Nové Noviny č. 11/0116. brezna 2001str. 16

Házenkáři zaslouženě zvítězili

AGS HBC Jičín - 1. HK Dvůr Králové n/L 22:20 (14:10)

Jičín - O víkendu pokračovala první liga házenkářů třetím kolem nadstavbové části. Jičínští přivítali na domácí palubovce ve východočeském derby svého dlouholetého rivala ze Dvora Králové n/L a pokud se chtěli udržet v boji o medailové příčky, museli bezpodmínečně vyhrát. Trenéři Jičína spoléhali před utkáním na kompletní hráčský kádr, který se měl sejít po téměř třech měsících. Bohužel, den před střetnutím onemocněl kapitán Štegl, což byla pro domácí citelná ztráta.

Výhodu výhozu měli na začátku utkání Jičínští a z prvního útoku se ujali vedení brankou Pancnera z prostoru pivota. Úvodní branka značně zvedla sebevědomí domácích házenkářů, ti výborně pracovali v obraně a vyráželi do rychlých útoků. Přestože Královédvorští srovnali v šesté minutě na 2:2, Jičínští pokračovali v nasazeném tempu a postupně svému soupeři odskočili až na rozdíl čtyř gólů, 11. minuta a stav 6:2, když branky stříleli třikrát Babák, dále Pustka a Kořínek. Stačila však chvilková ztráta koncentrace a bojovně naladění hostující hráči se dostali zpět do zápasu. Dokázali se prosadit především střelbou ze střední vzdálenosti a zásluhou Hrachy a Fiedora dokázali srovnat skóre, 7:7. Naštěstí pro celek Jičína se jeho hráči z hostujícího tlaku opět vymanili a znovu začali diktovat tempo hry. K výbornému výkonu se rozchytal brankář Kynčl, dařilo se obraně v čele s vynikajícím Marešem. V útoku se přes bránící hráče Dvora dokázali prosadit Pustka a Babák, jejichž průniky byly ve většině případů zastavovány pouze za cenu faulů, které dokázal potrestat neomylný exekutor sedmimetrových hodů Kořínek. Proto byl stav minutu před koncem prvního poločasu příznivější ve prospěch domácích v poměru 12:10. V poslední minutě se nejprve individuálně prosadil Pustka a zvýšil na 13:10. Deset sekund před koncem první půle hosté ukvapeně vystřelili, míče se zmocnil Babák a tři sekundy před koncem stanovil na poločasových 14:10.

V úvodu druhé části Královédvorští sice snížili na 14:11, ale Jičínští odpověděli třemi brankami, když se postupně trefili Věcek, Pancner a Kořínek a zvýšili na 17:11. Hosté byli viditelně zaskočeni, nedokázali se prosadit proti pohyblivé obraně domácích a když už se jim to přece jen podařilo, stál jim v cestě spolehlivý Kynčl v jičínské svatyni. Poté se pravidelně střídali ve skórování střelci obou družstev, a proto byl stav deset minut před koncem střetnutí 21:15 ve prospěch Jičína. Zdálo se býti rozhodnuto, proti ovšem byli především domácí házenkáři. Zřejmě nechtěli zklamat diváky a zvítězit v poklidu výraznějším rozdílem, ale naopak se rozhodli utkání trochu zdramatizovat. Proto několikrát ukvapeně vystřelili, již tradičně ztratili technickými chybami míč a dovolili hostujícím házenkářům snížit čtyři minuty před koncem utkání na 21:19. Naštěstí pro Jičín se poté trefil Pustka a rozhodl o osudu zápasu. Královédvorští již potom pouze kosmeticky upravili výsledek na konečných 22:20.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Kynčl, Řezáč - Babák 6/1; Kořínek 6/4; Pustka 4; Věcek 3; Pancner 2; Samec 1; Mareš; Kůta; Král; Prachař. Statistika utkání: Sedmičky: 5/5 - 0. Vyloučení: 9 - 6; ČK: 2 - 0. Rozhodčí: Dušek, Bubeníček.

