Logo NN

Nové Noviny č. 26/0129. června 2001str. 1

K dohodě mezi Novou Pakou a vodárnami opět nedošlo

Nová Paka - Pesimistické předpovědi se naplnily, ani další jednání mezi městem Nová Paka a Vodohospodářskou a obchodní společností Jičín z minulého týdne nepřineslo výsledek. Už přes půl roku se obě strany snaží vyřešit spor, který se točí kolem závazků ohledně čistírny odpadních vod a kanalizačního sběrače.

Dílčí posun v kauze sice nastal, představenstvo VOS už nezpochybňuje v minulosti uzavřenou dohodu o převzetí závazků vůči Fondu životního prostředí, stále ovšem není jasné, za jakých podmínek bude plněna. Vývoj posledních událostí naopak nevylučuje, že si Nová Paka zvolí podobnou cestu jako Bělohrad, který se chce už delší dobu osamostatnit.

Na posledním jednání představenstvo vodáren zamítlo zřejmě poslední možné řešení. Podle něj by město čističku provozovalo samo, nebo prostřednictvím najaté firmy a provozní náklady by hradila VOS, které by také pronajalo část kanalizačního sběrače. "V takovém případě bychom netrvali - pokud to zastupitelé schválí, na hrazení devítimilionového závazku vůči Fondu životního prostředí. Město přijalo tuto nabídku přednesenou právním zástupcem VOS doktorem Málkem začátkem června. Představenstvo ale dohodu vzápětí samo popřelo," tvrdí novopacký starosta Petr Kuřík.

Pokračování na str.2


Obce mají přispět na ztrátové autobusy méně, než se čekalo

Hořice - Nikoliv pětačtyřicet, ale o pět korun na obyvatele méně požadují po obcích autobusoví dopravci na Jičínsku. Firmy snížily původní požadavek poté, co do společného systému odmítly na jaře přispět Hořice.

"Dopravní podniky přepočítaly své náklady a zjistily, že je po úsporných opatřeních možné snížit částku na jednoho obyvatele v okrese z původních 45 na 40 korun," oznámil na zasedání zastupitelstva hořický starosta Ladislav Vrba. Tamní zastupitelé se totiž v pondělí znovu vrátili k dubnovému jednání, kdy se rozhodli neposkytnout příspěvek na dopravní obslužnost. Přestože se nyní hlasovalo o částce nižší, než o předchozích 400 tisíc korun, o dramatický průběh nebyla nouze.

Hořice nakonec 360tisícovou dotaci na ztrátové linky schválily. Větší část těchto peněz však pokrývá provoz městské hromadné dopravy, jediné na Jičínsku.

"Ukazuje se, že naše protestní akce měla smysl, když se podařilo zredukovat výši příspěvku o pět korun," poznamenal radní Jan Bartoš. Ten také patří k nejhlasitějším odpůrcům zaběhnutého dotačního systému. V prvním kole pondělního hlasování ho podpořilo šest dalších zastupitelů. Naopak pro zaplacení byl například Jaroslav Vácha, který má jako radní v hradeckém kraji na starosti resort dopravy. "Ani já nejsem přesvědčen, že je to správné. Dotace rozhodně nejsou motivující. Na druhou stranu si myslím, že v danou chvíli nejsme schopni věc objektivně posoudit. Pokud příspěvek zamítneme, nápravy se tím nedočkáme. Dopady budou pouze negativní," uvedl Vácha.

Pokračování na str.2


JIČÍNEM HŘMĚLY SALVY U příležitosti 135. výročí bitvy u Jičína, která se zde odehrála 29. června 1866, se v neděli na náměstí uskutečnila rekonstrukce tehdejší bitevní vřavy. Program vzpomínkových akcí pokračoval i tento týden. Například 6. července bude k vidění další bitevní scéna pod hradem Kost.

FOTO: jn


NEJVĚTŠÍ EXOTIKU PŘIVEZLI AMERIČANÉ Jedním z účastníků 27. ročníku Slavností písní a tanců Pod Zvičinou v Lázních Bělohradě byl soubor Podjavořičan z Telče, který se spolu s dalšími představil v sobotu v zámeckém parku. Největší pozornost letošního festivalu vzbudil zámořský soubor ze státu Utah v USA, konkrétně z dějiště příštích zimních olympijských her v Salt Lake City. Dokonale secvičené taneční kreace a stepování jeho členů byly překvapivě asi největší exotikou letošních slavností. Působivé bylo i vystoupení dvou mladých indiánů, tančících s kruhy či s ohněm za doprovodu jejich otce, který bubnoval monotónní zvuk. Trojice tří původních obyvatel Ameriky obdržela od bělohradského starosty Pavla Šubra pamětní medaili města. Kromě účastníků ze Spojených států zavítaly do Bělohradu ještě čtyři další zahraniční soubory.

