Nové Noviny č. 18/014. května 2001str. 12

Házenkáři celkově skončili druzí

SKH Ostrava - AGS HBC Jičín 25:29 (9:17)

Jičín - Poslední mistrovské utkání letošní prvoligové sezóny sehráli jičínští házenkáři v pátek 27. dubna. Představili se na horké půdě v Ostravě, odkud se body vozí spíše výjimečně. Cíl byl jednoznačný, zvítězit. Pouze zisk bodů zaručoval třetí místo v konečném účtování první ligy. V případě klopýtnutí Hranic v Kostelci na Hané mohli Jičínští myslet i na příčku druhou. Hostující trenéři nemohli počítat s Jaroslavem Domanem, který se ženil, a s Martinem Prachařem, kterému skončilo hostování z Kolína. Poprvé však dostal příležitost zahrát si v prvoligovém zápase jeho mladší bratr Pavel.

Od úvodních okamžiků střetnutí byla k vidění kvalitní útočná házená. Ani Ostravští však nepůsobili odevzdaným dojmem a v prvních minutách diktovali tempo hry. Naráželi však na výborně chytajícího Řezáče v hostující brance, díky němuž byl stav na konci desáté minuty 5:5. O branky Jičína se postarali dvakrát Babák a Pancner, jednou Štegl. Od těchto chvil začalo na hřišti prakticky existovat pouze jedno družstvo, to jičínské. Hostující trenéři naordinovali svému týmu osobní obranu na nejlepšího hráče domácích Čejku, s čímž se ostatní házenkáři Ostravy nedokázali dlouhou dobu vypořádat. Naopak jičínským hráčům vyšlo v útoku téměř vše, na co sáhli. Dařila se střelba z větší vzdálenosti (Věcek, Pustka), individuální průniky (Pustka), střelba z prostoru pivota (Pancner) a křídla (Kořínek). Vše jistil spolehlivý Řezáč. Není tedy divu, že hosté šňůrou osmi branek odskočili na nadějných 5:13. Domácí se sice dál snažili, ale snížit hostující náskok se jim do konce prvního poločasu nepodařilo a do kabin se odcházelo za stavu 9:17.

Druhé dějství již nebylo ze strany jičínských hráčů tak vydařené. Ostravští házenkáři vycítili nejistotu hostujícího celku, zvýšili obrátky a výsledkem bylo snížení jičínského náskoku na 16:20. Poté se obě družstva pravidelně střídala ve skórování, a tak byl stav ve 21. minutě 20:24. Jičínští se snažili zpomalit hru, hrát trpělivě v útoku a čekat na chybu ostravské obrany. To se vyplatilo a brankami Pancnera a Věcka odskočili na 20:26. Ostravští již nedokázali zmobilizovat síly k obratu vývoje utkání a pouze zkorigovali průběžné skóre na konečných 25:29.

Vítězství Jičína bylo naprosto zasloužené. Základem úspěchu byl spolehlivý Řezáč, který především v první části své spoluhráče několikrát podržel, obrana byla také důraznější v prvním poločase. V útoku sehrál výborný zápas Pancner na pivotu, jenž se často dostával do výhodných střeleckých pozic, do kterých ho uvolňoval především Věcek. Ten se prosadil i střelecky. Dařilo se i nejlepšímu střelci jičínského družstva v letošní sezóně, Kořínkovi, autoru šesti gólů. Překrásné branky střílel Pustka, který svými individuálními průniky přiváděl obranu domácích k zoufalství. Důležité branky stříleli i Štegl a Babák.

Jičínští obsadili díky sobotní prohře Hranic v Kostelci na Hané konečné druhé místo, které je vzhledem k odchodu mnoha hráčů do celků interligy určitě dalším úspěchem jičínské házené.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Řezáč, Kynčl - Kořínek 6/1; Pancner, Věcek a Pustka po 5; Babák a Štegl po 4/1; Schoř; Samec; P. Prachař. Statistika utkání: Sedmičky: 2/2 - 3/3. Vyloučení: 4 - 3; ČK: 1 - 0. Rozhodčí: Skružný, Novák.

