Nové Noviny č. 27/0113. července 2001str. 14

Čtyřiadvacetihodinovka pro Bočka

Nová Paka - Peloton deseti cyklistů včetně jedné ženy odstartoval poslední červnovou sobotu z novopackého autobusového nádraží na čtyřiadvacetihodinovou zkoušku vytrvalosti a vůle. Tento cyklistický závod, který uspořádala již po osmé packá Přírodozpytná společnost se jel i tentokráte na okruhu Nová Paka - Ústí u Staré Paky a zpět.

Zatímco v sobotu počasí cyklistům přálo, půlnoční průtrž mračen a až do ranních hodin vytrvalý déšť všem zúčastněným podmínky ještě velice ztížily. Polovina zúčastněných odstoupila již během prvých dvanácti hodin, zbývající vydrželi téměř až do konce časového limitu. Poslední minuty na dojížděcím, 220 metrů dlouhém okruhu okolo autobusového nádraží, absolvovali již pouze Stanislava Severová, Dominik Severa a Rudolf Boček. Posledně jmenovaný si již vítězství, včetně nového traťového rekordu, zajistil vysokým jízdním průměrem v celé čtyřiadvacítce, ale přesto se v dojížděcích okruzích vypjal k dlouhému závěrečnému finiši, odpovídajícímu průměrné rychlosti 27,6 km/ hod., zatímco jeho průměrná rychlost v celém závodě byla 27,1 km/hod. Po dojezdu byl nový rekordman značně vyčerpán a jeho příznivci mu museli pomáhat slézt s kola. Výkonem 649,460 km překonal Rudolf Boček loňský rekord Rudy Cogana a více jak 19 kilometrů. Kdyby se protagonista tohoto traťového rekordu vydal místo jízdy po okruhu na Slovensko, dojel by na svém kole za čtyřiadvacet hodin až do východoslovenské metropole Košic, což by byl slušný denní výkon i pro automobilistu. Sedmačtyřicetiletý šťastný vítěz nám po dokončení závodu řekl: "K tomuto výkonu mě vyhecovali přátelé, kteří mě po celou dobu vydatně povzbuzovali. Na příští ročník bych se chtěl připravit ještě lépe." Nejlepší v polovině závodu byl další Jičíňák, Rostislav Šádek, který za 12 hodin dokázal ujet 361,240 km, ale po odjetí 419,830 km ze závodu odstoupil. Statečný boj s kilometry podstoupila jediná žena v peletonu, Stanislava Severová. Její výkon 318,800 znamenal nejen páté místo mezi muži, ale překonání ženského traťového rekordu Bohumily Šinkmanové o více jak 160 kilometrů. Pačáci byli tentokráte zastoupeni jen výborným chodcem, ale samozřejmě také cyklistou, Zdeňkem Suchardou, který po odjetí 265,670 km přibližně ve 21.30 ze závodu odstoupil. Pro oba rekordmany letošní čtyřiadvacetihodinovky připravili pořadatelé prémie o výši jednu korunu za ujetý kilometr. Vítěze mužů zasponzoroval držitel předcházejícího traťového rekordu Ruda Cogan a rekordmanku MUDr. Tomáš Roučka. Na organizaci tohoto zajímavého a pro závodníky i pořadatele velice náročného závodu se podílelo osm rozhodčích."Nedovedu si představit na tomto okruhu ujet téměř 650 kilometrů. Jenom sedět na úzkém sedle čtyřiadvacet hodin je i na trénovaného cyklistu velká dávka. Smekám přede všemi, kteří závod dokončili a obdivuji jedinou ženu, která vydržela až do konce," řekl hlavní rozhodčí, bývalý juniorský cyklistický reprezentant a nynější reprezentant České republiky v chůzi, Jiří Šorm.

Výsledky čtyřiadvacetihodinovky: 1. Rudolf Boček (Cykloservis Souček Jičín) 649,460 - traťový rekord, 2. Josef Čermák (Vražkov) 557,050, 3. Dominik Severa (Horní Počernice) 512,010, 4. Rostislav Šádek (Velomat Jičín) 419,93, 5. Stanislava Severová (Horní Počernice) 318,800 - traťový rekord žen, 6. Zdeněk Sucharda (Sokol Nová Paka) 265,670, 7. Ladislav Kmošťák (Turnov) 231,390, 8. Stanislav Severa (Horní Počernice) 222,820, 9. Josef Havíř (Chyjice) 214,250. Závodník Mifka s ujetými 94,270 nebyl pro nesplnění limitu 200 ujetých kilometrů klasifikován.

