Nové Noviny č. 33/0124. srpna 2001str. 11

Sraz ultralehkých letadel a rogal na letišti v Chotči

Choteč - Již čtvrtý sraz rogal a ultralehkých letadel se konal o minulém víkendu na letišti v Chotči. Na pozvání Leteckého klubu Lázně Bělohrad přiletěli na setkání jejich kolegové se 16 stroji z Náchoda, Všeně u Turnova, Lomnice nad Popelkou a Nové Paky. Celkem tu tak bylo k vidění 26 rogal a ultralehkých letadel.

Jak uvedl člen leteckého klubu Zdeněk Pírek z Jičína, přiletěl i amatérsky zhotovený právě zalétaný dvouplošník Nebeská blecha Jaroslava Hátleho z Hořic, který jej stavěl tři roky. Toto letadélko, jež nemá ocas, ale dvě křídla za sebou, a jehož originál z roku 1933, dílo francouzského konstruktéra Migneta, je v Leteckém muzeu v Praze - Kbely, má rozpětí 7,20 m a délku 4,5 metru. "Pořizovací náklady přišly - kvůli drahému italskému motoru Aro o obsahu 600 ccm - na 160 tisíc korun. Ve srovnání s původní Nebeskou blechou je trochu zvětšené, navíc dvousedadlové a v tomto provedení jediné v republice. Je vlastně tandemem dvou křídel s předním řízením, maximální rychlostí 120 km/hod. a přistávací rychlostí 40 km/hod.," sdělil Hátle.

Josef Krám


Policie České republiky

Valdice - Trestného činu krádeže se odpoledne 26. června dopustili dva mladiství ve věku 15 a 16 let z Jičínska. Ve Valdicích odcizili z kolárny domu v ulici Přátelství moped zn. Hero Majestic, na kterém se projížděli a poté se jej snažili prodat. Krádeží majiteli způsobili škodu v částce asi 15.000 Kč.

Pecka - O tom, že řízení vozidla je třeba věnovat náležitou pozornost, se 15. srpna kolem poledne přesvědčil osmdesátiletý řidič Škody Felicia, který na místní komunikaci v Pecce přehlédl malý motocykl Jawa 50. Vozidlem zachytil o nohu spolujezdce z malého motocyklu a ten následně spadl na vozovku. Řidič Jawy poté havaroval. Při dopravní nehodě utrpěl spolujezdec malého motocyklu tržné rány na koleni a musel být převezen na ošetření do jičínské nemocnice. Na vozidlech při nehodě vznikla škoda za přibližně 31.000 Kč.

Kumburský Újezd - Podceněná únava a následné usnutí za volantem bylo příčinou havárie vozu Renault 19 u Kumburského Újezdu. Třiatřicetiletý řidič z Liberce s vozem havaroval 16. srpna hodinu a půl po půlnoci vlevo mimo komunikaci právě v místech, kde je betonový mostek. Při nehodě utrpěla těžké poranění hlavy osmiletá spolucestující, která byla letecky přepravena do FN v Hradci Králové. Nehoda si vyžádala ještě jedno těžké a dvě lehká zranění. Škoda na vozidle činí asi 105.000 Kč.

Hořice - Rychlost jízdy stavu a povrchu vozovky nepřizpůsobil 16. srpna ve večerních hodinách cyklista v Hořicích. V Gothardské ulici vjel do výtluku a následně havaroval. Vzhledem k podezření na těžké zranění byl převezen do FN v Hradci Králové.

Libuň - V pátek 17. srpna kolem druhé ranní se pokusil neznámý pachatel vloupat do prodejny Diskont-Coop v Libuni. Nejdříve utrhl ze zdi zvukový hlásič poplachu a poté prostřihl oplocení v zadní části prodejny. I přes snahu vypáčit vrata prodejny a rozbít okno ze skleněných cihel se mu do budovy nepodařilo vniknout. Způsobená škoda je asi 3.000 Kč.

Vidochov - Do protijedoucího kombajnu narazil dopoledne 18. srpna řidič Fiatu, který ve Vidochově nepřizpůsobil rychlost povaze zatáčky, dostal smyk a s neovladatelným vozem se střetl s kombajnem. Alkohol vyloučen, ke zranění osob nedošlo, škoda činí asi 100.000 Kč.

