Nové Noviny č. 20/0118. května 2001str. 9

Nezaměstnanost skončila na 5 procentech

Jičínsko - V dubnu opět klesla nezaměstnanost v České republice na 8,3 procenta, což je nejmenší počet lidí bez práce od května 1999. Situace se zlepšila ve všech okresech, s výjimkou Ústí nad Labem a Mladé Boleslavi, kde velmi mírně stoupla. Na Jičínsku se počet nezaměstnaných snížil o 85 osob na 2012 lidí (5,0 procent). Oproti lednu minulého roku, kdy bylo v evidenci úřadu práce 3005 osob (7,68 procent), se nezaměstnanost snížila zhruba o třetinu. Okres si tak podržel velmi pozitivní trend, kdy je z úřadu práce, především od začátku letošního roku, vyřazováno téměř sto uchazečů měsíčně.

Nastoupený trend snižování počtu nezaměstnaných by podle vedoucího trhu práce na ÚP v Jičíně Petra Kousala měl s největší pravděpodobností pokračovat až do přihlášení nových absolventů škol. "Školy na okrese v tomto roce opustí zhruba 600 studentů s trvalým bydlištěm na Jičínsku. Část z nich bude chtít pokračovat ve studiu, mnozí si práci naleznou sami, ale část se tak jako každý rok zaeviduje na úřadu práce," nastínil pravděpodobný scénář dalšího vývoje Kousal. "Jak se celá situace bude vyvíjet dále, je velmi těžké předpovídat. Na trhu práce hraje svou roli celá řada faktorů. Konfrontují se zde samozřejmě jak profesní požadavky, tak zdroje pracovní síly," upřesnil Kousal.

Největší nezaměstnanost i nadále zůstává v okrese Most (20,8 procent) a Karviná (17,5 procent). Nejnižší naopak v okrese Praha Východ (2,8 procent) a Praha Západ (2,4 procent). Z 2012 nezaměstnaných na Jičínsku tvoří stále větší část ženy, a to 1091 osob, 178 je absolventů nebo mladistvých a 352 občanů má změněnou pracovní schopnost. Oproti minulému měsíci se snížila nabídka volných pracovních míst z 630 na současných 581, přičemž na jedno volné místo připadají 3,5 uchazeči o práci. Nejméně volných míst vykazuje Karviná, kde se o jedno místo uchází až 43,6 uchazečů.

(max)


PŘIBLIŽUJÍ SVOJI PRÁCI DĚTEM V rámci vyhlášeného roku juniorů přibližují žákům druhých stupňů škol svoji práci policisté okresního ředitelství. Školáci se tak mohou seznámit například s moderní technikou dopravních policistů nebo s uměním policejních psů a jejich psovodů. Zejména pro kluky je pak velmi přitažlivou praktická ukázka příslušníků skupiny bojové výchovy. V tomto případě se účastní ukázek několika druhů bojových umění a různých způsobů zadržení pachatele trestné činnosti. Zároveň se seznamují se zbraněmi, výstrojí a další technikou používanou policisty v každodenní praxi.

V Jičíně se dnes toto setkání uskuteční na 4. základní škole, v pondělí 21. května pak v prostorách 2. ZŠ na Husově třídě. Několik červnových termínů věnují policisté návštěvám dalších základních škol jičínského okresu. Souběžně s touto akcí probíhá na jičínských školách i dlouhodobý samostatný cyklus přednášek s protidrogovou tématikou.

FOTO: mar


Pátá výstava chovatelů

Nová Paka - Nádherného počasí využila o minulém víkendu téměř tisícovka dospělých a dětí k návštěvě páté Májové výstavy králíků, drůbeže, holubů, okrasného ptactva, ale i akvarijních ryb a terárního zvířectva. V pátek odborná komise udělila celkem 11 čestných cen chovatelům králíků. Mezi oceněnými nechyběli ani pačtí chovatelé Pavel Tůma, oceněn byl i Miroslav Adamec ml. a chovatel František Buřič. Z mimopackých vystavovatelů si čestné ceny například odvezli Štefan Hambálek z Hořic, Pavel Jurica z Lázní Bělohradu, Stanislav Smolík st. z Pecky a Pavel Žďárský z Podhorního Újezda. S prázdnou neodešli ani dva chovatelé drůbeže, kteří si rovněž odnesli čestné ceny, Josef Pavlas z Vidochova a Jan Plecháč ze Staré Paky.

