Nové Noviny č. 20/0118. května 2001str. 3

Firma AGS loni poprvé v černých číslech, letos má obrat přesáhnout jednu miliardu

Loňský rok uzavřela akciová společnost AGS Jičín se ziskem necelých 40 milionů při tržbách 880 milionů Kč. Letošní obrat by měl přesáhnout jednu miliardu korun.

FOTO: jn

Jičín - Firma AGS loni poprvé vykázala profit, když hospodářský výsledek skončil na necelých 40 milionech korun. Posun do černých čísel podpořil především razatní růst tržeb, které se meziročně zvedly o více jak padesát procent.

"Loňský rok je možné označit za zlomový, společnost po předešlých letech ztrát dosáhla zisku. Důležitý je především skok v dosažených tržbách, celkové výnosy představují 880 milionů proti 563 milionům korun v roce 1999, což meziročně představuje nárůst o 56 procent," rekapituluje ekonomické výsledky podniku místopředseda představenstva Josef Linhart. Také letos se očekává další růst obratu, firma AGS by měla utržit přes jednu miliardu korun. Hlavní podíl na zvedajících se výkonech měl především prodej malých čtyřkolových žacích traktorů, které jsou jedním z dominantních produktů. Většinu jich AGS exportuje do západní Evropy.

Vedle strojírenské divize, zaměřené na malou zemědělskou mechanizaci, se podle Linharta daří i divizi slévárenství, kde se výroba přeorientovala na německý automobilový průmysl. Významnými odběrateli se staly značky Opel a Audi, kam jičínský podnik dodává například držáky motorů. V jednání je kontrakt s dalším německým partnerem, který zajišťuje dodávky pro skandinávskou automobilku Scania. Úspěch na zahraničních trzích umožnil firmě nastartovat investice do nových technologií v objemu 265 milionů korun, rozložených do tří etap.

"Podařilo se nám získat stabilní odběratele a poptávka stoupá. Abychom jejich požadavkům vyhověli, pořídili jsme nový tavící agregát s kapacitou 3,5 tuny za hodinu a tryskač k čištění odlitků. Tato první etapa včetně dalších úprav nás stála 85 milionů korun," uvedl Linhart. Modernizací nyní projde obor obrábění vložených válců. V závěrečné fázi má být obnoveno pískové hospodářství slévárny, kde bude pořízena nová formovací linka. Po dokončení všech změn se kapacita slévárny zvedne zhruba dvaapůlkrát a v roce 2002 by měla dosáhnout 7000 tun odlitků ročně. "Český trh slábne ze dne na den, na export by mělo jít postupně až devadesát procent produkce slévárny," hodnotí změnu zákazníků Linhart.

Společnost AGS zřejmě považuje výrobu vložených válců za perspektivní, založila totiž společný podnik v Číně, ve které má 51procentní podíl. V Asii se má prodat 1,5 milionů vložených válců, zatímco v Jičíně jich ročně vyprodukují 600 tisíc kusů. Není to jediná zahraniční akvizice AGS, těsně před spuštěním je podle místopředsedy představenstva společná firma v Bosně, kde se má vyrábět malá zemědělská mechanizace. "Jde o původní ještě agrostrojácký program. Máme představu, že by se tam vyráběly malé žací stroje MF a UNIsystém." Mimo to existuje ještě obchodní společnost v Litvě, která měla pomoct přiblížit trhy v Pobaltských zemích. Tento cíl se však dosud nenaplnil, důvodem je podle Linharta stagnující vývoj ekonomik tohoto regionu a s tím související malá kupní síla tamního obyvatelstva.

