Nové Noviny č. 30/013. srpna 2001str. 12

Radek Pařízek pátý na mistrovství Evropy

Nová Paka - Novopacký odchovanec, závodící v současné době za USK Mogul NOCC Praha a hostující v novopackém druholigovém týmu Radek Pařízek dosáhl vynikajícího úspěchu na XVI. mistrovství Evropy juniorů v italském Grossetu, když se umístil v chůzi na 10 000 m na pátém místě v čase 44:00:35.

Po třech medailistech se tak Radek Pařízek stal dalším nejúspěšnějším závodníkem českého osmnáctičlenného týmu, který byl složen z osmi juniorů a deseti juniorek. Držitel českého rekordu Pařízek si koncem dubna časem 42:14 na chodecké lize v Olomouci nejen splnil limit na mistrovství Evropy, ale překonal i letitý rekord novopackého Rudy Cogana. V konkurenci nejlepších mladých chodců starého kontinentu vyhrál chodeckou disciplínu Rus Děmkov (43:34:12) před svým krajanem Lystovem (43:39:46) a Polákem Kucinskim. "Až do sedmého kilometru jsme šli všichni v jednom klubku a v boji o dobrou pozici hrály neustále důležitou roli ostré lokty. Věděl jsem, že se favorité, mezi které jsem počítal oba Rusy, Ukrajince a Poláka, budou chtít utrhnout, a proto jsem se snažil být stále v popředí. Zatímco prvou polovinu závodu jsme šli pomaleji, mezičas na 5000 m jsme měli za 23 minut, s přibývajícími kilometry se rychlost balíku zvyšovala. Nejprve to bylo těsně pod 4:30 na kilometr, ale poslední kilometr, to byl už úprk za 3:50," popisuje závod Pařízek. "Pro mé umístění bylo rozhodující, že jsme se v 7. kilometru spolu s dalšími čtyřmi chodci utrhli zbývajícím závodníkům. Poslední dvě kola jsem již šel na doraz. Bojoval jsem ještě s Polákem Kucinskim o čtvrtou pozici, ale bohužel jsem již nestačil a Polák nakonec získal bronz. Se svým umístěním jsem spokojen. Spokojen byl i můj reprezentační trenér Ivo Piták. Jsem rád, že jsem splnil očekávání a odvděčil jsem se tak za zázemí, které jsme měli perfektní," vyjadřuje se.

Pařízek šel celý závod technicky velice čistě. Zatímco většina chodců byla jednou i dvakrát napomínána rozhodčími za nečistou chůzi, Radek absolvoval celou trať bez jediného napomenutí a jeho čistá technika, zvláště v závěru při velké frekvenci, ale i značné vyčerpanosti, stojí za povšimnutí. Radek se svěřil i s jednou zajímavostí. "Před závodem jsem si oholil nohy, aby mně na chlupech nezůstával pot a nebránil tak ochlazování".

Pěkným pátým místem na mistrovství Evropy juniorů pro Radka Pařízka ještě letošní náročná sezóna zdaleka nekončí. Po krátkém odpočinku ho čekají ještě závody v Německu, dále v Luganu a v Budapešti. Samozřejmě má před sebou také 19. srpna 5. kolo chodecké ligy, která se započítává bodově i pro druholigový celek novopackého Sokola. Pačákům by chtěl pomoci i v běhu na 800 m, při 4. kole druhé atletické ligy na novopackém stadionu. Od příštího školního roku nastupuje nedávný úspěšný maturant novopackého gymnázia na strojírenskou fakultu ČVUT v Praze. Tam chce náročné studium skloubit s dobrou reprezentací nejen packého a pražského oddílu, ale i České republiky.

(bas)


Kam za sportem? Do Dřevěnice

Dřevěnice - Příznivci špičkového volejbalu mají jasno. Už zítra mohou ve Dřevěnici vidět skutečně velmi dobrý sport.

Hned ráno rozehrají své soutěže dorostenci a dorostenky, v deset hodin zahájí hráči nad 40 let za účasti řady volejbalistů, kteří mají reprezentační či extraligovou minulost. O hodinu později, tedy v 11.00, začíná nejkvalitnější soutěž mužů, ve které budou startovat extraligové a ligové týmy. Na startu bude pětinásobný vítěz Marktredwitz složený převážně z českých hráčů - legionářů, oba extraligoví finalisté - Liberec a České Budějovice, silný rakouský celek Sokol Vídeň a domácí týmy z Pernštejna, Příbrami, Zlína i Brna. Tato soutěž vyvrcholí v neděli v 16.20 hodin finálovým zápasem, který bude přenášet televize. V neděli hrají i muži z národních lig, veteráni nad 50 let i ženy z extraligy, první ligy a národních lig.

