Nové Noviny č. 34/0131. srpna 2001str. 2

Penny Market chce stavět také v Jičíně

Jičín - Počet supermarketů v Jičíně se s největší pravděpodobností zvýší. O možné výstavbě zde totiž velmi vážně uvažuje společnost Rewe, do jejíž obchodní sítě spadají obchody veřejnosti známé jako tzv. Penny Markety. K již existujícím zahraničním společnostem působícím v Jičíně, ke kterým patří Edeka se supermarketem Delta na Novém Městě, Diskont Plus u železničního přejezdu směrem na Hradec Králové, ale i Delvita na Lidickém náměstí s prodejnou Sama, by se tak mohl zařadit další z nejrozšířenějších a největších obchodních řetězců.

Penny Market přitom na Jičínsko již před několika lety pronikl. V minulosti se mu podařilo i přes odpor místních obchodníků své prodejny postavit v Hořicích a v Nové Pace. V Jičíně společnosti k uskutečnění jejích záměrů doposud chyběla pouze vhodná lokalita. Penny Market je známý svým paletovým prodejem, kde jsou nákupy poměrně levné, na druhou stranu v něm ale není tak velký výběr, jako u konkurence. Zatímco například linie Penny Market nabízí kolem 800 položek zboží, Diskont Plus jich má 1200 a Edeka až 4500.

Společnost Rewe by novou velkoplošnou prodejnu chtěla postavit na pozemku nacházejícím se v lokalitě na Větrově, který je ve vlastnictví akciové společnosti Silnice. O plánované výstavbě Penny Marketu budou jednat i jičínští zastupitelé na svém zářijovém zasedání, protože s předmětnými pozemky se zatím v územním plánu Jičína k podobné výstavbě nepočítalo. "Pro povolení stavby je nutné schválit drobnou změnu územního plánu vzhledem k tomu, že pozemky, na kterých se má stavět, jsou vedeny k drobné průmyslové zástavbě. Změna je sice v kompetenci městské rady, ale nechceme tak učinit, aniž bychom se neporadili s našimi zastupiteli," prohlásil jičínský starosta Jiří Liška. Zastupitelé prý v minulosti nikdy podobným projektům nebyli příliš nakloněni, protože měli zájem zachovat v Jičíně solidní maloobchodní síť. Tu by však Penny Market už neměl nikterak omezovat. "Myslím si, že obchody, které nyní fungují, i nadále vydrží. Penny Market by je podle mého nijak výrazně ohrozit neměl, spíše bude znamenat konkurenci pro současné supermarkety. Skupina lidí nakupujících v těchto druzích obchodů zůstane asi stejná. Jde přeci jenom o jednoduchý diskontní prodej," říká starosta.

Přestože Liška se výstavbě supermarketu nijak výrazně nebrání, jak dopadne konečné hlasování v zastupitelstvu, není zdaleka jasné. Pokud by zastupitelé se změnou územního plánu nesouhlasili, neznamená to podle něho automaticky znemožnění výstavby. "Město nemůže jen tak něco zakázat, vždyť jde o investice na soukromém pozemku. Pokud zastupitelstvo řekne ne, musí to nějak argumentačně zdůvodnit," konstatuje starosta. "O změnu územního plánu by v případě nesouhlasu zastupitelů mohly následně požádat Silnice. Výstavbě by asi nikdo nezabránil, pouze by se vše mohlo zdržet," myslí si.

Hlasování o změně územního plánu týkající se výstavby Penny Marketu vidí složité i radní Pavel Nožička. "Osobně ještě nejsem rozhodnutý o tom, jak budu hlasovat. Pro výstavbu by asi hlasovali zákazníci, proti by byli obchodníci. Mně sice tento druh obchodu vadí, ale zákazníci si mohou lépe vybrat. Opravdu nevím. Má to svá pro a proti," reagoval na dotaz NN Nožička.

