Nové Noviny č. 23/018. černa 2001str. 7

Zvolna otáčíš hlavu ...

Pošetilá, zbytečná, plavá a nahá, zvolna otáčí hlavu, aby v té chvíli, možná dřív možná později cvakla spoušť fotoaparátu. Třeba není plavá, možná se necítí být ani tak zbytečná, ale to nic nezmění na tom, že i jí někdy protne osamělost, smutek nebo touha. A pak se to všechno snaží nějak vstřebat nebo zachytit. Právě takové záchytné body, které zároveň poodhrnují závěsy názorů mladých lidí, najdete v těchto dnech až skoro v oblacích: v komůrkách ochozového patra Valdické brány v Jičíně.

V neděli odpoledne 3. června se tam vernisáží otevřela výstava dvou fotografek střední školou povinných: Michaely a Marcely. V mezipatře věže je návštěvníkům stručně a svižně představila jejich kamarádka Zuzana z Jihlavy: "Vítám Vás tu, jsem ráda, že jste se dostavili v tak hojném počtu, kuřákům gratuluji k úspěšnému výstupu. Jak jistě víte, ocitli jste se na fotografické výstavě Michaely Havlové a Marcely Brokešové. Míša je studentkou 3.ročníku Střední umělecko-průmyslové školy grafické, obor propagační grafika a Marcela studuje 3. ročník Střední umělecko-průmyslové školy grafické, obor restaurátorství a konzervátorství historických předmětů. I když nejsem odsud, tak autorky znám už od plenek, a i v tak raném věku jsem poznala klubající se zárodek jejich uměleckého cítění, konkrétně chápání člověka jako osobnosti. Obsahem fotografií, jak už napovídá samotný název výstavy ID (vlastní já, mé já), je snaha zobrazit člověka jako osobnost..."

Na závěr Zuzana upozornila přítomné, že fotografie jsou k mání. Jak to v černobílém provedení vidí a cítí Míša a Marcela, to si nad městem Jičínem můžete domýšlet po svém do konce měsíce června. Vaše závratě přitom doprovodí zvukový záznam, kterým dívky fotografické ID doplnily.

Vlaďka Matějková


Zajímavé knihy U Pašků

Smith Orel v oblacích

Při svatebním obřadu v Jeruzalémě zahyne nevěsta. Ženich, špičkový pilot, od té doby žije touhou po pomstě.

Alpress Kč 189,-

Velké divy světa

Kniha seznamuje mladé čtenáře se sedmi divy starověkého světa.

Slovart Kč 199,-

Zázrak jménem propolis

Léčení včelími produkty.

Ekokonzult Kč 110,-

NABÍZÍME:

CD - Vanessa Mae - Subject to change * MC - Chaloupky pod horama

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/532 267).


Jezuitská kolej plná hudby

Jičín - Historické prostory jezuitské koleje v Jičíně ožijí opět formou netradičního zázemí pro uspořádání celovíkendové akce s názvem Kolej v jednom kole.

Program zahájí v pátek 15. června v 16 hodin vernisáž kombinované výstavy mladých umělců. Její expozice budou otevřeny denně od 9 do 17 hodin, a to až do neděle 24. června.

Páteční celovečerní šňůru koncertů na nádvoří koleje pak v 18 hodin zahájí vystoupení hudební skupiny Traband (dechno-pubový pětiválec). Následovat budou kapely Eggnoise (jazz-rock), Psí vojáci a Funky Feast.

Oficiální program soboty 16. června odstartuje v 17 hodin Divadlo Vovo představením s názvem Hra na sex, což by měly být variace na volné motivy Woodyho Allana. V 19 hodin na nádvoří jezuitské koleje vypukne opět večer plný hudby, ve kterém se tentokrát představí skupiny Grep (rock), Všetky Hnědky (rock-funky), Švihadlo (regge) a Junost-B (funky).

Společnému akustickému jamování pak bude věnováno celé nedělní dopoledne. Účastníci hromadného vystoupení si mají na přání organizátora přinést vlastní hudební nástroje. Druhou hodinou odpolední začíná program s názvem Možná přijde i tramvaj a s ní umělci z Prahy. V průběhu celého víkendu bude zajištěno stánkové občerstvení a ubytování s noclehem ve vlastních spacích pytlech.

Akci pořádá Občanské sdružení Kolej v jednom kole ve spolupráci s jičínskou radnicí, Okresním muzeem a galerií Jičín, Kulturním domem, K-klubem, Lepařovým gymnáziem a Technickými službami.

