Nové Noviny č. 26/0129. června 2001str. 14

Plesarová dvakrát zlatá, Marešová a Šindelářová se stříbrem

Ostrava - Nepočetná, ale velice úspěšná byla výprava mladých jičínských atletů na mistrovství ČR dorostu a juniorů, které se uskutečnilo o víkendu v Ostravě - Vítkovicích. Na startu se sešlo téměř devět stovek atletů ze 120 oddílů celé republiky, aby zde svedlo boje o mistrovské tituly. Jičínská atletika reprezentovaná dorostenkami Plesarovou, Marešovou a Dufkovou, jejich vrstevníkem Přikrylem a juniorkou Šindelářovou byla opravdu vidět.

Veronika Plesarová dokázala obhájit svoje vítězství z halové sezóny a na obou tratích 800 a 400 metrů nedala soupeřkám naději, i když finále obou běhů byla v rozmezí pouhých 40 minut. Jedna z nadějí české atletiky na nadcházejícím mistrovství světa sedmnáctiletých atletů v Maďarsku se nyní bude připravovat na soustředění v Nymburce a čeká ji ještě start na mistrovství dospělých v Jablonci.

Petra Šindelářová po nedávném titulu ve víceboji, pro kterou je letošní sezóna spíš soubojem se zdravím než se soupeřkami, ve výškařském sektoru zabojovala a svým letošním osobním maximem vybojovala stříbro a potvrdila návrat mezi nejlepší české výškařky a do reprezentačního družstva pro mezistátní utkání ve Slovinsku. Navíc ji pouhé dvě desetiny vteřiny dělily od bronzu v závodě na 400 metrů překážek. I ona se představí na mistrovství v Jablonci.

Výborně připraveny přijely do Ostravy svěřenky trenéra Frýby - Kateřina Marešová a Dufková. Po sobotním nezdaru v kladivu a disku, kdy nezvládly náročné povětrnostní podmínky a především v disku jim "uplavala" přední umístění, doslova explodovaly v nedělním závodě koulařek, kde se výrazným zlepšením osobních rekordů zařadily mezi absolutní špičku své kategorie. Marešová na druhém místě zaostala o pouhé tři centimetry za vítězkou a Dufková skončila na nepopulárním, ale krásném čtvrtém místě.

Podle představ nevyšlo mistrovství pouze Zdeňkovi Přikrylovi, který oslaben nemocí na trati 1500 metrů nestačil tempu nejlepších a nakonec obsadil dvanáctou příčku.

(PeŠ)


Pačtí chodci se prosadili

Nová Paka - Juniorského a dorosteneckého mistrovství České republiky, se zúčastnili i mladí atleti oblékající dres novopackého Sokola, nebo jeho odchovanci, v současné době pouze hostující do novopackého druholigového celku dospělých.

V chůzi na 5 km stáli na stupních vítězů hned dva pačtí dorostenci. Jasně nejlepší český dorostenecký chodec Jiří Chaloupka, který zvítězil v čase 22:32,19, a třetí v cíli, za čas 24:23,19, jeho klubový kolega Stanislav Herman. Dvojnásobnou trať juniorů vyhrál s převahou novopacký odchovanec Radek Pařízek, který do packého celku dospělých hostuje z USK Praha, v čase 45:20,0.

Další packá odchovankyně dorostenka Šárka Šmirausová, startující v současné době za AFK Pardubice, zvítězila s velkou převahou v hodu kladivem, když překonala svým nářadím vzdálenost 60,30 m a zůstala tak pouze několik centimetrů za svým českým rekordem. V technických disciplinách juniorů na sebe upozornil třetím místem ve vrhu koulí odchovanec Michal Tlapák, závodící v této kategorii za pražskou Slávii, výkonem 16,45. Novopačák Michal Hož skončil v této disciplíně výkonem 15,24 na 6. místě. Škoda, že se tomuto mladému atletovi nedařilo v jeho parádní disciplíně, v hodu oštěpem. Na mokrém terénu a ve velké zimě zůstal pět metrů za svým nedávným výkonem a hodem 50,60, podobně jako další packý výborný oštěpař Bajer, se neprobojoval do finále nejlepších osmi oštěpařů.

