Logo NN

Nové Noviny č. 16/0120. dubna 2001str. 1

Dráhu čekají organizační změny včetně propouštění

Jičínsko - Transformace na dráze nepřinese pouze změny v organizačním členění, ale začne se stále více dotýkat i samotných zaměstnanců. Snižování stavu pracovníků však zatím nebude nijak drastické, ale bude se spíše odvíjet od rychlosti zavádění dalších nutných změn a především moderní techniky. Novinky přináší také územní uspořádání České republiky, na jehož základě se od 1. července mění i celková organizační struktura Českých drah.

K transformaci drah a tedy i k zeštíhlování stavu pracovníků musí vedení drah přistoupit především vzhledem ke stále se prohlubující ztrátě vzniklé z provozování osobní dopravy. Ta rok od roku velmi drasticky narůstá. Zatímco například ještě v roce 1993 kumulovaná ztráta činila 1,1 miliardy korun, v roce 1996 pak už 18 miliard, o dva roky déle 33,8 miliard. Předpoklad ztráty za loňský rok se přitom odhaduje až ve výši 36,6 miliard korun. O tom, že je reforma drah velmi citlivé téma, svědčí i stáhnutí vládního zákona o transformaci Českých drah na akciovou společnost ministrem dopravy a spojů Jaromírem Schlingem z dubnového programu poslanecké sněmovny. Ta by se tímto návrhem měla zabývat až v květnu. "Také stanice v Jičíně samozřejmě bude muset na probíhající transformaci reagovat. S jistotou odejdou první čtyři zaměstnanci, další počet bude vycházet až z upřesněného potřebného počtu vlaků na základě nového jízdního řádu. Větší počet osob však budeme moci propustit až po výraznějších investicích do modernizace drah, ty jsou ale zatím spíše v nedohlednu. Každopádně byl schválen i sociální program, čímž bychom měli odcházejícím jejich situaci usnadnit," říká přednosta železniční stanice v Jičíně Josef Tippelt. "Cestující však transformaci drah nesmí pocítit, nechystá se ani redukce osobních spojů, ty by měly být na stejné úrovni jako v loňském roce, pouze připravujeme velmi malé změny," doplňuje přednosta.

Pokračování na str.2


Problém bazénu je řešitelný

Jičín - Aqua centrum bylo v minulém týdnu opět uzavřeno z důvodu nevyhovující kvality vody v bazénech a vířivkách. Během neplánované odstávky byly odstraňovány další přetrvávající nedostatky v technologické části úpravny bazénové vody.

Poměrně náročná náprava složitých problémů probíhá pod odborným dohledem a zcela v souladu s doporučeními generálního projektanta jičínského Aqua centra ing. Petra Hruschky z pražského H-projektu, ing. Šťastného z ČVUT Praha a projektanta vlastní technologické části bazénu ing. Milana Šmída z Bazenservisu Praha.

"Problém jičínského bazénu je samozřejmě řešitelný. Každé takto poměrně složité zařízení, jakým je v našem případě bazénový komplex stávající z několika úpraven vody a rozsáhlého systému celé řady dalších technologických zařízení, potřebuje při uvádění do provozu jakýsi záběhový čas. Postavíme-li na každém konci republiky dva úplně stejné bazény, budou se jejich provozy diametrálně lišit a v praxi se budou chovat rovněž zcela jinak. Je to dané celou řadou aspektů, do nichž mimo jiné patří rozdílná kvalita pitné vody, respektive její chemické složení, ale například i různá návštěvnost, periodicita provozu a konečně i chování návštěvníků. Jde tedy o celou řadu okolností, které je nutné sladit a vlastní provoz bazénu jim přizpůsobit. V našem případě však veškerá opatření provádíme až dodatečně, s odstupem dvou letech od zahájení provozu bazénu.

Ke zlepšení přístupu provozovatele zařízení, a tím i k realizaci konkrétních kroků řešících problémové situace došlo vlastně až s příchodem Josefa Tměje do funkce vedoucího sportovních zařízení města Jičína. On tedy je v tuhle chvíli pro nás prvním opravdovým partnerem, se kterým od února letošního roku problémy postupně řešíme. Pakliže se bude naše spolupráce i nadále vyvíjet daným směrem, pak jsem osobně přesvědčen, že vše vyřešíme ještě před 30. červnem, což je konečné datum převedení bazénu ze zkušebního do běžného provozu," vysvětlil stávající situaci jičínského bazénu Milan Šmíd.

Výsledky posledních odběrů vzorků bazénových vod umožnily jičínské Aqua centrum ve čtvrtek odpoledne opět zpřístupnit veřejnosti. Ze slov zástupce Okresní hygienické stanice v Jičíně MUDr. Libuše Jůvové pak vyplývá, že v současné době jakost bazénové vody odpovídá v základních mikrobiologických i chemických ukazatelích požadavkům prováděcího předpisu vyhlášky k Zákonu o ochraně veřejného zdraví.

(mar)


Sezona skončila bez dluhu

Nová Paka - Novopacký Bruslařský klub ukončil problematickou sezonu na zimním stadionu minulý měsíc. Sezona nakonec dopadla úspěšně, říká Bohumil Šmika z BK Nová Paka, podařilo se totiž uhradit dlužnou částku za energie.

