukázka totální ubohosti. Po ztrátě míče hráči zůstávali provokativně stát, pod koši pak naschvál přihrávali míč jičínským hráčům pod svůj koš a když je i tahle "estráda" přestala bavit, vymysleli další prvek v basketu dosud nepoužívaný - vyměnili ruce za nohy a míč do hry posílali způsobem nohejbalového servisu, což pochopitelně museli rozhodčí trestat technickými chybami. A tak se nakonec utkání stejně nedohrálo. Ve 28. minutě za stavu 174:32 bylo této "sportovní tragédii" odpískáno.

Co dodat? Z areálu odcházeli znechucení jak domácí hráči, tak diváci a dvojice zkušených rozhodčích kroutila nevěřícně hlavou. I jim se něco podobného za celou jejich dlouhou kariéru nestalo. Jen pardubické "borce" úsměv neopustil. Co by si také z toho měli dělat - vždyť veškeré náklady na tuto jejich ubohou "klauniádu" zaplatili domácí. Je to smutné, viník se smál, sport plakal a pokladník domácího oddílu zuřil. A aby ne, když režijní náklady tohoto utkání by pokryly téměř všechny tréninkové hodiny šesti družstev mládeže v týdnu. Zjevně tu došlo ke znevážení soutěže i sportu jako takového, a tak mne závěrem napadlo: Co by tomu asi řekl Dr. Tyrš? Pod křídly jeho Sokola totiž tato parta "takysportovců" našla své útočiště a jeho myšlenkám a svědomité práci všech členů této organizace dělá jen a jen ostudu.

Josef Kozák, Jičín


Hasiči měli hodně práce

Jičín - V úterý krátce po 18. hodině byl nahlášen požár chatky v Markově ulici. Po příjezdu hasičské jednotky byla již požárem zachvácena celá kůlna a hrozilo rozšíření ohně i na sousední objekty. Včasným zásahem se však podařilo tomuto nebezpečí zabránit. Příčina vzniku požáru je prozatím v šetření.

Jičín - K požáru kontejneru na sídlišti Pod Lipami vyjeli jičínští hasiči ve středu po 18. hodině. Přes veškerou snahu řidiče se nepodařilo kvůli zaparkovaným automobilům zajet až k místu požáru, a tak musel být hořící kontejner přitlačen k požární technice. Hasiči poukázali na špatnou průjezdnost jičínských sídlišť.

Slavhostice - Ve čtvrtek v 8.30 hodin byl na operační středisko nahlášen požár rodinného domku ve Slavhosticích. Na místo vyjela jednotka z Centrálního požárního sboru a byla taktéž povolána jednotka Sboru dobrovolných hasičů Kopidlno. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že hoří stropní konstrukce obytné části v okolí komína. Při likvidaci požáru muselo být použito dýchací techniky a rozebráno mezistropí.

Třebovětice - V pátek po 9. hodině došlo k požáru opuštěné zemědělské usedlosti, ve které bylo uskladněno seno a sláma. Boje s požárem se zúčastnily celkem čtyři jednotky z Hořic, Třebovětic a z Cerekvice. Díky zásahu hasičů nedošlo k rozšíření požáru na vedlejší dílny.

(red)


Dopravu může řídit i pověřená osoba

Jičín - Změny provozu na pozemních komunikacích a v jeho řízení upravuje s platností od 31. ledna tohoto roku nová vyhláška Ministerstva dopravy ČR.

Její obsah přináší novinky i v oblasti vodorovného a svislého dopravního značení. Patří k nim mimo jiné značka přikazující použití sněhových řetězů nebo rozsvícení světel. Z vodorovného značení lze uvést takzvanou psychickou brzdu, tvořenou příčnými pruhy na vozovce, jejichž vzdálenost se zmenšuje s přibližujícím se nebezpečným místem v silničním provozu. Značení veřejných a kulturních cílů sjednocuje nová vyhláška na hnědou, cedule s názvy ulic a náměstí pak na červenou barvu.

Zákon přináší i velmi zajímavou možnost pověření osob z řad laické veřejnosti řízením silničního provozu. Pověřené osoby budou mít pravomoc zasahovat a regulovat silniční provoz s cílem zajištění bezpečnosti dětí v místech jejich zvýšeného pohybu.

Z vyhlášky také vyplývá, že k zajištění bezpečného přechodu dětí a školní mládeže přes pozemní komunikace v blízkosti škol a školních zařízení mohou být přibrány osoby na základě pověření referátů dopravy okresních úřadů.

Před vydáním povolení k řízení dopravy prodělají konkrétní zájemci náležité poučení a při vlastní činnosti pak budou vybaveni reflexní oranžovou vestou s nápisem Škola.

(mar)


Veřejná dražba

Jičín - Podle rozhodnutí Okresního soudu v Jičíně bude 20. března od 9.00 hodin v budově bývalých kasáren zahájena veřejná dražba movitých věcí oceněných soudním znalcem. Dražené věci je možné si prohlédnout hodinu před zahájením dražby (od 8.30 do 9 hodin). Dražba proběhne v budově bývalých kasáren, naproti Úřadu práce. Místo bude označeno šipkami a nápisem dražba.

Předměty určené k dražbě: dvoukotoučová stolní bruska - vyvolávací cena 600 Kč (odhadní cena 900 Kč), bruska ruční Narex - 300 Kč (450 Kč), bruska ruční Kress - 300 Kč (450 Kč).

(red)


Omluva

V minulém čísle Nových Novin jsme v článku nazvaném "Nová ředitelka ÚSP" nedopatřením chybně uvedli, že předchůdkyně ředitelky novopackého Ústavu sociální péče dostala ve zkušební lhůtě výpověď. Správný název instituce je však Ústav sociálních služeb a předchozí ředitelka "nedostala" nýbrž "dala" výpověď. Chyba bohužel vznikla v redakci při přepisu zprávy z faxového příspěvku od našeho dopisovatele. Za toto nedopatření se zmíněné osobě, Městskému úřadu v Nové Pace, našemu externímu spolupracovníkovi a všem čtenářům omlouváme.

Redakce NN


Nové Noviny