Nové Noviny č. 14/016. dubna 2001str. 14

Pavel Letošník mistrem ČR

Jičín - Téměř tři sta závodníků z více jak sedmdesáti oddílů a klubů se sjelo do Jičína, aby v sobotu a neděli bojovali ve Sportovním areálu o medaile z mistrovství České republiky dorostenců a dorostenek v judu. V této konkurenci o sobě dali vědět i domácí borci, když vybojovali stejně jako před týdnem v Mohelnici v juniorské kategorii tři medaile.

V kategorii dorostenců byl nejúspěšnější Pavel Letošník, který po výborném výkonu, zejména ve finále, v hmotnosti do 66 kg vybojoval titul mistra ČR a navázal tak na svůj předloňský titul v kategorii starších žáků. Krůček k boji ve finále měl v hmotnosti do 60 kg i Jaroslav Aim, který však v semifinále podlehl svému soupeři nejtěsnějším rozdílem, na praporky, a musel tak bojovat "jen" o třetí místo. V tomto zápase byl naopak výrokem rozhodčích na praporky šťastnější a získal tak bronzovou medaili. Dobře bojovali i Tomáš Németh v kategorii do 66 kg a Patrik Hnát do 55 kg, kteří obsadili devátá místa. Další jičínští borci skončili většinou v opravách a do první desítky se neprosadili. V kategorii dorostenek si z jičínských děvčat nejlépe vedla Štěpána Kopecká, která obhájila třetí místo z loňského mistrovství v hmotnosti do 63 kg a získala tak pro domácí třetí medaili. Po zranění odvedla dobrý výkon i Michaela Vízková, která skončila v hmotnosti do 52 kg na devátém místě, když prohrála jen s medailistkami. Další děvčata bojovala, ale na přední místa to však nestačilo.

Výsledky Jičínských - dorostenci: 50 kg - 13.Petr Stryhal, 34.-41. Jakub Štarman a Zdeněk Kořínek, 55 kg - 9.Patrik Hnát, 22. Roman Kořínek, 60 kg - 3.Jaroslav Aim, 17. Martin Šafařík, 66 kg - 1.Pavel Letošník, 9.Tomáš Németh, 21.Jan Kubánek. Dorostenky: 52 kg - 9.Michaela Vízková, 21.Eva Netopilová, 57 kg - 13.Andrea Hanulíková, 17. Anastázie Barvířová, 63 kg - 3.Štěpána Kopecká.

(ps)

POCHOD ČESKÝM RÁJEM Za účasti téměř čtyř tisícovek turistů proběhl jubilejní 35. ročník tradičního jarního Pochodu Českým rájem Putování za Rumcajsem. Z nich se na nejdelší 50 km dlouhou trasu odhodlalo 121 turistů. Poprvé v historii Pochodu se do terénu vydali také cyklisté a hned v tomto ročníku se na startu objevilo 172 vyznavačů jízdy na kole. Celková účast na letošním "Rumcajsovi" tak překonala o třetinu loňskou a pořadatelé vyjádřili spokojenost s průběhem pochodu. "V tomto ročníku se na jednotlivé trasy vydalo 3 783 turistů, což nás samozřejmě potěšilo. Od historického rekordu z roku 1982, kdy se na túru vydalo 10 831 lidí, jsme sice byli stále ještě hodně vzdáleni, ale na druhou stranu nemáme zájem, aby se tu konaly takové masové průvody. Letošní vysoká účast byla podle mého soudu dílem dobré propagace, ale samozřejmě trochu k ní přispělo i pěkné počasí. Musím také poděkovat všem sponzorům, kteří podpořili konání této akce," vyjádřil se k 35. ročníku Pochodu Českým rájem Jiří Kotyška, místopředseda Klubu českých turistů Jičín. Podle jeho slov byly příznivě hodnoceny i navržené cyklotrasy. "Hovořil jsem s celou řadou účastníku cyklistické části Pochodu a podle těchto ohlasů se jim cyklotrasy velmi líbily. Doufáme tedy, že v příštím roce jich přijede zase o něco více," doplnil Kotyška. Přestože byl Pochod již podruhé zapsán do mezinárodního kalendáře, nezaznamenali organizátoři žádného zahraničního účastníka.