(mar)


Lhotákovi otevřeli dílnu v muzeu

Jičín - U příležitosti mezinárodního svátku našich nejmenších byla v prostorách Okresního muzea a galerie otevřena dílna pro děti, mládež i jejich rodiče.

"Aktivitami v jičínském muzeu navazujeme v podstatě na stejný program, který jsme již realizovali ve sklepě Lepařova Gymnázia. Konečnou fází našeho snažení by mělo být přemístění a znovuotevření této dílny ve zrekonstruovaných prostorách Čestného dvora v Sedličkách," hovoří o nedaleké budoucnosti spoluautor dílny Martin Lhoták.

Cílem nastartovaného projektu je zcela nenásilnou formou a neorganizovaným způsobem nabídnout zajímavou činnost a smysluplné využití volného času dětí. Otevřená dílna tedy velmi efektivně zapadá do velkého protidrogového programu bez potřeby čerpání státních finančních prostředků.

Dílna v muzeu bude i nadále přístupna všem zájemcům zatím vždy ve čtvrtek odpoledne. Děti se zde mohou seznámit a vlastnoručně si vyzkoušet například jednoduché obrábění dřeva, výrobou papíru, knih, barvení látek a celou řadou dalších rukodělných činností.

U příležitosti svátku dětí se na nádvoří Valdštejnského zámku točil kolotoč, Robert Smolík předvedl své mechanické divadlo, zahrála a zazpívala Kristýna Lhotáková, proháněly se netradiční vodní mlýnky a došlo i na opékání buřtů. Oslavu zakončil společný výstup na ochoz jičínské brány.

Příjemné odpolední setkání dětí uspořádali manželé Lhotákovi spolu s pracovníky okresního muzea, Občanským sdružením Lodžie a Občanským sdružením Větrné mlýny z Hubojed.

FOTO: mar


Veteráni křižovali Český ráj

Jičín - V sobotu pořádal AMK - VCC Jičín v AČR orientační soutěž historických vozidel zařazenou do mistrovství ČR - Poháru historických vozidel. Už od osmi hodin si mohli zájemci prohlédnout na Husově ulici v Jičíně řadu perfektně renovovaných a udržovaných aut a motocyklů. Škoda, že nejisté počasí odradilo především motocyklisty od větší účasti.

Od 11 hodin se potom v minutových intervalech vydalo na trať první, zhruba pětadvacetikilometrové etapy v okolí Jičína 27 automobilů a 7 motocyklů. Pět automobilů odstartovalo navíc mimo soutěž.

Mezi automobily byla nejstarší krásně renovovaná Tatra T12 z roku 1928, za jejímž volantem seděl stejně starý Jiří Bulíček z Hradce Králové, který v letech 1953 až 1963 startoval na Ceně Prachovských skal v kategorii sportovních vozů a v roce 1962 stál i na stupních vítězů. Nejstarší motocykly byly hned dva, z roku 1939 - ČZ 250 sport a NSU 501 OSZ. Druhá etapa zavedla účastníky až na Vyskeř a Hrubou Skálu, ale také do Lomnice nad Popelkou a přes Košov zpět do Jičína. Škoda, že déšť na několika úsecích závodníkům znepříjemňoval život a nedovolil jim plně vychutnat krásu okolní krajiny.

V kategorii automobilistů zvítězila posádka Hillmanu Minx z roku 1959 s řidičem M.Hampekem z Líně u Plzně, druhá byla posádka Tatry 57B z roku 1940 s řidičem R.Dohnalem z Liberce a třetí skončila posádka Fiatu 600 D z roku 1960 s řidičem J.Hanouskem z Dobrušky. Z motocyklistů zvítězil M.Novák z Prahy 6 na ČZ 250 Sport z roku 1939, druhý byl L.Hušek ze Železného Brodu na Ogaru 350 z roku 1949 a třetí dojel M.Kejzlar ze Dvora Králové se svými spolujezdci na Jawě 350 se sidecarem z roku 1948.

(mj)


Motocykly na Zebíně

O minulém víkendu se v areálu pod Zebínem v Jičíně jelo mistrovství ČR a přebor ČR v motocyklovém Cross Country. Na témže místě se o tomto víkendu pojede 6. díl seriálu Poháru Korvi - automobilů Cross Country. Po oba dny budete moci vidět automobily od 10 do 15 hodin.

