Nové Noviny č. 25/0122. června 2001str. 11

PĚVECKÝ SBOR ZVONEČEK Loni v září vznikl při II. základní škole v Jičíně dětský pěvecký sbor Zvoneček pod vedením Zdeňky Petrové. Děti ve věku do 7 do 11 let se sice začaly scházet teprve před několika měsíci, na svém kontě už ale mají účast na vánočním koncertě v kostele a na přehlídce dětských pěveckých sborů Hořický sborníček. Minulý týden se poprvé představily svým rodičům na Jarním koncertě v Porotním sále jičínského zámku. Spolu s nimi zde vystoupili i žáci dalších tříd s vlastním pásmem. Samostatně zazpíval Radeček Žemlička, účastník soutěže Novopacký slavíček.

FOTO: jn


ZUŠ: loučení se školním rokem

Jičín - Blížící se konec školního roku oslavila Základní umělecká škola J.B. Foerstera vernisáží výstavy prací žáků výtvarného oboru a výročním koncertem mladých hudebníků.

Návštěvníci obou kulturních akcí věnovali nejprve půlhodinku zhodnocení výsledků práce výtvarníků, jejichž díla budou v prvním patře arkádového nádvoří vystavena do 26. června. Prohlídku několika desítek výkresů, pláten, koláží, keramických výrobků a celé řady dalších originálních výtvarných předmětů podmalovali hudebním doprovodem Jarmila Fejfarová spolu s Vladimírem Tauchmanem.

Výroční koncert v Porotním sále zahájila Zuzana Pelcová klavírní skladbou Františka Matěje Hilmara s názvem Ernestina. Potom v řadě za sebou následovalo dalších jedenáct vystoupení žáků, kteří za účasti svých nejbližších předváděli roční výsledky svého snažení a odborné práce pedagogů umělecké školy. Každý účinkující byl oceněn bouřlivým potleskem, který na otevřené scéně sklízel mnohý z nich jistě poprvé ve své krátké hudební kariéře.

Podvečerní kulturní program ukončily Variace na lidovou píseň Já, husárek malý v podání žákovského smyčcového kvarteta, houslového souboru, klavíru a kontrabasu učitele Pavla Hučíka.

(mar)


27. ročník Mezinárodních slavností, písní a tanců

"Pod Zvičinou"

Pátek 22. června

9.00 - Výchovný koncert pro žáky ZŠ (Lázně Bělohrad)

20.00 - Vystoupení zahraničních souborů (Miletín a Jilemnice)

Sobota 23. června - Den věnovaný svátku hudby

9.00 - Otevření staročeského jarmarku lidových řemesel a koncert dechové hudby Podzvičinska (zámecký park)

10.00 - "Vítejte v Bělohradě" - vystoupení dětských souborů. (před lázeňským domem Anna Marie)

11.00 - Přijetí hostujících souborů starostou města.

Po celý den vystoupení folklorních souborů v zámeckém parku

14.00 - 2. ročník "Polka Rallye" o pohár předsedy FS Praha Zdeňka Pšenici. Závod v polce na 200 m. (před zámkem)

19.00 - "Já jsem mládeneček" - vystoupení souboru Hořeňák. (zámecký park)

20.30 - Večerní nocturno - pořad lidových hudeb a poezie. (nádvoří zámku)

21.00 - "Čardáš, Čardáš" - vystoupení folklorního souboru z Maďarska a jejich hostů. Lidová veselice.

Neděle 24. června - Den Lázní Bělohradu

9.00 - Mše svatá. (před Fričovým muzeem)

10.00 - Roztančené náměstí - hostující soubory tančí městu.

13.00 - Průvod krojovaných skupin Lázněmi Bělohrad

14.00 - "Červený šáteček, bílý šafrán" - galaprogram souborů v přírodním areálu Bažantnice.


Svatojánská noc ve Valdštejnské loggii

sobota 23. června

17.00 Les plný hudby a tajemství - ZUŠ Jičín a OS Lodžie

18.00 Vernisáž obrazů ak. malíře Valentina Popova - Úvodní slovo pronese starosta Jičína Jiří Liška a generální ředitel České filharmonie prof. Václav Riedlbauch. Hudba - Václav Riedlbauch: Vodní hry pro dvě flétny a harfu (Kateřina Englichová - harfa, Jan Riedlbauch a Miroslav Matějka - flétna.