Budova areálu doznala proti loňsku opět několika změn a je již téměř oblečena do nového kabátu. Jak řekl předseda novopackých chovatelů Antonín Jebavý chovatelé děkují MěÚ v Nové Pace, který jim poskytl velkou část financí na novou fasádu. Zbytek si zajistili díky sponzorům a svými aktivitami, mezi které patří i pronajímání společenské místnosti s občerstvením. Do Okresní výstavy mláďat králíků, která bude soutěžní a v tomto areálu se bude konat poslední víkend v srpnu, by měl již novou omítkou svítit celý objekt.

(ur)


Jičín přivítá holandské hosty

Jičín - Ve znamení holandských návštěv bude nadcházející týden v Jičíně. Ve čtvrtek sem přijede holandský velvyslanec, ovšem už od středy bude město hostit pětičlennou správní radu nadace Stichting Jumelage. Z mnohaletých přátelských vztahů mezi ní a nadací Jičín - město pohádky vzešlo oficiální partnerství měst Jičín a Wijk bij Duurstede.

Delegace si během svého pobytu prohlédne město, navštíví například nemocnici, zámeckou galerii a Masarykovu obchodní akademii. Bude mít také možnost zúčastnit se koncertu holandského sboru C-Kwadraat v Lepařově gymnáziu. Na čtvrteční vernisáž výstavy snímků holandských fotografů na okresním úřadě je pozván i velvyslanec. V programu je dále společný koncert sborů C-Kwadraat a Foerster v Porotním sále zámku od 18.30. a v sobotu si hosté prohlédnou areál Kuksu a ZOO ve Dvoře Králové. V neděli se vrací zpět do své vlasti.

(mar)


Policie ČR

Hořice - Počátkem letošního května odcizil neznámý pachatel ze hřbitova Gothard v Hořicích dvě sošky, čímž způsobil majiteli škodu za zhruba 30.000 Kč.

Veliš - V noci na 10. května došlo k pokusu krádeže pískovcové sochy ze sloupu u vrat domu ve Veliši. Zloději se sochu, vážící přibližně 100 kg, nepodařilo ukrást a ponechal ji na žebříku. Přitom došlo k jejímu poškození - část sochy se odlomila. Způsobená škoda je asi 10.000 Kč.

Štikov - Více jak 600 metrů elektrického vedení odcizil neznámý pachatel v obci Štikov, čímž způsobil škodu za zhruba 5.000 Kč.

Kopidlno - Policejní hlídkou z Kopidlna byl zadržen pachatel z Mladoboleslavska, který se pokoušel z kravína ukrást šestiměsíční tele holštýnského plemene v hodnotě asi 6.000 Kč. Vyšetřovatelem mu bylo sděleno obvinění z trestného činu pokusu krádeže.

Miletín - Neznámý pachatel se vloupal do pěti vozidel na parkovišti v Miletíně. Odcizil z nich autorádio s přehrávačem, anténu, benzín a některé vozy poškodil. Škoda, kterou způsobil, přesahuje 20.000 Kč.

Kostelec - V nočních hodinách dne 2. března letošního roku se trestného činu krádeže ve spolupachatelství dopustili čtyři nenechavci ve věku od sedmadvaceti do čtyřiačtyřiceti let. Ze střechy bývalého kravína v Kostelci strhali nejméně 20 hliníkových střešních šablon o velikosti 0,9 x 6 metrů. Ty pak druhý den prodali ve sběrných surovinách. Svým jednáním způsobili majiteli kravína škodu za 27.200 Kč.

Jičín - Dosud neustanovený poberta využil 11. května odpoledne neopatrnost řidiče vozu Iveco Daily a do automobilu zaparkovaného v ulici Pod Koštofránkem v Jičíně vnikl. Odnesl si s sebou koženou tašku s pětitisícovou hotovostí, OP a ŘP poškozeného, doklady od vozidla a další písemnosti. Celkově svým jednáním pachatel způsobil škodu za 12.550 Kč.

(tm)


Schválili založení společnosti ČSAD Jičín

Jičín - V průběhu třináctého veřejného zasedání městského zastupitelstva bylo schváleno založení akciové společnosti ČSAD Jičín v Hradecké ulici mezi městem Jičínem a obchodní firmou CS Cargo se sídlem v Chomuticích.

Patnáct přítomných z celkového počtu jednadvaceti zastupitelů rovněž schválilo zakladatelskou smlouvu a stanovy akciové společnosti. K jejímu skutečnému vzniku však dojde až v momentě, kdy ministerstva financí a dopravy dají souhlas a stanoví jednoznačné podmínky, na základě kterých bude ČSAD na Větrově privatizováno.