(tm)


Zajímavé tituly U Pašků

Kamenarovic Klasická Čína

Dějiny země, politické uspořádání, hospodářství, náboženský život, umění, volný čas.

Lidové noviny Kč 229,-

Robert Řím

Dějiny města, hospodářství, umění.

NLN Kč 229,-

Jacq Egypťanky

Život žen faraonského Egypta.

KK Kč 248,-

NABÍZÍME:

MC - Pavol Habera - Boli sme raz

CD - Izer - Policejní akademie

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/532 267).


Poděkování

Paní Stanislava Sapáková žijící v Ruské ulici v Jičíně nabídla městu nezištně finanční pomoc, kterou věnovala psímu útulku umístěnému v Konecchlumského ulici. Za její laskavost a nabídku jí velmi mnoho, a to nejen za opuštěné pejsky, děkujeme.

Městský úřad Jičín


Jak jsme otevírali záchody

Jsme rádi, že jste se v hojném počtu dostavili na tuto slavnostní chvíli, řekl Lenon (Jiří Veselý) všem osmi účastníkům slavnostního otevření záchodů v jezuitské koleji jičínské. Ne, nechci psát parodii na Zvonokosy. Chci jen upozornit na další triumf občanského snažení v Jičíně. Záchody, to byl nejbolavější problém koleje, aby setkání, koncerty, výstavy, které tu Občanské sdružení kolej v jednom kole pořádá, měly odpovídající zázemí. Pan radní Volf odhadl záměr vybudovat WC na 600 000 Kč. Radnice počítala s 300 000, ale OS vše pořídilo za 220 000 korun i s přívodem vody a elektřiny. Dík několika sponzorům, kteří nemusí být jen finanční, ale přispěli prací, materiálem. Taky dík vlastní činnosti brigádnické a organizační.

Nejpodstatnější je však skutečnost, že člověčí iniciativa má stále svou váhu a najde-li pochopení u úřadů, dějí se věci dobré a užitečné. Tohle se kolejnímu občanskému sdružení a jičínské radnici povedlo.

Není samozřejmě vyhráno, peníze na celkovou rekonstrukci koleje nejsou, není zatím ani potenciální uživatel. Konání Občanského sdružení kolej v jednom kole, které se snaží krásné barokní prostory bývalých kasáren stále oživovat a tím připomínat, přináší naději. Už od 24. do 26. srpna bude tu ekumenické setkání mládeže, na kterém budou mít zajímavé přednášky odborníci ze čtyř církví. Přijede i evangelický farář a písničkář Svatopluk Karásek. Větší část září budou kolej okupovat mnozí evropští umělci, neboť se otevře mezinárodní kovolitecká dílna. Bude vybudována improvizovaná pec a odlévány sochy dle modelu.

"Přeji všem, kteří tyto prostory navštíví, mnoho příjemných chvil", pravil místostarosta Matucha, jediný člověk z radnice, který se přišel s organizátory potěšit z dobře vykonaného díla.

Bohumír Procházka, Jičín


Crha si v Rokytnici dojel pro druhé místo

Rokytnice n/J - Letošním pátým a zároveň předposledním závodem pokračoval Krkonošský pohár horských kol v cross - country. Pořadatelé připravili 5,5 km dlouhý velice náročný okruh s převýšením 270 metrů. Ten vedl téměř celý v lesích vedle sjezdovek, což ve velikém horku bylo ideální. Řadu prudkých výjezdů, technických sjezdů a pět brodů přes potok elita absolvovala 4x a kategorie hobby i masters 3x.

