Nové Noviny č. 28/0120. července 2001str. 12

Dana Brožková juniorskou mistryní světa

Juniorská mistryně světa Dana Brožková.

FOTO: jap

Jičín - Od pondělí 10. července do neděle 15. července se v maďarském Miskolci konalo mistrovství světa juniorů v orientačním běhu. Dana Brožková, závodnice Sportcentra Jičín, zde zvítězila v závodě na klasické trati a získala tak nejcennější titul.

Mistrovství je hlavním vrcholem juniorské sezóny, a tak se zde každoročně sjíždí nejlepší orientační běžci ze všech zemí světa (včetně např. Japonska a Austrálie). Letos začínalo juniorské mistrovství světa závodem na krátké trati. V otevřeném terénu s mnoha závrty se Daně moc nedařilo a skončila osmadvacátá. Hlavní závod přišel den nato. Na trati dlouhé 7,47 km s převýšením 305m udělala Dana Brožková pouze jednu pětačtyřicetisekundovou chybu, zbytek trati běžela naprosto výborně a po 57 minutách běhu v kopcovitém terénu s kameny si mohla doběhnout pro titul mistryně světa. Zvítězila o půl minuty před Finkou Satri a skoro o minutu před třetí Ruskou Smolik. Po dni volna pokračovalo v neděli mistrovství závěrečným závodem štafet. Dana Brožková rozbíhala štafetu ve složení Brožková-Rufferová (Hradec)-Dočkalová (Pardubice). Dana přiběhla v první skupině závodnic, od které se oddělila pouze Finka Satri, která utekla všem o dvě minuty. Rufferová na druhém úseku podala dobrý výkon, ale finišmanka Dočkalová nejenže stáhla ztrátu Finek, ale předběhla je, a tak si mohly juniorky doběhnout pro stříbrnou medaili - lepší byly pouze Švédky. Dana Brožková získala na juniorském mistrovství světa jeden titul a jednu stříbrnou medaili! Nejlepším sportovním oddílem Jičína se tak v současnosti suverénně stává oddíl orientačního běhu Sportcentrum Jičín. V průběhu jednoho roku se může chlubit třemi zlatými medailemi z mistrovství světa (Dana Brožková-mistr světa 2001, Jiří Kazda-2x mistr světa 2000) a třemi zlatými medailemi z mistrovství Evropy (Jan Palas-mistr Evropy 2001, Jan Vodička- mistr Evropy 2000, Ondřej Kazda-mistr Evropy 2000).

(jap)


Štraus zvítězil i s utrženým volantem

Vlkov nad Lesy - Vynikajícího úspěchu dosáhl mechanik a reprezentant jičínského Trabi servisu Vladimír Štraus, když o minulém víkendu vyhrál letošní ročník vlkovského trabantcrossu.

Dramatický závod pro něho však neprobíhal příliš slavně již od samého začátku. Z pěti vypsaných rozjížděk viděl totiž šachovnicový prapor pouze ve třech případech. Poprvé byl nedobrovolně nucen ze závodu odstoupit ve chvíli, kdy po jednom z krkolomných skoků přetrhl volant. Druhý problém nastal po výpadku jednoho ze dvou válců hnacího agregátu jeho soutěžního vozu. I přes tento handicap se pilot snažil dojet do cíle pro důležité body. Porouchaný motor toho času o obsahu tří set kubických centimetrů však nemohl příliš dlouho konkurovat šestistovkám, a tak svému majiteli "podal ruku".

S trochou štěstí pak měli tři závodníci po pěti rozjížďkách shodný počet bodů, proto rozhodčí nařídili šestou. Do finále byl Štrausův trabi připraven po technické stránce opravdu skvěle, a tak spokojený závodník mohl v klidu předvádět jezdecké umění až do cíle, kde ho čekal pohár vítězů a polibky věrných fanynek.

Další ze série populárních závodů trabantcrossu se pojede zítra v sobotu 21. července od devíti hodin na trati v Brodku u Dětenic.

