Nové Noviny č. 26/0129. června 2001str. 4

Krátce

KONECCHLUMÍ: Kostel otevřou již zítra

Zítra v 15 hodin bude slavnostně otevřen kostel sv. Petra a Pavla v Konecchlumí. Obřad se mší svatou vykoná s koncelebranty Otec biskup Mons. Dominik Duka.

(red)

VYSOKÉ VESELÍ: Vackovo Vysoké Veselí již v neděli

Již tuto neděli 1. července od 14 hodin se jako každoročně bude v přírodním amfiteátru za sokolovnou ve Vysokém Veselí konat koncert dechové hudby Vackovo Vysoké Veselí. O tom, že česká dechovka není pouze pro dříve narozené posluchače, návštěvníky přesvědčí mladí hudebníci ze Základní umělecké školy v Hradci Králové. Tradiční zpěváky Ivanu Brožovou, Josefa Oplta a Josefa Zímu doplní Ludmila Hrodková a Jan Sisr. Svým temperamentem věčně mladý Josef Zíma bude konferovat druhou část koncertu. Mezi čestnými hosty nebude chybět Karel Vacek ml. a synové dalších velikánů české dechovky, Josefa Poncara a Jaroslava Vejvody. Pro doplnění pohody bude připraveno občerstvení a možnost prohlédnout si nové modely osobních automobilů. Přestože na tento koncert nebyla poskytnuta dotace, návštěvníci nemusí mít strach ze zvýšeného vstupného.

(red)

JIČÍN: Dětský letní tábor

Tělocvičná jednota Sokol Jičín pořádá od 22. do 29. července v rekreačním středisku Pařez dětský tábor. Vedoucí tábora připravili pro děti na celý týden bohatý program, ve kterém nebude chybět spousta dětských her, výletů a podobně. Cena týdenního pobytu je 1700 korun. Rodiče mohou své děti na tábor přihlásit nejdéle do 13. července (tel.: 0737/422 224).

(max)

JIČÍN: Odstávka bazénu

Bazén o letních prázdninách bude otevřen denně od 10 do 21 hodin až do 19. srpna. Pouze o nedělích bude provozní doba zkrácena o hodinu, a to do 20 hodin. Sauny a masáže budou v období prázdnin mimo provoz. Odstávka Aquacentra proběhne od 20. srpna do neděle 9. září. V září již bude do normálního chodu opět uvedena také sauna a k dispozici budou i masáže.

(max)

JIČÍN: Dlouhodobá humanitární akce

Městská rada povolila na území města Jičína uspořádat dlouhodobou humanitární akci v podobě finanční sbírky, jejíž pořadatelem je Nadace pro transplantaci kostní dřeně. Až do konce příštího roku budou ve městě instalovány dvě pokladničky, jejichž obsah v podobě dobrovolných finančních příspěvků pak podpoří nejen další výzkum rakoviny, ale i vlastní léčbu tohoto onemocnění formou transplantace kostní dřeně.

(mar)

HRADEC KRÁLOVÉ: Výstava regionálních výtvarníků

V tomto týdnu byla v královéhradecké galerii Celebris ve Škroupově ulici zahájena výstava dvou výtvarníků z Jičínska. Návštěvníci galerie si budou moci prohlédnout výběr z díla Karla Šlengera spolu s expozicí plastik Josefa Bucka. Výstava, která je otevřena denně kromě neděle, potrvá do 7. srpna.

(max)

ŽELEZNICE: Muzeum otevře nové expozice

Již v prvním červencovém týdnu by měly být pro návštěvníky Vlastivědného muzea v Železnici otevřeny tři nové expozice. Podle ředitelky muzea Nataši Kalouskové budou tyto expozice umístěny v nově uvolněných místnostech na terase. "První místnost bude věnována prusko-rakouské válce 1866, druhá železnickým cechům a třetí místním rodákům, případně lidovému malovanému nábytku," popisuje Kalousková. "Zároveň během prázdnin, kromě pondělí, rozšiřujeme i otevírací dobu, a to od 11 do 16 hodin," doplňuje ředitelka. Tuto sobotu v 10 hodin pak bude v muzeu vernisáží zároveň zahájena i výstava podkrkonošských výtvarníků - Anny Hofmanové a Břetislava Kužela.