(bama)

Konečná tabulka 1. ligy

1.KH Kopřivnice2138771:68045
2.AGS HBC Jičín18311726:68839
3.Cement Hranice18212754:69638
4.SKH Ostrava18212764:73538
5.1.HK Dvůr Král.15413709:70334
6.S.Kostelec n/H15413793:78734

-------------------------------------

7.Jiskra Třeboň17312669:66337
8.HC Dufa Zlín16115769:74933
9.Házená Brno13316679:67629
10.SHK Louny- Lit.13118665:70627
11.TJ Náchod9122706:77119
12.HK Ivančice5126648:79911


Ve Štikovské rokli hřměly motory

Nová Paka - Mistrovství České republiky v autokrosu má za sebou úvodní závod letošního ročníku. Ten se jel v neděli 29. dubna na snad nejkrásnější evropské autokrosové trati ve Štikovské rokli u Nové Paky.

Za poměrně pěkné divácké návštěvy, příznivého počasí a na dobře připravené trati se závodilo ve třech kategoriích autokrosových speciálů. Škoda jen, že ve všech kategoriích startovalo poměrně málo jezdců. Diváci byli nejvíce zvědaví na novopackého jezdce, trojnásobného mistra ČR a loňského mistra Evropy v kategorii do 1600 ccm, lužanského rodáka Vaška Fejfara. Ten své příznivce nezklamal, i když měl svoji úlohu usnadněnu neúčastí svých největších soupeřů, Petra Bartáška a Marka Kalenského, a odstoupením Tomáše Dohodila. O svých kvalitách a kvalitách svého stroje s motorem VW 1595 dal vědět již během tréninků, kdy průměrem 85,7 km byl absolutně nejrychlejším. Téměr o 1,5 sekundy (na měřené kolo) byl rychlejší než Jaroslav Hošek v kategorii do 4000 ccm. Také všechny tři rozjížďky rozhodl pro sebe a ve finále, v němž startovalo pouze šest speciálů, přesvědčivě zvítězil před Petrem Turkem (Škoda 1600) a Jiřím Svobodou (Honda 1130).

V kategorii nejsilnějších speciálů, letos poprvé do 4000 ccm, zvítězil nestárnoucí (ročník 1945) Jaroslav Hošek (motor Ford 1998) před loňským mistrem ČR Petrem Bartošem (Ford Cosworth 2000) a Honzou Smržem (Tatra 3500).

V kategorii Junior buggy do 600 ccm zvítězil Aleš Hrdinka (mladší bratr rallyového jezdce) s motorem Kawasaki 598, před Martinem Kosařem (Honda 599) a Ondřejem Musilem (Yamaha 600).

Mistrovství ČR bude pokračovat v neděli 13. května v Dolním Bousově.

(mj)


JUDO: Mezinárodní turnaj olympijských nadějí

Jičín - Kvalitní konkurence se sešla o uplynulém víkendu na tatami v jičínském Sportovním areálu, kde se konal Pohár olympijských nadějí dorostenců a dorostenek. Své umění zde předvedlo více jak dvě stě judistů a judistek z Maďarska, Polska, Německa, Rakouska, Ukrajiny, Slovenska a České republiky. Pro všechny to byl zároveň jeden z nominačních turnajů na EYOD, což je evropská olympiáda mládeže, která se koná v červenci ve Španělsku.

Čeští reprezentanti vybojovali celkem dvanáct medailí, když úspěšnější byla se ziskem sedmi medailí (1x zlato, 2x stříbro, 4x bronz) děvčata, chlapci vybojovali pět medailí (1x zlato, 1x stříbro, 3x bronz). Z pěti jičínských judistů, kteří se nominovali na tento turnaj, byla rovněž úspěšnější děvčata, když Štěpána Kopecká po dvou vítězstvích v základních kolech sice v boji o postup do finále podlehla maďarské závodnici, ale v boji o bronzovou medaili porazila další českou závodnici a získala výborné třetí místo v hmotnosti do 63 kg. Deváté místo obsadila v kategorii do 52 kg Michaela Vízková, která prohrála v prvním kole oprav. Ze tří jičínských chlapců, kteří startovali všichni v jedné hmotnostní kategorii (do 66 kg), si vedl nejlépe Pavel Letošník, když prohrál s pozdějším vítězem této váhové kategorie a své tažení opravami skončil ve třetím kole, což ale stačilo na sedmé místo. Další dva jičínští závodníci Jaroslav Aim a Tomáš Németh se neprosadili a obsadili 15., resp. 19. místo. V hodnocení národů byli nejúspěšnější dorostenci Ukrajiny a dorostenky Maďarska.