Většinovým vlastníkem akcií se stane CS Cargo (51 %), rovněž v tříčlenném představenstvu bude mít výhodu dvou zástupců. V dozorčí radě se pak poměr členů 2:1 obrátí ve prospěch Jičína. Uzavřená smlouva pamatuje i na případný zisk společnosti, který bude po dobu pěti let používán na údržbu a potřebné opravy nemovitého majetku ČSAD Jičín.

Dalším důležitým bodem jednání bylo přijetí opatření, na základě nichž se rozpočet města mění na straně příjmů i výdajů na 245 867 600 korun, což je proti původně schválenému rozpočtu navýšení přibližně o 1,5 milionu korun. Pro pokrytí tohoto schodku budou použity finanční prostředky z prodeje 15 tisíc kusů akcií České spořitelny, které město Jičín dosud vlastní.

Schválen byl i předložený návrh přijetí pětiletého úvěru od okresní pobočky České spořitelny v Hradci Králové na nákup počítačů do základních škol. Úvěr v celkové výši 1,1 milionu korun bude zajištěn formou ručení budoucími rozpočtovými příjmy města a zřízením zástavního práva na kancelářský dům v Tylově ulici včetně pozemku, na němž je postaven.

Zastupitelstvo mimo jiné schválilo nové přísedící Okresního soudu v Jičíně, a to Hanu Tížkovou, Miladu Lhotkovou a Věru Šneibergovou. Dále přijalo povodňový plán Jičína a vzalo na vědomí obsazení uvolněné židle v zastupitelstvu po Janu Vaníčkovi. Novým členem zastupitelstva se stal hlavní dispečer Technických služeb města Josef Dvořák.

(mar)


Soutěž mladých zdravotníků

Jičín - K oslavám Světového dne Červeného kříže 2001 se Oblastní spolek ČČK v Jičíně přihlásil organizací tradiční soutěže hlídek mladých zdravotníků. V přírodním areálu Čeřovky se proti letům předchozím sešel rekordní počet 125 startujících ze 16 základních škol jičínského okresu.

V první věkové kategorii startovalo osm hlídek ze třetích až pátých tříd, ve druhé pak sedmnáct pětičlenných skupin žáků druhých stupňů základních škol.

Všichni účastníci soutěže prošli čtyřmi praktickými stanovišti, kde za přítomnosti figurantů a rozhodčích z řad zdravotních sester a lékařů prezentovali své odborné znalosti v poskytování první pomoci při různých typech a závažnostech poranění.

K vidění bylo například velmi dobře zvládnuté ošetření tříštivé zlomeniny dolní končetiny, otřesu mozku, tržných ran, odřenin, ale třeba i tepenného krvácení a popálenin prvního a druhého stupně.

V první kategorii se nejlépe umístila pětice žáků ze Základní školy ve Vysokém Veselí. Na druhém i třetím místě pak skončily hlídky ze ZŠ Cerekvice nad Bystřicí.

Ve skupině žáků druhého stupně základních škol byli stejně tak jako v loňském roce nejúspěšnější reprezentanti ZŠ v Chomuticích. Druhé místo obsadila ZŠ Daliborka z Hořic a třetí skončili zástupci ZŠ ve Staré Pace.

První družstva z obou kategorií se z okresního kola probojovala do kola krajského, které se uskuteční v Chrudimi v úterý 29. května. S organizací páteční zdravotnické soutěže pomohli i zástupci Rekrutačního střediska Armády České republiky z Hradce Králové. Spolupořadatelem akce byla společnost AGS a VZP Jičín.

(mar)


Ověřili si znalosti silničních předpisů

Jičín - Postupová soutěž mladých cyklistů se uskutečnila v prostoru dětského dopravního hřiště Na Tobolce. Tentokrát se do Jičína sjela rovná stovka účastníků.

V kategorii 5. a 6. ročníků startovalo celkem třináct družstev ze stejného počtu základních škol. Vítěznou se stala ZŠ Nová Paka Husitská, na druhém místě skončila ZŠ Cerekvice nad Bystřicí a třetí příčku obsadila ZŠ z Miletína.

Druhou kategorii 7. a 8. ročníků obsadilo dvanáct základních škol. Nejlépe dopadli opět zástupci ZŠ Husitská z Nové Paky, druhé místo obsadila rovněž ZŠ z Cerekvice nad Bystřicí a na třetím místě skončila ZŠ Komenského z Hořic.

