Logo NN

Nové Noviny č. 23/018. černa 2001str. 1

První tuzemská recyklační linka na nápojové kartony zatím stojí

Nová Paka - První tuzemskou recyklační linku na zpracování použitých nápojových kartonů v Nové Pace, kterou koncem roku 1999 pokřtil ministr životního prostředí Miloš Kužvart, provázejí komplikace. Už půldruhého roku se provoz ověřuje a dolaďuje.

Po několikaměsíční snaze odstranit technické závady, zůstalo nakonec z původně nainstalovaného zařízení slovenské firmy Kuruc jen torzo. Už během tohoto měsíce má být ale technologie opravena a koncem června se očekává zahájení první výroby. Uvedla to Mahuliena Jetlebová ze společnosti Eko-Kom, která linku packé radnici bezplatně pronajala a zároveň plně hradí veškeré opravy na základě smlouvy s producenty nápojových kartonů.

Do současné doby se výrobu desek Novapak z obalů od mléka, džusů, vín a dalších nápojů nepodařilo rozjet. Zpracovatelská linka si přitom podle informací novopacké radnice vyžádala náklady ve výši asi patnácti milionů korun. V Nové Pace je navíc na několika místech uskladněno kolem 170 tun prázdných krabic. Jejich zpracování by i při plném provozu trvalo několik měsíců, další výkup kartonů proto muselo město pozastavit a v současnosti staví novou skladovací halu.

Vedoucí příspěvkové organizace Odpady Nová Paka Josef Machek potvrdil, že se na dodaném zařízení vyskytlo hned několik konstrukčních závad. "Problémy se spuštěním máme od samého počátku. Na výrobu desek působí několik vlivů, což způsobuje komplikace. Záleží například na vlhkosti suroviny a jemnosti drtě. Navíc samotná kapacita linky deklarovaná dodavatelem neodpovídá skutečnosti," upozorňuje Machek.

Problémy, které zahájení zkušebního provozu stále oddalují, nepopírá ani Jetlebová. Podle ní se však určité nedostatky daly očekávat. "Recyklační linka v Nové Pace je pilotním projektem, který využívá zcela nové technologie zpracování obalů. A jako každý prototyp se musí nejprve odzkoušet a doladit. V zahraniční, například v Turecku, které jsme navštívili a kde z výsledných desek např. postavili vesničku pro obyvatele postižené zemětřesením, mají jinou technologii," vysvětluje.

Pokračování na str.2


MIC: vítězem soutěže Král

Jičín - Až několik set tisíc korun ušetří město ročně pokud radní potvrdí výsledky výběrového řízení na nového nájemce a provozovatele Městského informačního centra v Jičíně. Zájem provozovat informační středisko projevil současný nájemce Jiří Lingr, dalším přihlášeným v soutěži byla firma Consultour zastupovaná Tomášem Králem. Jeho nabídka byla nakonec výběrovou komisí vyhodnocena jako lepší.

Doposud byl provoz centra ročně dotován 330 tisíci, navíc byla současnému nájemci Jiřímu Lingrovi odpuštěna i platba nájmu za užívané prostory. O vypsání výběrového řízení přitom bylo rozhodnuto letos na základě návrhu jednoho ze zastupitelů Miroslava Matějky. "K mému názoru mě především vedl zbytečně drahý provoz střediska, který město muselo dotovat. Navíc jsem zaznamenal i nespokojenost se stávajícím rozsahem služeb," vysvětluje.

Své představy o budoucnosti centra měli možnost před výběrovou komisí obhájit oba zájemci. Podle místopředsedy komise Matějky o výsledku rozhodovalo šest kritérií, z nichž byl Consultour ve čtyřech úspěšnější. "Zásadní rozdíl byl ve financování. Zatímco Jiří Lingr nadále požadoval dotaci, a to ve výši 170 tisíc korun ročně, Král se žádnými prostředky od města nepočítá. Naopak nabízí, že do centra vloží 1,2 milionu korun. Jenom na propagaci Českého ráje a Jičína spolu se zajištěním prezentace na zahraničních výstavách chce z této sumy vydat půl milionu korun," konstatuje Matějka. "S výsledkem výběrového řízení jsem spokojen, protože město ušetří minimálně 330 tisíc. Navíc tato částka bude určena kultuře, což mě osobně velmi těší," dodal.

