Nové Noviny č. 32/0117. srpna 2001str. 11

Rekonstrukce stropů komplikuje chod institucí

Jičín - Pozastavená rekonstrukce stropů nad částí druhého patra Valdštejnského zámku a s ní spojený zábor horní části ulice Smiřických zasáhne jako rušivý element do průběhu pohádkového festivalu. Přerušení stavebních prací pak navíc posune termín jejich dokončení, což komplikuje chod několika místních institucí.

"Z mého pohledu je situace poměrně dramatická. Zpět do uvolněných prostor se máme stěhovat 30. září, což je podle současného stavu prací termín zřejmě nereálný. V průběhu druhého pololetí přijmeme sedm nových pracovníků, které v současné době nemám kam posadit. V náhradních prostorách bez možnosti vytápění nám na jičínské radnici pracuje sedm našich lidí a v přednáškové místnosti muzea jsou další čtyři," připouští s hořkostí v hlase ředitel Finančního úřadu Vladimír Holštejn.

Problémy s rozestavěnými stropy se však v novém školním roce bezprostředně dotknou i provozu Základní umělecké školy a také stále ještě uzavřených expozic okresního muzea. Pracovníci jičínského Hypostavu zahájili stavební práce prvního června a po zjištění, že trámy stropů nejsou poškozeny zdaleka tak, jak se původně předpokládalo, byly v prvních červencových dnech přerušeny.

Nato místní památkáři přehodnotili jimi schválenou projektovou dokumentaci, v níž se hovořilo o nahrazení patnácti procent dřevěných trámů osmimetrovými traverzami, na nichž měl ležet plech a na něm železobetonová deska podlahy. I přes rozdílná stanoviska architekta Jiřího Číly a statika Státního ústavu památkové péče v Praze Karla Fantyše doporučili co nejvíce zachovat původní stropy. Použití ocelových prvků a betonu mělo být naopak minimalizováno.

Pak byly stavební práce na více než jeden měsíc zastaveny a čekalo se na vypracování výše uvedeného odborného stanoviska. Po jeho obdržení obeslal vedoucí oddělení kultury OÚ v Jičíně Milan Smolík jičínskou radnici informací, že z hlediska správního orgánu státní památkové péče nemá k umístění ocelových traverz podle původně schváleného projektu žádných námitek. Skladba podlah však má být řešena samostatným rozhodnutím, protože použití betonu je z jeho pohledu zcela vyloučeno. Na základě tohoto sdělení musí město objednat vypracování dodatku k projektové dokumentaci, který pak absolvuje zákonem stanovené administrativní schvalování.

(mar)


ZÍSKALI PEČEŤ KVALITY Významného ocenění se v těchto dnech dostalo jičínskému Batalionu. Jedna z nejznámějších pivnic v historickém centru města obdržela Pečeť kvality výčepu za přísné dodržování pravidel při ošetřování a čepování piva značky Staropramen. Vysoké ohodnocení práce všech zaměstnanců restaurace přijelo předat pět zástupců libereckého obchodně distribučního střediska Pražských pivovarů v čele s koordinátorem pro gastronomii Radkem Rosenbergem. Ten potvrdil, že jičínský "Baťák" je teprve pětadvacátou takto ohodnocenou restaurací v regionu Královéhradeckého a Libereckého kraje. "Tato dlouhodobá aktivita našeho oddělení vychází z potřeby oboustranně výhodné spolupráce mezi pivovarem a jeho zákazníky na budování pivní kultury. Navazuje na projekt monitoringu kvality výčepu, který u vybraných zákazníků probíhá již od září roku 2000. Jeho výsledky jsou pak základem pro nominaci nejlepších provozoven na přidělení Pečetě kvality výčepu," vysvětluje Rosenberg důvod motivační soutěže Staropramenu. Jejím hlavním hodnotícím kritériem je naprostý pořádek v pivním hospodářství. Proto komise posuzuje zejména čistotu sklepa, skla, interiéru restaurace, výtoč piva a také celkové pojetí obsluhy zákazníků. Pečeť kvality výčepu spolu s dalšími výhodami pro restauraci převzali od zástupců Staropramenu nájemce Batalionu Jiří Hnízdo (vlevo) spolu s výčepním Jiřím Bakovským.

FOTO: mar


Policie ČR

Ostroměř - Svůj vůz nezvládl v Ostroměři řidič Trabantu, který 8.srpna v půl čtvrté ráno narazil do oplocení u domu. Z místa nehody odjel a byl policejní hlídkou nalezen v jedné z bočních ostroměřských ulic. Dechovou zkouškou bylo prokázáno požití alkoholických nápojů a řidič byl proto podroben lékařské prohlídce spojené s odběrem krve na zjištění alkoholu. Ke zranění osob nedošlo, škoda je asi 25.000 Kč.

