Nové Noviny č. 13/0130. března 2001str. 14

V basketbalovém derby zvítězil Jičín B

Nová Paka - Víkendová utkání oblastní basketbalové soutěže zaznamenala pro novopacké basketbalové béčko pouze jedno vítězství. V sobotu celkem snadno sokolové porazili celek Turnova, v neděli na silné družstvo Jičína neměli.

Sokol Nová Paka B - TJ Turnov 106:83 (24:19, 54:37, 87:66)

Utkání s celkem Turnova odstartoval z áčka pendlující Celjak dvěma trojkami a naznačil tak, že byl v sobotu ve výborné střelecké pohodě. Ve 4. min. to již bylo 13:6 pro domácí. Novopačtí basketbalisté ke konci prvého poločasu zvýšili šňůrou ze 46:37 na 54:37 a zajistili si tak velmi dobrý start do druhé poloviny zápasu, ve kterém náskok ještě chytrou hrou, o dalších devět bodů, zvýšili.

Mimo Celjaka byl střelecky na výši i dorostenec Vondráček. Tito dva borci zaznamenali také přes polovinu bodů domácího celku, který v poslední minutě okořenil výsledek stovkou. Sokolům se dařila i střelba za tři. Mimo Celjaka a Vondráčka, kteří "obdarovali" turnovský tým po pěti trojkách, další tři přidal Antoš a jednu Kocourek. U celku Turnova dominoval Vích, který zaznamenal 4 trojky a celkem 30 bodů. Další výborný hráč hostujícího celku Cvrček, se ve druhé desetiminutovce vyfauloval, a proto zůstal u devíti bodů z prvé části utkání.

Body NP: Vondráček 29, 5x3, 0,2, Celjak 28, 5x3, 8/5, 4, Antoš 12, 3x3, 2/1,4, Horáček 11, 2/1, 0, Roček 7, 5/1, 1, Haratický 7, 6/3,3, Kocourek 4, 1x3,2/1, 1, Bekr 4,0,2,.Sucharda 2,3/0,1, Jirutka 2,2/0,1.

Sokol Nová Paka B - TJ Jičín B 78:98 (28:21, 40:49, 55:70)

Domácím basketbalistům se podařil úvod utkání, když ze stavu 12:12 během tří minut odskočili na 19:14 a na konci prvé části to byl již sedmibodový rozdíl. Ve druhé desetiminutovce bylo všechno jinak. Jičínský celek zvýšil obrátky a přes svého pivota Stěhulku zaznamenával velice lehce body. Nejprve do 15. minuty otočili jičínští basketbalisté skóre na 30:38 v jejich prospěch a tento získaný náskok udrželi až do poločasu. Ve třetí desetiminutovce se opět domácím bodově vzdálili, tentokráte na již na propastný rozdíl 48:66 a nebylo co řešit. Trochu vzruchu přinesl pouze závěr, ve kterém se již nejednalo o vítězství, ale o stovku. Ve 38. minutě ukazatel signalizoval 68:94 a basketbalisté z okresního města se viditelně snažili získat stovkový skalp. Poslední dvě minuty ale patřily sokolům, kteří nejen zabránili stovce, ale vyhráli i tuto část hry 10:4.

U domácích vynikl svojí hrou dorostenec Vondráček, který se opět předvedl v plném lesku. Nejen velmi dobře střílel, ale pohled na jeho basketbalovou techniku působí příznivcům basketbalu potěšení. Celjakovi se nedařilo tak jako v sobotu a prvé body vstřelil až ve druhé polovině utkání. Sokolům chyběl citelně pivot Kraus, svůj jeden z nejlepších výkonů ve své krátké kariéře podal Pavel Haratický. V celku Jičína byl velkou hráčskou osobností Ondra Stěhulka, který nejen že nastřílel do novopackého koše 53 body, ale doskočil téměř všechny míče pod oběma koši a když sám nestřílel, tak dokázal bez problémů míč přihrát svému spoluhráči do střeleckých pozic. Na ostatní hráče jičínského béčka zbylo již pouze 45 bodů, z nichž čtrnáct, včetně dvou trojek, nastřílel bratr reprezentanta Pavla Kubálka, Petr.

Body NP: Vondráček 40, 1x3, 29/21, 2, Haratický 17, 10/7, 4, Celjak 15, 2/0, 3, Roček 2, 0, 2, Sucharda 1, 2/1, 4, Antoš 0, 0, 2, Bekr 0, 0, 2, Jirutka 0, 0, 3. Body Jičín: Stěhulka 53, 14/7, 4, Kubálek 14, 2x3, 2/0, 4, Vízek 12, 2/2, 3, Vošvrda 10, 0, 4, Šindelář 7, 3/1, 5, Horčičko 1, 2/1, 1, Letko 1, 2/1, 3, Šatný 0, 0, 6, Horyna 0, 0, 2, Kopecký 0, 0, 5. Trestné hody 45/30: 25/12, trojky 2:2, fauly 22:36, pět osobních chyb 1 (Celjak):3 (Kopecký, Šatný, Šindelář), technické chyby 0: 2 (Šatný, Šindelář).

