Nové Noviny č. 18/014. května 2001str. 5

Vydat knížku má možnost každý, říká spisovatelka Francková

Zuzana Francková.

FOTO: jn

Jičín - Už třetí rok se na knihkupeckých pultech v záplavě novinek objevují téměř s železnou pravidelností knížky jičínské spisovatelky Zuzany Franckové. Za tu dobu má autorka na svém kontě pětadvacet rukopisů. To už je slušná bilance, která stojí za malé ohlédnutí.

Jenom v letošním roce u pražského nakladatelství Petra vyjde devět knih. Franckové tituly patří bezesporu mezi komerčně úspěšné čtivo. Na druhou stranu, jakékoliv podbízení čtenářům autorka podle vlastních slov odmítá. Velkou část ctitelů si patrně získala díky svému osobitému a těžko zaměnitelnému humoru. Ostatně s nadhledem na svět kolem sebe pohlíží i v reálném životě, alespoň takovým dojmem na první pohled působí.

Jak jste se k psaní dostala, nezasvěcený člověk by se mohl domnívat, že je těžké takříkajíc dostat se ke čtenářům? Představa je obvykle taková, že začínající autor píše do šuplíku, průběžně obesílá nakladatelství a zkouší štěstí...

Ve skutečnosti je to úplně jinak. Já jsem to zkusila a hned napoprvé to vyšlo. Samozřejmě i vydávání knížek je kšeft, žádný nakladatel vám proto nevydá knížku, o které dopředu ví, že ji neprodá. Čili musíte napsat něco, o čem se bude nějaký nakladatel alespoň domnívat, že o to budou mít lidé zájem.

Komu jste tedy poslala svůj první rukopis?

Bylo to pražské nakladatelství Petra, protože jsem začala dívčím románem. Z jakéhosi velice naivního důvodu jsem se tehdy domnívala, že psát pro dívky bude to nejjednodušší. Velmi brzo jsem ale zjistila, že je to daleko těžší, než cokoliv jiného, protože holčičky nesnášejí prvoplánované poučování. Musíte zvolit téma, které je zajímá, a jazyk, který jim je blízký. Když patnáctilétá hrdinka začne mluvit jako čtyřicetiletá univerzitní profesorka, tak to ty holky neberou. Především tomu musí věřit, je potřeba se vyvarovat složitých popisů, psychologické analýzy a dlouhých vnitřních monologů. Ten příběh prostě musí frčet a musí být zajímavý od začátku do konce.

Máte určitou reflexi ze strany čtenářek?

Mám. Občas dělám besedy a navíc mám v okolí několik děvčat, které knížky pravidelně dostávají. V okamžiku, kdy by se jim nelíbily, jsou tyto patnáctileté dívky natolik upřímné, že by mi řekly, že tohle číst nechtějí.

Vy ovšem nepíšete jen pro náctileté?

Ony ty románky hodně svádí. Napíšete tři čtyři úspěšné a pak už máte mustr. A když se nehlídáte, snadno sklouznete k tomu, že je začnete doslova sekat. Z toho jsem měla velkou obavu. Proto jsem si řekla, že musím přijít s něčím novým. Vzhledem k tomu, že doma máme pejska, zkusila jsem téma, které se přímo nabízí a je nejblíž. Na svět tedy přišla knížka Já Betty. Je o tom, jak vidí pejsek své spolužití s lidmi. Hlavní postavou je malé drzé štěňátko, které má ke všemu komentáře. Vyšla z toho úspěšná knížka, které se prodalo čtyři tisíce kusů, což je na současné poměry velmi slušné. Jakmile cítím, že začínám sklouzávat do určitého stereotypu, zkusím zase něco jiného. Tak jsem třeba napsala vlastní životopis Ani den bez maléru, a protože se dobře prodával, volně jsem k tomu připsala Volám psychiatra aneb Návod na dokonalé manželství. Na jednu z knížek, tentokrát cestopisnou - Římské prázdniny, mě přivedl sám nakladatel, když jsem mu líčila své zážitky z Itálie.