(mar)


Juniorský desetiboj vyhrál Pajurek

Nová Paka - Atletický oddíl Sokola Nová Paka uspořádal v prvé polovině července, v rámci novopackého desetiboje, krajský přebor v této královské atletické disciplíně pro Královéhradecký a Pardubický kraj v kategoriích dorostu, juniorů a mužů. Bohužel, pro nízkou účast startujících, nemohl být tento desetiboj, až na kategorii dorostenců, realizován jako krajský přebor, a proto v kategorii juniorů a mužů proběhl pouze jako Novopacký desetiboj. Z tohoto důvodu unikla zlatá medaile výbornému packému atletu Janu Pajurkovi, který v kategorii juniorů neměl konkurenci a bez problémů zvítězil. O stříbrnou medaili přišel i další packý atlet v kategorii mužů, Stanislav Albrecht, který skončil sice druhý, za novoměstským Horákem, ale bohužel další atleti již byli pouze z kraje Pardubického. Jediný přebornický titul byl udělen v kategorii dorostenců, když všech osm desetibojařů bylo z Pardubického kraje. Z novopackých atletických nadějí se zúčastnil desetiboje i junior Michal Hož, který pro zranění poslední dvě disciplíny - oštěp a 1500 m - nedokončil. Jan Pajurek má letos vynikající fazónu, což opět potvrdil v tomto desetiboji výkony na stovku, dálku, výšku, 400 m, 110 m př., ale i solidním výkonem v oštěpu a na 1500 m. Uvážíme-li, že juniorský desetiboj se liší od mužského pouze rozdílem hmotnosti koule, kdy junioři používají 6,25 kg, proti 7,25 kg těžké kouli mužů, je výkon packého juniorského desetibojaře výborný a velice slibný. Při zlepšení vrhů a hodů patřil by určitě mezi naši desetibojařskou juniorskou elitu.

Výsledky - muži: 1. Jiří Horák (Nové Město n/M) 100 m -11,5, dálka - 624, koule 10,04m, výška - 194, 400 m - 53,6, 110 m př.: 16,6, disk 26,52, tyč - 370 oštěp - 44,53, 1500 m - 4:54,1 ( 5903 body), 2. Albrecht (Nová Paka) 11,6, 600, 11,96m, 161, 54,6, 17,0, 31,86, 350, 38,32, 4:54,7 ( 5546), 3. Burda (Pacov) 5495, 4. Novotný (Litomyšl) 4745.

Junioři: 1. Pajurek 11,2, 668, 10.39, 182, 50,8, 16,3, 23,06, 280, 49,43, 4:40,2, ( 6000 bodů), 2. Moravec ( Ústí n.0.) 5207, 3. Mrklovský ( AFK Pardubice) 4786.

Dorostenci: 1, Baar (Litomyšl) 1,7, 61, 10,68, 185, 56, 5, 16,3, 36,53, 320, 50,50, 5:34,3 ( 5625), 2. Pekař (Litomyšl) 5533, 3. Jírek (AC Pardubice) 4614.

Nyní si novopačtí příznivci královny sportu musí nechat na atletiku měsíc zajít chuť, protože další atletický podnik je na novopackém stadionu až za měsíc, v sobotu 18. srpna. Místní atletický oddíl pořádá na stadionu Východočeské turné, včetně krajského přeboru v chůzi mládeže.. Za čtrnáct dní po turné, v sobotu 1. září, uvidí příznivci novopacké atletiky na stadionu "klání roku", kdy se domácí atleti budou snažit potvrdit svoje zatímní prvé místo ve druhé lize a tím i postup do druhé nejvyšší soutěže v Česku, prvé atletické ligy.

(bas)


Z Jičínska budou hrát oblastní basketbalovou soutěž tři mužstva

Jičínsko - Účast B týmů Jičína a Nové Paky, našeho stávajícího okresu v oblastní basketbalové soutěži, rozšíří v letošní sezóně celek béčka Hořic. Šestnáct celků druhé nejvyšší soutěže v oblasti, bude hrát ve dvou skupinách, rozdělených dle krajů na Královéhradecký a Pardubický. Po sehrání dvou kol systémem každý s každým, doma - venku, bude oblastní soutěž dohrána utkáními jednotlivých celků mezi těmito skupinami. V základní soutěži hraje Jičín B ve dvojici s Turnovem, Nová Paka B ve dvojici se Dvorem Králové B a Hořice B tvoří dvojici s Novým Bydžovem.