V tradiční zemědělské produkci se jičínský podnik zaměřil na segment malé mechanizace, který představují žací malotraktory Agrojet, respektive ve výkonnějším a dražším provedení model Starjet. V těchto dnech uvádí na trh novou verzi Crossjet pro sečení strmých svahů a hůře přístupných terénů. "Protože prodej těchto travních strojů je sezónní, rozhodli jsme se doplnit náš program o půdní traktor Unimax. Jím bychom chtěli vykrýt měsíce červenec až říjen, aby měla firma standardní průběh a nemusela lidi do výroby najímat nárazově," vysvětluje Linhart. Dodal, že přednost Unimaxu spočívá v možnosti využití všech adaptérů, které firma dříve nabízela k dvoukolovému malotraktoru UNI. "Cílově bychom měli být spíš montážní podnik a řadu věcí, které si dnes děláme sami, bychom měli nakupovat od českých partnerů. Tím je možné docílit výrazné úspory nákladů," doplnil místopředseda představenstva. Už v příštím roce plánuje AGS vyrobit 12 tisíc kusů malotraktorů.

Strojírenská část firmy se na celkových výnosech podílí ze 45 procent, stejný podíl připadá na slévárenskou činnost a zbývající část tržeb tvoří divize služeb (nástrojárna a modelárna). V současnosti má AGS přes 900 zaměstnanců a výhledově počítá s přijetím dalších 100 pracovníků. Rozhodujícím vlastníkem firmy je společnost Seco, která se subjekty jednajícími ve shodě kontroluje 68 procent akcií.

(jn)


Ve Zlámaninách jsou stále volné pozemky pro výstavbu

Nová Paka - Do výběrového řízení na odkoupení parcel pro výstavbu rodinných domků v novopacké lokalitě Zlámaniny se přihlásilo pouze devět zájemců, kteří si měli možnost vybrat z jednadvaceti nabízených pozemků. Jak nám sdělil novopacký místostarosta Miroslav Pitra, nabídka parcel pro výstavbu rodinných domků stále trvá. V posledních dnech se přihlásili další dva zájemci, a tak je stále ještě deset pozemků pro výstavbu volných. Velikost jednotlivých parcel se pohybuje v rozmezí mezi 800 až 1300 metry čtverečními. Cena byla stanovena na 300 korun za metr čtvereční.

Město jako prodávající se zavazuje zajistit vydání společného územního rozhodnutí pro výstavbu všech rodinných domků v této lokalitě. V případě zájmu o konkrétní pozemek musí žadatel předem složit zálohu ve výši 25 tisíc korun. Zbytek kupní ceny může doplatit později, ovšem do dne podpisu smlouvy. Ve smlouvě bude mimo jiné uvedeno, že kupující provede na získaném pozemku do 4 let od podpisu smlouvy hrubou stavbu. Veškeré informace mohou zájemci získat na MěÚ v Nové Pace.

(ur)


Krátce

JIČÍN: Bývalý KOD prodán

Bývalý Kašparův obchodní dům mění majitele. Novým vlastníkem této nemovitosti na Valdštejnově náměstí v Jičíně se stala obchodní společnost LEXA PLUS, jejímiž společníky jsou Alexandre a Georgy Eremine žijící v současnosti v Moskvě. Podle jednatelky společnosti Ilony Vovčenkové se v chodu obchodního domu zatím neplánují zásadní změny. O nemovitost, která byla prodána prostřednictvím realitní kanceláře Ideal Reality, mělo zájem více zájemců, LEXA PLUS však nabídla nejvyšší cenu. "Obchodní dům jsme koupili v konkurzu. Jeho provoz by zatím měl zůstat v současné podobě. Rozhodně zde však budeme také nabízet volné prostory k pronajmutí," sdělila jednatelka společnosti Vovčenková.

(max)

SAMŠINA: Sjezd rodáků a přátel obce

Tuto sobotu od 10 hodin bude před budovou obecního úřadu v Samšině a na hřišti zahájen sjezd rodáků a přátel obce. Akci organizuje Sbor dobrovolných hasičů, který si letos připomíná 110 let od svého založení. Rodákům, z nichž řada již zakořenila daleko od svého domova, byly v minulých dnech rozeslány pozvánky, a tak se očekává početná účast například rodáků z Liberce, ale i dalších obcí, z nichž někteří už více než 40 let rodnou Samšinu nenavštívili. Pro hosty a všechny příchozí je nachystán kulturní program, na své si přijdou i děti. Od 14 hodin začne vyhrávat Příchvojanka a Srazilka, v případě pěkného počasí na venkovním pódiu. Večer je pak pro všechny příchozí nachystána tradiční zábava v restauraci.