Při takovém množství knih se nabízí otázka, kde vůbec hledáte náměty?

Nehledám, protože ještě než mám jednu knížku napsanou, tak mi druhá začne bobtnat v hlavě. To znamená, že s tou nedopsanou začnu strašně pospíchat, abych ji měla z počítače co nejrychleji pryč a rukopis odeslala nakladateli. Pokaždé mám totiž pocit, že ta další bude lepší než předchozí. Zatím mám tolik nápadů, že snad příští rok začnu psát jednu várku pod svým jménem a druhou pod pseudonymem (smích). Prakticky každá knížka má reálný základ, inspiraci čerpám ze svého okolí. Vtip je i v tom, že se mi podařilo vytvořit postavu ženy, kterou jsem nikdy neviděla. Jedna známá se mě totiž ptala, jestli znám tu zdravotní sestru z Hradce, která se dostala do knížky. Když jsem ji řekla, že ne, nechtěla tomu věřit. Vypadá prý přesně tak, jak jsem ji vylíčila, stejně mluví, stejně se chová i obléká. Příjemné vzpomínky mám především na chvíle, když jsem sbírala materiál pro knížky o pejscích. Obcházela jsem své přátele, a je až neuvěřitelné, kolik úsměvných historek jsem získala.

Je těžké sledovat děj několika postav, vymýšlet dialogy a držet se jejich charakteristiky?

Hlavně si musím psát jména. Občas se mi stalo, že jsem v půlce knížky postavy přejmenovala. Nechápu, jak jsem mohla vystudovat historii, když nejsem schopná udržet v paměti jména. Než dojdu po schodech do patra, tak je zapomenu.

Jak probíhá váš všední den, kolik hodin strávíte u počítače?

Dopoledne se věnuji domácnosti, kolem jedné hodiny odpoledne sednu k počítači a zhruba dvě až tři hodiny píšu. Déle u toho nevydržím, pak už začnu být unavená a dělám hodně překlepů. A večer, ještě než usnu, si v hlavě sestavím následující děj, slovo po slově. Někdy píšu i v noci. Když to jde, za měsíc je rukopis o padesáti stranách strojopisu hotový. Je fakt, že v průběhu psaní nemám myšlenky na nic jiného, nedopsaná knížka je jako hřebík v hlavě. Koupila jsem si například elektrický šicí stroj a hned jsem začala plánovat, co všechno ušiju. Nakonec jsem ho musela uložit. Nejsem schopna dělat dvě věci najednou, pak by byly obě k ničemu.

Dostáváte od nakladatele termín, kdy má být rukopis hotový?

Termín si určuji sama. Navíc nerada něco píšu na poslední chvíli, jsem úzkostný typ. Jakmile bych měla dělat pod tlakem, tak jsem nepříčetná a nenapíšu ani řádku. Mě to honí samo, večer vymýšlím děj a odpoledne píšu.

Sledujete novinky na knižním trhu, zbývá vám na to čas?

Čtu prakticky všechno. Už i z toho důvodu, že si musím udržovat přehled, abych například nepsala něco, co teď právě vyšlo.

Je hodně autorů, kteří se věnují podobné tématice?

Hodně. Spousta lidí si myslí, že napsat dobrý dívčí románek je snadné. A spousta jich také napíše jeden nebo dva a jdou od toho.

Neláká vás zpracovat rozsáhlejší prózu?

Na to mi, narozdíl od manžela, chybí trpělivost. Padesát stránek strojopisu je tak akorát, mezitím se totiž rýsuje další příběh, který musí rychle z hlavy ven.

Zasahuje vám nakladatel do textu nebo máte volné ruce?

Spolupráce je výborná, probíhá v naprosté pohodě. Jen jednou se mu nelíbil název, a to jsem sama uznala. Jinak nehrozí, že by mi mluvil do práce. Pošlu mu text a buď ho vezme, nebo ne. Zatím mi nakladatel vydal všechno. Rozhodně nechci skončit tak, abych se čtenářům podbízela a psala něco, co vyloženě chtějí. Těší mě, když se mně i neznámí lidé svěřují, že si moji knížku koupili, a že se jim líbila, že je pobavila nebo potěšila.