19.00 Intermezzo I - O sklenkách dobrého vína.

20.00 Koncert - Antiquarius consort Praga. Zazní díla W.A.Mozarta (Don Giovanni - suita z opery) a L. van Beethovena (Symfonie C dur č. 5 "Osudová").

21.00 Intermezzo II - O sklenkách dobrého vína.

21.30 Divadelní představení - V parku vystoupí Divadlo mezi ploty Praha (W.Shakespeare: Komedie svatojánská).

23.45 Půlnoční matiné - Antiquarius Consort Praga (Henry Purcell, Půlnoční suita).

Defilé shakespearovských postav

neděle 24. června

00.00 Návrat lipovým stromořadím

01.30 Divadelní představení - představení OS Proměny Prostor a divadelní tvar v židovské synagoze v Jičíně.

04.30 Čekání na východ slunce - Valdická brána, lipové stromořadí.

V sobotu od 15.00 bude programu předcházet Letní štefanský piknik - setkání přátel kultury a Jivínského Štefana v Libosadu.

Celkové vstupné 70 Kč, děti a mládež 20 Kč.


Zajímavé knihy U Pašků

Woodová Doktorka Samantha

Příběh dívky, která kvůli své profesi opustí přátele a pracuje v přeplněných odděleních veřejné nemocnice.

Alpress Kč 199,-

Erskinová Oheň je tvým osudem

Romantický historický román, jehož dějištěm je Anglie. Wales a Skotsko ve 13. století.

Brána Kč 286,-

Oufkir Vězeňkyně

Životní příběh Maliky, adoptivní dcery marockého krále Hussana II.

Motto Kč 199,-

NABÍZÍME:

CD - Laura a její tygři - Rytmus

2CD - Gott - Originální nahrávky

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/532 267).


Bělohrad žije folklorním festivalem

Lázně Bělohrad - Včera zahájený 27. ročník Mezinárodních slavností písní a tanců Pod Zvičinou dnes pokračuje vystoupením zahraničních souborů v okolních obcích. Pozvaní účastníci budou večer hostovat v Miletíně a v Jilemnici.

Na letošní festival se pořadatelům podařilo získat maďarský soubor Kiskondás, portugalský Rancho, slovinský Ranča, polský Halka, švýcarský Egolzwil a ze Spojených států soubor Clog. Z českých pak Břeclávek z Břeclavi, Špindleráček ze Špindlerova Mlýna, Lúčku z Kudlovic, Vysočan z Hlinska, Podjavořičan z Telče a Malou Muziku z Jičína. Na pódiu se představí i domácí Hořeňák a Hořeňáček.

Tančit a hrát se bude na náměstí, v zámeckém parku, v areálu lázní, před zámkem a v Bažantnici. Festival vyvrcholí tradičně v neděli odpoledne galaprogramem - letos pod názvem Červený šáteček, bílý sarafán v přírodním areálu Bažantnice.

V sobotu, kdy se slaví den "Svátku hudby", bude v 9 hodin otevřen Staročeský jarmark lidových řemesel v zámeckém parku a o dvě hodiny později se jako každoročně uskuteční přijetí hostujících souborů starostou města. Dvě hodiny po poledni je na programu druhý ročník "Polka rallye" o pohár předsedy Folklorního sdružení Praha Zdeňka Pšenici. Před zámkem se bude soutěžit na dvě stě metrů dlouhém okruhu, který musí dvojice v co nejkratším časem "odtančit" v rytmu polky. Závodu se mohou zúčastnit i páry bez krojů.

Na nádvoří bělohradského zámku se tentýž den uskuteční například Večerní nocturno, pořad lidových hudeb a poezie. Vlastní program pod názvem "Čardáš, čardáš" si připravil soubor z Maďarska a jeho hosté. Po něm bude následovat lidová veselice, k poslechu i tanci zahrají hudby všech zúčastněných souborů.

Nedělní část zahájí v 9 hodin společná mše svatá před budovou Fričova muzea, hned po ní se hostující soubory přesunou do centra města a odpoledne po 13. hodině se koná oblíbený průvod krojovaných skupin napříč Bělohradem do Bažantnice. V rámci festivalu se uskuteční také 3. ročník turistického pochodu Hoškova šlápota Raisovým krajem.