Výhrou si jičínští basketbalisté vylepšili šance na vítězství v letošním ročníku oblastní soutěže. Příští utkání druhé nejvyšší soutěže v oblasti hrají sokolové v sobotu 7. dubna ve Skutči a o den později v Chrudimi, proti tamnímu béčku. Celek Jičína přivítá o tomto termínu týmy Náchoda a Dobrušky.

Míla Pour

Za Rumcajsem již zítra

Jičín - Zítra, v sobotu 31. března, se uskuteční již 35. ročník populárního Pochodu Českým rájem - Putování za Rumcajsem. Poprvé v historii se uskuteční i jako cykloturistický.

Start pro všechny účastníky je od 6 do 10 hodin z prvního nádvoří Valdštejnského zámku. Startovací lístky si lze zajistit již dnes od 16 do 21.30 hodin v tělocvičně sokolovny na Husově třídě.

Cíl je shodný s místem startu. Kdo do něho dojde či dojede na kole do 18 hodin a projde všemi kontrolami zvolené trasy, obdrží v cíli barevný diplom s motivem Rumcajse od Radka Pilaře. Pro děti a jejich rodiče jsou připraveny pohádkové pěší trasy o délkách 5 a 8 km. Malí turisté se potkají s poustevníkem, projedou se na koních pod Zebínem a zasoutěží si v řadě her, kde je pro každého účastníka připravena sladká odměna. Pro dospělé jsou připraveny trasy o délkách 15, 21, 35 a 50 kilometrů. Cykloturisté si budou moci vybrat některou z tras o délkách 30, 65 a 80 km. Všechny trasy jsou vedeny atraktivními místy Českého ráje. Startovné pro trasu 50 km je 20 korun, pro ostatní pak 10 korun.

Pro vzdálené účastníky pochodu je zajištěno ubytování ve vlastních spacích pytlích v tělocvičně sokolovny na Husově třídě. V tělocvičně se budou moci případní zájemci ubytovat od pátku od 16 hodin až do neděle 1. dubna. Poplatek je 20 korun za osobu a noc. Cykloturisté budou mít možnost uschovat si svoje kola v zabezpečeném prostoru.

(KČT)

Nejlepší judisté do Jičína

Jičín - Je již dlouholetou tradicí, že SKP JUDO Jičín je každoročně pořadatelem některého z mistrovství ČR. Po loňském šampionátu mužů a žen je to letos kategorie dorostenců a dorostenek.

Mistrovství České republiky této kategorie se koná v jičínském Sportovním areálu 31. března a 1. dubna. V sobotu startují dorostenci a v neděli dorostenky. Zahájení soutěže po oba dny je vždy v 10.00 hodin. Medailové boje se očekávají v sobotu asi v 16.00 hodin a v neděli kolem 14.00 hodiny.

Pořádající klub má i své favority, když titul mistra ČR obhajuje Jaroslav Aim do 60 kg. Štěpánka Kopecká obhajuje bronzovou medaili do 63 kg a kandidáty na některou z medailí jsou i Pavel Letošník do 66 kg a Roman Kořínek do 50 kg. Příjemně však mohou překvapit i další.

Pořadatelé očekávají rekordní účast. Své přihlášky již zaslalo 200 dorostenců a 110 dorostenek z pětapadesáti klubů.

Josef Letošník

První žáci Veliše

Žáci TTC Veliš se stali přeborníky okresu stolních tenistů - žáků. Potvrdili to na posledním turnaji v Jičíně, kde v sestavě Červenka, Pažout, Junek a Šolc porazili tři zbývající soupeře. O 1.-4. místo: Jičín - Veliš 2:5, Hořice - Kopidlno 5:2, Jičín - Hořice 2:5, Veliš - Hořice 5:2, Jičín - Kopidlno 4:3, Veliš - Kopidlno 4:3.

1.Veliš330014:79
2.Hořice320112:97
3.Jičín31028:135
4.Kopidlno30038:133

O 5.-8. místo - hrálo se v Železnici: Sobotka - Popovice 4:3, Radim - Libáň 5:2, Radim - Popovice 1:6, Libáň - Popovice 3:4, Libáň - Sobotka 3:4, Radim - Sobotka 2:5.

5.Sobotka330013:89
6.Popovice320113:87
7.Radim31028:135
8.Libáň30038:133

O 9.-12. místo - hrálo se ve Staré Pace: Rovensko - Dřevěnice 5:2, Stará Paka - Úbislavice 2:5, Stará Paka - Rovensko 3:4, Úbislavice - Dřevěnice 5:2, Rovensko - Úbislavice 4:3, Stará Paka - Dřevěnice 5:2.

9.Rovensko330013:89
10.Úbislavice320113:87
11.Stará Paka310210:115
12.Dřevěnice30036:153

O 13.-15. místo - Lány: Lány - Železnice 7:0, Lány - Žeretice 7:0, Železnice - Žeretice 5:2.