V kategorii hobby se sešla letos největší konkurence a v ní se neztratili ani oba borci Velomatu Jičín. Pavel Kožíšek se pohyboval těsně za první desítkou a nakonec v posledním okruhu předjel Černého z Rokytnice a vybojoval 10.místo. Volněji začal Jan Gotvald, ale postupně se probojovával dopředu a cílem projel na 15.příčce, která je jeho druhým nejlepším umístěním v letošním ročníku. V celkové klasifikaci se posunul ze třetí desítky na 17. místo. Pavel Kožíšek je na velmi pěkném 6. místě. Velice solidně zajel také Daniel Šír z Velokuba Lázně Bělohrad, když obsadil 18.příčku (celkově je 29.). Vítězství vybojoval zcela suverénně vedoucí muž celého seriálu, Ivo Machek z Liberce před jilemnickým Janem Dejmkem a T.Hořením z BP Lumen Úpice, které v cíli dělilo pouhých 8 vteřin.

Mezi veterány byl jasně nejlepší Fr. Hladík z KC Kooperativa, který zvítězil systémem start - cíl. Za ním pak jezdilo duo zástupců jičínské Sagity Vít Chloupek a Pavel Crha, a to až do okamžiku, kdy se prvně jmenovaný nedokázal v jednom ze sjezdů vyhnout nebezpečnému pařezu a poté narazil do stromu. Následná oprava jej zdržela dobré tři minuty. Přesto dokončil závod na osmém místě. Pavel Crha bezpečně uhájil stříbrnou příčku před královédvorským Tomášem Žižkou. V elitní kategorii pak opět zvítězil v dobré formě jedoucí Otakar Kobr (Marpole Vrchlabí).

Výsledky HOBBY (Rokytnice - 16,5 km): 1.I.Machek (AMS Kerda Liberec) 1:02,34, 1.J.Dejmek (MTB Club Jilemnice) -2,57, 3.T.Hoření (BP Lumen Úpice) -3,05, 10.P.Kožíšek (Velomat Jč) -8,13, 15. J.Gotvald (Velomat Jč) -11,00, 18.D.Šír (Velokuba L.Bělohrad) -13,43, 31. R.Kubánek (R.K. Nová Paka) - 1 kolo. HOBBY celkově po 5 závodech: 1.I.Machek (AMS Kerda Liberec) 200 bodů, 2.M.Podolínský (Auto Štangl Děčín) 169, 3.T.Hoření (BP Lumen) 161, 4.L.Janoušek (CK Fastum) 131, 5.J.Dejmek (MTB Club Jilemnice) 118, 6.P.Kožíšek (Velomat Jč) 108, 7.M.Cupák (Marpole Vrchlabí) 105. MASTERS (Rokytnice - 16,5 km): 1.F.Hladík (KC Kooperativa) 1:06,54, 2.P.Crha (Sagita Jč) -2,02, 3.T.Žižka (CK Carla D.Králové) -2,31, 8.V.Chloupek (Sagita Jč) -7,45.

(jk)


Přihlášky na 26. ročník turnaje neregistrovaných družstev v kuželkách

Do turnaje je možné se hlásit od 23. srpna do 15. září. Tento termín je konečný a již 16. září se začne s rozlosováním. Přihlášky přijímá každé odpoledne od 14. hodin na jičínské kuželně František Kynčl. Vklad za každé družstvo je opět 2 000 Kč.


ZS do správy hokejistů

Jičín - I přes současný zájem radnice převést sportovní zařízení v majetku města ze správy Technických služeb pod jiný subjekt, budou pravděpodobně již od začátku sezóny spravovat zimní stadion hokejisté vlastními silami.

"Po upřesnění podmínek provozování stadionu bude mezi městem a hokejovým oddílem sepsána smlouva o pronájmu sportoviště s největší pravděpodobností pouze za symbolickou cenu," sdělil místostarosta Vlastislav Matucha a konstatoval, že hokejový oddíl by pak měl smluvním ujednáním zaručit stávající ceny vstupného pro veřejnost, registrované i neregistrované sportovce a zříci se neoprávněného nároku na zvyšování finančních požadavků vůči městu.

Radnice se naproti tomu zaváže nadále poskytovat současný roční příspěvek na provoz zimního stadionu v celkové výši 1,3 milionu korun. Tato částka by ale měla být zohledněna případnou kompenzací neovlivnitelných růstů cen energií a podobně.