(jn)


Slavnosti na Pecce jsou výjimečné, říká Horyna

Účastníci 5. ročníku Harantovských slavností historického zpěvu v Pecce.

FOTO: jn

Pecka - Slavnosti historického zpěvu na Pecce, které se konají pravidelně jednou za dva roky, si mezi ostatními sborovými festivaly podle názoru hudebního historika Martina Horyny, jednoho ze spolutvůrců festivalu, udržují výjimečné postavení.

"Jsou výjimečné nejen svým zaměřením, ale především díky osobnosti Kryštofa Haranta jako skladatele konce 16. století. Zdejší přehlídky se pořádají v místech, kde hudba zněla už před staletími," říká.

Martin Horyna také na každý ročník připravuje pro účastníky festivalu sborník vícehlasých skladeb včetně komentáře s poznámkami o původu a možnostech interpretace. Sestavuje jej z českých pramenů od konce 15. do začátku 17. století. Zejména v archivech a knihovnách se nachází nepřeberné množství děl z tohoto období. "Mám dostatek materiálů i pro další sborníky. Do dnešní doby se dochovaly možná tisíce skladeb. Ale ne každá se dá použít, je třeba mít kritický odstup a uvážlivě vybírat," zdůraznil.

Historiků, kteří se tomuto oboru dnes věnují a mají možnost srovnání, prý není mnoho. "V záplavě hudby, která se dochovala, je důležité najít skladby, které stojí za to znovu oživit. V minulých dobách totiž nešlo o koncerty, ale o to, aby hudba zazněla při bohoslužbě. Dnes vedle sebe můžete nalézt mistrovská díla a dobový průměr nebo i podprůměr od autorů, kteří narychlo něco sepsali. Skutečně kvalitní skladba je přibližně jen každá desátá," říká Horyna. Přepis původních děl do dnešních notačních systémů je navíc časově náročný.

Stará duchovní hudba a sborové zpívání podle Horyny u nás prožívá v posledních letech renesanci. "Vzniká řada různých malých amatérských ansámblů i v lokalitách, kde by to možná málokdo čekal. Mnoho sborů zpívá po kůrech v kostelích, mají tedy i jakousi společenskou funkci. Hlavní je ale ta radost, že se lidé mohou sejít a společně se věnovat hudbě, kterou mají rádi."

(jn)


Výstava výtvarníků v košťálovské škole

Košťálov - Dnešní vernisáží bude v 17 hodin v sále košťálovské základní školy zahájena již šestnáctá výstava ve dvacetileté historii místní skupiny výtvarníků. Podobně jako některé své dřívější výstavy i tentokráte svoji prezentaci obohatí o výtvarnou tvorbu umělců, kteří sice v současné době v Košťálově nežijí, ale mají k obci nějaký vztah. Víkendová výstava košťálovských výtvarníků se navíc rozroste o výtvarnou tvorbu v oblasti scénografie zdejšího rodáka arch. Františka Skřípka. Z místních výtvarníků se představí Eva Bláhová, Josef Bubeník, Jiří F. Jakoubek, Ladislav Ježek, Vladimír Klíma, dřevěné plastiky vystaví Vladimír Janata a Pavel Kašpar. Svoji tvorbou doplní expozici již zmíněný arch. František Skřípek, studentka SPŠK Hořice Hana Bryknarová, student jilemnického gymnázia Vladimír Klíma ml. a Ota Drápal, student SUPŠ v Turnově. Výstava je otevřena i v sobotu a neděli, vždy od 8 do 18 hodin.

(ur)


Po velkém úspěchu v Carnegie Hall bude Bokova Missa solemnis uvedena i v Jičíně

V rámci akcí, připomínajících 135. výročí pohnutých událostí roku 1866, mimo jiné i bitvy u Jičína, se uskuteční 29. června v 19.30 hodin v chrámu sv. Jakuba v Jičíně pod záštitou přednosty okresního úřadu Jiřího Vitvara pro zdejší region mimořádná hudební událost.

Za řízení autora Miloše Boka bude provedena Filharmonií Hradec Králové za spoluúčinkování částí místního pěveckého sboru Foerster a semilského Jizeranu jeho Missa solemnis, která byla mimo jiné realizována s velkým úspěchem v květnu 1999 v Carnegie Hall v New Yorku. Součástí koncertu bude i uvedení částí "Očistec" a "Hospodine, ulituj nás!" z oratoria Svatá Zdislava téhož autora.