(max)

NOVÁ PAKA: Město chce webové stránky

Na svém pondělním zasedání rozhodla městská rada pověřit správce počítačové sítě Jiřího Šafáře a radního Geislera jednáním s Horskými hotely a pensiony a.s. o spolupráci na prezentaci webových stránek města na internetu. Společnost Horských hotelů a penziónů navrhla městu zajištění plné funkčnosti a aktuálnost široké prezentace Nové Paky na stránkách internetu. Dále radní jednali o situaci ve vztazích s VOS Jičín a odsouhlasili návrh smlouvy se ZPA týkající se provozování kanalizačního řadu.

(ur)

JIČÍN: Nájemné podraží o čtyři procenta

Počínaje červencem dojde ke zdražení nájemného v obecních bytech. Letošní čtyřprocentní navýšení, které se dotkne 1627 bytů spravovaných Městským bytovým podnikem, je doposud nejnižší. Například u bytu 1. kategorie o velikosti 3+1 (74 m2) toto navýšení dělá zhruba 45 korun měsíčně.

(mar)

SOBOTKA: Město zahájí opravu domu

V těchto dnech by měla být zahájena rekonstrukce a přestavba domu na náměstí v Sobotce. Ještě do konce roku se předpokládá využití přízemních prostor objektu, které město pronajme ke komerčním účelům. "V přízemí bude prodejna masných výrobků a rychlé občerstvení, které zatím Sobotka postrádá," uvedl starosta Petr Hejn. V dalších dvou patrech vzniknou čtyři nové bytové jednotky. Na jejich výstavbu žádá radnice o přidělení státní dotace. Pro letošní rok bylo na okrese vyhověno pouze městu Jičín, které se chystá s podporou státu zahájit výstavbu čtyř desítek nájemních bytů.

(jn)

JIČÍN: Pronto Plus prodává pozemek

Městské zastupitelstvo na svém posledním zasedání schválilo návrh rady týkající se odkoupení pozemků ležících v těsném sousedství nové výrobní haly Ronalu vpravo od výpadovky na Popovice. Jedná se celkem 22 300 metrů čtverečných pozemků, které město před několika lety odprodalo společnosti Pronto Plus Praha. Ta zde měla původně zájem realizovat výstavbu dalšího supermarketu. Pražská společnost se pak dostala do ekonomických problémů, bylo na ni vyhlášeno konkurzní řízení, proto lokalitu dosud v jejím vlastnictví nabízí městu Jičínu k odkoupení správce konkurzní podstaty. Město s nabídkou souhlasí pouze za podmínky, že cena za metr čtverečný nepřekročí hranici sto korun.

(mar)


Oprava stropů bude pravděpodobně pozastavena

Jičín - Projekt na opravu části podlah druhého patra Valdštejnského zámku počítal s rozsáhlým poškozením dřevěných nosných trámů, které se však jejich obnažením nepotvrdilo. Potěšující skutečnost však vede ke kolizi odborných názorů investora, projektanta a památkářů. Rozpor nejspíše povede až k pozastavení stavebních prací.

"Stav povalů je dobrý, proto navrhuji provést zkoušku ke stanovení jejich stáří a aktuální statické posouzení rozebraného stropu. Zároveň je třeba zvážit nové možnosti obnovy stropů s ohledem na maximální zachování autentického materiálu a řemeslných postupů. Použití ocelových prvků a betonu doporučuji minimalizovat. Navrhuji zvolit takové řešení, které umožní obnovení historického stropu včetně násypu a prkenné podlahy," hájí své stanovisko Lenka Nyklová z Památkového ústavu v Pardubicích.

Milan Smolík z referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu v Jičíně s ní v podstatě souhlasí a navíc ještě dodává.

"V souvislosti se zpracováním nového statického posudku doporučuji stanovit i limity pro maximální možné zatížení podlah ze strany uživatele, tedy Finančního úřadu, včetně zpracování studie zařízení jednotlivých místností. Pro zachování autentičnosti památky je nutné respektovat maximální množství historických prvků. Proto doporučuji hledat takové řešení, aby původní konstrukce byly úpravami dotčeny v minimální míře. Dále je nezbytné provést restaurátorský průzkum omítkových vrstev obnažených při odstranění příček, jejich vyhodnocení a podrobné posouzení."

Projektant Jiří Číla však ve schválené projektové dokumentaci počítá s použitím osmimetrových třicet centimetrů vysokých traverz. Na nich pak mají při zachování částí původního stropu ležet betonové podlahy.

Vedoucí investičního odboru jičínské radnice Jaroslav Havelka akceptuje všechny názory vyjádřené během kontrolního dne přímo na staveništi v zámku.