I přes porážky sokolky vedou

Nová Paka - Téměř dva měsíce neokusily packé basketbalistky hořkost porážky. Až do tohoto víkendu, kdy odešly z hradecké haly poraženy, jak s tamním béčkem Sokola, tak i v neděli s týmem Stěžer. Přitom v neděli měly vítězství na dosah a připravily se o ně v závěru utkání vlastními chybami. V sobotním utkání citelně chyběla hostující Holubcová, po oba dny Borůvková a samozřejmě i Havlíková, která se pro opakující se zranění rozloučila s aktivní činností.

Sokol Hradec Králové B - Sokol Nová Paka 83:69 (18:15, 47:31, 59:49)

Základní pětka novopackých sokolek ve složení sestry Kalendovy, Fejfarová, Křížková a Čapková začala s obvyklým úvodním osobním presem velice vlažně. Nejen že se jim vůbec nedařila střelba, ale nedokázaly ani udržet své protihráčky, které se velice lehce dostaly do vedení 6:0. Sokolky se nemohly dostat do tempa a zvláště ve druhé čtvrtině, kterou prohrály 29:16, úplně propadly. Hru packé basketbalistky zlepšily až ve třetí desetiminutovce, kdy snížily nepříjemný šestnáctibodový náskok na deset bodů. V poslední čtvrtině se jim dokonce podařilo snížit trojkou Petry Kalendové na osm bodů, ale to bylo z jejich strany vše. V závěru se opět prosadily domácí basketbalistky.

Z celku novopackých sokolek lze pochválit snad jen Petru Kalendovou, většině zbývajících se nedařilo, což se projevilo nejen v málo úspěšné střelbě podkošových hráček, ale i v doskakování, v neobvykle nepřesných přihrávkách a zvláště v nedůsledné obraně.

Body NP: Petra Kalendová 18, 1x3, 6/5, 1, Křížková 15, 10/5, 4, Pavla Kalendová 8, 2x3, 5, Fejfarová 8, 2x3, 3, Jislová 7, 1/1, 4, Doubravská 7, 2/1, 4, Čapková 4, 0, 0, Paurová 2, 0, 1, Urbanová 0, 0, 3, Němcová 0, 0, 1. Za domácí nejvíce Brzková 21. Trestné hody 34/23:19/12, trojky 4:5, fauly 16:27, 5 OCH 1:1 (38. Pavla Kalendová).

Sokol Stěžery - Sokol Nová Paka 78:76 (14:26, 32:45, 51:62)

Kalich hořkosti smolného víkendu dopily sokolky v neděli po poledni, kdy odešly z hradecké haly poraženy i v utkání se Stěžery. Přitom novopacké sokolky po celý zápas vedly a přišly o vedení až v posledních minutách střetnutí především sérií vlastních chyb při útoku.

Sokolky se dostaly hned v úvodu utkání velmi lehce do vedení hlavně díky několika rychlým protiútokům. Do konce prvé čtvrtiny se dostaly na slibný náskok dvanácti bodů. Ve druhé čtvrtině přidaly domácí hráčky na tvrdosti, zvláště při doskakování pod oběma koši, se kterým se nedokázaly Pačačky vyrovnat. Přesto držely až do 5. minuty poslední části desetibodový rozdíl. Ještě šest minut před koncem byl stav 72:62. Bohužel konec utkání byl již plně v režii domácích basketbalistek, které posledních pět minut vyhrály 16:4. O psychickém zatížení konce utkání svědčí i dvojice neproměněných trestných hodů v závěru utkání jak ze strany Stěžer, tak i sokolek v samém závěru.

Dařilo se Holubcové (až na trestné hody), ta byla na palubovce téměř celý zápas spolu s Křižíkovou a Petrou Kalendovou.