Vzhledem k tomu, že pořadatelé dokáží být ke všem návštěvníkům skutečně pohostinní, víkendový výlet do Dřevěnice stojí určitě za to.

(n)


Ivan Pírko z Velomatu mistrem ČR v časovce kategorie masters

Bašnice - Po loňském úspěchu byl opět pořadatelstvím mistrovství České republiky v silniční časovce jednotlivců kategorie masters pověřen oddíl Velomat Jičín. Závod se jel zároveň jako další podnik Silniční cyklistické extraligy masters 2001, tedy seriálu, ve kterém se utkávají nejlepší veteráni nad 30 let. Ti jsou rozděleni do kategorií po deseti letech tedy kat. A 30-39 let, B 40-49, C 50-59, D 60-69 a E nad 70 let. V těchto hlavních kategoriích jsou pak udělovány mistrovské tituly. Samotná extraliga se boduje ještě v podkategoriích po pěti letech. Závod žen, které jsou rozděleny na dvě kategorie, a to 30-50 a nad 50 let, se započítává pouze v rámci extraligy.

Start mistrovského závodu, kterého se zúčastnilo ve všech kategoriích 122 cyklistů, mezi nimiž nechyběli bývalí mistři republiky, reprezentanti či účastníci Závodu míru, byl před pohostinstvím v Bašnicích. Trasa zavedla účastníky směrem na N.Bydžov do Sukorad, Myštěvse, Králík a zpět. Celkem čekalo na závodníky 22,2 km ve zvlněném terénu.

Roli největšího favorita v kategorii A splnil Pavel Krob z Cyklo Kern, který stejně jako loni porazil Romana Kupku jezdícího za CTC Fort Staving. Ale rozdíl mezi oběma soupeři byl oproti loňským 1:11 pouze 18 sekund. Triumf oddílu Cyklo Kern podtrhl ziskem bronzové medaile Dušan Stejskal. Za velkého horka bylo jasné, že loňský traťový rekord 28:11,20 staronového mistra Pavla Kroba odolá, a také se tak stalo, scházelo 29 sekund.

V kategorii B obhájil mistrovský titul také nejlepší muž mezi čtyřicátníky Jiří Šťastný z AMS Kerda Liberec, když o 23 sekund porazil Jiřího Boštíka z Cyklo Litomyšl. Potvrdil jak svou suverenitu v této kategorii, tak skvělou formu, neboť trať prolétl v čase o 12 sekund lepším než loni.Obrovský souboj o bronz svedli Ludvík Killinger (Slavia K.Vary) a Josef Mareček (Axiom OrBiTt). Nakonec se radoval prvně jmenovaný, když protnul fotobuňku v čase o pouhých 34 setin sekundy lepším než J.Mareček. Nejlepším z východočechů byl téměř domácí Pavel Kohoutek z Jiskry Nový Bydžov.

V kategorii C zcela zaslouženě vybojoval zlato Ota Pollner z BEN CARu před stejně jako loni stříbrným V.Beinhauerem z ROSO Brno. Před loňského šampióna Františka Charváta, který skončil překvapivě až na nepopulární bramborové příčce, se probojoval na třetí příčku mladoboleslavský Vladimír Záhlava. Těsně za branami elitní desítky dojeli závodníci CARLA Dvůr Králové Pavel a Jaroslav Paříkové a Oldřich Herčík na 11., 12., resp 14. místě.

V kategorii D udělal obrovskou radost domácím příznivcům Ivan Pírko z Velomatu Jičín, když porazil trojnásobného mistra světa Vráťu Kubeše (ČKMC Praha) o 27 sekund, i zkušeného loňského mistra Petr Bauera z AMS Kerda Liberec dokonce o 1:27 a vybojoval tak mistrovský titul. O výborném naladění formy svědčí také čas 30:58,52 který je o minutu a 45 sekund lepší toho loňského. Úspěch jičínských barev podtrhl osmou příčkou Jiří Černý. Velkou smůlu měl další zkušený zástupce Velomatu Jičín Zdeněk Matějka, kterému při pátečním tréninku vjelo pod kolo malé děcko, kterému se dokázal vyhnout, ale následný pád si vyžádal mnoho jak vnitřních tak vnějších stehů v obličeji a několik hodin v bezvědomí. Ivan Pírko tak své vítězství věnoval právě svému oddílovému kolegovi.