Los prvé části naší skupiny: 6.10. Jičín B - Turnov, Hořice B - Nový Bydžov, Nová Paka B - Dvůr Králové B, Hořice - Nový Bydžov, 20.10. Náchod - Nová Paka B, Jičín B - Hořice B, Turnov - Nový Bydžov, 21.10. Náchod - Dvůr Králové B, Jičín B - Nová Bydžov, Turnov - Hořice B, 27. 10. Nová Paka B - Hořice B, Dvůr Králové B - Nový Bydžov, Náchod B - Jičín B, 28. 10. Nová Paka B - Nový Bydžov, Dvůr Králové B - Hořice B, Náchod - Turnov, 10. 11. Jičín B - Nová Paka B, Turnov - Dvůr Králové B, Hořice B - Náchod, 11. 11. Jičín B - Dvůr Králové B, Turnov - Nová Paka B, Nový Bydžov - Náchod, 24.11. Dvůr Králové B - Nová Paka B, Turnov - Jičín B, Nový Bydžov - Hořice B, 8.12. Dvůr Králové B - Náchod, Nový Bydžov - Jičín B, Hořice B - Turnov, 9.12. Nová Paka B - Náchod, Hořice B - Jičín B, Nový Bydžov - Turnov, 5. 1. Nový Bydžov - Nová Paka, Hořice B - Dvůr Králové B, Turnov - Náchod, 6. 1. Hořice B - Nová Paka B, Nový Bydžov - Dvůr Králové B, Jičín B - Náchod, 19.1. Dvůr Králové B - Jičín B, Nová Paka B - Turnov, Náchod - Nový Bydžov, 20.1. Nová Paka B - Jičín B, Dvůr Králové B - Turnov, Náchod - Hořice B. Další termíny pro utkání celků mezi skupinami jsou: 9.-10.2., 23.-24.2., 9.3.-10.3., 6.-7.4.

(bas)


Lázeňský pohár

Železnice - Netradičně již o tomto víkendu se uskuteční 24.ročník jednoho z nejstarších fotbalových turnajů v Česku - Lázeňského poháru. Pořadatelem letošního ročníku je TJ DVB Velké Losiny a turnaj je zařazen do týdne oslav 650.výročí vzniku tohoto městečka pod Jeseníky. Loňské prvenství obhajuje družstvo Sokola Železnice, které bude mít ve skupině za soupeře TJ Velichovky, SK Janské Lázně a SK Konstantinovy Lázně. Druhý zástupce našeho okresu - TJ Lázně Bělohrad se utká se Slavojem Toušeň, SK Luhačovice a domácím divizním celkem, který je největším favoritem turnaje.

(pk)


Druholigový los packých sokolek

Nová Paka - Novopacké basketbalistky již znají svůj los a soupeřky, se kterými se v letošním ročníku naší druhé nejvyšší basketbalové soutěže utkají. Stejně jako v loňské sezóně je do skupiny B druhé ženské basketbalové ligy zařazen celek Lokomotivy Liberec, se kterým sokolky tvoří dvojici, dále oba hradecké sokolské týmy, Hradec Králové B a Stěžery. Příznivci novopackého basketbalu rovněž uvidí na palubovce pražskou Slovanku, která spolu s dalšími pěti účastníky bojovala o postup do prvoligové soutěže a v baráži se sestupujícím brněnským Královým Polem neuspěla. Osmičku doplní týmy béčka USK Praha a Sokola Nusle, které loni skončily na druhém a třetím místě skupiny A a nováček druhé ligy Nymburk střídající sestupující Pardubice. Ještě před vlastní druholigovou soutěží se utkají novopacké basketbalistky v prvém kole Českého poháru se Sokolem Nusle. Vzhledem k tomu, že sokolky skončily v nástavbové soutěži na prvém místě a nuselské basketbalistky byly druhé, bude sehráno toto prvé kolo 29. září v Nuslích. V případě vítězství by druhé kolo sehrály sokolky 27. 10. již pravděpodobně v Nové Pace. Druhou ligu zahájí packé basketbalistky v sobotu 6. října utkáním Slovanka - Nová Paka, o den později, v neděli 7. října, hrají v Nymburce.