Jan Pajurek potvrdil svoji současnou formu na 400 m př. a časem 56,18 obsadil pěkné páté místo. V rozběhu se časem 11,33 probojoval tento mladý atlet do B finále na 100 m.

(bas)


Fotbalová sezona nedopadla dobře

Poslední kolo oblastního přeboru fotbalistů uzavřelo soutěžní ročník 2000-2001. Okres Jičín by na tuto sezonu určitě nejraději zapomněl, neboť se totálně nepovedla. Posuďte sami. Jičín neudržel příslušnost v nejvyšší oblastní soutěži, obsadil až předposlední pozici a sestupuje. V I.A třídě obsadily oba zástupci okresu, o kterých se předpokládalo, že mohou promluvit do postupových bojů, Milíčeves a Hořice, třetí a čtvrté místo. Libáň v pohodě uhrála sedmé místo - tedy polovinu tabulky. Až na dně skončila Sobotka, která sestupuje. B třídu vyhrála zcela jasně Nová Paka, která jistě bude chtít v příštím ročníku navázat na slavnější léta novopackého fotbalu. Železnice skončila "na medaili", tým z Lázní Bělohradu se zachránil na poslední chvíli, tedy v závěrečném kole, a "černý Petr" znamenající sestup zůstal v rukách Robous a Jičíněvse. Tedy opravdu nic moc.

(n)


Pod vysokou sítí

Ve volejbalovém mužském přeboru je dohráno. V posledním kole porazila Radim Hořice B 3:1 a Jičín si poradil s Libání 3:0.

(n)

Konečná tabulka

1.Jičín1512335:1127
2.Radim159629:2424
3.Libáň157824:2522
4.Hořice B1521310:3817


Mistrovství Evropy FIA v autocrossu

Nová Paka: 30. června a 1. července

Štikovská rokle u Nové Paky se o víkendu stane dějištěm dalšího závodu seriálu Mistrovství Evropy v autocrossu (divize D3 - kategorie 1600 a 4000 ccm, divize D1 cestovních vozů a vložený závod divize D3 do 600 ccm). Soutěžní program zahájí v sobotu ve 12.30 hodin úvodní trénink a od 14.30 začnou měřené tréninky. Hlavní závod bude odstartován v neděli od 9.30 hodin, kdy se pojedou první série rozjížděk. Druhá a třetí rozjížďka se pojede od 11.15 a od 13.45 hodin. Finálový závod bude odstartován hned vzápětí, a to od 15.45 hodin. Snímek z mistrovství České republiky v autokrosu, který se jel ve Štikově 29. dubna, je víkendovou pozvánkou všem příznivcům motoristického sportu.

FOTO: jn


Jičín má mistra Evropy

Seč - Nejvýznamnější událostí ve světě orientačního běhu minulého týdne bylo dorostenecké mistrovství Evropy. Do reprezentačního teamu ČR se jako jediný z Jičína nominoval Honza Palas. Program mistrovství byl velmi náročný: v sobotu (23.6.) se běžel závod na klasické trati a v neděli štafety. Na mistrovství přijelo rekordních 250 závodníků z devatenácti evropských zemí.

Klasická trať se běžela v lese v okolí Hlinska v Č. Tratě byly postaveny v orientačně náročném lese, který byl po deštivé noci silně rozmočený. To zpomalilo závodníky a zvýšilo obtížnost terénu. Česká reprezentace uspěla v kategoriích D16E (1., 2., 3. místo), H16E (2. místo), H18E (1., 2. místo). Honza Palas (H16E) rozběhl závod velmi dobře. Veliká chyba (3,5min) na šesté kontrole ho připravila o umístění na stupních vítězů. Přesto vybojoval v závěru agresivním během velmi pěkné osmé místo.