Mezi nejstaršími účastníky v kategorii E překvapivě nezbyla medaile na vedoucího muže extraligy masters v této třídě, Jana Kněžourka. Ze zlatého kovu se může těšit Miroslav Lalák (ČMKC Praha), který byl suverénně nejlepší a druhému v cíli, Vladimírovi Moravcovi, nadělil téměř dvě minuty. Stříbrný borec jezdící v barvách CARLA Dv.Králové odsunul na třetí příčku loňského šampiona V. Vitnera o pouhé 4 sekundy.

Ihned po závodě následovalo slavnostní předání medailí, mistrovských dresů a cen. Aktu se ujali prezident Velomatu Zdeněk Matějka ml., bašnický starosta Miroslav Zamouřil, předseda ZD Bašnice Josef Matyáš a hostesky z řad jičínských pořadatelů. Samozřejmě největší aplaus sklidil novopečený mistr v kategorii D Ivan Pírko z Velomatu Jičín. Celý průběh mistrovského klání proběhl bez větších problémů, o což se největší měrou zasloužili pořadatelé z Velomatu Jičín.

(jk)


V srpnu opět tréninkový kemp mladých házenkářů

Jičín - Ve dnech 11. až 18. srpna proběhne přípravný kemp mladých házenkářů AGS HBC Jičín v rekreačním středisku Na Homoli. Soustředění se zúčastní téměř sto adeptů tohoto sportu ze všech mládežnických kategorií (přípravka, minižáci, mladší a starší žáci, mladší a starší dorost) pod vedením patnácti trenérů a funkcionářů oddílu.

V tréninkových jednotkách bude kladen důraz především na zvyšování fyzické kondice a na zdokonalování základních házenkářských dovedností. Kromě samotného trénování bude pro všechny zúčastněné připraven pestrý a zajímavý program s celou řadou různých soutěží a her. Mimo jiné se uskuteční turnaj v kopané, házené, stolním tenise, basseballu, běh do vrchu, cross v lese, různé štafetové běhy, hry ve venkovním bazénu a vítězové získají sladké odměny. Samozřejmě nebude chybět ani noční stezka odvahy, která bude především pro nejmenší házenkáře v předškolním věku opravdovým dobrodružstvím.

Přípravný kemp bude zakončen velkým táborákem, u kterého budou dekorováni nejúspěšnější jednotlivci a družstva. Všichni vyznavači házené potom obdrží upomínkové předměty.

(bama)


Bowlingová liga Hotelu Start

Tabulka 1. ligy po 4. kole

1.Hecer team44015:58 (3313)
2.Strike43114:66 (3226)
3.Bouráci43115:56 (3273)
4.Tabák-Týna43112:86 (3120)
5.Blue Stars42211:94 (2799)
6.Parta HIC4135:152 (2311)
7.Medvídci4044:160 (2639)
8.RHB team Jič.4044:160 (2583)

Tabulka 2. ligy po 4. kole

1.ASPV Jičín44016:48 (2331)
2.Big koule t.43115:56 (2712)
3.Mušketýři4134:162 (1935)
4.Tichá smršť4045:150 (1782)

Od 1. srpna se nové potenciální týmy mohou hlásit do 2. turnaje, který bude probíhat od 3. září do 21. října s finálovými zápasy 22. října.

(red)


Fejfar první v Rusku

Nová Paka - Také v dalším závodě ME v autokrosu, který se jel v ruském Dmitrovu, zvítězil Václav Fejfar v kategorii D III do 1600 ccm. Další vítězství si v kategorii D III do 4000 ccm připsal nestárnoucí Jaroslav Hošek.

Příští víkend pokračuje mistrovství Evropy v lotyšské Bausce.

(mj)


Mladí šachisté nečekaně uspěli

Pardubice - Dva hráči ŠK AD Jičín a dva hráči ŠK TJ Jiskry Hořice vytvořili družstvo, které bojovalo na mezinárodní soutěži čtyřčlenných družstev mládeže do 16 let - CZECH OPEN 2001 v Pardubicích.