(max)


Jičínský AMK v AČR - Veteran Car Club pořádal minulou sobotu orientační soutěž historických vozidel zařazenou do mistrovství České republiky - Poháru historických vozidel. (více na str.7)

FOTO: jn


Příchod nové ředitelky obec zablokovala

Nemyčeves - Konkurz na ředitelské místo nemyčevské základní školy, který se konal před několika dny, bude mít opakování. Přestože výběrová komise jedinou přihlášenou kandidátku shledala na funkci vhodnou, k jejímu jmenování nedojde. Příchod nové ředitelky totiž zablokovala obec, která má v těchto případech právo veta.

Vítězka konkurzu Dana Fialová, která nyní učí na devítiletce v Železnici, výběrové řízení na místo stávající ředitelky Jiřiny Šiftové vzhledem k výsledku považuje za neférové a zbytečné.

"Starostu obce, který byl členem komise, jsem navštívila ještě před konkurzem. Pokud měl vůči mne nějaké výhrady, nechápu, proč mi to nesdělil rovnou. Také při konkurzu kromě jedné otázky celou dobu mlčel. Předseda komise mi na závěr oznámil, že jsem vyhověla a popřál mi úspěch na novém pracovišti. Po deseti dnech jsem ale dostala vyrozumění, že pro nesoulad zřizovatele a vyhlašovatele nemohu být jmenována," líčí Fialová

Jako jeden z hlavních důvodů rozhodnutí obce starosta Jiří Rudolf uvedl reakci několika rodičů žáků místní malotřídky. "Týden před konkurzem se v Nemyčevsi uskutečnilo veřejné zasedání zastupitelstva, na kterém skupina rodičů vznesla námitku, že pokud přijde paní Fialová, tak děti dají do jiné školy. To si vzhledem k počtu žáků nemůžeme dovolit," sdělil Rudolf. "Kromě toho si nejsem jistý, zda by byla schopna pracovat s nejmenšími žáky, se kterými nemá zkušenost," přidává další argument. Nad jeho výroky se Fialová pozastavuje. Za sebou má totiž více než dvacetiletou praxi od druhé do deváté třídy.

Pokračování na str.4


Bikrosový areál byl zrušen

Jičín - Pracovníci Technických služeb zrušili již několik let nevyužívaný bikrosový areál pod Čeřovkou. Impulzem k tomuto rozhodnutí bylo mimo jiné i několik úrazů, ke kterým zde v poslední době došlo. Nejvážnější byla zřejmě nehoda z minulého měsíce, při níž se těžce zranil desetiletý cyklista.

Radnice proto rozhodla neudržovanou a k organizovanému sportu již nepoužitelnou lokalitu revitalizovat. Terén mezi travnatým hřištěm a prvními stromy Čeřovky byl srovnán stejně tak jako prostor na opačné straně plynule navazující na Jaselskou ulici. Obě rekonstruované plochy budou zavezeny ornicí, osety travou a doplněny několika stromy.

"Jestliže bude městská architektka souhlasit, tak prostor po bikrosové trati ponecháme zónou klidu, do níž nainstalujeme pouze několik laviček. Otázkou zůstává možnost rekonstrukce zdevastovaného volejbalového kurtu. Celkovou částku za terénní úpravy v tomto prostoru odhaduji na dvacet tisíc korun," uvedl ředitel Technických služeb Čeněk Strašík.

Na dalších třicet až sto tisíc korun by pak měla přijít rekonstrukce lokality mezi hřištěm a ovocným sadem, pod kterým se dosud nachází několik nevyužitých vojenských bunkrů. Zde by mohl podle finančních možností města vyrůst přírodní areál s houpačkami, kolotočem, pískovištěm a dalšími dětskými atrakcemi.

(mar)


Nové Noviny