Druhý den nastupovala česká družstva do závodu štafet jako favorité. Štafetu s jičínským zastoupením (H16E) rozbíhal Rajnošek (Vrbno p/P), druhý úsek běžel Polášek (Zlín) a finišoval Honza Palas (Jičín). Po prvním úseku zaostávala česká štafeta čtyři minuty za prvními Rusy a předávala až za Maďary, českým B teamem, Estonci a Švýcary. Velice dramatický byl druhý úsek. Jan Polášek nejenže stáhl ztrátu na Rusy, ale předběhl je a předával druhý, dvacet vteřin za Švýcary. Už první metry po předávce naznačily, že Honza Palas uplatní své běžecké schopnosti, které získal pod vedením trenéra Jindřicha Vodičky.

"Švýcar vůbec neakceptoval moje tempo a už na první kontrole vytuhnul," řekl Honza. "Potom jsem běžel sám a kontroloval vedení." Náskok narostl až na tři a půl minuty. A tak si mohli vítězný finiš s vlajkou v ruce vychutnat všichni tři borci. Honza Palas veze zlato do Jičína!

Česká výprava byla úspěšná i v ostatních kategoriích: D16E (1. CZE A, 2. CZE B), D18E: (3. CZE B, 9. CZE A), H16E (1. CZE A, 6. CZE B), H18E (3. CZE A, 6. CZE B).

Jako doprovodný závod se v sobotu běžel Oblastní přebor východočeského kraje. V konkurenci běžců z celé ČR se jičínským podařilo umístit na předních místech. V žákovských kategoriích Soukupové Lucii (2. - D12C), Špicarové Michaele (2 - D14C), Beneši Honzovi (1 - H14C). V hlavní kategorii H21C pak Milan Bílý obsadil nevděčné 4. místo. Veterány již tradičně vyhrál Jaroslav Havlík (H60C) a pěkné bylo i 4. místo Jindřicha Vodičky (H55C).

Nedělní přebor štafet prověřil vyrovnanost a kvalitu běžců. Zejména v kategorii H14 si zcela bezkonkurenčně doběhla pro první místo štafeta ve složení Beneš, Drobník, Holas. Další pěkná umístění získaly štafety: D14 - 5. (Špicarová, Matušová, Dubská), D35 - 2. (Úlehlová, Zalabová, Řeháková), H35 - 4. (Drobník, Beneš, Řehák).

(ag)


JUDO: vzácná návštěva

Jičín - Vzácnou návštěvu přivítali ve čtvrtek 21. června na svém tréninku judisté SKP JUDO Jičín. Kulturní atašé a třetí tajemník Velvyslanectví Japonska Shinji Soyama zavítal do Jičína, aby zjistil, jak je využíván grant, který v roce 1997 získal Český svaz judo (tatami, kimona, literatura).

Kulturního atašé doprovázel další člen ambasády a generální sekretář ČSJu Miloš Vrabec. Návštěvu přivítal místostarosta Vlastislav Matucha a Josef Letošník, který nezastupoval jen jičínské, ale hlavně české judo. Shinji Soyama si prohlédl Sportovní areál a navštívil trénink žáků nováčků a posléze i žáků závodníků. Vyjádřil plnou spokojenost nejen s využíváním grantu, ale i s činností jičínského klubu judo a projevil zájem navštívit Jičín znovu při příležitosti mezinárodního turnaje juniorů kategorie A, který se má konat v září a bude na něm startovat i družstvo Japonska.

(red)


Zítra atletický oblastní přebor

Nová Paka - Tuto sobotu se na novopackém stadionu v 9.30 hodin utkají dorostenecké a juniorské celky v oblastním atletickém přeboru. Mimo dalších týmů zde startují i novopacké dorostenky, které obhajují své výborné čtvrté místo v dosavadním průběhu oblastního přeboru. Příznivcům královny sportu se představí i výborní novopačtí junioři Pajurek, Hož, Bajer, Sehnal a další, kteří obhajují svoji šestou pozici. Zítřejší oblastní přebor družstev bude i generální zkouškou pro rozhodčí a celou organizaci čtvrtého kola 2. ligy dospělých, které se v Nové Pace uskuteční 2. září.