"Od letošního roku platí jiná metodika financování sportovních subjektů. Neměla by se tedy opakovat situace z loňského roku, kdy jsme se dostali do velkých ekonomických potíží a kdy nám scházely peníze na zajištění provozu. Ze strany města došlo i k určitému vstřícnému posunu. Pokud se nám podaří z peněz od města něco našetřit, tak je možné tyto prostředky použít například na údržbu," uvedl Šmika. Letos obdržel klub dotaci ve výši téměř 700 tisíc korun, zatímco loni vyčerpal na provoz 445 tisíc. Hlavním předsevzetím na letošní rok je podle Šmiky příprava na plánované zastřešení stadionu.

(jn)


NEHODA NA ŠPICI K vážné dopravní nehodě došlo hned po svátcích v úterý ráno na křižovatce Na Špici. Hlavní aktéři přijížděli přibližně v půl osmé od Nové Paky. V době, kdy vpředu jedoucí osobní automobil Renault 9 přibrzdil v úmyslu odbočit vlevo na Lázně Bělohrad, byl doslova smeten za ním jedoucím nákladním vozidlem s návěsem. Červený Renault přeletěl křižovatku a zůstal stát zcela zdemolovaný napůl mimo komunikaci. Těžké nákladní vozidlo po nárazu levou přední částí vybočilo z původního směru jízdy vlevo, přičemž přes příkop narazilo a poškodilo část zdi, okna a střechy Hospody Na Špici. Do hromadné kolize se navíc ještě připletla škodovka, která dopravní nehodu přečkala pouze s drobným poškozením své levé zadní části. Havárie si bohužel vyžádala jedno vážné zranění krční páteře a tři lehčí úrazy spolucestujících v Renaultu.

FOTO: mar


SVOD TŘÍLETÝCH KLISEN Na dvě desítky koní místních chovatelů absolvovalo minulý týden na farmě v Železnici pravidelný svod tříletých klisen, mezi jinými i tato kobylka ze stáje v Bartoušově. Výsledkem výběru klisen je jejich zaevidování v plemenné knize. Komise přitom posuzuje základní míry koně, jeho celkový vzhled a pohyb.

FOTO: jn


Dokončení unikátního hvězdářského dalekohledu uvázlo na mrtvém bodě

Hořice - Radnice ani místní amatérští astronomové zatím netuší, kdy bude zkompletován unikátní zrcadlový dalekohled, jehož výrobu před více než třemi lety zadalo město specializovanému pracovišti Akademie věd v Turnově. Tamní kolektiv se totiž loni rozpadl a k přípravě výběrového řízení na jiného dodavatele se nemá město ani občanské sdružení Astronomická společnost Hořice.

Do projektu modernizace hořické hvězdárny ve Věži samostatnosti vložilo město už necelých sto tisíc korun. Avšak bez finální montáže už vyrobených skel dalekohledu zůstává tato investice prakticky nepoužitelnou. "V současnosti se řeší problém s hledáním firmy, která by rozpracovaný zrcadlový dalekohled zkonstruovala a využila při tom všech do dnešní doby vyrobených dílů," uvedl tajemník městského úřadu Jaroslav Vais. Svého druhu v tuzemsku ojedinělý dalekohled s fotokomorou, který má sloužit k pořizování snímků oblohy, bude propojen s automatickým ovládacím systémem, jenž zajistí plynulé natáčení optiky s ohledem na rotaci Země.

Pokračování na str.2


Pošta konečně bude stavět

Lázně Bělohrad, Hořice - Po několika letech příslibů se lázeňské město dočká nové úřadovny České pošty. Podle obvodního ředitele ČP v Jičíně Miroslava Luštického se stavba bělohradské pobočky rozeběhne v nejbližších dnech.

"Když nedojde k nějakým nepředvídaným okolnostem, do konce dubna by se mělo začít stavět," potvrdil Luštický. V tuto chvíli by již měl být znám dodavatel. K účasti ve výběrovém řízení oslovila pošta šest firem, přičemž vítěz soutěže byl vybrán až po uzávěrce našeho listu.

Jednopatrová budova nové pobočky vyroste v proluce na náměstí K. V. Raise naproti radnici. Zprovozněna má být v listopadu, nejpozději do konce letošního roku. "V přízemí budou přepážky a veškeré zázemí pro styk s klienty pošty a v patře vznikne místnost pro doručovatelky a ostatní zázemí potřebné k běžnému provozu úřadovny," doplnil Luštický.

Další větší investice České pošty podobného rozsahu by se měla uskutečnit také v Hořicích. Vedení tamní radnice předpokládá stavbu nové pobočky ČP do dvou let. "Připravujeme návrhy smluv ke směně pozemků, stavba nového poštovního úřadu je plánována v prostoru okružní křižovatky, která vznikne spolu s výstavbou nyní budovaného průtahu městem," sdělil hořický starosta Ladislav Vrba.

"Pobočka, která funguje v Hořicích, je v současnosti v nájmu. Bylo by samozřejmě lepší, kdybychom tam měli vlastní budovu. Už i vzhledem k tomu, že majitel provádí průběžně stále nějaké úpravy objektu, což nám ztěžuje podmínky pro běžnou práci," uvedl ředitel. Podle Luštického je však termín zahájení stavby v Hořicích zatím nejasný.

(jn)


Nové Noviny