Body NP: Holubcová 28, 1x3, 14/7, 4, Kalendová Pavla 16, 0, 5, Křížková 15, 9/7, 4, Petra Kalendová 9, 1x3, 4/2, 5, Jislová 4, 2/0, 3, Urbanová 2, 0, 4, Čapková 2, 0, 1, Fejfarová 0, 0, 1, Doubravská 0, 0, 0. Za domácí nejvíce Humlíčková 17. Trestné hody 38/21 (55 %): 29/16 (55 %), trojky 3:2, fauly 27:27, 5 OCH 3:2 (37. Petra Kalendová, 40. Pavla Kalendová).

I přes obě porážky sokolky stále vedou tabulku druhé ligy s náskokem čtyř bodů. K příštímu utkání zajíždí sokolky 24. března do Liberce.

(bas)

Pod vysokou sítí

V oblastním přeboru volejbalistů hrála Dřevěnice v Hradci Králové s místní Sláviví B a podlehla 0:3 a 1:3, Hořice nastoupily v Polici n/M a rovněž dvakrát podlehly - 1:3 a 0:3. Další výsledky: VK Hradec Králové - Vamberk 3:1 a 3:2, Jaroměř - Broumov 3:0 a 3:0, Vrchlabí - Rychnov n/K 1:3 a 0:3 a dohrávka Sl. Hradec Králové B - Vrchlabí 3:1 a 0:3.

10.Broumov3432926:9735

Ve stejné soutěži žen hrál Jičín klíčový zápas s Trutnovem a bohužel neuspěl - 1:3 a 2:3. Další výsledky: Malšovice - Žacléř 1:3,3:1, Staré Město Náchod - Pardubice 1:3,1:3, Červený kostelec - Start Náchod 3:0, 3:2, Jilemnice - Slávie Hr.Králové 3:2 a 2:3.

Přeborníkem okresu Veliš

Stolní tenisté - dorostenci dohráli okresní přebor závěrečnými turnaji play-off. Výsledky o 1.-4.místo (dohráno v Hořicích): Veliš - Kněžnice 5:0, Valdice - Hořice 4:1, Veliš - Valdice 5:0, Kněžnice - Hořice 1:4, Veliš - Hořice 5:0, Valdice - Kněžnice 4:1.

1.Veliš330015:09
2.Valdice32018:77
3.Hořice31025:105
4.Kněžnice30032:133

Výsledky o 5.-7. místo (Lázně Bělohrad): L.Bělohrad - Miletín 0:5, Miletín - Radim 4:1, L.Bělohrad - Radim 3:2.

5.Miletín22009:16
6.L.Bělohrad21013:74
7.Radim21013:74

Výsledky o 8.-10. místo (Kopidlno): Kopidlno A - Kopidlno B 2:3, Konecchlumí - Kopidlno B 0:5, Kopidlno A - Konecchlumí 5:0.

8.Kopidlno B22008:26
9.Kopidlno A21017:34
10.Konecchlumí20020:102

Výsledky o 11.-13. místo (Úbislavice): Úbislavice - Žlunice 5:0, Žlunice - Nová Paka B 0:5, Úbislavice - Nová Paka B 1:4.

(n)

11.N.Paka B22009:16
12.Úbislavice21016:44
13.Žlunice20020:102

O víkendu pouze mládí

Nová Paka - O tomto víkendu se v novopacké sokolovně představí v mistrovských utkáních oblastního basketbalového přeboru pouze mládež. V sobotu 17.3. hostí mladší žáci v 9.00 a ve 12.00 celek Týniště, žákyně hrají ve 14.00 hodin prvé play-off utkání s Hořicemi. Odveta žákyň se hraje v neděli v Hořicích. Packé minižákyně se utkají v derby utkání o body OP v Jičíně.

(bas)

Dvě vítězství novopacké zálohy

Nová Paka - V oblastní basketbalové soutěži přehrálo béčko novopackých sokolů oba své víkendové soupeře. V sobotním utkání se opět vyznamenal Celjak, který vstřelil dvaapadesát bodů a z trojkové mety byl úspěšný celkem jedenáctkrát.