"Nyní musíme zajistit nový statický posudek, a pak budeme společně s památkáři hledat oboustranně přijatelné řešení, jakým způsobem stropy dál opravovat. Do té doby budou s největší pravděpodobností stavební práce pozastaveny," komentuje Havelka nastalou situaci.

(mar)


Dobrovolní hasiči soutěžili v požárním sportu

Jednou z disciplín soutěže dobrovolných hasičů byl i požární útok.

FOTO: mar

Jičín - Atletický ovál a škvárové hřiště jičínského stadionu v lipách se v sobotu za nepříznivého počasí staly dějištěm druhého kola soutěže v požárním sportu.

Hlavními organizátory celodenní akce se stalo Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska okresu Jičín a Hasičský záchranný sbor Jičín za sponzorské účasti Hasičské vzájemné pojišťovny, Výzbrojny požární ochrany a Městského úřadu v Jičíně. Soutěže se zúčastnilo třiatřicet mužských a jedenáct ženských družstev dobrovolných hasičů, kteří do Jičína postoupili po vítězstvích v okrskových kolech. Sobotní klání bylo zároveň prověrkami fyzické připravenosti jednotek dobrovolných hasičů kategorie JPO II. a III.

Všechna družstva absolvovala štafetu v běhu na 4 x 100 metrů, požární útok a sprintérskou disciplínu v běhu na sto metrů s překážkami. V kategorii družstev žen se nejlépe umístila děvčata z Újezdu pod Troskami, druhé místo obsadily ženy ze Železnice a třetí skončily reprezentantky jednotky dobrovolných hasičů ze Žeretic.

Stovku překážek pak absolvovala nejlépe Petra Vymlátilová z Újezdu pod Troskami v čase 20,13, na druhém místě doběhla Gábina Rejhová ze Sobčic (21,41) a třetí příčku obsadila Zlata Budinská rovněž z Újezdu pod Troskami (22,28).

Z družstev mužů nejlépe skončili hasiči z Jinolic před jednotkami Tuře a Hubojed. Radek Bárta z Jinolic dal stovku za 19,19, druhý Josef Vošvrda ze stejného družstva doběhl v čase 19,94 a Karel Roudný z Tuře se ve stejném čase umístil na místě třetím.

Výsledky družstev mužů jednotek dobrovolných hasičů kategorie JPO II. a III. 1. Valdice, 2. Slatiny, 3. Nová Paka. Běh na sto metrů překážek: 1. Štěpán Karban - Hořice 18,81, 2. Miroslav Jahelka - Hořice 18,87, 3. V. Drbohlav - Valdice 20,18.

(mar)


Lékaři se od mistrovství v saunování distancují

Jičín - Televizní šot z průběhu Mistrovství České republiky v saunování zdvihl hladinu adrenalinu lékařům Okresní nemocnice v Jičíně. Ti se zcela distancují od jakékoli odpovědnosti za výběr účastníků, a tím i za případný negativní dopad soutěže na jejich zdraví. Pořadatelé se však hájí tvrzením, že soutěž je dobrovolná a odborná lékařská pomoc byla zajištěna.

Vedoucí lékař záchranné zdravotnické služby Lubor Vokrouhlický se však nad myšlenkou sportovního saunování pozastavuje. "Soutěžní disciplinu v délce pobytu ve sto deseti stupních Celsia s padesátiprocentní vlhkostí vzduchu považuji z pohledu ochrany lidského zdraví za ne příliš šťastnou. V každém případě jde o extrémní přetěžování organizmu, při kterém může dojít k poměrně závažným problémům. Naše zdravotnické zařízení nikdo z pořadatelů neoslovil, nekonzultoval s námi případné komplikace, ani nás nepožádal o zajištění zdravotnické asistence přímo v místě konání akce.

O soutěži v saunování jsme nebyli informováni, proto nelze hovořit o tom, že jsme z naší strany cokoliv podcenili. Osobně se velmi pozastavuji nad způsobem výběru účastníků, kteří do takto extrémně náročné soutěže přišli doslova z ulice, bez komplexního lékařského vyšetření. Vážím si ochoty kolegů, kteří akci po odborné stránce zabezpečili, avšak nevěřím, že dejme tomu v případě zástavy krevního oběhu, nebo kolapsových stavů měli k dispozici potřebné technické vybavení," dodává zástupce ředitelky ON v Jičíně Lubor Vokrouhlický.

