Nové Noviny č. 24/0115. června 2001str. 11

Příloha zaměstnání

Náhradu mzdy od jičínského ÚP zatím obdrželo sedmnáct osob

Jičín - Téměř půl milionu korun už vyplatil Úřad práce v Jičíně na náhradu mezd pracovníkům insolventních firem. Celkem přitom o náhradu na Jičínsku požádalo 17 osob, z nichž téměř všichni byli původně zaměstnáni u společnosti GADS z Prostřední Nové Vsi u Lázní Bělohradu provozující práškovou lakovnu a kovovýrobu. Na insolvenci vzniklou platební neschopností firem přitom již celorepublikově úřady práce vyplatily přes 200 milionů korun, z toho nejvíce v Praze a Mladé Boleslavi, kde se do problémů dostala společnost Vojenské stavby a Škoda Mnichovo Hradiště.

Zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele začal platit v loňském roce. Jičínsko patří k okresům, kde se insolvence firem spojená s nevyplácením mezd zatím nijak výrazně neprojevuje. Podle ředitelky Úřadu práce v Jičíně Zuzany Liškové se sice s žádostí o náhradu mezd na úřad obrátilo 31 osob, ale z toho 14 z nich bylo postoupeno do Prahy. "Šlo o žadatele zaměstnané u společnosti Vojenské stavby, které mají sídlo v Praze. My jsme vypláceli pouze 16 zaměstnanců místní firmy GADS částkou 425 tisíc korun a jednoho zaměstnance Miroslava Orta z Libošovic jakožto fyzické osoby, a to necelými 14 tisíci korunami," uvedla Lišková.

O náhradu mzdy lze přitom požádat až poté, co soud učiní oznámení o podání návrhu na prohlášení konkurzu na firmu, která svým zaměstnancům za vykonanou práci nezaplatila. Následně prohlášení o konkurzu vyvěsí příslušný úřad práce. "Teprve poté mohou zaměstnanci oficiálně požádat o náhradu platu. Musí tak učinit nejdéle do tří měsíců od zveřejnění na úřadu práce. Úřad práce přitom v této době vyzve zaměstnavatele, aby poslal seznam všech svých zaměstnanců včetně mzdových nároků," popisuje postup ředitelka. Pokud zaměstnavatel na tuto výzvu reaguje, úřad práce žadatelům může vyplatit maximálně mzdu za tři měsíce vypočítanou z průměrné mzdy v národním hospodářství. "Pokud však zaměstnavatel na výzvu úřadu práce nereflektuje, vyplácí se mu minimální mzda, což je v současnosti pět tisíc korun," upřesňuje.

Podle ní má nový zákon své opodstatnění. "Problém insolvence firem nás na Jičínsku zatím naštěstí nijak výrazně nepostihuje. Přestože zákon považuji vcelku za dobrý, myslím si, že agenda spojená s vyplácením náhrad mezd by měla namísto úřadů práce spíše spadat pod kompetenci úřadů finančních," konstatovala Lišková.

(max)


V porovnání s lednem 2000 nezaměstnanost klesla o třetinu

Jičínsko - K 31. květnu nezaměstnanost na Jičínsku oproti minulému měsíci opět klesla, a to na 1994 osob (4,95 procent). Oproti lednu loňského roku, kdy nezaměstnaných bylo 3 tisíce, se jedná až o třetinový pokles.

Největší nezaměstnanost i nadále zůstává na okrese Most (20,9 procent) a Karviná (17,2 procent), nejnižší naopak v okrese Praha západ (2,3 procent) a Praha východ, Benešov, Pelhřimov (shodně 2,8 procent). Republikový průměr přitom ke konci května činil 8,1 procent. Z 1994 nezaměstnaných na Jičínsku tvoří stále větší část ženy, a to 1078 osob, 148 je absolventů nebo mladistvých a 353 občanů má změněnou pracovní schopnost. Na jedno volné místo na Jičínsku přitom připadají 3,2 uchazeči o práci.

