Logo NN

Nové Noviny č. 30/013. srpna 2001str. 1

Připojí se Lomnice k Jičínu?

Lomnice nad Popelkou - Městem s rozšířenou působností tzv. třetího stupně se po zrušení okresních úřadů již s největší pravděpodobností nestane Lomnice nad Popelkou. Vláda České republiky totiž v minulém týdnu schválila seznam obcí, kde se s Lomnicí definitivně nepočítá. Opět se zde tedy objevila již několikrát diskutovaná otázka, zda by se toto zhruba šestitisícové městečko nemělo odtrhnout od Semil a připojit se spíše k Jičínu.

Podle starosty Lomnice Vladimíra Mastníka úvahy o připojení k Jičínsku skutečně existují a otázkou, kam bude město v budoucnu spadat, se již zabývalo i poslední rozšířené jednání městské rady. "Zastupitelé se budou muset teprve jednoznačněji vyjádřit. Přestože si asi z větší části přejí připojení k Jičínu, vše je komplikované i vzhledem k tomu, že patříme pod úplně jiný kraj," říká starosta. "Vše je tedy zatím pouze ve fázi, kdy diskutujeme, ke kterému městu bychom mohli přijít. Kromě Jičína se nabízí Jilemnice, Turnov, Nová Paka a samozřejmě i dnešní Semily. O celé otázce budeme ještě jednat na nejbližším zasedání rady a zastupitelstva," konstatuje Mastník.

K možnému spojení s Jičínem se ještě otevřeněji hlásí místostarosta Jiří Krejcar. "Názor připojit se k Jičínu tady asi skutečně převažuje. Jde přeci jenom o město více rozvinutější a pro nás i dostupnější. Pokud se naši obyvatelé budou skutečně chtít pod jeho správu zařadit, měli bychom to podporovat. Tuto záležitost si však musí rozhodnout sami například v určité obdobě malého referenda," upřesňuje svůj názor místostarosta. "Také já bych se osobně vyslovil pro Jičín," dodává.

O tom, že ani tento názor není jednoznačný, svědčí postoj jednoho z místních zastupitelů Vlastimila Bambase. "Přestože je dost lidí pro připojení k Jičínu, můj názor je opačný. Já bych pro tuto variantu nehlasoval. Je to už jiný kraj a navíc podle mého Lomnice patří spíše k horám, nežli, jak se u nás říká, ke kraji," netají se se svým názorem Bambas a přidává další argument, že připojením k Jičínu by došlo i ke geografickému vytržení města. "Zkrátka si myslím, že v dané chvíli by to mělo zůstat tak, jak to je. Případně bych souhlasil i s variantou připojení k Turnovu," uzavírá Bambas.

(max)


Podle odhadů má být letos rekordní úroda

Jičínsko - Na staré pranostiky mohou zemědělci v posledních letech zapomenout. Zatímco dříve vyjížděly stroje do obilných polí už v prvních červencových dnech, nejméně dva roky po sobě začíná sklizeň vinou častých srážek málem až ke konci prvního prázdninového měsíce.

Ještě v polovině minulého týdne vypadala situace pro agrární podniky nepříjemně. V posledních dnech se ale počasí umoudřilo a žně se tak mohly naplno rozeběhnout, protože do podmáčené půdy dříve technika vyjet nemohla. I tak se ale letos očekává rekordní úroda.

"Podmínky v minulých dnech nebyly právě nejlepší, střídavé počasí může přivodit problémy ohledně zdravotního stavu obilovin a dalších plodin. Například na Moravě, kde sezona začíná o čtrnáct dní dříve, se hovoří o nebezpečí výskytu houbových chorob. Zatím ale nic nenasvědčuje tomu, že by se situace vyhrotila," uvedla minulý týden pro NN ředitelka Okresní agrární komory Jičín Jaroslava Nekvasilová. "Pravdou ale je, že se začátek žní v posledních letech posunuje až do druhé poloviny července, zatímco dříve se první obilí začalo kolikrát mlátit už na přelomu června a července." Zemědělci potřebovali dosekat především ozimý ječmen, dozrála také pšenice a řepka. Nebýt příznivých podmínek z posledních dnů, dostali by se rolníci do vážného časového presu.

Pokračování na str.2


DRUHÝ ZÁMECKÝ FESTIVAL Zámek ve Starých Hradech hostí v těchto dnech druhý ročník hudebně literárního festivalu, který spolu s místní Osvětovou besedou pořádá Alfred Strejček, Štěpán Rak a Jitka Molavcová. Osmidenní festival začal ve středu, kdy byly v zámeckých galeriích zároveň zahájeny dvě výstavy. Dřevěné plastiky představil Zdeněk Macháček (vlevo), který krátce po vernisáži hovoří se Štěpánem Rakem a Alfredem Strejčkem. Keramiku vystavují manželé Kosovi. Součástí prvního festivalového dne bylo i vystoupení Moravského jazzového dua Petra Kořínka a Milana Kašuby.