Setkáváte se i s kritikou na vaši osobu?

Pro mě jsou důležití čtenáři. Nad kritikami nevzdychám, protože každému říkám, tak to napiš líp. Každý má možnost to zkusit.

(jn)


Soutěž mladých cyklistů

Jičín - Již tradiční celostátní jarní akcí související s propagací bezpečnosti silničního provozu je pořádání okresních kol dopravní soutěže mladých cyklistů.

Pro žáky základních škol jičínského okresu se toto klání uskuteční ve čtvrtek 10. května od 9 hodin jako vždy na dětském dopravním hřišti Na Tobolce.

Soutěže se zúčastní družstva žáků 5. až 8. ročníků základních škol ve dvou kategoriích. V první budou startovat čtyřčlenná družstva (2 chlapci a 2 děvčata) pátých a šestých ročníků. Druhou kategorií jsou družstva opět ve složení dvou děvčat a dvou chlapců, avšak ze 7. a 8. tříd základních škol.

V pátek 11. května od 9 hodin se pak tématicky stejné soutěže zúčastní čtyřčlenná družstva žáků zvláštních škol.

Dopravní soutěž je obsahově složena z pěti samostatně hodnocených disciplin, z nichž první je testová část z pravidel provozu na pozemních komunikacích. Technické discipliny spočívají v jízdě na kole podle silničních pravidel, v jízdě zručnosti a ve zkoušce technických dovedností souvisejících s vyhledáváním a odstraňováním závad na jízdním kole. Neméně důležitou zkouškou mladých cyklistů je prokázání znalostí při poskytování první pomoci zraněnému.

Pořadatelem soutěže je komise BESIP při referátu dopravy Okresního úřadu v Jičíně, referát školství OkÚ, Dopravní inspektorát Policie ČR OŘ Jičín, SpoŠkA s.r.o., Autoškola Hlaváček, domy dětí a mládeže v Hořicích a v Nové Pace a spolek ČČK.

(mar)


Policie České republiky

Novopacko - Vyšetřovatel koná řízení ve věci podezření z trestného činu podvod, kterého se měl dopustit podezřelý muž z Novopacka, který zatajoval ve dvou obdobích loňského roku příjmy a neoprávněně pobíral dávky sociální péče. Způsobená škoda činí asi 5.000 Kč.

Nová Paka - V noci na 24. dubna se vloupal neznámý pachatel do prodejního stánku na tržišti v Nové Pace. Po překonání zabezpečovací mříže a zámku odcizil textilní zboží a sportovní obuv. Způsobil tak škodu za přibližně 50.000 Kč.

Sobotka - V noci na 24. dubna byl v Sobotce odcizen osobní vůz Škoda Favorit bílé barvy, který měl jeho majitel zaparkován vedle domu, v němž bydlí. Škoda přibližně 40.000 Kč.

Konecchlumí - V odpoledních hodinách 24. dubna došlo k pracovnímu úrazu při zateplování štítu střechy dílen v Konecchlumí. Čtyřiačtyřicetiletý pracovník dodavatelské firmy nebyl při práci řádně zajištěn, spadl ze střechy a následkům zranění podlehl po převozu do jičínské nemocnice. Cizí zavinění bylo vyloučeno a přesnou příčinu smrti určí pitva. Věc zároveň šetří Inspektorát bezpečnosti práce v Hradci Králové.

Třtěnice - U obce Třtěnice došlo k dopravní nehodě, když řidič vozu Ranault 19 nedobrzdil svoje vozidlo a zezadu narazil do vozu Ford Focus, jehož řidič byl nucen silničním provozem zastavit. Alkohol vyloučen, nehoda bez zranění, škoda asi 80.000 Kč.