"Saunování je samo o sobě jistě velmi zdravé, ale soutěžit v něm rozhodně nelze. Dokazovat si, že v takto extrémních podmínkách vydržím déle než jiní je z našeho pohledu velmi riskantní a nerozumné. Rozhodně se jedná o úmyslné ohrožování vlastního zdraví, při němž může dojít nejen ke zhroucení krevního oběhu, ale dokonce i k úmrtí. Jako odpovědný lékař nemohu určitě soutěž tohoto typu podpořit. Osobně si také myslím, že případné léčení poruch zdraví v důsledku podobných akcí by nemělo být hrazeno z prostředků všeobecného pojištění," dodává primář interního oddělení ON v Jičíně Miroslav Hanuš.

"Soutěž vznikla ve Finsku, kde se koná již třetí ročník MS. Odtud jsme převzali pravidla i podmínky účasti soutěžících. Účastníci našeho klání byli lidé, kteří se pravidelně saunují, znají své možnosti a přihlásili se dobrovolně. Všichni byli nadšeni a již dnes se těší na další ročník. Lékařský dozor na místě byl zajištěn na vysoké úrovni, tři přítomní lékaři měli k dispozici kompletní vybavení pro poskytnutí první pomoci. Dokud nebude před vstupem do jakékoliv veřejné sauny vyžadována lékařská kontrola, je zbytečné přeceňovat význam naší akce. Záběry na TV Nova byly negativně sestříhány, našly by se však i záběry, kdy ze sauny vystupovali jásající a spokojení soutěžící. Také si myslím, že by bylo vhodnější případnou kritiku směřovat přímo na nás," vyjádřil se k postoji lékařů hlavní pořadatel akce, Karel Dyntar.

(mar)


Edeka má předložit studii

Sobotka - Obchodní řetězec Edeka by měl sobotecké radnici předložit studii svého nákupního centra, které hodlá postavit u obchvatu poblíž čerpací stanice pohonných hmot.

Radnice v současnosti posuzuje varianty možného dopravního řešení v této okrajové části města, kde by měla být nová křižovatka, umožňující sjezd do centra Sobotky, a lokalita určená pro výstavbu rodinných domků.

"Vyzvali jsme proto Edeku, aby se už v této fázi zapojila a nenarušila pak zpracovanou koncepci budoucí podoby tohoto území, do kterého by měla vstoupit jako první investor," upozornil sobotecký starosta Petr Hejn.

Sobotečtí zastupitelé letos v březnu i přes protesty místních obchodníků schválili prodej zhruba půlhektarového pozemku při obchvatu ve směru na Mladou Boleslav společnosti Nákupní středisko Sobotka s. r. o., která bude součástí řetězce velkoplošných prodejen firmy CS Edeka. Ta zde chce kromě supermarketu postavit i motorest. Vzhledem k tomu, že zatím nebylo zahájeno územní řízení, je pravděpodobné, že se výstavba komerčních objektů uskuteční v průběhu příštího roku.

(jn)


Obec věří, že se na koupi zdravotního střediska dohodne

Milíčeves - Desetiletá ochranná lhůta restituovaných objektů, ve kterých se nacházejí zdravotnická, sociální a podobná zařízení, vypršela i v případě zdravotního střediska v Milíčevsi. Zástupci obecního úřadu proto v těchto dnech jednají s majiteli nemovitosti o urovnání vztahů takovým způsobem, aby zde i nadále mohla sídlit ordinace privátního praktického lékaře a stomatologa.

"Obvody obou lékařů registrují občany nejen z Milíčevse a Slatin, ale také z mnoha okolních obcí. Proto bychom rozhodně o zdravotní středisko nechtěli v žádném případě přijít. Hledáme tedy možnosti, jak situaci vyřešit ke všeobecné spokojenosti. Pravděpodobně se však s majiteli dohodneme na odkoupení budovy," připouští formu řešení aktuálního problému místostarosta sloučených obcí Milíčevse a Slatin Josef Cerman.

Ten však zatím vylučuje možnost čerpání finančního úvěru, což by podle jeho vyjádření byl krajní krok.

Odhadní cena budovy v minulosti dobře udržované Okresním ústavem národního zdraví je stanovena na 1,72 milionu korun. Tržní pak mírně snižuje veliká zahrada, o kterou nemá obecní úřad v podstatě zájem. Místostarosta proto věří, že se s prodávající stranou vzájemně dohodnou na konečné prodejní ceně mírně nižší, než je odhadní a na možnosti rozložení platby do dvou termínů splatných v období dvou let. Potom by bylo možné objekt zdravotního střediska odkoupit z peněz obecního rozpočtu.

(mar)


Nové Noviny