Los dalších zápasů sokolek: 20.10. Nová Paka - Nusle, 21.10. Nová Paka - USK Praha B, 10. 11. Hradec Králové B - Nová Paka, 11. 1. Stěžery - Nová Paka, 24. 11. Nová Paka - Liberec, 25. 11. Liberec - Nová Paka, 8. 12. Nová Paka - Nymburk, 9. 12. Nová Paka - Slovanka, 5. 1. USK Praha - Nová Paka, 6. 1. Nusle - Nová Paka, 19. 1. Nová Paka - Stěžery, 20. 1. Nová Paka - Hradec Králové B.

(bas)


Tábor mladých judistů

Jičín - Téměř čtyřicítka nejmladších judistů SKP JUDO Jičín strávila již tradičně spolu se svými trenéry první prázdninový týden na stanovém táboře.

Podruhé za sebou se uskutečnil na rekreačním středisku Homole. Kluci a děvčata ve věku 7 až 13 let zde mimo lovení skautských bobříků soutěžili i v táborové hře "Cesta za pentagramem". V pěti etapách cesty měli před sebou mnoho náročných úkolů, při jejichž plnění získali nové dovednosti, ale hlavně poznali nejen sebe, ale i jeden druhého. Svým dílem přispělo i počasí, a tak se tábor mladým judistům vydařil.

(ps)


Pírko s převahou zvítězil

Vinaře - Extraliga masters 2001 pokračovala v sobotu Doupovskými okruhy ve Vinařích u Kadaně. Dobře připravený závod Floratexem Chomutov v těžkém kopcovitém terénu na okruhu dlouhém 24 km vyhovoval jen málo cyklistům. O tom svědčí i účast pouhé stovky závodníků. Navíc čerstvě opravená silnice nástřikem asfaltu s vrstvou posypu v některých částech obtížnost trati ještě zvýšila, což bylo příčinou i mnoha pádů a zranění.

V kategorii M35 - 39, která jela 5 okruhů (120 km) si velmi dobře vedl Petr Šohaj ze Sagity Jičín, který byl do třetího kola ve vedoucí skupině a nakonec dojel šestý v celkovém pořadí kategorie A. Ve své kategorii obsadil skvělé 2. místo. V kategorii M60-64 na 48 km dlouhém okruhu se dařilo Ivanu Pírkovi z Velomatu Jičín, který odjel z pelotonu hned po startu a dva největší soupeře jedoucí za ním v háku opustil v prvním dlouhém stoupání. Přestože měl v ostré zatáčce na štěrkovém posypu následně pád (vletěl do lesa, kde si kromě odřenin vykloubil prst na ruce), dokázal s velkou převahou zvítězit a svým letos bezesporu nejlepším výkonem doslova deklasoval soupeře. Druhý v cíli, trojnásobný mistr světa V.Kubeš, ztratil 4,13 min. Jako vložený závod jeli junioři společně s muži kategorie M50 tři okruhy (72 km). Rosťa Šádek z Velomatu Jičín přijel do cíle na krásném 4. místě z 28 startujících a zvítězil tak v kategorii juniorů. Také v této skupině došlo před závěrečným spurtem k hromadnému pádu s ošklivými zraněními. Roztříštěná přilba jednoho ze závodníků byla dokladem o tom, že povinnost jejího nošení při závodech není samoúčelná.

Výsledky kat. M35-39: 1.Indrák 3:46,37, 2.P.Šohaj (Sagita Jč) 3:50,42. Kat. M60-64: 1.I.Pírko (Velomat Jč) 1:27,47, 2.V.Kubeš (ČKMC Praha) 1:32,00.