Vítězové kategorií a výsledky jičínských závodníků - dorostenci: 50 kg - 1.Markov (GER), 55 kg - 1.Dubský (CZE), 60 kg - 1.Dalke (GER), 66 kg - 1.Fehér (HUN), 7.Pavel Letošník, 15.Jaroslav Aim, 19.Németh, 73 kg - 1.Datsenko (UKR), 81 kg - 1.Rybitskyy (UKR), 90 kg - 1.Nazarenko (UKR), +90 kg - 1.Shvets (UKR). Dorostenky: 40 kg - 1.S.Szogedi (HUN), 44 kg - 1.Remitska (UKR), 48 kg - 1.K.Szogedi (HUN), 52 kg - 1.Bacykó (HUN), 9.Michaela Vízková, 57 kg - 1.Milannovics (HUN), 63 kg - 1.De Bree (GER), 3.Štěpána Kopecká, 70 kg - 1.Cserháti (HUN), +70 kg - 1.Jastřebská (CZE).

(ps)


Chodci přivezli body z Olomouce

Nová Paka - Pouze o dva body méně než z prvého kola chodecké ligy, které se konalo koncem března v Hodoníně, přivezli v neděli novopačtí chodci z olomoucké desítky, která se šla jako druhé kolo chodecké ligy. Ve složení Pařízek, Chaloupka, Sucharda, Cogan a Vágenknecht získali prvých pět míst ve své skupině druhé ligy a zajistili tak pro druhé kolo na dráze, které se bude konat 2. června v Jablonci, jednačtyřicet bodů. Novopacký odchovanec a nyní hostující z USK Praha, Radek Pařízek, nejen, že s velkou převahou zvítězil, ale časem 42:14 vytvořil český juniorský rekord na dráze a splnil i zároveň limit pro start na mistrovství Evropy juniorů. Druhý v cíli, loňský žák a nejlepší dorostenec v České republice, Jiří Chaloupka, dosáhl časem 45:15 nejlepšího českého dorosteneckého výkonu na dráze a splnil limit pro mistrovství světa chodců do sedmnácti let.

Časy a umístění zbývajících packých chodců: 3. Zdeněk Sucharda 56:57, 4. Rudolf Cogan 59:17, 5. Jan Vágenknecht 1:08,09. Šestý závodník novopackého Sokola, Zdeněk Augusta a jablonecký chodec Jan Rein byli diskvalifikováni.

Míla Pour


Hokejisté rokovali

Jičín - Valná hromada HC Jičín se konala 24. dubna v restauraci na zimním stadionu.

Přítomné hned v úvodu potěšil host, místostarosta Vlastislav Matucha, který informoval přítomné o stavu jednání v poměrně reálné možnosti zastřešení jičínského zimního stadionu.

V přednesených zprávách zazněla spokojenost s dosaženými sportovními výsledky všech družstev a s rostoucí členskou základnou mládeže. Družstva HC Jičín dosáhla v posledních dvou letech v regionálních soutěžích tři první místa (1x přeborník kraje), dvě druhá a tři třetí místa. Oddíl není spokojen se současným stavem stadionu. Největším problémem je ale otázka finančního zabezpečení chodu oddílu, jehož barvy hájí celkem 138 registrovaných hráčů.

Nově zvolený sedmičlenný výbor dostal od valné hromady za úkol pokračovat v současném trendu a zejména: Vytvářet maximálně možné podmínky pro sportovní realizaci co největšího počtu mládeže. Stabilizovat finanční situaci oddílu. Budovat společenskou pozici oddílu v rámci města, okresu i kraje. Usilovat o zastřešení zimního stadionu a vybudování technického zázemí.