(bas)


Na nejvyšší horu Litvy

Jičín - Čtyřčlenná motocyklová výprava pod vedením Josefa Krenna a pod hlavičkou Lezeckého kroužku Prachov míří do Litvy. Výprava odjíždí 5. července a na cestě přes polské území navštíví i proslulý Bělověžský prales. Odtud se pak motorizovaní lezci vydají na sever až k litevským hranicím. "Naším hlavním cílem je zdolání nejvyšší hory Litvy, kterou je 292 metrů vysoký Juozatins. Pokud vím, tak se bude v rámci našeho Lezeckého kroužku jednat o prvovýstup," říká hrdě jeden z účastníků výpravy, Petr Crha. Se svými společníky doufá, že po nepřízní počasí provázené expedici Himalaya 8000 při zdolávání K2 budou tentokráte povětrnostní podmínky příznivější a členové LKP si odvezou vrcholové foto z dalšího "velikánu".

(pe)


Ivan Pírko a Jiří Černý na stříbrném stupínku

Světlá n/S - Silniční extraliga masters pokračovala závodem s hromadným startem ve Světlé nad Sázavou.

Obtížný kopcovitý terén Vysočiny s příkrým stoupáním na kostkách kolem hradu Lipnice dokonale prověřil kvality všech 123 startujících. Trio cyklistů jičínského Velomatu absolvovalo trať v délce 62 km.

V kategorii mužů 60-65 let si velice aktivně počínal Ivan Pírko. Nejprve spolu s Kubešem a Hyklem poodjel ostatním. Z této trojice se utrhl Kubeš a Pírko s Hyklem za ním začali poněkud zaostávat. Ivan Pírko se s tím však nesmířil, odpoutal se od Hykla, dotáhl se na vedoucího Kubeše a spolu s ním dojel do cíle. V závěrečném spurtu využil své dlouholeté zkušenosti Vráťa Kubeš a na cílové pásce Ivana porazil. Třetí v pořadí Hykl pak dorazil s více než šestiminutovým zpožděním. Na 6. místě v této kategorii dojel další zástupce Velomatu Zdeněk Matějka.

Stříbrný stupínek patřil také Jiřímu Černému v kat. nad 65 let, když rychlejší byl jen karlovarský Zdeněk Karásek.

Další závod extraligy se jede 6. července v Roudnici nad Labem.

Výsledky kat. 60-65 let: 1.Vratislav Kubeš (ČKMC Praha), 2. Ivan Pírko (Velomat Jč) oba 1:48,59, 3.Luděk Hykl (Nové Strašecí) 1:55,27, 6.Zdeněk Matějka (Velomat Jč) 1:59,14. Kat. 65-70 let: 1.Zdeněk Karásek (K.Vary), 2.Jiří Černý (Velomat Jč) 1:58,14.

(jk)


Na kvalitním turnaji v Rokytnici uspěli jičínští a pačtí kuželkáři

Rokytnice - Výborně obsazeného kuželkářského turnaje dvojic, který pořádal Spartak Rokytnice, se zúčastnilo také několik dvojic našeho okresu. Na výborně připravených drahách se představilo hned několik reprezentantů (Jelínek, Jirouš, Mizerová, Hilzensauerová), legionáři Hrubý s Jelínkem a mnoho prvoligových hráčů a hráček. O to více těší úspěšné vystoupení zástupců SKK Jičín a dvojice Václav Gottstein a Josef Antoš ze Sokola Nová Paka.

Ti se postarali o největší překvapení, když po výkonu 848 poražených kuželek narušili hegemonii ligových hráčů v první desítce a vybojovali výborné 6. místo. Kategorii mužů jasně dominovali Jelínek s Jiroušem, kteří se vrátili z MS, a na rokytnických drahách porazili dohromady 908 kuželek.