FOTO: jn


Nejatraktivnější pozemky v Jičíně a Českém ráji

Jičínsko - Pozemků nabízených k prodeji je na Jičínsku poměrně mnoho. Jejich atraktivita, a tedy i prodejnost se odvíjí především od toho, zda jsou vhodné k budoucí zástavbě. Důležitá je také lokalita, kde se nacházejí. Největší poptávka je o pozemky v Jičíně a blízkém okolí, nejmenší naopak o jihozápad okresu.

Všichni dotázaní odborníci na problematiku obchodu s realitami jednoznačně potvrzují, že největší cena je v Jičíně a v oblasti Českého ráje. Spolumajitel realitní a inženýrské kanceláře Didaktik Petr Babák odhaduje tržní cenu zainvestovaných pozemků v Jičíně až na hranici 700 korun za metr čtverečný. "Cena jičínských parcel je opravdu poměrně vysoká i vzhledem k tomu, že některé pozemky nemají inženýrské sítě nebo je k nim občas i komplikovaný přístup. Se vzdáleností od Jičína cena klesá. Je velký zájem i o pozemky v oblasti celého Českého ráje," popisuje svou zkušenost Babák. Jeho slova potvrzuje i vedoucí realitní kanceláře Tana Jitka Palanová. "O atraktivitě svědčí také to, že jsme v naší kanceláři nabídku pozemků vhodných k výstavbě objektů k bydlení v Jičíně již více než rok neměli. Tržní cenu v okresním městě osobně odhaduji na zhruba 500 korun za metr. Obecně platí, že čím blíže k městu, tedy do 5 kilometrů, nejvíce však do 10 kilometrů, tím vyšší cena a také žádanější lokalita," vyjadřuje se Palanová.

Naprosto obdobně na dotaz NN reagují i v realitní kanceláři Rako. "Stavebních parcel v Jičíně je naprostý nedostatek. Cenu za metr čtverečný v centru Jičína odhaduji až ve výši jednoho tisíce korun, mimo centrum zhruba na 450 korun. Pozemky jsou žádané především v okolí Prachova, Holína, Mladějova, Sobotky, prostě v celém Českém ráji. Také v této lokalitě však může být situace rozdílná, záleží vždy na konkrétní nabídce. Naopak nejmenší zájem je například o Kopidlensko nebo Vysokoveselsko," upřesňuje makléř RK Rako Jaroslava Tučková.

Pokračování na str.4


Jaroslav Hazdra na post šéfa Aquacentra

Jičín - Zájem obsadit uvolněné místo vedoucího jičínského Aquacentra projevilo najednou dvanáct uchazečů. Tentokrát však nebylo městským úřadem vypsáno výběrové řízení jako tomu bylo v předchozích případech, a tak nového šéfa bazénu vybíralo vedení Technických služeb města Jičína na základě inzerátu uveřejněného ve sdělovacích prostředcích. Vedoucím Aquacentra se tímto způsobem stal Jaroslav Hazdra, místo vedoucího městských sportovišť zatím zůstává neobsazeno.

"S městem jsme se předem dohodli, že další výběrové řízení by v tomto případě asi nemělo velký význam. Z dvanácti zájemců jsme tedy vybírali spolehlivého, technicky zdatného člověka s všeobecným rozhledem, bohatými životními zkušenostmi a s praxí v řízení malého pracovního kolektivu," obhajuje postup ředitel Technických služeb Čeněk Strašík.

Největší dojem na výběrovou komisi udělal Jaroslav Hazdra z Dětenic, který v posledních šesti letech pracoval ve funkci vedoucího odbytu společnosti Mountfield v Sukoradech u Mladé Boleslavi a ještě předtím jako mechanizátor zemědělského družstva v Dětenicích.

"Jedním z požadavků z naší strany byl nástup do pracovního poměru nejpozději do 15. srpna. Tuto podmínku jsme stanovili zejména proto, aby nový vedoucí mohl absolvovat technickou odstávku bazénu a v tomto čase se měl možnost blíže seznámit jak s lidmi, tak s technickým zázemím a technologií. Jeho prvním úkolem pak bude připravit bazén na přechod z téměř dvouletého zkušebního provozu do trvalého," dodává Strašík.

Tímto krokem se tedy ustupuje od záměru řízení všech městských sportovišť jedním vedoucím pracovníkem. Po krátkém funkčním období Josefa Tměje ve funkci vedoucího městských sportovních zařízení je tedy opět obsazeno pouze místo vedoucího Aquacentra.

"Já osobně bych místo vedoucího všech sportovišť zatím neobsazoval. Město totiž nemá doposud vyjasněnu otázku, zdali ponechá jejich správu současnému provozovateli, tedy Technickým službám města Jičína, anebo je na základě výběrového řízení převede pod jiný, samostatně hospodařící subjekt," zdůvodnil změny v systému vedení městských sportovišť Čeněk Strašík.

(mar)


Nové Noviny