Ing.Vl.Novotný


Jičínská cykloliga

Jičín - Stejně jako loni připravili jičínští cyklisté seriál časovek pro širokou cyklistickou veřejnost pod názvem Jičínská cykloliga.

Pořadatelskou štafetu převzali po Sagitě Jičín organizátoři z Velomatu. Prvním podnikem bude rovinatá časovka se startem a cílem v Úlibicích (u občerstvení) a trasa povede přes Řeheč a Kacákovu Lhotu do Popovic, kde bude otočka. Start je ve středu 9. května v tradičních 17.00 a prezentace proběhne 15 minut předem. Na start se může postavit každý, kdo má chuť, kolo v dobrém technickém stavu a plnou přilbu. Jede se na vlastní nebezpečí za plného silničního provozu. Letos se bude bojovat nejen o dílčí prvenství, ale také o body do celkového pořadí. Ty budou přidělovány podle počtu startujících, kdy vítěz má maximum, druhý o bod méně a postupně až k poslednímu, který získá 1 bodík.

(jk)


Okresním fotbalem

Okresní přebor muži

Výsledky: Valdice - Kopidlno 1:1 (0:0) Románek - Kateřiňák, Stará Paka A - Nová Paka B 5:0 (2:0) Bark 3, Fišer 2, Lužany - Nemyčeves 2:1 (1:1) Fejfar, Šidlo - Novotný, Pecka - Dětenice A 2:1 (2:0) Kodym 2 - Balcar, Miletín A - Staré Místo 2:0 (0:0) Urban, Krátký, Jičín B - Chomutice 5:3 L.Vondrák 2, Jedlička, Malý, Šimánek - Vonka 2, Gabriel, Železnice B - Bříšťany 1:3 (0:0) Kordík - Petera 2, Vondra. A změna výsledku: Zápas Staré Místo - Stará Paka A byl kontumován 3:0 pro neoprávněný start hráče hostů.

1.Miletín A123441:1739
2.Jičín B122550:2738
3.Kopidlno114342:1637
4.Valdice107234:1237
5.Nemyčeves112648:2635
6.Stará Paka A94638:2931
7.Dětenice A811025:3125
8.Bříšťany721025:4223
9.Železnice B63936:4221
10.Chomutice55931:3320
11.Staré Místo521121:3517
12.Lužany521116:4117
13.Nová Paka B441123:4916
14.Pecka441125:5515

Příští kolo: Valdice - Bříšťany, Chomutice - Stará Paka A, Dětenice A - Nemyčeves (vše sobota v 17.00), Železnice B - Lužany, Kopidlno - Jičín B, Nová Paka B - Miletín A, Staré Místo - Pecka (vše neděle v 17.00).

Okresní soutěž muži

Výsledky: Libuň - Žlunice 3:1 (2:0) Morávek, Kozák, Vojtíšek - Smolík, Žeretice - Milíčeves B 0:4 (0:4) Rakouš 2, J.Martínek, Hiršal, Dětenice B - Kacákova Lhota 2:0 (2:0) M.Bobek, Mička, Miletín B - Češov 5:0 (2:0) Janeček 2, Kožíšek, Knajfl, Jirásko a dohrávka Miletín B - Milíčeves B 1:5 (0:1) Kopuletý - Hnízdo 2, Rakouš, Křelina, Jančák.

1.Milíčeves B181184:1555
2.Libuň113648:2636
3.Češov84836:3428
4.Miletín B83950:4827
5.Žeretice72941:5823
6.Kacákova Lhota711128:4322
7.Žlunice55935:4020
8.Dětenice B331320:7112

Příští kolo: Miletín B - Žeretice, Kacákova Lhota - Češov, Žlunice - Dětenice B, Milíčeves B - Libuň (vše sobota v 17.00).

