Nové Noviny č. 22/011. června 2001str. 5

Český rekreant - dobrý rekreant

Pokračování ze str.1

České hosty si považují i ve většině kempových zařízeních, protože podle jejich provozovatelů zahraničním turistům neskýtají adekvátní ubytování. "Myslím, že chatky a méně kvalitní ubytování nejsou na takové úrovni, aby přilákaly zahraniční turisty. Ti raději zvolí dražší a lepší ubytování někde jinde. Proto je podíl zahraniční klientely v našem kempu asi kolem dvaceti procent. Jezdí k nám ale také několik Němců," říká Věra Špačková. "Máme tady pouze českou klientelu. Sám osobně zastávám názor, že v Českém ráji bychom měli být schopni zajistit ubytování především pro domácí rekreanty," netají se svým názorem Vladislav Doležal, provozovatel chaty Nebákov. "Jezdí nám sem poměrně stálí hosté, kterým se tu stále líbí a jsou mezi nimi i tací, kteří navštěvují toto místo už pošesté za sebou. Českým turistům vyhovují zdejší značené cyklotrasy i možnosti pro pěší turistiku, to sem přiláká celé rodinky," svěřil se Doležal.

(pe)


Stále častěji přijíždí Nizozemci i Poláci

Jičín - Český ráj se vzhledem ke svému přírodnímu a kulturnímu bohatství, navíc výhodně umístěnému v blízkosti Prahy, těší značnému zájmu i ze strany zahraničních turistů. Přesné údaje o složení cizinců přijíždějích do oblasti Českého ráje však nejsou k dispozici. Přesto se odhaduje, že největší skupina cizinců pochází již tradičně ze sousedního Německa. V některých lokalitách se však zdá, že podíl turistů živený především turistikou z bývalého východního Německa v posledních letech slábne. Významnou zemí z hlediska počtu přijíždějících turistů je také Nizozemí. Počet nizozemských turistů má stále vzrůstající tendenci a vyznačuje se určitými specifiky. Ke svému pobytu totiž preferují privátní bydlení se zahradou, kde rádi tráví svou dovolenou. Často také využívají pobytu ve vlastních karavanech. Ubytování v Českém ráji vyhledává poslední dobou také mnoho Poláků, kteří však přijíždí většinou pouze na kratší dobu. Český ráj je jedním z častějších cílů i pro turisty z Francie, Belgie, Spojeného Království a USA.

(pe)


Vyšel Katalog cestovního ruchu regionu Český ráj

Turnov - Na necelý milion korun přišel katalog cestovního ruchu regionu Český ráj. Tento neprodejný katalog je prvním uceleným a kvalitním materiálem, který byl na podporu cestovního ruchu v Českém ráji vydán.

Podle jednatelky Sdružení Český ráj Pavly Bičíkové se na jeho vyhotovení mimo samotného sdružení podílela Česká centrála cestovního ruchu a finance se čerpaly i z programu Phare CBC. Podstatnou částkou přispěly také okresní úřady, a to ze Semil, Mladé Boleslavi a Jičína. "Katalog byl vydán ve třech jazykových mutacích v desetitisícovém nákladu. Nyní ho distribuujeme nejen na zahraniční zastoupení České centrály cestovního ruchu, ale je k dispozici i na informačních střediscích. Posíláme ho také cestovním kancelářím a agenturám zabývajícím se incomingovým cestovním ruchem. Měl by tedy sloužit především k propagaci navenek regionu," konstatuje Bičíková.

Nově vydaný katalog se poprvé věnuje uceleně celému Českému ráji a jsou v něm uvedeny veškeré kontakty na subjekty věnující se místnímu cestovnímu ruchu. Mimo nabídky jednotlivých ubytovacích kapacit v něm jsou zahrnuty také informace o kulturních památkách, jako o hradech, zámcích, ale i o různých přírodních zajímavostech. O katalog je podle Bičíkové již dnes velký zájem. "Pro velkou poptávku pravděpodobně budeme v co nejbližší době nuceni udělat dotisk. Ten bychom již mohli prodávat a mohl by si ho zakoupit jakýkoliv zájemce," říká.

V těchto dnech navíc vychází ještě jeden materiál, tentokrát nazvaný Baroko v Českém ráji. Jde o tématicky zaměřenou brožuru mapující místní barokní památky. Z jičínského okresu je zde vůbec poprvé zařazen i dětenický zámek, klášter ve Valdicích, ale i mototuristické trasy včetně cyklotras.

(max)


Provozovatelé chatek hlásí vyprodáno, v hotelích a privátech mají ještě volno

Letní sezona se teprve rozbíhá, ubytovací kapacity jsou však v mnoha případech již beznadějně vyprodány.