Stejnou příčku získaly mezi ženami hráčky SKK Jičín Alena Šedivá s Lenkou Hrdinovou, když už za sebou měly prvních 100 HS do soutěže smíšených dvojic, ve které se zástupci Jičína prezentovali nejhodnotnějšími výkony. Sedmou příčku obsadili Vikovi za 815 shozených kuželek. Dana (407) hraje za jičínské ženy, Slávek (408) pak nejvyšší soutěž za Poříčí. Zkušenou dvojici zle potrápili junior P.Křížek (418) a dorostenka L.Hrdinová (397), kteří dosáhli stejného výkonu, a jen horší dorážka je odsunula na 8.místo. Dobře si vedlo i další juniorské duo L.Petrgálová (383) a J.Kapucián (426). Ti byli jen o 6 dřev horší a výkonem 809 skončili na 10.příčce.

Výsledky - smíšené dvojice (startovalo 30 dvojic): 1.Mizerová - Hrubý (KK Slavia/ASV Salzburg) 841 (426+415), 7.Viková - Vik (SKK Jičín/ Poříčí) 815 (407+408), 8.Hrdinová - Kříž (SKK Jičín) 815 (397+418), 10.Petrgálová - Kapucián (SKK Jičín) 809 (383+426), 14.Šedivá - Streubel (SKK Jičín) 792 (375+417), 18.Pavlatová - Pavel (SKK Náchod/N.Paka) 772 (409+363). Ženy (14 dvojic): 1.Mizerová - Sailerová (KK Slavia/Čechie Karlín) 825 (414+411), 6.Šedivá - Hrdinová (SKK Jičín) 751 (385+366). Muži (65 dvojic): 1.Jelínek - Jirouš (SKC Staffelstein/ SKK Náchod) 908 (453+455), 6.Gottstein - Antoš (Sokol N.Paka) 848 (410+438), 28.Kráčmar - Junek (Jiskra Hořice/ ŠutrMan Hořice) 786 (406+380), 40.Knap - Vávra (So N.Paka) 762 (370+392), 43. Kříž - Streubel (SKK Jičín) 759 (368+391), 48. Novotný - Zamlar (So N.Paka) 745 (368+377), 54.Man - Kosina (ŠutrMan Hořice) 725 (396+329), 55.Pavel - Erlebach (So N.Paka) 718 (373+345), 56.Zd. Pitthard - Petr Pitthard (Češov) 713 (377+336), 63. T.Pitthard - Maška (Češov) 676 (317+359).

(jk)


Fotbalová nereliga

Jičín - Jedenáctým kolem pokračovala v pondělí soutěž neregistrovaných fotbalistů. Výsledky: FC Batalion - Javůrkova louka 0:3, Fialsteam - LPM Jičín 0:1, Medi Sped - Dlažba 2000 3:2, SG Valdice - FK 96 Lužany 1:5, SG Milíčeves - FC Rento 2:1. Dohrávka: Dlažba 2000 - Sport Club 1:4.

1.FK 96 Lužany82034:1126
2.SG Milíčeves64014:422
3.Sport Club53225:1118
4.FC Rento53226:1618
5.Batalion53221:1218
6.Medi Sped52314:1517
7.Javůrkova louka42427:1914
8.LPM Jičín42421:2014
9.Fialsteam23417:139
10.SG Valdice23415:269
11.FC Dytrych21710:337
12.Dlažba 20000379:243
13.Velomat01911:381

Další 12. kolo bude pokračovat až 13. srpna těmito zápasy: Javůrkova louka - Sport Club, Dlažba 2000 - FC Dytrych, LPM Jičín - SG Milíčeves, FC Batalion - SG Valdice, FC Rento - Medi Sped a FK 96 Lužany - Fialsteam.

(max)


Nové Noviny