Sokol Nová Paka - Tatran Týniště 118:104 (33:21,64:42,87:81) Novopacký celek zvyšoval celý prvý poločas svůj náskok. Soupeř začal zlobit až ve třetí čtvrtině, kdy se přiblížil k sokolům na pouhých sedm bodů. Domácí opět v závěru poodskočili a poslali soupeře domů se stovkou. Fakta - body Nová Paka: Celjak 52 (11x3), Vondráček 25, Kraus a Antoš po 15, Haratický 7, Kocourek a Sucharda po 2.

Sokol Nová Paka - Holice 88:80 (18:22,31:34,61:52) Až do poločasu se odehrávalo utkání v režii hostujícího týmu. Výrazný bodový zisk sokolů ve třetí desetiminutovce zajistil domácím devítibodové vítězství, které uhospodařili až do konce. Střelecky se opět výrazně prosadil Celjak s Vondráčkem, kteří bez jednadvaceti nastříleli všechny body domácích. Fakta - body Nová Paka: Celjak 37, Vondráček 30, Kraus 14, Sucharda a Roček po 3, Antoš 1.

(bas)

Oblastní basketbalová soutěž mužů

Jičín - Oblastní soutěž mužů pokračovala dalšími zápasy. Béčko Jičína mělo potvrdit na domácím hřišti své vedoucí postavení, a to se mu také povedlo, aniž by muselo ukázat svoji skutečnou sílu. Oba soupeři byli opravdu slabí - ten nedělní pak snad ani soupeřem nebyl, měl co dělat sám se sebou a pro jeho vystoupení slůvko ostuda dost dobře nevystihuje jeho pojetí sportu.

BSK TJ Jičín B - Sokol Přelouč 94:43 (28:12,51:25,69:35) Od první do poslední vteřiny to byla hra kočky s myší. Soupeř se nezmohl na sebemenší odpor a za to, že neodjel z Jičína s ještě větším výpraskem, může děkovat jen a jen shovívavosti hostitele. Trenér Maxa dal opět příležitost celé lavičce a zejména ve třetí čtvrtině pustil na hřiště sestavu, která by se v jiném utkání mohla sejít jen díky souhře nešťastných náhod. Fakta - body Jičína: O.Stěhulka 22, J.Šindelář 17, D.Vošvrda a K.Horyna po 11, T.Horčičko a Pe.Kubálek po 7, A.Letko 6, M.Kopecký 4, P.Šatný, J.Vízek a M.Rejlek po 3. OCH: 18:16, tr.hody 14/5:15/10, trojky 5:3.

BSK TJ Jičín B - Sokol Pardubice 174:32 (52:18,109:30, nedohráno) Sokolové nastoupili k utkání pouze s pěti, navíc ještě zjevně unavenými hráči. Podle toho to také na hřišti vypadalo. Sice ve 2. minutě vedli 7:4, ale pak už jejich vystoupení nemělo se sportem nic společného. Vše vyvrcholilo o poločase, kdy chtěli odjet domů a jen hrozba pokuty, je ještě na chvíli vrátila na hřiště. To už se nesnažili ani chodit, míč odevzdávali hned při vhazování do rukou domácích hráčů, a tak skóre rychle narůstalo. Dokonce padl oddílový rekord: na vstřelení padesáti bodů Jičínu stačily čtyři minuty. Když už nevěděli, jak dál, použili místo vhazování několikrát i fotbalových prvků - míč do hry posílali odkopem a za to platili technickými chybami. A tak se stalo, že jim ve 28. minutě zůstal na hřišti jen jeden hráč a utkání bylo předčasně ukončeno. Bylo to zjevné znevážení sportu jako takového. Ani záznam rozhodčích do zápisu, že "utkání ztratilo sportovní charakter pro neochotu hráčů Pardubic dokončit utkání", plně nevystihuje dění na palubovce. Sport plakal, všichni přítomní nevycházeli z údivu a domácí oddíl platil ze své kapsy estrádu pěti klaunů, kterým se tak stal nechtěným sponzorem. A protože náklady na utkání by pokryly týden tréninků šesti mládežnických družstev, je na místě otázka, zda podobně znevážená soutěž má vůbec smysl. Na to by měla odpovědět řídící komise. Fakta - body Jičína: Horyna 37, Vošvrda 25, T.Horčičko 18, Šindelář a Řeháček po 17, O.Stěhulka 16, J.Vízek 12, Pe.Kubálek 11, P.Šatný 10, Rejlek a Letko po 6, Kopecký 2. OCH: 6:16 (z toho 5 technických), tr.hody 20/11:0/0, trojky 7:2. Obě utkání řídili s přehledem rozhodčí K.Rádle a J.Čermák z Nové Paky.