Okresní přebor dorost

(nadstavba)

Výsledky: Sobotka - Valdice 3:0 (1:0) Suchánek, Dajč, Drápal, Chomutice - Kopidlno 5:0 (2:0) Klaban 2, Krejčí, Novotný, Dědina, Lužany - Žlunice 1:2 (0:1) Sláma - Haken, Černý, Železnice - Dětenice 3:0 (2:0) Fišer 2, Kordík, Staré Místo mělo volno.

1.Sobotka161080:649
2.Chomutice124171:1240
3.Kopidlno102553:3332
4.Valdice73739:2724
5.Staré Místo73638:3224
6.Železnice611036:5519
7.Žlunice501220:4615
8.Lužany421119:4014
9.Dětenice101611:1143

Příští kolo: Valdice - Kopidlno, Sobotka - Chomutice, Dětenice - Lužany a Staré Místo - Železnice (vše sobota 10.00).

Okresní přebor žáci

Výsledky: Žlunice - Chomutice 4:3 (2:2) Janda 2, Vogel, Lonský - Murán 2, Adam, Stará Paka - Sobotka 5:1 (4:0) Knap 2, Čepelka, Rohr a vlastní - Louda, Milíčeves - Libáň 5:3 (3:2) Miler, Slepička, Berný, Novotný, Štětař - Mikule, Kohout, L.Havel, Valdice - Kopidlno 1:5 (0:2) Havel - Kulhánek 3, Odvárko 2, Pecka - Jičíněves 1:4 (0:2) střelci nehlášeni, Železnice - L.Bělohrad 0:2 (0:1) Jezbera, Dytrych, Robousy - Lužany 1:0 (0:0) Drbohlav a dohrávka Jičíněves - Stará Paka 1:5 (1:2) Svoboda - Tomeš a Rohr 2, Fejfar.

1.L.Bělohrad1820147:856
2.Kopidlno181191:1155
3.Chomutice133576:2142
4.Stará Paka122767:5238
5.Sobotka114662:3737
6.Miletín114644:4337
7.Milíčeves112867:3235
8.Libáň102867:6632
9.Železnice911139:3928
10.Robousy84944:5428
11.Staré Místo641136:6522
12.Žlunice611435:9419
13.Valdice521422:6617
14.Jičíněves441226:6916
15.Lužany341324:5913
16.Pecka11187:1394

Příští kolo: Robousy - Miletín (sobota 10.00), Jičíněves - Libáň (sobota 14.00), Chomutice - Stará Paka, Milíčeves - Sobotka, Valdice - Žlunice (vše sobota 15.00), Železnice - Lužany, Staré Místo - Pecka a Kopidlno - L.Bělohrad (vše neděle 15.00).

(n)


Úspěch v aerobiku

Mladá Boleslav - V sobotu 28. dubna se v Mladé Boleslavi uskutečnil soutěžní aerobic masterclass. Z jičínských závodnic se v první kategorii (8-10 let) z celkového počtu 74 soutěžících nejlépe umístila Karolina Imlaufová (K-klub Jičín), která obsadila třetí místo. Čtvrtá skončila Renata Kocourková (K-klub) a šesté místo vybojovala teprve osmiletá talentovaná závodnice Katka Cedidlová (trenérky Evy Šulcové). V kategorii 11-13 let obsadila ve velké konkurenci 96 závodnic pěkné třetí místo Eva Šulcová mladší.

(sš)


Zlato na dlouhé trati

Jihlava - Druhé letošní mistrovství republiky pro orientační běžce uspořádal oddíl z Jihlavy. Jednalo se dlouhou trať, o fyzicky nejnáročnější závod srovnatelný s maratonem.

Z Jičína odjeli do Antonínova Dolu u Jihlavy bojovat o sady medailí, kromě dvou veteránů, pouze čtyři běžci. Nejlépe běžela Dana Brožková v juniorkách, když na trati dlouhé 15 km pro sebe dokázala získat mistrovský titul. Už druhou medaili získal letos mezi juniory Jan Vodička. Tentokrát obsadil třetí místo a se svým výkonem byl spokojený. Ve stejné kategorii mohl do pořadí na předních místech promluvit i Ondřej Kazda, ale na trati se mu nedařilo a obsadil dvanácté místo. Posledního zástupce v mistrovských kategoriích měl Jičín ve starších dorostencích (H-18). Jan Palas odvedl na trati dlouhé sedmnáct kilometrů vyrovnaný výkon a v kategorii, která mu věkem ještě nepřísluší, obsadil dvanácté místo. Mezi nejstaršími veterány měl na trati nejvíce sil Jaroslav Havlík a osm kilometrů absolvoval rychleji než kdokoliv z jeho soupeřů.