Pořadateli Dopravní soutěže mladých cyklistů byli Komise BESIP při referátu dopravy OkÚ, referát školství OkÚ, Dopravní inspektorát P ČR OŘ Jičín, SpoŠkA s.r.o., Autoškola Hlaváček, Domy dětí a mládeže v Hořicích a v Nové Pace a oblastní spolek ČČK.

(mar)


Okresním fotbalem

Okresní přebor muži

Výsledky: Lužany - Dětenice A 0:0, Nemyčeves - Staré Místo 4:1 (2:1) Janda 2, Čapek, vlastní - Karásek, Pecka - Nová Paka B 3:0 (0:0) Štěrba 2, Rejl, Miletín A - Chomutice 2:0 (2:0) Paulus, Urban, Stará Paka A - Kopidlno 2:2 (2:1) Mizera 2 - Kateřiňák, vlastní, Jičín B - Bříšťany 3:0 (2:0) Kirschner, Filip, Šimánek, Valdice - Železnice B 2:0 (2:0) L.Sedlák, Horna.

1.Miletín A143446:1745
2.Jičín B142557:2744
3.Kopidlno125451:2241
4.Nemyčeves132654:2841
5.Valdice117337:1440
6.Stará Paka A96641:3233
7.Dětenice A821126:3326
8.Bříšťany821127:4626
9.Železnice B641137:4722
10.Chomutice561032:3621
11.Pecka631232:5621
12.Staré Místo621326:4420
13.Lužany541216:4819
14.Nová Paka B441323:5516

Příští kolo: Bříšťany - Stará Paka A (sobota 13.30), Valdice - Lužany (sobota 17.00), Železnice B - Jičín B, Kopidlno - Miletín, Chomutice - Pecka, Nová Paka B - Nemyčeves a St.Místo - Dětenice A (vše neděle 17.00).

Okresní soutěž muži

Výsledky: Libuň - Žeretice 2:1 (1:1) Kozák 2 - Šoltys, Dětenice B - Milíčeves B 3:1 (0:0) Taneček, Bobek, Preksl - Tryzubský, Češov - Žlunice 0:1 (0:1) Stoklasa, Miletín B - Kacákova Lhota 5:3 (1:2) Karban 3, Knajfl, Štipák - Šulc 2, Šilhan a dohrávka Žeretice - Žlunice 0:2 (0:1).

1.Milíčeves B191294:1858
2.Libuň123750:3639
3.Miletín B103958:5333
4.Češov841039:4028
5.Žlunice75940:4026
6.Žeretice821145:6326
7.Kacákova Lhota811336:5125
8.Dětenice B431523:7715

Příští kolo: Kacákova Lhota - Žeretice, Miletín B - Žlunice, Češov - Milíčeves B (vše sobota 17.00), Dětenice B - Libuň (neděle v 17.00).

Okresní přebor dorost

Výsledky: Chomutice - Valdice 4:0 (3:0) Dědina 3, Novotný, Kopidlno - Sobotka 1:0 (1:0) Ivanov, Lužany - St.Místo 8:1 (6:1) Kvaček 3, Jaroš 2, O.Kučera, Rajtr, Šidlo - Herbrych, Žlunice - Dětenice 1:0 (0:0) Černý.

1.Sobotka171184:1052
2.Chomutice134276:1643
3.Kopidlno112656:3635
4.Valdice83842:3327
5.Staré Místo83747:4127
6.Železnice611137:6319
7.Žlunice601221:4618
8.Lužany521227:4417
9.Dětenice201715:1146

Příští kolo: Valdice - Sobotka, Kopidlno - Chomutice, Železnice - Lužany (vše sobota 10.00), Staré Místo - Žlunice (sobota 14.45).

Okresní přebor žáci

Výsledky: Milíčeves - Staré Místo 0:2 (0:1) Novák 2, Miletín - Chomutice 2:2 (1:1) Lánský, Nosek - Adam, Roubal, Valdice - Železnice 5:3 (2:3) Havel 3, Horna, Vehovský - Šidlo 2, Holmanová, L.Bělohrad - Lužany 8:0 (4:0) Rychecký 7, P.Jezbera, Sobotka - Pecka 3:0 kont.-hosté nepřijeli, Stará Paka - Kopidlno 0:1 (0:1) Hrdý, Robousy - Jičíněves 9:0 (4:0) J. a L.Drbohlavovi po 3, Machačka 2, Gorol, Libáň - Žlunice 12:0 (5:0) Havel 6, Kohout 3, Vondráček, Šrotýř, Mikule.