Brodek - K převzetí do psychiatrické léčebny v Kosmonosích byl lékařem doporučen šestatřicetiletý muž z Pelhřimovska, který je podezřelý z trestných činů porušování domovní svobody a podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Kolem půlnoci 8. srpna přelezl oplocení jednoho z domků v Brodku na Kopidlensku. Zde fyzicky napadl sedmdesátiletého majitele, poškodil mu omítku domu, rozbil věci a vykřikoval hesla sieg heil a heil Hitler. Ve vykřikování fašistických hesel nepřestal ani při předvádění na obvodní oddělení PČR. Poškozenému způsobil škodu v částce asi 300 Kč.

Robousy - Odpoledne 14. srpna byl poblíž Úlibického potoka, v katastru obce Robousy, nalezen neznámý muž, který nejevil známky života. Šetřením bylo zjištěno, že jde o 57letého muže z Jičína. Lékař na místě konstatoval smrt utonutím a nařídil pitvu k upřesnění příčiny smrti.

Jičín - K nehodě s tragickým koncem došlo 14. srpna kolem 16. hodiny na obchvatu Jičína ve směru na Turnov. Za křižovatkou u SÚS Jičín projížděl 40letý muž z Kopidlenska s vozem Ford Tranzit táhlou levotočivou zatáčkou. S vozem se dostal do protisměru, kde se čelně střetl s protijedoucím nákladním vozem Volvo. Ford byl odhozen na pravou krajnici a jeho řidič, který zůstal zaklíněn uvnitř, utrpěným zraněním na místě podlehl. Řidič Volva vyvázl bez zranění. Škoda na vozidlech je 1.800.000 Kč.

(tm)


Úspěšný zásah

Ve čtvrtek 9. srpna zastavila hlídka Obvodního oddělení Policie ČR v Jičíně i vůz Opel Kadet. Během kontroly motorových vozidel, kterou prováděla, vyšlo najevo, že na vozidle je umístěna SPZ z jiného nezaevidovaného vozu. Dalším ověřením bylo zjištěno, že čtyřiadvacetiletý řidič a jeho sedmnáctiletá spolujezdkyně, oba z okresu Příbram, jsou osoby, po nichž bylo vyhlášeno celostátní pátrání pro podezření ze spáchání trestné činnosti krádeží na území mnoha okresů včetně jičínského.

Krádeže páchali tak, že se ubytovávali v různých penzionech a podobných ubytovacích zařízeních, kde si předplatili, případně sjednali, několikadenní pobyt. Dobu ubytování však nedodrželi a před odjezdem odcizili zpravidla televizor, satelitní soupravu a případně odmontovali i satelitní parabolu. Hodily se jim i další věci, které posléze prodávali v bazarech a zastavárnách.

Na okrese Jičín se dopustili trestných činů v Lázních Bělohradě a v Hořicích. Jen v těchto dvou případech vznikla poškozeným škoda za přibližně 30.000 Kč.

Protože povedená dvojice byla v páchání trestné činnosti "nejúspěšnější" na okrese Příbram, byla na muže tamním okresním soudem uvalena vazba. Škoda nebyla dosud celkově vyčíslena, ale již dnes je jasné, že vysoce přesáhne částku sto tisíc korun.

Pozorná kontrola jičínských policistů ukončila jejich několikaměsíční cestu a povedená dvojice byla odeslána tam, kam patří.

Kpt. Jiří Valter, OŘP Jičín


Rekonstrukce atletických sektorů

Jičín - Zda-li budou dokončeny rekonstrukce atletických sektorů na jičínském Městském stadionu, nyní závisí na souhlasu zastupitelstva. To by mělo rozhodnout o přidělení zbytku peněz na zkvalitnění jičínských sportovišť. Zatím je pouze jisté, že budou dohotoveny opravy skokanské dráhy.

Ředitel Technických služeb města Jičína má v tuto chvíli k dispozici z potřebných 2,3 milionu korun asi jenom devět set tisíc z rozpočtu organizace. Za ty by měla v příštích dnech pražská firma JIH Jiřího Huptycha opravit a Conipurem potáhnout sektor skoku do dálky.

"V případě, že zastupitelstvo schválí náš návrh a zakomponuje do rozpočtu uvedené peníze, bude firma JIH na základě dodatku ke smlouvě pokračovat v rekonstrukci dalších sektorů. V podstatě by byla šance dokončit veškeré naplánované práce ještě letos. Když ale v příštím roce peníze nebudou, zůstane dálkařský sektor s největší pravděpodobností jediným opraveným," spekuluje ředitel TS Čeněk Strašík.