(kk)

Třetí kuželkářská liga žen

Jičín - V 15. kole 3. ligy žen podlehlo áčko SKK Jičín nečekaně v Neratovicích 8:2 o 70 kuželek. Škoda slabšího výkonu Marcely Kolářové v úvodní dvojici. Tam získaly domácí hráčky rozhodující náskok. Další jičínské hráčky nezahrály špatně, ale domácím se dařilo až nad očekávání dobře. Družstvo Jičína tak bohužel definitivně ztratilo kontakt s čelem tabulky. Velice dobře zahrálo béčko, které v dramatickém utkání zvítězilo o 14 "dřev" v Děčíně 6:4. Největší měrou se o vítězství zasloužila Martina Hrdinová svým novým osobním rekordem (420) a tradiční opora Martina Břicháčková, která porazila 405 kuželek.

SK Děčín - SKK Jičín B 4:6 (1526-1540) S.Janačíková 390 - M.Hrdinová 420, K.Ledwoňová 365 - A.Šedivá 344, M.Kříčková 376 - M.Kvasničková 371, V.Hloušková 395 - M.Břicháčková 405. Neratovice B - SKK Jičín A 8:2 (1647-1577) L.Pelantová 415 - Marc. Kolářová 373, E.Landová 397 - L.Tůmová 401, J.Schneeweissová 425 - Mari.Kolářová 403, D.Viková 400.

Výsledky 14.kola: SKK Jičín B - Te Pardubice B 10:0 (1540-1361), utkání áčka bylo odloženo.

Družstvo SKK Jičín A je se 16 body na 5. místě a béčko je s 18 body na 4. místě.

(jk)

Pour reprezentoval

Nová Paka - Patnáctiletý odchovanec novopackého hokeje Radek Pour, který nyní hraje dorosteneckou extraligu za Mladou Boleslav, byl pozván druhý březnový čtvrtek do pražské Paegas Arény na krátké soustředění hokejové reprezentace do sedmnácti let. Spolu s dalšími devatenácti mladými hokejisty odletěl minulou sobotu ráno do Finska. Ve městech Vuokatti a Kajaani se česká reprezentace sedmnáctiletých zúčastnila turnaje Olympijských nadějí EYOWD 2001, který probíhal od 11. do 15. března. Ve dvacetičlenném výběru hrají hokejisté z různých celků z české extraligy.

(hk)

Javůrkova louka vyhrála

Žeretice - Mužstvo okresní fotbalové soutěže Žeretice si pozvalo na první přátelský zápas loňského vítěze soutěže nereligy Javůrkovu louku. Ta přijela posílena o dva hráče ze Železnice.

První poločas byl vcelku vyrovnaný, ale druhý byl jednoznačnou záležitostí pro hosty. Poločas dopadl 1:3, celkový výsledek však již byl 1:8. Branky domácí: Ivo Krupička. Branky Javůrkova louka: M. Vaško 2, Šafránek, Otáhal, Votruba, Kloz, Hudec a Kolumpek.