FOTO: jn


Firma Nova už potřetí hledá vlastníka

Sobotka - Už potřetí v řadě se pokouší Fond národního majetku prodat majoritní balík akcií konzervárny Nova Sobotka. S největší pravděpodobností jde o poslední nezprivatizovaný podnik na Jičínsku.

Veřejná obchodní soutěž, která se uskutečnila koncem minulého roku, sice přinesla vítěze, ale pro nedodržení podmínek s ním FNM smlouvu neuzavřel. Nejvyšší nabídku předložil dnes už bývalý ředitel Novy Jiří Čurda, který ovšem odmítl zaplatit kupní cenu přesahující 17 milionů korun kvůli nedořešenému soudnímu sporu mezi fondem a jedním z bývalých pracovníků Novy o zaměstnanecké akcie.

Proto byla v minulých dnech vyhlášena opakovaná veřejná obchodní soutěž, potvrdila NN současná ředitelka konzervárny Eva Houžvičková. "Není to pro nás vůbec příjemné, protože další řízení přichází v době, kdy se právě rozjíždí zpracovatelská sezona a my bychom už potřebovali znát nového vlastníka," dodala.

Pokračování na str.2


O víkendu začíná jubilejní Šrámkova Sobotka

Sobotka - Studenti, učitelé a kumštýři se od zítřka začnou opět po roce sjíždět do Sobotky. O víkendu zde začíná jubilejní pětačtyřicátý ročník literárního festivalu.

I letos zahajuje týdenní maraton odborných přednášek, prezentací jednotlivých nakladatelství a zábavných pořadů divadelní představení. Tentokrát je na programu Šrámkův Stříbrný vítr v podání Moravského divadla z Olomouce v režii Petera Gábora. Zítřejší představení v sále sokolovny začíná v 19.30 a jako tradičně se koná v předvečer slavnostního zahájení festivalu. V jeho průběhu mohou účastníci navštívit i další divadelní představení, koncerty či výstavy.

"Téma letošní Šrámkovy Sobotky - Krajina textu je velmi široké. Více napovídají i podtituly - Co vyčteme z krajiny a Co potkáme v textu. Každý si pod tím může představit buď přírodu, nebo libovolný text. Je na každém, aby si vybral, co mu je bližší," říká vedoucí městského kulturního střediska Drahomíra Flodrmanová. Doplnila, že k tématu jsou zaměřeny tři přednášky, které si připravili Jiří Sádlo, Zdeněk Kratochvíl a Vlastimil Zuska.

Letošní festival je výjimečný především vzpomínkou na dramatika Oldřicha Daňka. Do zaběhnuté dramaturgie Šrámkovy Sobotky byl poprvé zařazen samostatný jednodenní program. Pořadatelé totiž úterý vyhradili jako Den Oldřicha Daňka. Připomínáme si totiž první výročí jeho úmrtí. "Úterý začíná přednáškou doktora Novotného Theatrum mundi Oldřicha Daňka a pokračuje v sále spořitelny vyprávěním malíře Vladimíra Komárka, který si s dramatikem dopisoval. Odpoledne se uskuteční videoprojekce televizních inscenací, kde vzpomeneme i na herce Josefa Kemra, Zdeňka Řehoře a Otu Sklenčku. Večer v půl osmé začíná divadlo. Daňkovu hru Bitva na Moravském poli uvede Viola Praha s Josefem Vinklářem, Jaroslavem Satoranským a Tomášem Pavelkou," upozornila Flodrmanová na mimořádnou změnu v rámci festivalu.

Zvlášť si pochvaluje, že se díky studentům začíná využívat i dlouhodobě zavřené bývalé kino, v jehož útrobách se skrývá divadelní sál z poloviny devatenáctého století. "V předchozích týdnech tady odvedli hodně práce, takže sál je připraven na různé pořady. Budou se zde odehrávat například divadla a filmové projekce," upozornila Flodrmanová. S jedním představením zde vystoupí pražské Divadlo v bytě, které nastudovalo bulvární erotickou komedii z roku 1931 Pidras ohněstrůjce. Dalším pořadem bude Čtení z pamětí starého vlastence v podání Hany Kofránkové. Zajímavostí budou především každodenní pozdně večerní filmové projekce.

Radost mohou mít i organizátoři literární soutěže Šrámkovy Sobotky, do níž se přihlásil rekordní počet účastníků za posledních deset let. Komise hodnotila 128 prací ve třech kategoriích. Letos poprvé se v neděli uskuteční pořad, sestavený z vybraných oceněných příspěvků.

(jn)

(Viz Program... str.6)


Nové Noviny