Ten zároveň hovoří o možnosti získání státní dotace prostřednictvím atletického oddílu, která by spolu s finančními prostředky města umožnila v příštích letech rekonstruovat atletickou dráhu. Oprava podkladu a položení Conipuru na dnešní škvárový ovál by přišlo odhadem asi na třináct milionů korun.

(mar)


V Hronově pokračuje chodecká liga

Nová Paka - Čtrnáct dní před 4. kolem 2. atletické ligy na dráze, které se tentokráte uskuteční 1. září na stadioně v Nové Pace, odjíždějí již zítra novopačtí chodci na 5. kolo chodecké ligy do Hronova. Vzhledem k tomu, že do hronovského závodu byla zařazena dvacítka, nemůže startovat výborný novopacký dorostenec, šestý z mistrovství světa, Jiří Chaloupka, protože jeho kategorie nemá tuto trať v rozsahu závodění. Na startu jako host, v dresu novopackého Sokola, by se měl objevit pátý z juniorského mistrovství Evropy Radek Pařízek, dále Rudolf Cogan, Zdeněk Sucharda a další pačtí chodci. Body, které získají sokolové na tuto dvacítku, se budou započítávat do posledního, pátého kola druhé ligy na dráze, které se uskuteční 15. září na tartanu v Čáslavi.

(bas)


HÁZENÁ: rekapitulace před sezonou

Jičín - Přestože jsou v plném proudu přípravy jičínských házenkářů na nadcházející soutěžní ročník, určitě si zaslouží pozornost krátce zrekapitulovat sezonu uplynulou.

První tým mužů, pod vedením trenérské dvojice, Petr Babák a Vladimír Boháček, účinkoval již čtvrtým rokem v nejvyšší české soutěži. Ta byla díky vytvoření společné česko - slovenské soutěže tzv. HIL (házenkářská interliga) ochuzena o šest nejlepších českých celků, ve kterých hraje i většina reprezentantů. Házenkářům Jičína se vstup do soutěže poměrně vydařil a neustále se pohybovali na prvních místech tabulky. V lednu letošního roku došlo ke zranění několika klíčových hráčů a Jičínští klesli na čtvrté místo. Závěr však vyšel hráčům z Jičína dokonale a po vítězství v Ostravě v posledním kole nadstavbové části a zakolísání Hranic se mohli radovat ze druhého místa v tabulce. Pokud bychom vzali v úvahu šest českých celků hrajících interligu, obsadili Jičínští osmé místo mezi všemi českými házenkářskými týmy a potvrdili tak příslušnost ke špičce v naší házené. Mimo to reprezentovalo "áčko" jičínské barvy i v několika mezinárodních utkáních. Hráči vybojovali třetí místo na kvalitním turnaji v holandském Leeuwardenu a sehráli výborná utkání s předními celky z Kataru a Egypta.

Velkým kladem letošní sezóny bylo zapojení několika nadějných dorostenců z řad jičínských odchovanců, z nichž se nejstabilněji v kádru zabydlel Michal Mareš. Nesmíme zapomenout ani na dalšího z řady jičínských odchovanců, brankáře Petra Kynčla, jenž se vrátil k aktivní házené po tříleté pauze zaviněné zraněním. Ten vytvořil spolu s Richardem Řezáčem a Jaroslavem Domanem kvalitní brankářskou trojici, která měla lví podíl na dosažených výsledcích. Trenéři spoléhali na kapitána týmu, zkušeného Michaela Štegla, střelecky se nejvíce dařilo Davidu Kořínkovi a Aleši Babákovi. Závěr sezóny vyšel znamenitě Jindřichovi Pustkovi, prosadil se i Jan Věcek.

Tolik stručné zhodnocení uplynulé sezóny prvoligových házenkářů. Nezbývá než doufat, že jejich letošní působení bude přinejmenším stejně úspěšné.

(bama)


Kuželkáři poprvé hrají 23. srpna

Jičín - V minulých dnech byly na jičínské kuželně dokončeny poslední drobné opravy a úpravy, které si sportovní stánek žádal po náročné sezoně. Po loňské velké rekonstrukci stavěčů a počítadel, která si vyžádala více jak čtvrtmilionovou investici, se kuželkáři pustili do věcí, na které se v minulém roce nedostalo.

Nejnápadnější novinkou je umístění skříně s počítačem, tiskárnou a samozřejmě s připojením na internet v rohu hlediště, což je mnohem praktičtější, než v malé kanceláři u šaten. Podařilo se realizovat i další dlouho plánovaný krok, ozvučení kuželny včetně klubovny. Mnoho brigádnických hodin si vyžádalo i "velké" malování. Nyní je vše hotovo a družstva začínají trénovat.