Z 26 týmů byli nasazeni jako jednadvacátí. V turnaji, který se hrál švýcarským systémem na sedm kol, se umístili na 1. a 2. místě národní týmy Izraele a Kataru, na 3. místě skončila šachová škola z Vilniusu. Naše kombinované družstvo se umístilo na skvělém 8. místě a jako první z družstev České republiky. Vybojovali 15,5 bodu, o které se podělili tito hráči: Na nejtěžší první šachovnici Ondra Kořínek (ŠK TJ Jiskra Hořice) 3,5 bodu, na druhé ve velké pohodě hrající Martin Štolc (ŠK AD Jičín) 5 bodů, na třetí šachovnici nejmladší člen družstva Lukáš Rychna (ŠK AD Jičín) 3 body a na čtvrté dobře hrající Jarda Štefan (ŠK TJ Jiskra Hořice) 4 body.

Všichni hráči se ještě před tímto turnajem zúčastnili dvoudenního turnaje spolu s našimi i cizími nejlepšími mezinárodními velmistry, kde se též neztratili. Všichni se umístili lépe, než byli nasazeni. Byla to jistě jedna ze zdařilých příprav na mistrovství Čech ve Frymburku a Vysokém, kterých se zúčastní všichni hráči družstva jako vítězové kategorií semilského regionu.

(mat)


Pojizerská liga cyklistů

Semily - Pojizerská liga cyklistů pokračovala již letošním sedmým podnikem.

Nebyl jím klasický závod, ale po Králi Krkonoš druhý cykloturistický výjezd - tentokrát Přejezd Jizerských hor. Náročnou trasu o celkové délce 143 km bez problémů zvládli také Rosťa Šádek a Jan Gotvald z Velomatu Jičín. Stejně jako všichni, kteří tuto náročnou trasu absolvovali, si připsali 20 bodů do celkové klasifikace celého seriálu. V jejím čele je Aleš Janků z královéhradeckého CK Carla se ziskem 399 bodů. V těsném závěsu, v rozmezí pouhých šesti bodíků, následují M.Mocek (BC Sport Semily), M.Kubík (CK Nymburk) a Rosťa Šádek (Velomat Jičín). Do elitní desítky se probojoval i další zástupce Velomatu Jan Gotvald, a to i přesto, že mu chybí body za jeden neabsolvovaný závod.

Celková klasifikace (po 7 závodech): 1.A.Janků (Carla Dv.Králové) 399, 2.M.Mocek (BC Sport Semily) 382, 3.M.Kubík (CK Nymburk) 378, 4.R.Šádek (Velomat Jč) 376, 9.J.Gotvald (Velomat Jč) 294, 19. Š.Patkolo (Cyklo-ski Žitnik Lomnice) 198, 23. B.Pivrnec (BC Sport Lomnice) 174.

Další díl PLC, Okolo pivovaru ve Svijanech, se jede 19.srpna jako silniční závod jednotlivců.

(jk)


Železný muž Nové Paky

Nová Paka - Již tuto sobotu od 7 hodin bude zahájeno první disciplinou mistrovství Nové Paky v dlouhém triatlonu. Závod bude odstartován plaváním v délce 3,8 km na novopackém rybníku Bahňák. Po odplavání deseti okruhů po 380 metrech nasednou závodníci na kolo a na jedenadvaceti okruzích na trase autobusové nádraží - Roškopov a zpět ujedou celkem 180 km. Poslední disciplinou je běh na 42 km, kterou si startující odběhnou v osmi okruzích v úseku autobusové nádraží - fotbalové hřiště ve Staré Pace a zpět.

Vysvětlení k průběhu závodu získají startující při prezentaci nebo v 6.30 hodin v den startu u Bahňáku. Dospělí i veteráni, kteří mají zájem se tohoto zajímavého způsobu kontroly své výkonnosti zúčastnit, se mohou přihlásit ještě dnes do 20 hodin na adresu Zdeněk Hrnčíř, Na Cihlářce 1742, Nová Paka, tel. 0603 386625. Prezentace je dnes v budově Občanské záložny naproti vrátnici ZPA. Startovné pořadatelé nevybírají. Občerstvení si každý závodník musí zajistit sám. Ten, kdo splní všechny tři discipliny v limitu 17 hodin, bude se moci pyšnit titulem Železný muž Nové Paky.