FOTO: pe

Jičín, Prachov - Již jen čtyři týdny scházejí do zahájení hlavní turistické sezóny. Také atraktivní Prachovské skály a navazující oblast Českého ráje přitahují každoročně pozornost mnoha turistů, zejména milovníků aktivní turistiky. Pokud se však rodina rozhoduje o místě dovolené až v těchto chvílích, může být velkým problémem sehnat odpovídající ubytování. Podle našich zjištění jsou v oblasti Českého ráje nejlevnější chatky již prakticky vyprodány, a tak je možné vybírat již jen z některých penzionů a hotelů.

Rekreační středisko Pařez na samém okraji Prachovských skal disponuje asi padesátkou chatek, jeho provozovatel však pro případné zájemce vzkazuje: máme plno. "O chatky je každoročně velký zájem a bývají vyprodány již dlouho před zahájením sezony. Letos jsme chatky doprodali již v průběhu dubna, ale rekreantům můžeme stále ještě nabídnout ubytování v našem motelu. Ten je v současnosti naplněn asi z poloviny," informovala Věra Špačková z pařezského rekreačního střediska.

Plno hlásí z lázeňského areálu v Sedmihorkách i z jičínského autokempu Rumcajs. Stejný problém s volnými kapacitami mají rovněž na Jinolických rybnících. "Očekávám, že návštěvnost se v hlavní sezoně bude vyvíjet podobně jako v předchozích letech. Už nyní bylo zadáno 95 % chatek, a tak nezbývá mnoho na výběr. Je to levné ubytování, o které mají zájem především Češi. Němci si většinou vzpomenou až na poslední chvíli nebo sem přijíždí až v červenci a srpnu, ale to už jim nemůžeme nabídnout žádná volná místa," svěřil se se svými zkušenostmi jeden ze zdejších provozovatelů chatek. Již na 80 % je vytíženo také rekreační středisko Stavbař v Mladějově, které má k dispozici na 200 lůžek v chatičkách.

Některá ubytovací zařízení dokonce přijímají objednávky na pobyty v letní sezoně s velkým předstihem, a to kvůli nadprůměrnému zájmu rekreantů v turisticky nejatraktivnějších oblastech Českého ráje. Rekreantům v takových případech často nezbývá, než objednat si místo a termín dovolené více než rok dopředu. "Letošní rok máme již beznadějně vyprodán a musím přiznat, že zájem o ubytování je stále větší. Plně obsazeni jsme od května do září a například již nyní bereme objednávky na příští sezonu," říká Vladislav Doležal, provozovatel chaty Nebákov.

Maximální vytíženost v ubytování registrují i v některých hotelích na Sobotecku. "Myslím, že v sezoně a o svátcích bychom naplnili hotel minimálně dvakrát. Plně obsazeni jsme prakticky již od Velikonoc a od září začneme rezervovat místa na další sezonu. Samozřejmě se ještě najde možnost pro přenocování na jeden, dva dny, jinak ale musí rekreanti spoléhat na ubytování jinde. Je zřejmé, že ubytovací kapacity jsou v této části Českého ráje nedostatečné," domnívá se Blanka Beranová, provozní Hotelu Ort v Nepřívěci.

Volnější termíny pro ubytování v sezoně tak nabízí už jen stále menší počet privátních domů, pensionů i hotelů. I zde však předpokládají rychlé zaplňování stávajících lůžkových kapacit. "Hotel je na sezonu obsazen ze dvou třetin, ale odhaduji, že během dvou týdnů se zcela zaplní," řekl jeden ze spolumajitelů jednohvězdičkového Hotelu Helikar nacházejícího se přímo pod hradem Kost.

(pe)


Sdružení získalo první cenu

Turnov - Sdružení Český ráj získalo v tomto týdnu v jedné z kategorií na soutěži Tourregionfilm 2001 v Písku hlavní cenu za svou prezentaci na internetu.

Soutěž se přitom každoročně odehrává v několika kategoriích, ve kterých se hodnotí například nejlepší film, CD nosič a webovské stránky. Doména Sdružení Český ráj, tedy www.ceskyraj.cz, vyhrála první cenu v kategorii Multimédia, CD ROMy a webové stránky. Tato doména je zhotovena ve třech jazykových mutacích a zájemci zde naleznou nejen informace o kulturních památkách, ale například i popisy jednotlivých měst a obcí, kalendář akcí na sezonu a podrobnou nabídku ubytování v Českém ráji. Pro příznivce aktivní turistiky zde například nechybí ani různé nabídky cyklotras včetně přiložených map, ale i půjčovny a úschovny kol.

(max)


Chybí kvalitní hotely

Turnov, Jičín - Českému ráji chybí dostatek kvalitních hotelů, shoduje se většina osob podnikajících v cestovním ruchu. Právě zajištění kvalitnějšího ubytování je ale základní podmínkou pro přilákání dalších rekreantů do této turisticky vysoce atraktivní oblasti, ale i pro možnosti místního rozvoje.

"Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že zejména v sezoně je po ubytování veliká poptávka, kterou bohužel nemůžeme uspokojit. Důvod je přitom jediný, ubytovací kapacity tu prostě nejsou," potvrdil Tomáš Král, majitel CK Consultour v Jičíně, která pro své klienty zajišťuje rovněž ubytování v oblasti Českého ráje. "Problém je i v tom, že chybí nejen nejlevnější ubytování v chatkách, ale i volné kapacity v kvalitnějších hotelech a privátech. Často nezbývá než ubytovat návštěvníky kdesi na půli cesty mezi Českým rájem a Prahou," posteskl si Král.

Hledat volné ubytování je možné i prostřednictvím městských informačních center. "Lidé nám často volají kvůli ubytování. My jim ho zprostředkováváme nejčastěji pouze do té míry, že jim předáme kontakt na provozovatele ubytovacího zařízení. Často se tedy ani nedozvíme, jestli byli úspěšní. Víme tak o některých vyprodaných pobytových místech už v této sezoně, například v chatkách, ale nemáme úplnou informaci. Můžeme tedy pouze odhadovat, o které ubytování je největší zájem," řekla Jana Drexnerová z Informačního centra v Turnově. Podle jejího názoru jsou však určitě nejvíce žádány kvalitnější hotely pro zahraniční turisty a levnější chatky pro české klienty. "V sezoně je však takových možností pro ubytování velký nedostatek," varovala Drexnerová.

"Zájem o ubytování ze strany turistů je velký a naše možnosti jsou omezené," shoduje se se svou kolegyní Kateřina Jeriová z Městského informačního centra v Jičíně. "Největší problémy nastávají, když v sezoně přijede autobus cizinců a chce zajistit ubytování. Hotely jsou většinou plně obsazeny a malé pensiony disponují malým počtem lůžek. Ubytování takového počtu lidí je tak prakticky vyloučené. V okolí schází opravdu kvalitní hotely s dostatečným počtem míst," podělila se o svou zkušenost Jeriová.

Nezdá se však, že by se problém s chybějícími ubytováním mohl v krátké době zvrátit. "Deset let se tady nestavělo, to, co zbývá, se pronajímá nebo prodá cizincům a zaměstnancům, kteří v okolí pracují. K dispozici nejsou ani vhodné pozemky, na kterých by se mohlo stavět," hledá příčiny nedostatku kvalitních hotelů v celé oblasti Tomáš Král. "Pokud bude Český ráj zapsán do seznamu UNESCO, lze sice předpokládat nárůst zahraničních návštěvníků, ale vzhledem k velmi omezeným možnostem ubytování to bude katastrofa."

(pe)


Vandr Českým rájem

Jičín - Tak zní název turisticko - sportovního tábora pro kluky a holky, kteří se o prázdninách nechtějí nudit. Letní příměstský tábor pro osmi až dvanáctileté děti pořádá opět jičínský K-klub ve dnech od 9. do 13. července. Denní program tábora bude začínat v 8 hodin a jeho konec je plánován na 16. hodinu. Děti navštíví celou řadu kulturních a přírodních památek Českého ráje, zúčastní se her, soutěží, koupání v jičínském Aquacentru a mnoha dalších zajímavých akcí. Řádně vyplněnou přihlášku a poplatek 750 korun je nutné odevzdat v kanceláři K-klubu na Valdštejnově náměstí nejpozději do středy 20. června. Bližší informace získáte přímo v K-klubu anebo na telefonu 0433/532 451.

(red)


Mistrovství ČR v saunování

Jičín - V areálu koupaliště na rybníku Kníže se v sobotu 23. června uskuteční nultý ročník Mistrovství České republiky v saunování.

Zájemci, kteří se chtějí netradiční soutěže v délce pobytu v sauně zúčastnit, mají v těchto dnech poslední možnost k odeslání přihlášky. Počet startujících je totiž limitován na padesátku, přičemž polovina startovních míst je v těchto dnech již obsazena. Mistrovství v saunování se koná pod záštitou města Jičína a je vyhlášeno v mužské i ženské kategorii. Soutěžit mohou příznivci saunování starší osmnácti let po absolvování základní zdravotní prohlídky doložené před startem příslušným lékařským vysvědčením.

Případní zájemci se mohou hlásit na elektronické adrese sauny@sauny-dyntar.cz, na faxovém čísle 0433/555 381, nebo na telefonu 0433/555 568.

V rámci mistrovství bude učiněn pokus o rekord v délce pobytu v sauně s případným zápisem do Guinessovy knihy rekordů. Účast na klání přislíbily i známé osobnosti, mimo jiné například Jan Čenský. Soutěžní den bude nabitý bohatým doprovodným programem. Prostředí jičínské plovárny je samozřejmě vhodné i pro rodiny s dětmi. Hlavní cenou pro vítěze je sauna od hlavního pořadatele akce společnosti Sauny Dyntar.

(mar)


Nové Noviny