1.Kopidlno2021105:1362
2.L.Bělohrad1930150:1060
3.Chomutice144582:2346
4.Sobotka124766:4340
5.Milíčeves122973:3538
6.Libáň122884:6738
7.Stará Paka122967:5738
8.Miletín115746:4938
9.Robousy104957:5434
10.Železnice1011248:4431
11.Staré Místo841147:6528
12.Žlunice711540:10622
13.Valdice621527:7420
14.Jičíněves441427:8316
15.Lužany341624:9413
16.Pecka11207:1514

Příští kolo: Robousy - Staré Místo a Sobotka Jičíněves (sobota 10.00), Valdice - Lužany a Žlunice - Železnice (sobota 15.00), Libáň - Stará Paka (neděle 10.00), Chomutice - Pecka a Kopidlno - Miletín (neděle 15.00).

(n)


Mistrovství v kuželkách

Také na letošním oblastním mistrovství jednotlivců v kuželkách se výprava SKK Jičín neztratila. O zlatu žákyně Lenky Tomáškové jsme již informovali. Další medaili přivezla Martina Hrdinová z Dobrušky, kde ji pouze horší dorážka dělila od zlata, které získala opora prvoligového Náchoda Adéla Hilzensaurerová. Bronz získala její spoluhráčka a ještě před nedávnem hráčka jičínského oddílu Vlaďka Pavlatová. Všechny tři postupují na MČR.

V silné konkurenci juniorů se do dvanáctičlenného finále probojoval Pavel Kříž, když první den porazil 836 a ve finále 809 kuželek, celkem 1645. Famozní výkon předvedl reprezentant Michal Jirouš, který první den dokonce útočil na bájnou hranici tisíce bodů. Nakonec z toho bylo 991 a nový rekord dráhy. Jiří Kapucián obsadil 18. místo za 800 poražených dřev. Úspěch se očekával od dorostenek, ale Romana Mlejnková, loňská mistryně ČR, obsadila až 13. místo a až za ní skončila Petra Abelová. To však nebylo jediné překvapení. Na MČR nepostoupila ani mistryně světa Radka Malá. Přesto však trenér Jarda Jiránek bude mít svěřenkyni na MČR - Martinu Tomáškovou, která výkonem 381 obsadila 4. místo a jediná kuželka ji dělila od bronzu.

Stejnou příčku obsadila v Rychnově mezi ženami Marie Kolářová, ale na republikový šampionát postupují jen první tři. Škoda, výkon 839 je velmi slušný. Nedařilo se mužům, když ani jeden z jičínské dvojice nepřekonal hranici 800 bodů a to na postup do finálové dvanáctky pochopitelně nestačilo. Největším zklamáním byly výkony dorostenců, kteří pouze potvrdili celkovou jarní mizérii.

Celkově tedy na MČR postoupili tři zástupci jičínského oddílu, což se zhruba očekávalo. Škoda, že dalším třem postup unikl o jedinou kuželku.

Výsledky - muži: 1.R.Holakovský (Rychnov) 1792, 16.J.Brumlich (SKK Jč) 799, 22. V.Řehák (SKK Jč) 770. Ženy: 1.Z.Krejcarová (Solnice) 869, 4.Marie Kolářová (SKK Jč) 839, 9.D.Viková (SKK Jč) 811, 13.Marcela Kolářová (SKK Jč) 787. Junioři: 1.M.Jirouš (Náchod) 1907, 12.P.Kříž (SKK Jč) 1645, 18.J.Kapucián (SKK Jč) 800. Juniorky: 1.A.Hilzensaurerová (Náchod) 409, 2.M.Hrdinová (SKK Jč) 409, 5.M.Břicháčková (SKK Jč) 381, 7.L.Petrgálová (SKK Jč) 365, 8.M.Kvasničková (SKK Jč) 363. Dorostenci: 1.M.Podzimek (Rychnov) 894, 12.L.Urbaník (SKK Jč) 770, 14.M.Vaněk (Hořice) 744, 17.F.Oborník (SKK Jč) 720, 20.M.Ondráček (SKK Jč) 650. Dorostenky: 1.K.Podzimková (Náchod) 398, 4.M.Tomášková (SKK Jč) 381, 13.R.Mlejnková (SKK Jč) 371, 14.P.Abelová (SKK Jč) 358, 17.L.Hrdinová (SKK Jč) 346. Žáci: 1.T.Jirout (Náchod) 405, 6.T.Pitthard (Jičín) 331.

(jk)


Nové Noviny