(ur)


Úspěch horolezecké motoexpedice

Jičín - Cílem jičínské horolezecké motoexpedice bylo dosažení nejvyšší litevské hory Juozapines (292 m). Během čtrnáctidenní cesty přes Slovensko, Polsko a Litvu překonali její účastníci na svých motocyklech vzdálenost kolem 4000 km. Jak říká Josef Krenn, pod vrchol Juozapinesu však dorazili až poslední den pobytu v Litevské republice. Samozřejmě před výstupem do takové výšky je potřeba aklimatizace. Jako vhodný vrchol pro navyknutí organismu na vysokohorské prostředí byl zvolen druhý nejvyšší vrchol vysoký 234 metrů.

Nejtěžším úkolem při zdolávání samotného Juozapinesu bylo vůbec ho nalézt. V poměrně rovné krajině se zvedalo několik pahorků a určit ten správný, to chtělo trochu zkušeností a v neposlední řadě lingvistickou dovednost v domluvě s místními obyvateli. Právě oni účastníky nakonec správně nasměrovali. Po rozbití základního tábora, který ležel asi 2 metry pod hlavním vrcholem a ve vzdálenosti 30 metrů od něho, vyrazilo první vrcholové družstvo, které bez větších obtíží dosáhlo nejvyšší bod. Za ním následoval i zbytek výpravy.

"Jsme rádi, že se podařil tento nelehký sportovní výkon a celá výprava pod ochrannými křídly Lezeckého kroužku Prachov, ve složení Petr Crha (LKP), Josef Krenn (LKP), Petra Karbanová (NH Lázně Bělohrad), Jana Bělíková (NH Kolín) a Radek Švarc (NH Městec Králové) stanula na vrcholu nejvyšší hory Litevské republiky," komentuje úspěch výpravy jeden z členů. Za povšimnutí stojí také to, že za celou dobu výstupu nebyly použity kyslíkové ani pivní lahve a jeden z odvážlivců dokonce stanul na vrcholu i se svým motocyklem.

Colonel


Zkušenosti z Chomutova ukázaly, že lze zprůhlednit financování

Jičín - Místní sportovci prostřednictvím své komise navrhují převod všech městských sportovních zařízení ze správy Technických služeb pod jiný subjekt. Proces možné transformace odstartovala žádost hokejového oddílu o pronájem zimního stadionu a zájem Jaromíra Nečesaného provozovat jičínské Aqua centrum.

Vedení města se v současné době touto problematikou intenzivně zabývá, proto také jeho zástupci spolu s vedením Technických služeb navštívili Chomutov, kde čerpali zkušenosti s provozováním tamních sportovišť společností s ručením omezeným.

"Dá se říci, že rozsah sportovních zařízení obou měst je téměř srovnatelný. V Chomutově se o jejich správu stará přibližně osmdesát pracovníků, což je v porovnání s námi dvojnásobek. Markantní rozdíl je pak především ve způsobu financování provozních nákladů. Zatímco Jičín uvolňuje roční příspěvek ve výši zhruba devíti milionů, chomutovská radnice přispívá částkou dvaadvaceti milionů korun," popisuje stručně situaci obou měst jičínský místostarosta Vlastislav Matucha.

Chomutovští sportovci si pak velmi pochvalují možnost kontroly financování jejich činností přímo finančním odborem městského úřadu. Jeho rozpočet má totiž pro sport zvláštní kapitolu, díky níž je tok peněz velmi transparentní a jednoduše kontrolovatelný. To jsou také hlavní důvody, proč se v Jičíně volá po novém způsobu správy sportovních zařízení, který by měl zároveň umožnit využívání ušetřených provozních nákladů na přímou podporu činnosti jednotlivých sportovních oddílů.

"Osobně si myslím, že srovnáváme nesrovnatelné. Už jen to, že chomutovská radnice hradí asi pětašedesát procent a jičínská necelých čtyřicet procent provozních nákladů, je jistě nepoměr," tvrdí Čeněk Strašík, ředitel Technických služeb. "K potřebě vyššího financování v Chomutově dochází zejména nerentabilním provozem zastaralých sportovišť. V neprospěch ekonomiky hovoří také doslova lidové ceny za jejich využívání i malá návštěvnost. Srovnat provoz sportovních zařízení obou měst z tohoto pohledu tedy nelze. Použitelnou je snad pouze myšlenka uvolňování většího objemu peněz z rozpočtu, což by místní sportovci jistě přivítali," dodal Strašík.

Ten se případné reformě správy městských sportovních zařízení nebrání. Osobně se však domnívá, že by měla proběhnout pouze za předpokladu, že město nad správou svého majetku neztratí možnost kontroly.

(mar)


Nové Noviny