Házenkáři porazili celek Hranic

AGS HBC Jičín - Cement Hranice 24:17 (10:7)

Jičín - Netradičně v pátek sehráli jičínští házenkáři další utkání nadstavbové části prvoligové soutěže. Protivníkem jim byl jejich největší konkurent v boji o třetí příčku, celek Cementu Hranice. V posledním vzájemném duelu, jednalo se o první utkání nadstavbové části, zvítězili Hraničtí na domácí palubovce v poměru 23:18, takže jim naši házenkáři měli co oplácet.

Jičínští vstoupili do zápasu s cílem vycházet z důrazné a pohyblivé obrany a pokoušet se vyrážet do rychlých protiútoků. První útočnou kombinaci úspěšně zakončil po nacvičeném signálu Kořínek. Hosté ale vzápětí srovnali skóre a dali všem přítomným najevo, že nepřijeli do Jičína na výlet. Bohužel pro ně si hned v úvodu po nezaviněné srážce zranil koleno Žůrek, jeden z nejlepších hostujících hráčů. Další minuty prvního poločasu přinesly vyrovnanou házenou, ve které na obou stranách převyšovaly obrany útočnou činnost. Ani jeden celek si nedokázal vytvořit slibnější vedení, v osmé minutě vedli Jičínští 3:2, ve dvanácté Hraničtí 3:4 a po dalších třech minutách otočili domácí na 5:4. Házenkáři Jičína si poté vytvořili několik dobrých střeleckých příležitostí, ale téměř čtyřicetiletý zkušený hostující gólman jejich pokusy s přehledem zlikvidoval a pomohl svému týmu opět otočit na 5:6. Domácí se však nenechali vyvést z míry a závěr první půle byl jednoznačně v jejich režii. Posledních dvanáct minut úvodní části vyhráli v poměru 5:1, když se střelecky prosadili Štegl, Kořínek, Pustka a Babák, své spoluhráče několikrát podržel vynikající Doman v domácí svatyni. Do kabin se tak odcházelo za stavu 10:7 ve prospěch Jičína, což bylo dobrým odrazovým můstkem do druhé půle.

Jičínským hráčům patřil také úvod druhého dějství. Nejprve ubránili útok soupeře a poté proměnili Kořínkem sedmimetrový hod za faul při střelbě. Získali tak čtyřbrankový náskok, který byl do té doby nejvyšším v utkání. Hostující celek však nesložil zbraně a během tří minut snížil na 12:10. Důležitým momentem byla osmá minuta druhé půle, kdy neudržel nervy na uzdě hostující gólman Raška, poté, co byl Pustkou nechtěně zasažen do obličeje, a domácího hráče napadl. Nemohlo následovat nic jiného, než červená karta pro oporu Hranic a tím i značné oslabení moravského celku. Domácí vycítili šanci, zvětšili důraz v obraně, zpřesnili kombinaci v útoku a výsledkem bylo vedení 15:11. Hraničtí začali být pasivní v útoku, nedokázali se prosadit proti bojovně naladěným domácím házenkářům, a tak se jičínský náskok začal pomalu zvyšovat. Na konci dvacáté minuty již vedli Jičínští 20:13 a v těchto chvílích předváděli velmi pohlednou a líbivou házenou. Střelecký prapor drželi Kořínek, který s přehledem proměňoval šance z prostoru křídla a sedmimetrové hody, Pustka, jenž svou dravostí a pohybem přiváděl hostující obranu k zoufalství. Rozehrávku domácích obstarávali především Babák a Štegl, kteří dokázali připravit šance pro své spoluhráče. Pět minut před koncem střetnutí vedli Jičínští již 22:14 a bylo rozhodnuto. Kormidelníci hranického týmu se snažili zkorigovat stav osobní obranou na některé domácí hráče, později také osobní obranou po celém hřišti, ale přineslo jim to pouze kosmetickou úpravu skóre na konečných 24:17 pro házenkáře Jičína.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Doman, Kynčl - Kořínek 8/4; Pustka 5; Babák 4; Samec 3; Štegl 2; Pancner a Pokorný po 1; Věcek; Mareš; Kůta. Statistika utkání: Sedmičky: 4/4 - 2/1. Vyloučení: 6 - 3; ČK: 0 - 1. Rozhodčí: Šulc, Větrovský.