Hlavním pořadatelem koncertu je Smíšený pěvecký sbor Foerster při Lepařově gymnáziu v Jičíně, spolupořadateli Městský úřad v Jičíně, Arciděkanský úřad v Jičíně, Nadační fond Jičín - město pohádky a Musica Amabilis při chrámu sv. Jakuba.

Několik slov o autorovi - dirigentu, klavíristovi, varhaníku, skladateli a pedagogu v jedné osobě - Miloši Bokovi. Narodil se 16. 1. 1968 v Praze. Pro mimořádný talent byl již ve svých dvanácti letech přijat na pražskou konzervatoř, kde pod vedením zkušených pedagogů prof. Jiřího Tomana a prof. Františka Maxiána studoval hru na klavír. V roce 1988 absolvoval u prof. Jaromíra Kříže a krátce poté se stal posledním žákem prof. Josefa Páleníčka na pražské AMU. Důkazem o Bokově instrumentálním umění je šest cen, které získal na různých národních a mezinárodních soutěžích. V letech 1991-93 pokračoval ve studiu na konzervatoři, a to oboru dirigování u prof. Maria Klemense.

Při svém nadání projevoval Bok již od dětství touhu komponovat a dirigovat. Jeho první skladatelské pokusy, klavírní koncert (1982-85) a symfonie (1983-84), sice zůstaly nedokončeny, ale již v roce 1986 napsal své první závažné dílo, Missu solemnis. V dalších letech nabírala jeho kompoziční činnost na síle, a tak vzniká Missa brevis Es dur (1987) a Missa brevis Fis dur (1988). Posledně jmenovaná mše vznikala souběžně s oratoriem Skřítkové z Křinického údolí, jež bylo dokončeno a poprvé provedeno autorem v roce 1993 při příležitosti jeho absolventského koncertu v pražském Rudolfínu. Od roku 1994 komponuje oratorium Svatá Zdislava a v současné době se toto dílo přibližuje své finální podobě. Autorovým záměrem je vytvořit další oratorium Apokalypsa v Kamenické stráni, které by se mělo stát konečnou součástí trilogie oratorních kompozicí. Pro úplnost výčtu díla uveďme Symfonické koledy (1998) a fakt, že Bok se zabývá také instrumentací a úpravami děl svých vrstevníků, členů Uměleckého sdružení Elgar - Jaroslava Nováka, Jeana-Gasparda Páleníčka a Jaroslava Pelikána.

Ve svém profesním zaměření působí od r. 1987 jako pedagog na různých základních školách, samozřejmostí je jeho činnost varhaníka plzeňské a litoměřické diecéze. V současné době žije se svou rodinou v Močidlci na Toužimsku.

Považuji za přínosné přiblížit jičínskému obecenstvu stručnou genezi díla, které bude na výše uvedeném koncertu předneseno. Ke zkomponování Missy solemnis přivedla M. Boka silná touha po sdělení, potřeba umělecky vyjádřit svůj postoj k okolnímu světu a snaha o nalezení jeho pozitivního řádu na základě křesťanství, v neposlední řadě pak také autorův silný citový vztah k nezaměnitelné, zadumané a těžce zkoušené severočeské krajině. Poprvé byla mše uvedena v roce 1986 v bohosudovské bazilice Panny Marie Sedmibolestné. Od té doby se dočkala velkého počtu repríz - nejvýznamnější z nich proběhla 30. května 1999 na pódiu Carnegie Hall v New Yorku - a pokaždé byla velmi dobře přijata jak interprety, tak publikem.

Zvláštností koncertu bude provedení částí oratoria Svatá Zdislava. Dílo si u Boka objednal dominikánský řád k oslavě světice paní Zdislavy z Lemberka. Autor se ke komponování dostal až po premiéře a dalších následných provedeních oratoria Skřítkové z Křinického údolí. Dokončení původně plánoval k příležitosti svatořečení Zdislavy, ke kterému došlo v roce 1995, ale definitivní podobu dostane oratorium zřejmě až v letošním roce. Dokladem toho je zejména část "Očistec", která měla světovou premiéru 30. května 2001 v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni. Jičínské publikum tak bude mít vzácnou a neopakovatelnou možnost poslechnout si toto dílo teprve v jeho druhém provedení.

Mgr. Karel Chutný, předseda sboru Foerster


Nové Noviny