Výstavba Penny Marketu, jakožto velkoplošné prodejny, nemusí být v Jičíně poslední. Stále se totiž například uvažuje o možném vzniku obchodního centra v prostoru autobusového nádraží. "Výstavba se také nedá vyloučit v oblasti směrem na Popovice před nově postaveným závodem společnosti Ronal. Zde by měla mít ve vlastnictví pozemky společnost 7. obchodní. Na tuto možnou variantu v minulosti již dokonce proběhlo i územní řízení, které stále zůstává v platnosti," upřesnil starosta.

(max)


V Dětenicích se má do roka vařit pivo

UHLÍŘůM VRÁTÍ ZVON Na zvoničku v Uhlířích se po více jak půl století vrátí zvon. Ten původní s vyobrazením T. G. Masaryka byl ovšem za války zrekvírován, místo něj proto nechalo město Lázně Bělohrad za 14 tisíc korun odlít nový. Slavnostní svěcení zvonu v Uhlířích se uskuteční v neděli 2. září ve 14 hodin. "Ještě před svěcením bychom chtěli zvoničku, která byla opravena před dvěma lety, přesunout asi o sto metrů na jiné místo," uvedl bělohradský starosta Pavel Šubr (na snímku). O pořízení nového zvonu se poprvé začalo vážně hovořit na loňském sjezdu rodáků a přátel Uhlířů a Dolního Javoří.

FOTO: jn


Kolem akcií...

Pokračování ze str.1

Podle vedoucího finančního odboru Milana Köstingera není rozdíl mezi nabídkami tak výrazný, a proto se domnívá, že kdyby měla brokerská společnost o akcie skutečně eminentní zájem, šla by s cenou o poznání výš. Pokud by se Jičín řídil doporučením Sdružení měst a obcí - akcionářů ČS, které přes firmu EPIC transakci zajišťuje, rozhodnout by se měl ve prospěch rakouské Erste.

Hořice, které by si nyní mohly přijít minimálně na téměř jeden milion korun, nakonec prodej Erste asi nestihnou. "Pokud je nyní ve hře další zájemce, který nabízí lepší zhodnocení akcií, mělo se k této záležitosti vyjádřit celé zastupitelstvo," konstatuje hořický starosta Ladislav Vrba. V Hořicích se ale zastupitelstvo sejde až v září, platnost nabídky Erste však končí dnešním dnem. Podle posledních informací by rakouská banka měla od obcí získat asi 55 procent všech prioritních akcií, za které během listopadu vyplatí kolem 700 milionů korun.

(jn)


V Aquacentru dojde k výměně zámků

Jičín - V průběhu září by měla být v jičínském Aquacentru provedena kompletní výměna zámků u jednotlivých skříněk v šatnách. K tomuto opatření přistoupilo vedení Aquacentra vzhledem ke stále opakujícím se krádežím. Podle vedoucího tohoto městského zařízení Jaroslava Hazdry změna spočívá v tom, že bude zaveden systém zámků neumožňující záměnu klíčů. "Výměna nás přijde zhruba na 30 tisíc korun. V praxi nebude možné jedním klíčkem otevřít více jak jednu šatnu. Přestože krádeže nebyly na denním pořádku, jistě se výměna pro klid a bezpečnost našich zákazníků vyplatí," reagoval na dotaz NN Hazdra. Zároveň se v Aquacentru plánuje i zavedení bezpečnostního kamerového systému. Zatím by měly kamery monitorovat dění u nástupu na tobogán, další mají být časem nainstalovány i u jeho dojezdu a v šatně.

(max)


SOKOLSKÉ SLAVNOSTI V ÚBISLAVICÍCH U příležitosti 95. výročí založení TJ Sokol Úbislavice se v sobotu v obci uskutečnily páté sokolské slavnosti a sjezd rodáků podkumburských obcí. Velkolepou slavnost zahájil společný průvod, jehož se zúčastnili například hasiči z Pusté Proseče a Štěpanic.