(bas)


Novopacké ME v autokrosu

Nová Paka - Ke čtvrtému letošnímu závodu z desetidílného seriálu ME v autokrosu se první červencový víkend sjelo do Štikovské rokle u Nové Paky 45 jezdců ve dvou kategoriích bugin a 17 jezdců v kategorii tzv. plechových aut. Program doplnilo ještě 10 mladých závodníků kategorie D3 - 600 ccm vloženým závodem.

Četní diváci byli zvědaví na výkony úspěšných českých reprezentantů v tomto sportu, především na lužanského rodáka Václava Fejfara a nestárnoucího Jaroslava Hoška, ale také na Ladislava Brožka (plechová auta).

Václav Fejfar (VW 1595), člen AK Nová Paka, potřeboval získat maximální počet bodů, aby se opět dostal do čela průběžného pořadí, o které přišel v předchozím závodě, když musel pro poruchu (utržený setrvačník) odstoupit. V měřeném tréninku byl nejrychlejší. V první rozjížďce dojel druhý za letos dosud nejúspěšnějším Engelem (D). Do druhé odstartoval opět druhý, ale v boji o vedení přišel o pravé zadní kolo. Mechanici stačili buginu do třetí rozjížďky opravit, ale v té dojel opět druhý, tentokrát za Vincendauem z Francie. Třetí řada na startu finále nebyla tedy zrovna výhodná. Přesto se Václav Fejfar probojoval na páté místo a ve čtvrtém kole dokonce na čtvrté. V předposledním kole ale opět klesl na páté, a tak také závod dokončil. Za toto umístění získal 12 bodů a v celkovém pořadí je na druhém místě. Vítězem této kategorie (D3A - 1600 ccm) se stal Petr Turek před Petrem Bartáškem (oba Škoda 1600), třetí dojel Jean-Paul Vincendau (F - Audi 1595) a čtvrtý Dennis Engel (D - VW 1595).

V kategorii D3 - 4000 ccm zvítězil nestárnoucí Jaroslav Hošek (letos už po čtvrté) před Petrem Bartošem (oba Ford Cosworth), třetí dojel Walter Ebeler (D - VW Sadev 1986). V kategorii D1 - plechová auta zvítězil Gints Bujans (LV), druhý dojel Ilja Reznitchenko (RUS) oba VW Golf a třetí skončil český reprezentant Josef Petrik (Ford Escort RS). Po prvním kole vedoucí Ladislav Brožek (Ford Focus) musel ve čtvrtém kole odstoupit. Vložený závod D3 - 600 ccm pro sebe rozhodl O.Musil (Yamaha R6 600), 2.A.Hrdinka (Kawasaki Ninja 598), 3.V.Nosálek (Honda CBR 599).

Stav ME po 4 závodech (počítají se 3 nejlepší) - Kat.D3A - 1600 ccm: 1.D.Engel (D) 53 bodů, 2.V.Fejfar 49, 3.H.Wöhler (D) 47, 4.P.Bartášek 46, 5.P.Turek 42. Kat. D3 - 4000 ccm: 1.J.Hošek 60, 2.P.Bartoš 43, 3.P.Dvořák 42, nejlepší zahr. jezdci - 6.A.Lacko (SK) 34, 7.W.Ebeler (D) 33. Kat. D1 - plech.auta: 1.G.Bujans (LV) 55, 2.H.Wild (D) 53, 3.I.Reznitchenko (RUS) 49, ... 5.J.Petrik 38. Příští závod ME se jede 27.-29. července v ruském Dimitrovu.

(mj)


Václav Fejfar druhý

Václavu Fejfarovi se ve Štikovské rokli příliš nedařilo a nakonec skončil na pátém místě.

FOTO: jn

Velké Meziříčí - V pátém závodu Mistrovství republiky v autokrosu, který se jel ve Velkém Meziříčí, vybojoval Václav Fejfar v kategorii do 1600 ccm druhé místo za Petrem Bartáškem a před Petrem Turkem. V kategorii do 4000 ccm opět exceloval nestárnoucí Jaroslav Hošek.