FOTO: jn


Mistrovská utkání elévů SK Jičín

SK Jičín - Sokol Nemyčeves 4:1 (2:1) V zápase s průměrnou úrovní za Jičín nastoupili i tři šestiletí hráči hrající své první mistrovské utkání. Na obou stranách mohlo padnout i více branek. Branky: Tomáš Havelka 3, Miroslav Štemberk - Jaromír Suchánek. Sestava SK Jičín: P.Horáček - J.Honc, M.Samek, V.Skřivánek - T.Havelka, J.Meszároš - V.Odstrčilík, M.Štemberk. Střídali: Š.Skákal, J.Havelka, J.Krykorka, T.Haken.

SK Jičín - TJ Lázně Bělohrad 2:1 (0:1) V zápase dvou rozdílných poločasů si hráči Jičína výpadek z první půle vynahradili v druhé části hry. Branky: Vojtěch Odstrčilík a Tomáš Havelka - Jiří Wagenknecht. Sestava SK Jičín: M.Čtvrtník - M.Samek, T.Bíšek, V.Skřivánek - T.Havelka, L.Typlt - M.Štemberk, V.Odstrčilík, J.Meszároš. Střídali: R.Bílek, T.Klimeš, P.Hošek.

SK Hošek Robousy - SK Jičín 0:3 (0:1) Výsledek utkání je jednoznačný, i když domácí měli také dobré šance. Všechny však zlikvidoval výborný brankář Jičína. Branky: Tomáš Havelka 2, Vojtěch Skřivánek. Sestava SK Jičín: M.Čtvrtník - L.Haken, T.Bíšek, V.Skřivánek - P.Hošek, J.Meszároš - T.Havelka, V.Odstrčilík. Střídali: P.Papež, L.Typlt, M.Samek, M.Štemberk, J.Honc.

Jičínští chlapci zatím neprohráli a mají ze šesti odehraných utkání 16 bodů a skóre 14:4. K poslednímu utkání zajíždí na hřiště nejlepšího týmu soutěže do Hořic.

(red)


Mladší dorostenci potrápili Duklu

Dukla Praha - AGS HBC Jičín 14:12 (7:5)

Jičín - V sobotu nastoupili prvoligoví mladší dorostenci k předposlednímu mistrovskému utkání letošní sezóny. Tentokrát se představili na půdě druhého celku tabulky a velkého favorita tohoto duelu, Dukly Praha.

V průběhu celého střetnutí převyšovaly obrany obou celků nad útočným snažením mladých házenkářů. Ani jeden tým si nedokázal vytvářet solidní střelecké příležitosti, nedařilo se rychle a přesně kombinovat. Proto není divu, že po deseti minutách hry vedli domácí 2:0. Poté se dostali ke slovu konečně také jičínští střelci a zásluhou Fejfara a Bareše bylo za čtyři minuty srovnáno, 2:2. Přišlo však dalších devět minut ze strany jičínského celku bez vstřelené branky, čehož využili hráči Dukly k vybudování čtyřbrankového náskoku, 6:2 a později 7:3. V posledních minutách prvního poločasu se hostující házenkáři dokázali zkoncentrovat, zpřesnili a zrychlili rozehrávku a brankami T. Vitíka a Kvasničky zkorigovali na poločasových 7:5 na prospěch Dukly.

Prvních deset minut druhého dějství patřilo Pražanům, kteří vyhráli tuto pasáž 4:1 (za Jičín se trefil Jetleb ze sedmimetrového hodu) a odskočili na 10:6. Zdálo se, že si domácí vytvořili v utkání, v němž padá velmi málo gólů, rozhodující náskok. Jičínští však byli proti, zmobilizovali poslední zbytky svých psychických a fyzických sil, ještě více přitvrdili obranu, za kterou chytal spolehlivě Veverka, a tím přinutili házenkáře Dukly chybovat. Během tří minut vstřelili Jičínští zásluhou Krejčího, Jetleba a Kvasničky tři branky a přiblížili se tak svému soupeři na jediný gól, 10:9. V sedmnácté minutě vedli Pražané stále o jedinou branku, tentokrát 11:10. Za tohoto stavu vstoupili do hry rozhodčí, kteří posoudili všechny tři sporné situace ve prospěch domácích, kteří toho dokázali využít a zvýšili na rozhodujících 14:10. Jičínští se sice nevzdali a brankami Jetleba a Fejfara snížili na 14:12, na víc již jim však síly nestačily.

Již v sobotu 9. června sehrají mladší dorostenci poslední utkání této sezóny, od 18.00 hodin přivítají v hale sportovního areálu svého rivala ze Dvora Králové n/L. Tento souboj bude velmi prestižní, neboť v něm půjde o třetí místo prvoligové tabulky. Jičínští k tomu potřebují zvítězit minimálně o pět branek.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Veverka, Císař - Fejfar 3; Jetleb 3/2; T. Vitík a Kvasnička po 2; Krejčí a Bareš po 1; J. Vitík; Chromý; Chalupa; Kolomazník. Statistika utkání: Sedmičky: 3/3 - 2/2. Vyloučení: 5 - 2; ČK: 1 - 0. Rozhodčí: Svítek, Václavková.