FOTO: jn


Zmizely sošky za několik desítek tisíc korun

Železnice - Škoda ve výši nejméně 150 tisíc korun vznikla obci Železnice, kde se v minulém týdnu ztratily tři původní barokní sošky umístěné u zrestaurované sochy sv. Jana Nepomuckého na Muzejním náměstí.

Podle starostky obce Olgy Jakubcové byly sošky tří andělíčků zapsány jako kulturní památka. "Osobně se škodu neodvažuji ani vyčíslit. Myslím si, že bude vyšší než původně odhadovaných 150 tisíc korun. Sošky, které jsou z roku 1717, u nás vydržely téměř 300 let, nepoškodily je různé války, změny režimů, ale bohužel neodolaly obyčejným zlodějům," posteskla si Jakubcová.

Krádež barokních sošek v současnosti šetří Policie ČR a vedení obce stále doufá, že se jí podaří dostihnout pachatele. "Věříme, že policie zloděje chytí. Pokud by se tak nestalo, nevylučuji, že bychom časem dali zhotovit kopie jednotlivých andělíčků. Šlo by ale o nákladnou záležitost a originál se už nikdy nedá i se sebelepší náhradou srovnávat. Na zhotovení kopie bychom se pokusili alespoň získat nějakou ze státních dotací. Zatím o tom ale ještě neuvažujeme. Nejdříve počkáme minimálně rok, jak celé vyšetřování dopadne," doplnila Jakubcová.

(max)


Školy postrádají učitele jazyků

Hořice, Jičín - Ani letos před nadcházejícím školním rokem nemohou být ředitelé devítiletek spokojeni. Základní školy stále více pociťují nedostatek učitelů, zejména na výuku cizích jazyků.

"Bohužel exodus kvalifikovaných pedagogů stále pokračuje a nových přichází do škol čím dál méně. Ředitelé škol mají velké problémy zejména se sháněním jazykově vybavených učitelů. V poslední době je to asi největší bolest českého školství," hodnotí situaci radní Královéhradeckého kraje Ladislav Vrba.

Příčinu vidí jednoznačně v tom, že značná část absolventů pedagogických fakult hledá raději uplatnění mimo svou profesi v komerční sféře, kde často pobírá i násobky platů svých vrstevníků, kteří se přece jen rozhodli postavit za katedru.

Přesto podle radního nehrozí, že by od září neměl v některých třídách základních škol kdo učit. "Takový signál nemáme, i když situace se může v některých částech kraje výrazně lišit. Pravdou je, že nedostatek kvalifikovaných učitelů nemají ani tak střední, jako základní školy. Po převzetí zbývajících středních škol a učilišť jičínského a trutnovského okresu začneme personální situaci v kraji podrobně mapovat," uvedl Vrba.

Podle Milana Mirského z jičínského referátu školství chybí na okrese řádově desítky kvalifikovaných pracovních sil, jejichž místa musí zastoupit zpravidla důchodci. To se týká zejména prvního stupně základních škol. "Obecně platí, že je nedostatek učitelů cizích jazyků a některých dalších aprobací, například speciální pedagogiky," konstatuje vedoucí referátu Jan Vaníček.

Například Pedagogická fakulta Univerzity v Hradci Králové letos do prvního ročníku přijala čtyři desítky studentů, kteří po absolvování studia získají jako jednu z aprobací angličtinu. Podobně je tomu i u německého jazyka, v případě francouzštiny a ruštiny jsou tyto počty poloviční. Přitom se odhaduje, že až dvě třetiny absolventů pak zamíří do jiného odvětví v privátním sektoru. "A za této situace má být zajištěna povinná výuka dvou cizích jazyků na základních školách," posteskl si Vaníček.

Odliv absolventů pedagogických fakult do soukromých firem dopadá i na malé venkovské školy. V jejich případě se kromě nízkého nástupního platu obvykle přidává i špatné dopravní spojení, což řadu mladých lidí odradí. V současnosti se tento trend zastavil, upozornil Mirský. Letos naopak na okrese zaznamenali tři případy, kdy se učitelé vrací zpět do školství.

(jn)


Nové Noviny