(mj)


Stříbrná medaile pro Šmirausovou

Nová Paka - Na atletickém mistrovství České republiky dospělých v Jablonci příjemně překvapila novopacká odchovankyně, dorostenka Šárka Šmirausová, která se stala v letošním roce závodnicí SKP Pardubice, když v kladivu žen těžkým 4 kg získala stříbrnou medaili. Výkonem 53,01 sice skončila o více jak deset metrů za vítězkou Vrbenskou z Olympu Praha (63,99), ale porazila o 4 cm třetí v pořadí, Chytrou ze Slavie Praha (52,97).

(bas)


Pour do Liberce

Nová Paka - Kmenový hráč novopackého hokeje, který v minulých letech vystřídal dorostenecké extraligové celky v Hradci Králové a Mladé Boleslavi a od příští sezóny bude hrát v extraligovém celku Liberce, se v Nymburce zúčastnil poslední červnový týden soustředění výběru české reprezentace do sedmnácti let, jako přípravy na nastávající sezónu. Šestnáctiletý Radek Pour, který byl již letos v březnu se sedmnáctkou na turnaji olympijských nadějí ve Finsku, se na nymburském soustředění umístil mezi mladými hokejovými nadějemi ve výkonnostních testech, zaměřenými na vytrvalost a sílu, na osmém místě.

(red)


Veteráni ve Dvoře

Dvůr Králové n/L - Pátý ročník závodů historických motocyklů, sidecarů a automobilů o Cenu Františka Šťastného se jel opět ulicemi města.

Letošního ročníku se tradičně zúčastnili známé tváře, jak za řidítky a volanty historických vozidel, tak i mezi hosty a diváky. Přítomná byla i bývalá reprezentantka v rychlobruslení a manželka skvělého českého závodníka paní Jarmila Šťastná - Königová.

Mezi jezdci ze šesti zemí Evropy bylo i několik velmi známých závodníků, bývalých účastníků MS. Ve Dvoře si zazávodil i mistr světa z let 1950 a 1952 Ital Umberto Masetti (MV Agusta 500), ale i pravidelný účastník těchto závodů, další Ital Giuseppe Sandronni. Loňský účastník, známý Silvio Grassetti, letos nepřijel. Z našich nechyběl za řidítky svého ESA 500 nestárnoucí Václav Parus (v září mu bude 75 let), jemuž se mimořádně dařilo a ve své kategorii získal v jízdě pravidelnosti zlatý věnec. Bývalý československý reprezentant Peter Baláž (Jawa 250) byl zase ve své kategorii nejrychlejší, ale v jízdě pravidelnosti skončil osmý. Novopacký Jiří Špína (Standart 500 Rex), podobně jako před měsícem v Hořicích, vybojoval zelený věnec za 3. místo. Za volantem svého sportovního Minora 750 byl i známý Vladimír Znojemský, který se tímto závodem loučil se svojí dlouholetou sportovní činností. Absolutně nejrychlejší ze všech 170 jezdců 15 kategorií motocyklů byl rakouský F.Dworak se svojí Kawasaki 650 z roku 1977 průměrem 100,748 km/hod.

Více než o umístění jde při těchto závodech o setkání starých známých a připomenutí, na jakých strojích se v minulosti závodilo.

(mj)


Volejbalová Dřevěnice se blíží

Dřevěnice - Necelý měsíc zbývá do zahájení tradiční volejbalové pouti, která do Dřevěnice každoročně přivádí na 3.500 hráčů a hráček všech výkonnostních úrovní. I letos tedy mají volejbalisté ve svém kalendáři červeně označené dva první srpnové víkendy. Jaký tedy je přesný program Volejbalové Dřevěnice:

Sobota 4.8. - Dorostenci, dorostenky, veteráni nad 40 let, extraliga + 1.liga muži.

Neděle 5.8.. - Extraliga + 1. liga muži (pokračování), národní liga muži, veteráni nad 50 let, extraliga + 1.liga + národní liga ženy.

Sobota 11.8. - Oblastní přebory a soutěže muži, oblastní a okresní přebory a soutěže žen + neregistrované.

Neděle 12.8. - Otevřený turnaj muži (všechny soutěže + neregistrovaní), smíšená družstva (4 muži + 2 ženy).