(bama)

Tabulka I.ligy ml.dorostu

1.HK Lvch.Lovos.1701527:37734
2.Dukla Praha1503428:32030
3.1.HK Dvůr Kr.1115394:34923
4.AGS HBC Jičín1016317:29521
5.HSC Plzeň1008434:41320
6.Jiskra Třeboň827393:35018
7.HK Sl.VŠ Plzeň6110360:38513
8.Aritma Praha4212344:40110
9.HK Slavia Praha2015284:3384
10.Sokol Bolevec1016262:4132


Úspěch českého bobu

Riesa - Na 5.ročníku mezinárodních závodů v tlačení bobového trenažeru odcestovala do Riesy v Německu také posádka českého čtyřbobu Ivo Danilevič, Miloš Veselý, Roman Gomola a jičínský Jan Kosák.

Letní trenažer je postaven na kolejnicích a všichni borci se snaží bob tlačit do poslední chvilky, ale přitom musí posádka naskočit tak, aby byla na svých místech než bob projede od laťkou na konci dráhy. V této, zejména u západních sousedů, velice oblíbené disciplíně se každoročně pořádá také mistrovství světa.

V silné konkurenci, kde nechyběla taková esa ledového koryta jako jsou posádky mistra světa Annena ze Švýcarska, či olympijského vítěze Hubera z Itálie, slavili naši nečekaný triumf. Po prvním dnu byla česká sestava třetí za oběma švýcarskými posádkami, když vedoucí Annen dosáhl v součtu obou jízd času 9,90 sekundy a naši byli o 6 setin pomalejší. Ve druhém dnu však předvedli čeští borci nejlepší časy v obou jízdách a s časem naprosto shodným s Annenovou posádkou se mohli radovat z prvenství. Pořadí: 1.Annen, Frei, Helfi, Schaufelberger (SUI) a Danilevič, Veselý, Kosák, Gomola (ČR) - shodný výsledný čas 19,84. 3.Reich, Acklin, Aeberhard, Keller (SUI) - 19,88.

(jk)


Přátelské meziměstské utkání jičínských a hořických kuželkářů

Jičín - Již podruhé se s kuželkářskou sezónou rozloučili kuželkáři Jičína a Hořic vzájemným meziměstským zápasem. Stejně jako loni byli pozváni starostové obou měst. Jičínskou radnici zastupoval místostarosta Vlastislav Matucha. Z Hořic, přes původní příslib, se bohužel nikdo z radních nedostavil. V samotném utkání byla jednoznačně lepší hořická Jiskra, která porazila SKK Jičín o 213 kuželek. Výsledky dvojic (SKK/Jiskra): Jos.Vejvara 402 - M.Vik 414, J.Soukup 358 - T.Langr 410, M.Hrdinová 372 - Z.Dymáček 419, D.Viková 385 - O.Padevět 378, R.Bureš 383 - J.Langr 385, F.Čermák 364 - B.Fikar 430, L.Křivka 383 - F.Kráčmar 426, V.Pavlata 390 - J.Baier 402.

Nejdůležitější však byla dobrá nálada, která při společném rozloučení s uplynulou sezonou na kuželně vládla.

(jk)


Kemp opět v Malých Svatoňovicích

Nová Paka - Opět do Malých Svatoňovic jedou letos novopačtí basketbalisté se svými mládežnickými celky na letní výcvikový kemp, kde na přelomu července a srpna budou sportovat ve zdejším areálu Středního odborného učiliště.

Ke své přípravě budou mít k dispozici nejen halu se šesti koši, ale i atletický stadion a venkovní plavecký bazén. Letní kemp je velice důležitou součástí celoroční tréninkové náplně mladých basketbalistů, umožňující, vzhledem ke své náplni, rozvoj basketbalových činností, ale i zvyšování všestranné sportovní přípravy. V jeho průběhu se velice zlepší výkonnost každého účastníka. Novopačtí basketbalisté se nebrání účasti ani nejmenších osmiletých špuntů, kteří mohou začít s basketbalem právě na tomto kempu.

Mladí zájemci o košíkovou, kteří ještě nenavštěvují basketbalové tréninky, mohou přijít každé pondělí od 14.15 hodin na tréninky přípravky do novopacké sokolovny a zde se přihlásit i na letní kemp.

(bas)


Nové Noviny