(max)


Ministerstvo stále neudělilo výjimku

Jičín - Přestože už necelý rok mohou úřady práce umožňovat odbornou praxi absolventům škol a kvalifikaci mladistvých v rozpočtových a příspěvkových organizacích, je touto formou v současnosti zaměstnáno pouze 13 absolventů.

Největším zádrhelem stále zůstává to, že se rozpočtové a příspěvkové organizace nemohou přímo dohodnout s místními úřady práce a absolventa zaměstnat. Z jedné rozpočtové organizace dle platných zákonů totiž nemůže jít příspěvek do druhé. Proto musí práci zprostředkovávat zaměstnavatel, který již na trhu práce působí.

Podle ředitelky Úřadu práce v Jičíně Zuzany Liškové bylo touto formou od začátku roku zaměstnáno pouze pět osob. "Utváření míst v rozpočtových a příspěvkových organizacích je stále problém. Jde navíc o velmi nákladnou formu zajištění odborné praxe. Každopádně bychom byli rádi, kdyby ministerstvo financí umožnilo výjimku a my se mohli na případné zaměstnavatele obracet přímo," myslí si Lišková. "Vše by tak bylo jednoznačně jednodušší," dodala.

(max)


Prodloužení úředních hodin

Jičín - Od června se na jičínském Úřadu práce prodloužily úřední hodiny, během kterých se mohou nezaměstnaní zaregistrovat do evidence ÚP.

Podle ředitelky ÚP v Jičíně Zuzany Liškové je nově otevřeno každý pracovní den minimálně pět hodin, a to i mimo oficiální úřední hodiny určené pro veřejnost. K prodloužení úředních hodin přitom přistoupily všechny úřady práce na popud Ministerstva práce a sociálních věcí. "U nás se nic zásadního nemění. Každý občan měl již před oficiálním upozorněním ministerstva možnost zaregistrovat se každý den. Spíše jsme jenom prodloužili úřední hodiny," sdělila Lišková.

(max)


Volná místa na Úřadu práce v Jičíně (výběr)

Administrativní pracovník jinde neuvedený (počet míst 2)

Pracoviště: Lázně Bělohrad * Plat: neuveden

Vzdělání: ÚSO s maturitou (bez vyučení), vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Pracovník (ce) odbytu, základní znalost stavebního materiálu + PC, pracoviště L.Bělohrad, Ostroměř, PD na 1 směnu (6-17 hod.) - střídají se, mzda dle dohody.

Automechanik nákladních automobilů (1)

Pracoviště: Lázně Bělohrad * Plat: neuveden

Vzdělání: Střední odborné (vyučen), vhodné převážně pro muže

Poznámka: Automechanik, PD dle dohody.

Číšníci, servírky (2)

Pracoviště: Brada - Rybníček * Plat: neuveden

Vzdělání: Střední odborné (vyučen), vhodné pro ženy i muže

Poznámka: Číšník - servírka i zaučený(á), šikovný(á), možno i absolvent(ka), částečná znalost NJ nebo AJ, PD turnusová (týden práce + týden), mzda dle dohody, možnost ubytování.

Dělník pro opracování kamene jinde neuvedený (4)

Pracoviště: Mlázovice * Plat: od 8.000 do 10.000 Kč

Vzdělání: Střední odborné (vyučen), vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Dělník pro výrobu umělého kamene, možno i se základním vzděláním, manuelně zručný, výroba ozdobných prvků (ploty, obklady), PD na 1 směnu (6-14 hod.) - dle dohody. Nejdříve tel. kontakt 0435/697 325, 0602/109 899 p.Tunega, Kuneš.

Dělník textilní výroby jinde neuvedený (1)

Pracoviště: Nová Paka * Plat: neuveden

Vzdělání: Základní + praktická škola, vhodné pro ženy i muže

Poznámka: Dělník(ce) textilní výroby, dokončovací práce při šití sport. oblečení, manuelně zručný(á), PD pružná mzda 30 Kč/h.