(mar)


Elévové SK Jičín zahajují přípravu

Jičín - Po loňské úspěšné sezóně, kdy se fotbalovým elévům SK Jičín podařilo v okresní soutěži obsadit 3.místo, bude mužstvo letos startovat spolu s následujícími družstvy: FC Vrchlabí, Ji Hořice, Ji Jaroměř, FK Nová Paka, RMSK Cidlina, Slavia Hradec Králové a Mladá Boleslav.

Přípravu na soutěž zahájí jičínští elévové v pondělí 27. srpna v 16.30 na jičínském stadionu a pravidelné tréninky budou probíhat každé pondělí (16.30 - 18.00) a čtvrtek (16.00 - 17.30). I když jádro mužstva je pohromadě od loňska a počítá se zhruba se 16 mladými fotbalisty (ročník 93 a mladší), mají možnost přijít a předvést své fotbalové umění i další zájemci. V loňském roce se vykrystalizoval i tým trenérů. Přesto klub přivítá další zájemce o spolupráci, zvláště při odborném vedení nejmenších chlapců (ročník 95 a mladší), ke kterým je třeba zajistit trenéry.

Sezonu 2001-02 zahájí 3. září na jičínském stadionu turnaj, kterého se vedle domácích zúčastní i družstva z Lomnice n/P, Kopidlna a Nemyčevse.

(red)


Pohádkové branky - body - vteřiny

Přehled sportovních akcí připravených jičínskými sportovci, které proběhnou v rámci pohádkového festivalu od 10. do 16. září.

Pondělí - pátek, 10.-14. září

Kuželkářský turnaj jednotlivců

Pořádá SKK Jičín. Disciplina: 2 x 10 hodů do plných. Pro školní kolektivy - chlapci a dívky ročník 1990 a starší, družstva min. 15 žáků. Přihlášky nejpozději do 7.9. - Ladislav Křivka, Pod Čeřovkou 994, Jičín (tel.byt: 0433/523 324, mob.: 0737 763 002).

Pondělí - čtvrtek, 10.-13.září

Vodní hrátky pro děti a mládež

Pořádá Aquacentrum. Soutěže, hry, možnost využití atrakcí i malého bazénu. Každý den od 8 do 14 hodin. Rezervovaný hodinový pobyt. Přihlášky do 7.9. - písemně: Aquacentrum, Sportovní areál, 506 01 Jičín, telefonicky 0433/531 860 nebo osobně v recepci Aquacentra v pracovních dnech od 8 do 18 hodin.

Úterý 11. září

Streetball - VI. ročník turnaje trojic

Pořádá BSK TJ Jičín. Turnaj se koná ve Sportovním areálu od 9 hodin. Kategorie: A 4.-6.třída, B 7.-9. třída, C starší. Přihlášky do 7.9. - Josef Kozák, Tyršova 798, 506 01 Jičín, tel. byt: 0433/522 011, mob.: 0606 930 110.

Turnaj jednotlivců ve stolním tenisu

Pořádá K-klub ve spolupráci s Českým svazem stolního tenisu OVV v Jičíně. Dvouhra chlapců a děvčat z 1.-9. tř. ZŠ a primy až kvarty víceletých gymnázií. Prezence 7.45 - 8.15 hodin. Přihlášky do 10.9. - K-klub, Valdštejnovo nám. 99, 506 01 Jičín, tel.: 0433/532 451 (Milan Roček)

Středa 12. září

Pohádkový trojboj

Pořádá AC TJ Jičín - oddíl atletiky na stadionu od 9 hodin. Disciplíny: 60 m, skok daleký, hod kriketovým míčkem. Kategorie: A ročník 1989 a mladší, B 1988-87, C 1986-85. Přihlášky na místě do 8.45 hodin - Petr Šindelář, 4.ZŠ Jičín, tel.: 0433/531 566.

Čtvrtek 13.září

IV. ročník turnaje v tenisu

Pořádá Tenisový klub TJ Jičín od 9 hodin na tenisových kurtech stadionu v lipách. Kategorie 10 - 15 let. Přihlášky do 12.9. - MUDr. Jaromír Hrubý, OHS, Bolzánova 36, 506 01 Jičín nebo v den konání do 8 hodin přímo na tenisových dvorcích.