Okresním fotbalem

Fotbalové soutěže byly zahájeny, ale terény nedovolily odehrát kompletní program.

Okresní přebor muži

Výsledky: Valdice - Dětenice 0:1 (0:0) Kico, Lužany - Miletín A 0:1 (0:0) Krátký, Bříšťany - Nová Paka B 1:1 (1:1) Koňak - Kalenda, Jičín B - Nemyčeves 0:3 (0:2) Čapek, Šulc, Janda, Kopidlno - Chomutice 1:1 (1:0) Klaban - Kloutvor. Pro špatný terén se nehrály zápasy Stará Paka - Pecka a Železnice B - Staré Místo.

14.Pecka14121117:515

Příští kolo: Chomutice - Bříšťany, Valdice - Staré Místo, Dětenice - Jičín B, Nemyčeves - Stará Paka a Pecka - Miletín A (sobota 16.30), Kopidlno - Lužany a Nová Paka B - Železnice B (neděle 16.30).

Okresní soutěž muži

Výsledky: Libuň - Dětenice B 6:0 (1:0) Kapušník 2, Kyselo, M.Šobek, Vrkoslav, J.Holec, Žlunice - Miletín B 6:2 (3:1) Drobný 2, Obešlo, Smolík, Plch, Fiala - Štipák, Dubenecký, Milíčeves B - Češov 4:0 (2:0) M.Jančák 2, Křelina, Bernard, Žeretice - Kacákova Lhota 2:1 (1:0) Voslař, Vyčítal - Fedor.

8.Dětenice B16131214:676

Příští kolo: Češov - Libuň a Kacákova Lhota - Žlunice (sobota 16.30), Miletín B - Milíčeves B (neděle 16.30), Dětenice B - Žeretice (neděle 16.30).

Okresní přebor dorost

Výsledky: Valdice - Sobotka 1:2 (1:1) Franc - Borovnička 2, Kopidlno - Žlunice 2:1 (2:0) Košek, Zarycký - Černý, Dětenice - Železnice 1:7 (0:4) Šolc - Fišer 4, Hrtús, Jaroš, Mužík, Staré Místo - Chomutice 3:6 (2:1) Herbrych, Pluhař, Holec - Adam a Kazda 2, Křepela, Kuloviak, Lužany měly volný los.

9.Dětenice14101310:1073

Příští kolo: Žlunice - Dětenice, Železnice - Sobotka, Valdice - Staré Místo a Chomutice - Lužany (sobota 10.00).

Okresní přebor žáci

Výsledky: Sobotka - Libáň 8:0 (5:0) Nývlt a Karban 3, Jandík, Hudec, Valdice - Jičíněves 2:0 (1:0) Beránek, Horna, Lužany - Miletín 0:5 (0:3) střelci nehlášeni, Žlunice - Lázně Bělohrad 1:7 (1:3) střelci nehlášeni, Kopidlno - Chomutice 0:2 (0:1) P.Adam. Zápasy Železnice - Staré Místo, Robousy - Milíčeves a Stará Paka - Pecka nehrány pro nezpůsobilý terén.

16.Pecka1611146:1084

Příští kolo: Železnice - Milíčeves (sobota 12.15), Pecka - Miletín, Valdice - Staré Místo, Chomutice - Robousy a Žlunice - Sobotka (sobota 14.30), Jičíněves - Stará Paka (neděle 13.30), Kopidlno - Lužany (neděle 14.30).

(n)

Nábor kuželkářů

Jičín - Nábor nových nejmladších adeptů kuželkářského sportu ve věku od 10 do 14 let provádí oddíl SKK Jičín vždy v úterý a ve čtvrtek od 13 do 17 hodin na kuželně v lipách pod vedením trenéra Jardy Jiránka.