Dělník textilní výroby jinde neuvedený (10)

Pracoviště: Hořice * Plat: neuveden

Vzdělání: Základní + praktická škola, vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Dělník(ce) v textilní výrobě, pracoviště soukárna a tkalcovna, PD na 2 směny

Dělník textilní výroby jinde neuvedený (14)

Pracoviště: Stará Paka * Plat: neuveden

Vzdělání: Základní + praktická škola, vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Tkadlena - tkadlec, šikovný (á) na zaučení, návlek cívek a soukání + tkaní, PD nepřetržitý, mzda dle dohody.

Elektromechanik seřizovač, opravář jinde neuvedený (1)

Pracoviště: Hořice * Plat: od 7.000 do 15.000 Kč

Poznámka: Elektromechanik, obsluha kamenických strojů a VZV, obrábění kamene a další pomocné práce, PD na 1 směnu, pracoviště Jahodná u Miletína, mzda dle schopností jednotlivce a za odvedenou práci v úkolové mzdě.

Frézař kovů - seřizovač a obsluha (9)

Pracoviště: Jičín * Plat: neuveden

Vzdělání: Střední odborné (vyučen), vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Obráběč kovů - frézař - horizontkář, vyuč. v oboru, PD na 1-2 směny dle dohody, mzda dle dohody.

Inženýr elektronik jinde neuvedený (1)

Pracoviště: Nová Paka * Plat: neuveden

Vzdělání: Vysokoškolské, vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Elektronik(čka), VŠ nebo i ÚSO se vztahem k oboru elektro pro obchodní a poradenskou činnost v obl. elektron. součástek. Praxe v konstrukci elektrotech. zařízení nebo v obchodní činnosti, znalost AJ nebo NJ, seriozní vystupování, možnost zaškolení absolventa VŠ, PD dle dohody.

Kameník, řezač a opracovač kamene, žuly, mramoru (1)

Pracoviště: Hořice * Plat: neuveden

Vzdělání: Střední odborné (vyučen), vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Kameník, pracoviště Jahodná u Miletína, úkolová mzda, broušení a osazování kamene, další práce.

Klempíř (kromě 7136) (1)

Pracoviště: Mlázovice * Plat:neuveden

Vzdělání: Střední odborné (vyučen), vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Klempíř, ŘP skup.B, vl. automobil výhodou, do pracovního poměru, práce po okr. Jičín+ČR na 1 směnu s nástupem v 7.00 (dle dohody), mzda dle dohody, nejdříve tel.kontakt 0606/216 492 p.Hanuš.

Kvalitář výroby textilu (1)

Pracoviště: Nová Paka * Plat: neuveden

Vzdělání: Základní + praktická škola, vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Kontrolór(ka) hotových výr., PD pružná mzda 30 Kč/h.

Mechanik elektronik organizační, výpočetní, řídicí techniky (1)

Pracoviště: Jičín * Plat: neuveden

Vzdělání: ÚSO s maturitou (bez vyučení), vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Elektronik-elektronička údržba NC a CNC, ÚSO obor elektro řídící technika, výpočetní technika, PD na dvě směny, mzda dle dohody.

Mechanik, opravář prům., výrobních strojů a zařízení (3)

Pracoviště: Nová Paka * Plat: neuveden

Vzdělání: Střední odborné (vyučen), vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Mechanik-mechanička pro servisní oddělení zajišťující montáže a opravy u externích zákazníků, vyuč. v elektrotech. oboru, samostatnost, ŘP skup.B, PD na 1 směnu, mzda dle dohody.

Mechanik, opravář stav., zemních mot. voz., bagrů, trakt. (1)

Pracoviště: Lázně Bělohrad * Plat: neuveden

Vzdělání: Základní + praktická škola, převážně vhod.pro muže

Poznámka: Opravář, opravy stavebních nebo silnič. strojů, PD dle dohody.