Výsledky - D-20: 1.Dana Brožková (97:56 min.), H-18: 12.Jan Palas (105:56), H-20: 3.Jan Vodička (119:13), 12. Ondřej Kazda (140:00), H-50: 7.Vladimír Mikan (88:53), H-60: 1.Jaroslav Havlík (79:30).

(jap)


Tři vítězství boxerů

Trutnov - Trutnovská sokolovna byla v sobotu 21. dubna dějištěm dalšího kola 1. boxerské ligy mužů spojené s ligou juniorů. K vidění byla kvalitní utkání, jejichž kulisu dotvářela bouřlivá atmosféra v zaplněném sálu. Vystoupení jičínských boxerů byla vcelku dobrá a lze jen doufat, že jich bude více.

Z jičínských borců se představil Jan Meiszar (57 kg) v jednom z nejhezčích utkání sobotního dopoledne, když s přehledem vybodoval Stejspala z BC - Praha. Meiszar ve srovnání s předchozími zápasy boxoval z dobrého krytu a ze zajištěné obrany úspěšně zasahoval svého soupeře. Poté vstoupili mezi ringové provazy bratři Toboříkovi. Tomáš Tobořík (71 kg) nastoupil proti zkušenému pražskému boxeru Novotnému, který však stěží odolával jeho tvrdým a rychlým úderům, a tak nebylo o vítězství Toboříka pochyb. V dalším zápase jeho bratr Marek sice prohrál na body s trutnovským Nepovimem, avšak ve velké boxerské bitvě zdvihal svým výkonem diváky ze sedadel.

Miloslav Vodička (+ 91 kg) boxoval s o hlavu vyšším soupeřem Viktorem rovněž z domácího Trutnova. Viktor si jičínského Vodičku nepřipustil k tělu a tvrdě ho zasahoval. Ve čtvrtém kole si Vodička naběhl na pravý hák a byla tu výhra RSC pro Viktora. Vodička přitom umí tvrdě zasáhnout, ale stále mu ještě chybí technika skloubená s rychlostí. Bilanci jičínského klubu vylepšil výhrou Daniel Stehlík (75 kg). Ve čtvrtém kole zasypal trutnovského Urbana takovým uragánem direktů a háků, že Urban v tomto kole vzdal.

Již tuto sobotu vyjíždí Box Club Build Jičín k dalšímu ligovému kolu do Prahy a 11. až 13. května následuje nejtěžší zkouška - mistrovství České republiky v Ústí nad Labem. 26. května pak proběhne v Jičíně boxerské východočeské derby s Trutnovem.

Bedřich Doležal


Mladé sokolky druhé v oblasti

Nová Paka - Spanilou jízdu mladých novopackých sokolek v play off oblastního basketbalového přeboru žákyň zastavila až ve finálových utkáních děvčata z Trutnova, když je dvakrát na palubovce novopacké sokolovny vysoko porazila. Po rozpačitém začátku v prvé polovině oblastního přeboru chytly mladé novopacké sokolky druhý dech a zlepšenou hrou se dostaly až do finále play off a získaly tak druhé místo a stříbrné medaile v letošním oblastním přeboru.

Sokol Nová Paka - Trutnov 33:79 (17:45) Body NP: Schlöglová 15, Pilařová 7, Lukešová 5, Kuhnová 4 a Doležalová 2

Sokol Nová Paka - Trutnov 32:78 (17:47) Body NP: Schlöglová 9, Kuhnová 8, 2x3, Lukešová 7, 1x3, Doležalová 6, Kosejková 5.

(bas)


Nové Noviny