(fk)

Zítra Čeření Bahňáku

Nová Paka - Tuto sobotu ve 13.15 hodin uspořádá novopacká Karavana otužilců na rybníku Bahňák 3. ročník otevřeného mistrovství Nové Paky. Zároveň bude odstartována závěrečná soutěž Českého poháru v zimním plavání a zakončí tak oficiálně letošní zimní sezónu, která byla pro novopacké otužilce velmi úspěšná. Návštěvníci této neobvyklé plavecké soutěže uvidí otužilce z celé republiky, kteří budou soutěžit na čas s určením pořadí na 750 m a 500 m, dále na 250 m a 100 m bez času a pořadí.

Zatím co prvenství v družstvech mají již novopačtí otužilci zajištěno, budou se v sobotu odpoledne na Bahňáku odehrávat zvláště boje o co nejlepší umístění v letošním Českém poháru jednotlivců. U mužů má poměrně dobré šance také obhájce druhého místa v Českém poháru z loňské sezóny domácí Josef Cogan. Rovněž vyrovnaný boj o druhé místo se očekává v kategorii veteránů, mezi vítězem prvého ročníku novopackého závodu Michalem Moravcem a operním pěvcem Richardem Haanem, který vloni v létě přeplaval Gibraltar a o rok dříve se pokoušel i o kanál La Manche. Kromě početné skupiny plavců Karavany otužilců Nové Paky se z nejbližšího okolí v Nové Pace na "Bahňáku" představí organizátor mistrovství republiky v zimním plavání Oldřich Ducháček z Lázní Bělohradu a plavci ze Dvora Králové, v čele s téměř osmdesátiletým a přesto stále "mladým" panem Emilem Pokorným. Do Nové Paky přijedou i plavci z Pardubic, Prahy, Brna, Plzně nebo Prostějova. Stejně jako v loňském roce by z Bratislavy měli dorazit otec a syn Makaiové, startující v Českém poháru za brněnské oddíly a letos poprvé také přislíbil účast Kurt Schettlinger z Berlína .

Na trati 750 m v roce 1999 zvítězil Michal Moravec z Lokomotivy Brno časem 14:0,1, v roce 2000 Zoltán Makai z Univerzity Brno v čase 12:57. Novopačtí organizátoři zvou na tento jarní termín, kdy i přes přetrvávající nepříznivé počasí by snad voda měla být teplejší než v mrazivých zimních dnech, i případné zájemce z řad široké veřejnosti, kteří se mohou pokusit o zdolání některé z kratších tratí - buď 100 m, popřípadě i 250 m. Plavci se mohou registrovat od 12 do 13 hodin v provozní budově na starém škvárovém fotbalovém hřišti.

(bas)

Pozvánka na ligovou házenou

AGS HBC Jičín - Sokol Kostelec na Hané

7. dubna od 18 hodin

Přijďte naše hráče povzbudit!

3.kuželkářská liga žen

Jičín - V předposledním kole jičínské béčko prohrálo v Kadani a zápas áčka, které mělo hrát v Děčíně, byl kontumován pro domácí.

Elektrárny Kadaň - SKK Jičín B 10:0 (1568-1451) L.Routnerová 366 - M.Hrdinová 365, I.Kobzová 391 - L.Petrgálová 372, M.Blechová 370 - A.Šedivá 326, L.Křížová 441 - M.Tomášková 388. SK Děčín - SKK Jičín A (kontumačně pro domácí). Výsledky dalších zápasů 17.kola: Sokol Kolín - SKK Bohušovice n/O 9:1 (1606-1511), Neratovice B - Tesla Pardubice B 6:4 (1553-1522), Neratovice A - Konstruktiva Praha B 8:2 (1602-1547).

V průběžné tabulce je jičínské áčko na 4. a béčko na 5. místě se shodným počtem 20 bodů. V sobotu 7. dubna hrají oba kolektivy doma. Od 14 hodin hraje SKK Jičín A s Kadaní a SKK Jičín B s Neratovicemi.