Mistr jinde neuvedený (1)

Pracoviště: Nová Paka * Plat: neuveden

Vzdělání: ÚSO s maturitou (bez vyučení), vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Mistr-mistrová truhlářské výroby, možno i stroj. nebo stavební zaměření, vedení kolektivu lidí, PD na 1 směnu (6 - 14.30 hod.), mzda až 60 Kč/h.

Obchodní zástupce (1)

Pracoviště: Jičín * Plat: neuveden

Vzdělání: ÚSO s maturitou (bez vyučení), vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Obchodní zástupce, informace Po a St od 7.45 - 16 hod., do pracovního poměru, PD pružná.

Ostatní techničtí pracovníci jinde neuvedení (1)

Pracoviště: Jičín * Plat: neuveden

Poznámka: Pracovník(ce) technické přípravy výroby, možno i ÚSO oděvní, znalost konstrukce a úprav střihů dámské konfekce, znalost technologie zpracování dámské konfekce, nutná praxe v konstrukci střihů, pečlivost, zodpovědnost, PD na 1 směnu, mzda dle dohody, informace u ing.Jiřičkové.

Pomocní a nekvalifikovaní dělníci v dolech a lomech, ve stavebnictví a v příbuzných oborech (1)

Pracoviště: Lázně Bělohrad * Plat: neuveden

Vzdělání: Základní + praktická škola, vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Pomocný(á) dělník(ce), pracoviště sklad L.Bělohrad nebo Ostroměř, PD dle dohody.

Pomocný dělník hlavní stavební výroby (4)

Pracoviště: Jičín * Plat: neuveden

Vzdělání: Základní + praktická škola, převážně vhodné pro muže

Poznámka: Pomocný stavební dělník, práce po okrese Jičín i po ČR, PD turnusová, mzda dle dohody, nejdříve tel.kontakt 0433/538 168 p.Haluzová.

Pomocný skladník (1)

Pracoviště: Lázně Bělohrad * Plat: neuveden

Vzdělání: Základní + praktická škola, vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Skladník(ce), PD na 1 směnu (7-15.30 hod.), pracoviště L.Bělohrad a Ostroměř, mzda dle dohody.

Příležitostný pomocný pracovník (1)

Pracoviště: Brada - Rybníček * Plat: neuveden

Vzdělání: Základní + praktická škola, vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Pomocná síla do kuchyně, PD turnusová (týden práce + týden volno), mzda dohodou.

Řezník uzenář (3)

Pracoviště: Pecka - Vidonice * Plat:neuveden

Vzdělání: Střední odborné (vyučen), vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Řezník(ce) - uzenář(ka), vyučen v oboru, PD na 3 směny, možnost ubytování, mzda dle dohody, nejdříve tel.kontakt 0434/699 285 Ing.Blín, p.Fejková, MVDr.Ing.Savov.

Řidiči nákladních automobilů a tahačů (1)

Pracoviště: Rohoznice * Plat: neuveden

Vzdělání: Střední odborné (vyučen), vhodné pro muže i ženy

Poznámka: Řidič MKD, ŘP skup. A,B,C,E,T, cesty do Polska, PD turnusová, nejdříve tel. kontakt 0435/693 904, 0602/473 637, 0601/247 433 p.Hadinec.

Strážný vězeňské stráže (10)

Pracoviště: Valdice * Plat: neuveden

Vzdělání: ÚSO s maturitou (bez vyučení), převážně vh. pro muže

Poznámka: Strážný(á) vězeňské služby, PD turnusová, vhodné i pro ženy, dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost.

Vybraná volná místa poskytuje ÚP v Jičíně se souhlasem zaměstnavatele. Kompletní seznam míst získáte přímo na ÚP.


Nové Noviny