Příští závod se jede v Doubravici u Dvora Králové již v neděli 22. července.

(jk)


Sportovci rozdělovali příspěvky

Jičín - Sportovní komise městského úřadu přerozdělila letošní finanční příspěvek určený na přímou podporu činností jičínských sportovců. V letošním rozpočtu bylo pro tyto účely vyčleněno 100 tisíc korun. Ty byly podle předem stanovených kritérií rozděleny mezi jedenadvacet sportovních oddílů a klubů.

Komise při svém rozhodování brala zřetel na počty členů v jednotlivých organizacích, na výši nájemného, množství energií spotřebovaných ročně v rámci oddílových činností a na náklady za dopravu při dojíždění k soutěžím, tréninkům a podobně.

Největší díl z výchozí částky získal oddíl ledního hokeje - 18 600 korun. Basketbalisté dostanou 11 500 Kč, házenkáři 11 300 Kč, judisté 9 300 Kč, jičínští fotbalisté 8 900 Kč, SK Hošek Robousy 7 000 Kč, atleti a pozemní hokejisté po 5 000 Kč, plavci 4 600 Kč, kuželkáři 4000 Kč, orientační běžci 2 500 Kč, tenisté 2 000 Kč, oddíl asociace sportu pro všechny 1 900 Kč, sokolové 1 700 Kč, moderní gymnasté 1 400 Kč, sportovní gymnasté 1 200 Kč, Lezecký kroužek Prachov 1 100 Kč, volejbalisté 1 000 Kč a nakonec stolní tenisté, karatisti Ládi Dudka a boxeři, všichni po 500 korunách.

V pokladničce na přímou podporu jičínského sportu tím pro letošní rok zbylo pět set korun.

(mar)


TRABANTCROSS

Brodek u Dětenic

21. července od 9 hodin


Novopacké adeptky atletiky druhé v poháru družstev

Nová Paka - Ve druhém kole, poháru nejmladšího žactva ročníku 1990 a mladších, které se konalo ve Dvoře Králové, si dobře vedly i nejmladší novopacké adeptky královny sportu. Ve složení Jana Žilinčíková, Katka Zachová, Barbora Bruková a Veronika Lánská skončilo jejich družstvo na druhém místě za domácími děvčaty a tuto pozici si drží i po dvou kolech. Nejlepší packá atletka Jana Žilinčíková zaběhla 60 m za 9,6 sec., do dálky skočila 369 cm, míčkem hodila 24,76 a 600 m zaběhla za 2:27,7. V této skupině poháru nejmladšího žactva startuje i další tým našeho okresu, děvčata z Ostroměře. Ta skončila ve Dvoře na pátém místě. Nejlepší z družstva, Adéla Němcová, měla následující výkony - 60m: 10,7, dálka 170 cm, míček: 24,28 a 600 m: 2:41,3.

Nejlepší výkony v tomto kole poháru podala domácí Karolina Grohová, která za výkony 9,3, 339, 27,70 a 1:59, 8, získala 1333 body. Umístění mladých packých a ostroměřských atletek: 5. Žilinčíková (NP) 857, 6. Zachová 805, 9. Bruková (NP) 686, 14. Němcová (Os) 485, 15. Lánská (NP) 407, 17. Rychterová (Os), 336, 18. Teimerová (Os) 320, 23. Horníková (Os) 156, 25. Vondráčková (Os) 125.

Pořadí ve 2. kole: 1. Dvůr Králové 6 b (3912 pb), 2. Nová Paka 5 b (2755), 3. Dobruška 4 b (2571), 4. Solnice A 3 b (2312) 5. Ostroměř 2 b (1297) 6. Solnice B 1 b (631).

Stav po 2. kole 1. Dvůr Králové 13 b (7833 pb), 2. Nová Paka 10b (4765), 3. Dobruška 8 b (4501), 4. Ostroměř 8 b (3649) 5. Solnice A 6 b (4217), Solnice B 3 b (1823), 7. Týniště 1 b (626).

(bas)


Nové Noviny