Pátek 14.září

O pohádkový gól - turnaj v malé kopané

Pořadatel 3.ZŠ v Jičíně a fotbalový klub SK Jičín. Turnaj se hraje na stadionu v lipách od 9 hodin.

Plavecké závody štafet 25x25 m

Pořádá Aquacentrum Jičín. Přihlásit se mohou kolektivy škol a zájmových organizací. Přihlášky do 7.září na adresu Aquacentrum nebo na tel.:0433/531 860.

Sobota - neděle, 15.-16. září

3.ročník turnaje žáků v basketbalu Jičín - město pohádky

Startují přední družstva ČR a pozvané kolektivy ze zahraničí. Hraje se v sobotu od 8.30 po celý den a v neděli od 8.30 finále. Turnaj ve Sportovním areálu pořádá BSK TJ Jičín.


Statistika fandí novopackým atletům

Nová Paka - Již za týden, v sobotu 1. září, uvidí příznivci královny sportu na stadionu v Nové Pace čtvrté kolo letošní druhé ligy "skupiny C", ve které si novopačtí sokolové vedou nad očekávání velmi dobře.

Svědčí o tom nejen jejich prvé místo po třech kolech s náskokem čtyř bodů před druhou Chrudimí a šesti bodů před Litomyšlí, ale i jejich umístění ve statistice nejlepších šesti atletů v jednotlivých disciplínách po třech kolech. Největší převahu mají sokolové v hodu oštěpem, kde obsazují prvá tři místa, výborní jsou i ve sprintech, skocích a vrzích. Proti loňské sezóně významně bodují i středotraťaři a vytrvalci. Nelze zapomenout ani na chodce, kteří z chodecké ligy přispěli vždy vkladem přes čtyřicet bodů. Pouze na 400 m, 1500 m, 5 000 m, v tyči a v kladivu nefigurují novopačtí atleti v tabulkách šesti nejlepších v uplynulých třech kolech druhé atletické ligy.

Výsledky v jednotlivých disciplínách s uvedením packých atletů do šestého místa: 100 m: 1. Vokoun (MB) 11,1, 2. Pajurek (NP) 11,2, 200 m: 1. Vokoun (MB) 22,35, 2. Vlačiha (NP) 22,87, 400 m: 1. Plecháč (MB) 50,81, 800 m: 1. Hodic (Chr) 51,47, 4. Pařízek (NP) 2:01,4, 1500 m: 1. Čerych ( MB) 4:14,21, 5000 m: 1. Bartoš (Ja) 15:48,6, 10 000 m: 1. Kyncl (Chr) 33:07,7, 110 m př.: Pečinka (Li) 15,8, 4. Matouš (NP) 16,2, 5. Albrecht (NP) 16,6, 400 m př.: 1. Pajurek (NP) 54,84, 2. Albrecht (NP) 58,41, 3000 m př.: 1. Abraham (NP) 10:12,18, 6. Cogan (NP) 10:35,8, 4x400 m: 1. Nová Paka 44,7, 4x400 m: 1. Mladá Boleslav 3:34,01, 4. Nová Paka 3:40,06 výška: 1. Kroulík (Li) 205, 3. Vlačiha (NP) 201, dálka: 1. Vlačiha (NP) 701, 3. Pajurek (NP) 688, trojskok 1.Remeš (Sá) 14,29, 2. Vlačiha (NP) 13,93, trojskok: 1. Bečev (Chr) 400, koule: 1. Tlapák (NP) 14,86, disk: 1. Sůva (Ja) 43,11, 2. Tlapák (NP) 42,43, 4. Bařina (NP) 41,44, oštěp: 1. Hož (NP) 55, 84, 2, Bajer (NP) 55,22, 3. Bařina (NP) 54,98, kladivo: 1. Štěpánek (Chr) 60,81.

(bas)

Tabulka 2. ligy po 3. kolech

1.Nová Paka68023
2.Chrudim450,519
3.Litomyšl421,517
4.Čáslav33314
5.Ml. Boleslav338,511
6.Jablonec B30411
7.Sázava296,59
8.Polička1663


Nové Noviny