(red)

OSTROMĚŘ: Krajem Eduarda Štorcha

Klub českých turistů Ostroměř pořádá v sobotu 26. května 26. ročník turistického pochodu a 3. ročník cyklotrasy Krajem Eduarda Štorcha. Prezentace a start je mezi sedmou a devátou hodinou ranní před budovou ostroměřské základní školy. Zájemci se mohou vydat na značené okruhy v délce 7, 12 a 30 kilometrů. Trasa pro cyklisty měří 50 kilometrů. Pochod, jenž ve svém názvu nese jméno významného ostroměřského rodáka, se letos koná k jubilejnímu 45. výročí Štorchova úmrtí.

(jn)

ŽELEZNICE: Zastupitelstvo bude v Cidlině

Na 31. května mají železničtí zastupitelé naplánováno zasedání, které se uskuteční v kulturním domě v Cidlině. Podle starostky obce Olgy Jakubcové se toto výjezdní zasedání uskuteční již potřetí. "Do Cidliny jezdíme každý rok. Na zastupitelstvu bychom měli projednat zprávu o hospodaření obce za minulý rok, ale diskutovat i s místními lidmi právě o potřebách Cidliny. Nabízí se zde také možnost zřízení osadního výboru. Podobné snahy však bohužel často naráží na nedostatek lidí ochotných se na chodu své obce alespoň částečně spolupodílet," říká starostka. "Situace ale není nikterak kritická. Například právě v Cidlině se našla parta lidí, kterým obec zakoupila sekačku, a oni se starají o údržbu veřejné zeleně," dodala Jakubcová.

(max)

SEDLIČKY: Střelby pod Zebínem

Střelecký den konaný pod záštitou akciové společnosti Silniční technika Nová Paka se uskuteční dne 23. května od 9 do 15 hodin na střelnici Okresního mysliveckého spolku Jičín pod Zebínem. Střílet se bude na klasické asfaltové terče vrhané vrhačkami VAT-1 a MH-1, jejichž výrobcem je právě Silniční technika a.s. Nová Paka.

(mar)


O řízení dopravy před školami není zatím na okrese zájem

Jičín - Řízením silničního provozu v exponovaných místech s přechodem dětí lze na základě nové vyhlášky ministerstva dopravy pověřit osoby z řad laické veřejnosti. Zatím se ale žádní zájemci nehlásí.

"Pověření k zajišťování bezpečného přechodu dětí a školní mládeže přes komunikace v blízkosti škol a školních zařízení vydávají referáty dopravy okresních úřadů. Pověřovací listina je jednoduchým formulářem. Jeho vydání nevyžaduje žádnou mimořádnou odbornou způsobilost takové osoby, přesto by měla vlastnit řidičský průkaz," upřesnil vedoucí referátu dopravy Pavel Benda.

Podle prováděcí vyhlášky má být oprávněná osoba zajišťující bezpečný přechod dětí řádně označena typizovanou vestou žluté nebo oranžové barvy s nápisem Škola, případně čepicí ze stejného reflexního materiálu. Další povinnou výbavou je červenobílý zastavovací terčík, který je běžně používán pracovníky škol při zastavování dopravy.

Využitím pověřených osob k řízení dopravy v době zvýšeného pohybu dětí a mládeže v okolí školních budov lze nebezpečí omezit téměř na minimum. Například v Jičíně by se tak mohly řešit každodenní situace před první, třetí a čtvrtou základní školou. V řadě obcí by tato činnost byla efektivnější a ekonomicky výhodnější před zřizováním finančně nákladných přechodů pro chodce, které navíc nejsou ze strany řidičů stále ještě náležitě respektovány.

Podle Bendy je úřad připraven na žádosti o vydání pověřovacích listin okamžitě reagovat. Za čtyři měsíce působnosti nového zákona o dopravě však žádné ze školních zařízení jičínského okresu nabízenou možnost nevyužilo.

(mar)


Nové Noviny