V A družstvu SKK Jičín došlo ke dvěma změnám. Do Hořic přestoupil Zdeněk Dymáček a z hostování v druholigovém Vrchlabí se vrátil Vladimír Pavlata. V jednání je přestup či hostování ještě jedné posily. Šestý celek loňského ročníku 3. ligy tak vstupuje do nadcházející sezony s cílem hrát v poklidném středu tabulky a oproti loňsku zlepšit své výkony v domácím prostředí. K dispozici je stabilizovaná sestava, kterou tvoří: Jaroslav Soukup, Jiří Brumlich, Ladislav Řehák, Vladimír Pavlata, Pavel Louda a Roman Bureš. V širším kádru jsou hráči béčka, kteří byli v oblastním přeboru bronzoví: L.Křivka, Jiří a Josef Vejvarové, J.Egrt, J.Kapucián a J.Čapek. Připraven je i P.Kříž, záleží však, jak dokáže sladit program se studiem.

Poprvé se kuželkáři SKK Jičín představí 23.srpna v Jilemnici na turnaji O pohár jilemnického Krakonoše. Na přelomu srpna a září se tradičně koná turnaj pro registrované dvojice mužů, žen a dorostu a v polovině září se již o slovo přihlásí mistrovské soutěže.

(jk)


Vzrostl počet vloupání do rekreačních objektů

Jičín - Zatímco v mnohých lokalitách naší republiky stoupá v letním období počet trestných činů, na Jičínsku je situace poměrně stabilizovaná. Za úspěch preventivní činnosti považuje tiskový mluvčí OŘ PČR v Jičíně Jiří Valter postupné snižování počtu kapesních krádeží až na současný stav, kdy v červenci nebyl na okrese řešen žádný z těchto případů.

"Zhruba na stejné úrovni zůstávají počty domovních a bytových krádeží. Nárůst zaznamenáváme u trestných činů vloupání do rekreačních objektů. Ty dnes tvoří 35 procent z celkového počtu krádeží, i když jejich objasněnost klesla z 38 na 33 procent. Nižší úspěšnost při jejich odhalování je dána zejména letním obdobím, kdy do našeho okresu přijíždějí skupiny pachatelů z jiných okresů, ale i krajů republiky. Ti pak vykrádají nejen chaty a chalupy, ale i obytné přívěsy a stany," potvrzuje současné aktivity zlodějů Jiří Valter.

Od začátku roku bylo na jičínském okrese spácháno celkem 252 trestných činů krádeží vloupáním, z toho v Jičíně 68, Hořicích 56, Nové Pace 60, Kopidlně 40 a v Sobotce 28. V průběhu července pak policisté řešili dvacet vloupání.

"Největší problémy nám dělá obrovská nezodpovědnost lidí vůči svému majetku. Každý den se v ulicích setkáváme se zaparkovanými automobily přeplněnými jednoduše zpeněžitelným zbožím. Na sedadlech a palubovkách zůstávají mobilní telefony, fotoaparáty, videokamery a další cenné předměty, které zručný zloděj ukradne během několika vteřin," říká zasmušile Valter.

Se stejným problémem se policisté setkávají i v rekreačních oblastech. Tam se zloději spoléhají na anonymitu velké skupiny návštěvníků, kterým pak vykrádají stany a chaty. Bohužel se nesnižují ani počty krádeží jízdních kol. Ve většině případů dnes nepomáhá ani uzamknutí kola lankovým zámkem k nepřenosným předmětům. Za použití pákových nůžek je totiž krádež kola rovněž několikavteřinovou záležitostí.

Nedávejme proto laxním přístupem k vlastnímu majetku příležitost zlodějům k snadným ziskům a o své věci se starejme odpovědněji. S ukradenými věcmi se totiž většinou již nikdy neshledáme.

(mar)


Dražba dvou městských bytů

Jičín - Opět formou veřejné dražby bude uskutečněn prodej dalších dvou bytových jednotek v majetku města Jičína. Jedná se o byty v ulici Kapitána Jaroše spravované Městským bytovým podnikem. Znaleckým posudkem stanovená cena prvního bytu o velikosti 1 + 1 je 138 539 korun, vyvolávací pak 250 tisíc korun. Druhý byt má o jednu místnost více a jeho posudková cena činí 234 706 korun, minimální nabídková cena bude 380 tisíc korun. Dražbu provede stejně tak jako ve všech předchozích případech prodeje městských bytů místní inženýrská a realitní kancelář Didaktik, kde také případní zájemci mohou získat podrobnější informace.

(mar)


Nové Noviny