Pořadatelé se na letošní turnaj zodpovědně připravují. Kompletně opravili sociální zařízení a sprchy, hospodářská zařízení přepojili na plyn, který je v Dřevěnici nově instalován. Před dokončením jsou i dva pískové kurty na plážový volejbal. Bonbonkem 48. Volejbalové Dřevěnice jistě bude přímý přenos z finálového utkání extraligy mužů před kamerami České televize v neděli 5. srpna v 16.20 hodin.

(n)


Rosťa Šádek na druhou pozici

Vrchlabí - Po maratonu Král Krkonoš pokračovala Pojizerská liga cyklistů letošním pátým dílem. Tím byla časovka dvojic z Vrchlabí na Špindlerovu boudu. S náročnou kopcovitou tratí se nejlépe vypořádala domácí dvojice z Marpole Vrchlabí, kterou tvořili Otakar Kobr (jinak biker, který ještě loni oblékal dres jičínské Sagity) a úspěšný reprezentant v severské kombinaci Ladislav Rygl. Ti nadělili druhým v cíli Aleši Janků a Jiřímu Voňkovi více jak 3 minuty. Přitom druhou a osmou dvojici dělil v cíli rozdíl pouhé 1:22 minuty. Na solidní sedmé příčce dokončili závod Jan Gotvald s B. Šádkem, který tak udržel celkové druhé místo získané rovněž v minulém dílu seriálu, o 2 body před M. Mockem. Další závod se jede tuto neděli 15. července a jedná se o 15 km dlouhou časovku ze Semil do Vysokého nad Jizerou.

Výsledky 5. závodu: 1. O. Kobr, L. Rygl (Marpole Vrchlabí) 46:22, 2. A. Janků, J. Voňka (Dvůr Králové) 49:33, 3. J. Strnad, J. Vosyka (Kooperativa Liberec) 49:54, 7. J. Gotvald, R. Šádek (Velomat Jičín) 50:49, 27. Halász st.(Velomat Jičín), J. Lukeš (Vrchlabí) 1:10:23. Celková klasifikace: 1. Janků - 267, 2. Šádek - 247, 3. Mocek - 245, 14. Gotvald - 168, 32. Patkolo - 78, 34. Šohaj 75.

(jk)


Oblastní basketbalový přebor mužů rozlosován

Jičínsko budou v nastávající basketbalové sezóně zastupovat v oblastním přeboru celky Hořic a Nové Paky. Do přeboru se nepřihlásil dlouhodobý účastník této basketbalové soutěže, tým Lomnice. Hořice jsou ve dvojici s béčkem Hradce Králové, Nová Paka s Dobruškou. Basketbalisté, na rozdíl od jiných sportů, zatím nerespektovali nové státoprávní uspořádání a oblastní přebor budou hrát ve stejném územním uspořádání jako v minulých letech. Do třetí ligy postupující Lokomotivu Trutnov, které své místo popustil Heřmanův Městec, nahradí sestupující Choceň. Nepřihlášení basketbalistů zpod Tábora do oblastního přeboru zachránilo poslední Litomyšl od sestupu. Novým účastníkem oblastního přeboru je tým Dobrušky.

Favorita je možné hledat mezi celky Heřmanova Městce a Chocní. Své slovo by mohli říci hořičtí basketbalisté, kteří skončili loni čtvrtí.

Los prvé části packých a hořických basketbalistů: 29.9. Havlíčkův Brod - Nová Paka, Česká Třebová - Hořice, 30. 9. Heřmanův Městec - Nová Paka, Svitavy - Hořice, 13. 10. Nová Paka - Litomyšl, 14. 10. Nová Paka - Vysoké Mýto a Hořice Hradec Králové B, 20. 10. Svitavy - Nová Paka, Hořice - Choceň, 21.10. Česká Třebová - Nová Paka, Hořice - Tesla Pardubice B, 3.11. Dobruška - Hořice, Nová Paka - Hradec Králové B, 4. 11. Nová Paka - Hořice, 17. 11. Hořice - Rychnov B, Tesla Pardubice B - Nová Paka, 18.11. Hořice .Ústí n.0,. Choceň - Nová Paka, 1.12. Heřmanův Městec - Hořice, 2.12. Havlíčkův Brod - Hořice, Dobruška - Nová Paka, 15. 12. Hořice - Vysoké Mýto, Nová Paka - Ústí n/0, 16.12. Hořice - Litomyšl, Nová Paka - Rychnov B.

(bas)


Nové Noviny