Logo NN

Nové Noviny č. 34/0131. srpna 2001str. 1

Do posledních dnů města váhala s prodejem akcií

Hořice, Jičín, Sobotka - Taková kampaň, která se v posledních týdnech rozpoutala kolem prioritních akcií České spořitelny v držení obcí, neprovázela prý ani prodej cenných papírů energetických společností, byť tehdy byly ve hře sumy řádově o několik nul vyšší.

Na tom se shodují zástupci těch měst na Jičínsku, které se nyní rozhodují, kterému zájemci veřejně neobchodovatelné akcie ČS přenechají. Nabídku obcím totiž po více než roce vyjednávání učinila nejen rakouská Erste Bank, ale zcela nečekaně také firma Global Brokers. Ta je přitom ochotna odkoupit "obecní" emisi cenných papírů minimálně po 130 korunách za kus, což je zřejmě o osm korun víc, než deklaruje rakouská banka, vlastník spořitelny. Zatímco nabídka obchodníka s cennými papíry, který ovšem totožnost skutečného klienta tají, trvá do konce roku, Erste chce celou transakci uzavřít co nejdříve, obcím dala čas do konce srpna.

Z měst, která se rozhodla akcie prodat, byla zkraje tohoto týdne rozhodnuta definitivně Sobotka, naopak Jičín a Hořice do poslední chvíle spekulovaly, která z variant je výhodnější. Na rozhodování už ale mnoho času neměly, protože lhůta minimálně v jednom případě vyprší právě dnes.

"Víme, že například Nová Paka a Lázně Bělohrad se rozhodly neprodávat, my se však domníváme, že nemá smysl tyto akcie dál držet. Kromě Erste Bank nás nikdo jiný neoslovil, navíc prodejní cena není tak atraktivní, jako v případě odkupu akcií rozvodných společností. Některé smlouvy ve prospěch Erste jsme proto už dříve podepsali a odeslali, takže v našem případě je prodej už v běhu," konstatuje starosta Sobotky Petr Hejn. Podotkl, že město očekává, že si díky tomuto obchodu vylepší příjmovou část rozpočtu o téměř 400 tisíc korun.

Pětinásobně vyššího výnosu, tedy asi dvou milionů korun, se může dočkat Jičín, který vlastní patnáct tisíc prioritních akcií ČS. V době uzávěrky však nebyl nikdo z radnice schopen říct, které variantě dá město přednost. "Dnes jsme o této věci jednali a určitě se k ní ještě během týdne vrátíme. Jde o to, zda se město přikloní pro vrabce v hrsti, tedy pro Erste, jejíž nabídka je sice nižší ale transparentnější, nebo holuba na střeše, tedy Global Brokers," glosoval v pondělí situaci vedoucí radnice Peter Bareš.

okračování na str.2


Vodní nádrž Bílý mlýn: stavba za 30 milionů?

Jičín - Přislíbení 3,5 milionové dotace z ministerstva životního prostředí, o kterém před dvěma týdny informovala městská rada, mělo odstartovat přípravu výstavby vodní nádrže Bílý mlýn. Peníze však dosud městu zaslány nebyly a po pracovní schůzce s představiteli Střediska automobilového sportu (SAS) se ukázalo, že projekt bude nutné realizovat v pozměněné podobě. Náklady na stavbu nádrže pak budou pravděpodobně ještě o 10 milionů korun vyšší, než byl původní předpoklad SAS.

Schůzky věnované výstavbě vodní nádrže se na městském úřadu zúčastnili zástupci deseti organizací. "Jednalo se o první větší pracovní setkání. Výsledkem bylo ale pouze zjištění, že ze strany SAS není připraveno prakticky nic. Původní záměr retenční nádrže byl zredukován na pouhou průtočnou nádrž a bylo konstatováno, že za 20 milionů, se kterým počítal původní návrh, nelze tuto stavbu postavit. Význam celé stavby bude tedy pouze krajinotvorný, nic víc," řekl vedoucí odboru investic na Městském úřadě v Jičíně Jaroslav Havelka. Náklady podle nových odhadů dosáhnou 30 milionů korun a do konce roku se zřejmě nestihne ani vyčerpat státní dotace na zhotovení projektové dokumentace a zahájení prací. "Město asi nebude chtít vzhledem ke své finanční situaci dávat do projektu žádné peníze. Čerpání slíbené 3,5 milionové dotace do konce roku vidím jako naprosto nereálné, protože zatím chybí zpracovaná dokumentace. V současné době čekáme na to, zdali bude SAS vůbec schopno zajistit financování projektu," seznámil s průběhem jednání Havelka.

Pokračování na str.4


JAROSLAV SUCHÁNEK PODEPISOVAL Někdejší sportovní redaktor a sobotecký rodák Jaroslav Suchánek představil během sobotního soboteckého posvícení svou novou knihu 1500 sportovních tragédií. Přímo na místě také rozdával autogramy. Posvícení spojené s festivalem řemesel se jako každoročně zúčastnilo tisíce návštěvníků. Z účastníků, kteří v Děkanské zahradě po celý den nabízeli své rukodělné výrobky a umělecké předměty, ocenila odborná porota jako nejlepší Elly Vávrovou, Janu Kaplanovou, Zdenu Baladránovou, Petra Zemana a Světlanu Žalmánkovou.