Žlunice - Ve Žlunicích zastavil ve středu 25. dubna řidič Avie s tím, že zacouvá k dopravní značce směru jízdy. Nevšiml si však za sebou stojící Škody Felicie, do které narazil. Nehoda bez zranění, bez alkoholu, škoda si 30.000 Kč.

Černín - Řidič vozu Peugeot 206 předjížděl 26. dubna v odpoledních hodinách nákladní vozidlo za obcí Černín právě v době, kdy v protisměru přijížděla řidička s Fordem Tranzit. S jejím vozem se předjíždějící řidič v levém jízdním pruhu čelně střetl. Nehoda bez zranění, bez alkoholu, škoda je přibližně 140.000 Kč.

Novopacko - Vyšetřovatel OÚV Jičín koná řízení ve věci podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. V tomto případě "zapomnětlivý otec" z Novopacka dluží na výživném 24.000 Kč.

Sobotecko - Vyšetřovatel OÚV Jičín koná řízení ve věci podezření ze spáchání trestného činu podvod, kterého se dopustil podezřelý muž ze Sobotecka, který v prodejně nakupoval na dluh zboží s tvrzením, že jej zaplatí při příští návštěvě, i když věděl, že nemá vlastní příjem a zboží nebude moci zaplatit. Způsobená škoda je asi 10.000 Kč.

(tm)


Rybáři postaví nové sádky

Vysoké Veselí - Ještě v letošním roce proběhne první etapa výstavby nových sádek v blízkosti retenční nádrže ve Vysokém Veselí. Místní organizace Českého rybářského svazu, do jejíhož revíru spadá kromě vysokoveselské nádrže také rybník ve Volanicích a úsek řeky Cidliny, plánuje ještě v této sezóně postavení první sádky včetně provedení veškerých povrchových úprav, položení potrubí a výstavby požeráku. Na tyto práce jsou letos z rozpočtu organizace vyčleněny prostředky ve výši jednoho milionu korun. V další etapě se předpokládá rozšíření sádek.

(pe)


Návrh na rozpočtová opatření

Jičín - Dva měsíce po schválení rozpočtu města Jičína dochází k jeho prvním úpravám. Děje se tak na žádost správců jednotlivých rozpočtových kapitol, kteří své požadavky na navýšení konkrétních finančních výdajů obhajovali na pracovním zastupitelstvu 26. dubna.

Zpracovaný návrh opatření obsahuje více než deset upravovaných položek příjmové i výdajové strany rozpočtu. Výslednicí je pak více než 1,5 milionu korun potřebných nad rámec letošního rozpočtu, který byl schválen v původní výši 276 116 170 korun.

Podle vyjádření vedoucího finančního odboru městského úřadu Milana Köstingera je teď pouze věcí členů zastupitelstva, jakými prostředky se rozhodnou vzniklý rozdíl uhradit. Jednou z možností pokrytí zvýšených finančních nároků je naopak snížení provozních výdajů příspěvkovým organizacím města anebo omezení či nezahájení některých z plánovaných investičních akcí.

Druhou, možná přijatelnější variantou je zvýšení plánovaného příjmu z prodeje městského majetku. Vzniklé saldo by se dalo údajně kompenzovat prodejem 15000 kusů akcií České spořitelny a.s., které město Jičín v tuto chvíli vlastní. Aktuální nabídka činí 122 korun za jednu akcii, přičemž by v případě lukrativního prodeje mohla vzrůst údajně až na 137 korun. Prodejem celého balíku akcií by v lepším případě městská pokladna posílila o 2,055 milionu korun. Po pokrytí zvýšených výdajů v navrhovaných rozpočtových opatřeních by pak městu zbylo téměř 550 tisíc korun. Ty by mohly podle Köstingera významně pomoci některým oblastem s nejvíce redukovanými rozpočtovými požadavky, mezi kterými se pohybuje například i jičínské školství.

Konečná podoba přijatých opatření podléhá schválení městským zastupitelstvem, jehož veřejné zasedání se uskuteční 9. května.

(mar)


Nové Noviny