(n)

13.Lány220014:06
14.Železnice21015:94
15.Žeretice20022:122

Víkendový basketbal

Nová Paka - O tomto víkendu přivítají v oblastním basketbalovém přeboru novopačtí sokolové a hořičtí basketbalisté v oblastním basketbalovém přeboru celky ze spodní části tabulky. V sobotu 31. března v 16 hod. se utká Nová Paka s celkem Vysokého Mýta a v neděli 1. dubna v 10 hod. uvidí příznivci novopackého basketbalu utkání s celkem Litomyšle. Hořičtí basketbalisté hrají s těmito soupeři v obráceném pořadí. V sobotu hraje na novopacké palubovce rovněž béčko, které se utká od 18 hodin v přeloženém utkání oblastní soutěže s Přeloučí.

(bas)

Judo: mladší žáci

Jičín - V prvním kole mistrovství východočeského regionu družstev mladších žáků, které probíhá jako turnaj jednotlivců, bojovali jičínští žáci s těmito výsledky: 34 kg - 1.Lukáš Dědek, 2.Ondřej Živnůstka, 5.Jan Mareš. 38 kg - 2.Petr Vaníček, 3.Jakub Rulc. 42 kg - 1.Lukáš Jedlička, 2.Michal Vaníček, 3. Tomáš Vystrčil. 46 kg - 2.Lukáš Slanina. 55 kg - 5.Martin Šulc. +60 kg - 1.Martin Žďárský.

Házenkáři zdolali Ostravu

AGS HBC Jičín - SKH Ostrava 24:23 (13:12)

Jičín - V sobotu sehráli prvoligoví házenkáři další utkání nadstavbové části nejvyšší domácí soutěže. Na své palubovce přivítali druhý celek tabulky, tým SKH Ostrava. Domácí, pokud si chtěli udržet šanci na boj o třetí místo, museli bezpodmínečně zvítězit. Naopak Ostravští se netají myšlenkou na postup do mezinárodní interligy. Proto se dalo očekávat dramatické a vyrovnané utkání.

Od prvních minut se jednalo o velmi vyrovnaný duel. Vedení přinesl jičínským barvám Kořínek, ovšem Ostravští dokázali vzápětí odpovědět vyrovnávacím gólem. V podobném duchu probíhaly další minuty střetnutí, domácí většinou vedli jedno až dvoubrankovým rozdílem, Moravané však vždy dokázali srovnat. V polovině prvního poločasu se podařilo házenkářům Jičína vytvořit tříbrankový náskok, vedení 9:6. Největší podíl na tomto průběžném stavu měl Pustka, který svou pohyblivostí a dravostí činil obraně hostů značné problémy. Sekundoval mu také Kořínek, jenž dokázal úspěšně zakončovat kombinace z prostoru křídla. Obrana Jičína však nepracovala tak, jak by měla. Vázla komunikace mezi hráči, chyběla agresivita a důraz. Okének v domácí obraně bojovně naladění hráči Ostravy dokázali využít k vyrovnání na 9:9. Domácí se naštěstí z náporu hostů otřepali a do konce první půle odcházeli s jednobrankovým vedením v poměru 13:12, když poslední branku vstřelil po individuálním průniku nejlepší hráč Jičína Pustka.

Úvodní minuty druhého dějství patřily házenkářům Jičína, kteří během deseti minut zvýšili na nadějných 18:14. Ostravští působili v těchto chvílích zakřiknutě, nedokázali se prosadit proti zlepšené jičínské obraně, kterou jistil spolehlivě chytající brankář Řezáč. Zdálo se, že si Jičínští vybudovaný náskok v klidu pohlídají a dotáhnou zápas bez větších problémů do vítězného konce. Ostravský celek je však natolik zkušený, že se ze své herní krize vymanil a dostal se zpátky do zápasu. Svůj podíl viny na tom měli i domácí házenkáři, kteří neproměnili několik vyložených brankových příležitostí včetně tří sedmimetrových hodů a umožnili tak svému soupeři snížit na rozdíl dvou gólů, stav 21:19 a 22:20. Ve 26. minutě přidal Štegl třiadvacátou branku a zvýšil na 23:20. Ovšem poté byli Jičínu vyloučeni dva hráči a Ostravští snížili na 23:22. Dvě minuty před koncem zvýšil Věcek, ale hosté vzápětí opět snížili na 24:23. Další branka již v utkání nepadla, přestože domácí vlastními chybami nabídli soupeři možnost vyrovnat, ale brankář Řezáč vždy zachránil.

Vítězství Jičína je velmi důležité v boji o třetí příčku. Největší podíl na dosaženém výsledku měl bezesporu Pustka, který předvedl vynikající výkon a prosazoval se především individuálními průniky. Důležité branky stříleli také Štegl, Věcek, Kořínek a Samec. Spolehlivý výkon podal také strážce jičínské svatyně Řezáč.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Řezáč, Kynčl - Pustka 7; Štegl 5/2; Kořínek, Věcek a Samec po 3; Pancner 2; Babák 1; Mareš; Prachař; Šulc. Statistika utkání: Sedmičky: 5/2 - 5/5. Vyloučení: 4 - 4. Rozhodčí: Dušek, Bubeníček.