FOTO: jn


POUŤOVÁ MŠE V CHODOVICÍCH Součástí chodovické poutě byla v neděli dopoledne i mše svatá, kterou sloužil v místní základní škole P. Adam Duka (na snímku). Kromě účasti na tradiční pouťové zábavě mohli návštěvníci zavítat i do budovy školy, kde byla k vidění výstava kronik ze zdejší farnosti a fotografií zámku v Holovousích. Příchozí zde zároveň měli možnost přispět do kasičky na záchranu chodovického kostela.

FOTO: pe


Razítko z vás potápěče neudělá, rozhodující jsou zkušenosti

Jičín - Sportovní potápění se stalo v posledních letech jedním z velmi oblíbených sportů, který stále přitahuje nové příznivce. Přestože se jedná o sportovní disciplínu, která skýtá nezapomenutelné zážitky pod vodní hladinou, skrývá i nebezpečí při podceňování výcviku a základních pravidel potápění. Své o tom ví také členové Klubu sportovních potápěčů Pinguin z Jičína, kteří jako jediní na okrese mají vlastní základnu a pro potápění užívají zatopený lom Rumchalpa u Kumburského Újezdu.

"Když jsme v 76. roce zakládali klub, nebyly podmínky takové, jaké jsou dnes. Především byl problém sehnat některé části potápěčského vybavení, takže se muselo často improvizovat," vzpomíná Jaromír Dvořák, předseda a jeden ze zakládajících členů Klubu sportovních potápěčů Jičín - Pinguin, který letos oslaví 25 let od svého založení. Klub má v současné době 32 členů, přestože zájem o členství by byl větší. "Bohužel jsme limitováni zdejším prostorem, a tak ostatní zájemce registrujeme jako čekatele na členství. Samozřejmě ale i ostatní a neregistrovaní vyznavači tohoto sportu si k nám mohou zajet a v lomu se potápět," říká Dvořák.

Zdejší lom spadá v nejhlubším místě až do hloubky 18 metrů a pro čistotu a průzračnost vody je vyhledávaným místem milovníků potápění. Ve vodě je poměrně velké zarybnění, vysazeny jsou tu mezi jinými druhy i štiky a sumci, což zvyšuje atraktivitu potápění. Ryby je však zakázáno lovit a lom neslouží ani ke klasickému koupání.

Potápěči z výcvikové skupiny Rumchalpa se v lomu věnují především sportovně relaxačnímu potápění, pro začátečníky však nabízí i možnost kurzů. "Kurzy děláme ve skupinkách po pěti nebo šesti lidech, každý z nich trvá zhruba dva až tři měsíce a stojí kolem pěti tisíc korun. Zkouší se v něm nejen vlastní potápění, ale nezbytnou součástí je i teoretická příprava, vodní zdravotnická příprava a sledování videa s ukázkami situací pod hladinou.

Pokračování na str.4


Supermarket v Sobotce se začne stavět nejdřív v příštím roce

Sobotka, Hořice, Nová Paka - Ne dříve než koncem léta příštího roku začne stavět maloobchodní společnost Edeka velkoplošnou prodejnu s restaurací při obchvatu v Sobotce.

"Minulý týden jsem hovořil se zástupci firmy, která má supermarket na pozemku blízko benzinové pumpy stavět, a bylo mi potvrzeno, že její zájem nadále trvá. Stavební práce však nezačnou hned, jejich zahájení odhadují někdy v tomto období příštího roku," informoval starosta Sobotky Petr Hejn.

Jedním z důvodů zdržení je, že investor musí svou architektonickou studii sladit tak, aby odpovídala několika možným variantám budoucího dopravního řešení v místě plánované stavby. Stávající dopravní situace v této lokalitě se má totiž časem změnit vybudováním nového sjezdu z obchvatu do centra města prostřednictvím mimoúrovňové křižovatky. Stále však nepadl termín, kdy se bude nová komunikace stavět. Umístění supermarketu by proto mělo vyhovovat i za předpokladu, že se mimoúrovňová křižovatka postaví až za několik let.

Edeka přitom požádala o koupi městského pozemku také v Hořicích, zde se o něj ale uchází spolu s konkurenčním řetězcem Diskont Plus. "Zájem Edeky stále trvá, stejně tak i Diskontu, který ovšem nejspíš čeká, jaké bude po příštích volbách nové složení zastupitelstva. Obě firmy nám poslaly situační plánek. Zastupitelstvo zatím rozhodnutí o jejích žádosti odložilo," oznámil starosta Hořic Ladislav Vrba.

Posledně jmenovaný Diskont Plus neplánuje svoji expanzi pouze do Hořic, ale novou prodejnu chce postavit i v Nové Pace. Supermarket by přitom měl vyrůst v prostoru okolo čističky odpadních vod, která je dnes již nefunkční a v blízkosti lokality, kde se má stavět závod AEG. Snaha postavit v Nové Pace další velkoplošnou prodejnu však především mezi podnikateli vyvolala silný odpor, který vyústil až v předání petice zastupitelům proti výstavbě. Zastupitelé se následně rozhodli na svém červnovém zasedání petici odmítnout, a tak by výstavbě už nemělo stát nic v cestě.

(jn,max) (Viz Penny Market... str.2)


Nové Noviny