Nové Noviny č. 34/0131. srpna 2001str. 5

Kovolitecká tvůrčí dílna v jezuitské koleji

Jičín - Mezinárodní kovoliteckou a sochařskou tvůrčí dílnu pod názvem Iron 01 připravilo v historických prostorách jezuitské koleje Občanské sdružení Kolej v jednom kole. Ve dnech od 1. do 18. září se zde setká téměř třicítka studentů uměleckých škol, jejich absolventů a menší množství profesionálních umělců, kteří v rámci letních aktivit významnou měrou podpoří dlouhodobý program oživení jedinečné místní památky.

"Iron 01 je další alternativní akcí vůči zaběhlému pojetí kultury v Jičíně. Chceme i nadále přinášet netradiční kulturní události a setkání, specifické vzdělávací akce, upozorňovat na souvislosti, kterých si běžně člověk nevšímá, zprostředkovat poznání a zároveň poskytnout prostor k oddechu a rozptýlení. Našimi akcemi bychom rádi oslovili všechny věkové skupiny bez rozdílu," připomněl Jiří Veselý základní ideu občanského sdružení.

Od zítřka otevřená tvůrčí dílna je mezinárodním sympoziem zaměřeným na současné možnosti tvorby kovových plastik. Osmnáctidenní program zahrnuje proces návrhu a výrobu modelu, stavbu jednoduché pece, výrobu pískových forem a nakonec i samotné odlévání plastik.

"Letní dílna Iron 01 je založena na mezinárodní výměně zkušeností mezi studenty a absolventy uměleckých škol v České republice, Finsku a v dalších zemích Evropské unie. Toto sympozium je přirozeným pokračováním obdobných setkání uskutečněných v minulých letech ve Finsku, Maďarsku a pobaltských zemích," vysvětluje Veselý.

Během pobytu mladých umělců v Jičíně bude uskutečněno několik exkurzí a výletů do okolí, které by měly účastníkům umožnit hlubší pohled do historického i současného kulturního prostředí města.

Poslední část mezinárodní tvůrčí dílny bude odlévání a výstava uměleckých děl od pátku 14. do pondělí 17. září. Tato fáze sympozia se stane nedílnou součástí tradičního každoročního polykulturního festivalu Kolej v jednom kole.

(mar)


Lužanským pěstitelům způsobil živel škodu za čtyři miliony

Lužany, Holovousy - Čtyřmilionovou škodu způsobila průtrž mračen doprovázená krupobitím z minulého týdne pěstitelům v Lužanech. Z velké části byla poničena letošní úroda jablek v sadech tamní zemědělské společnosti.

Její ředitel Josef Zmatlík potvrdil, že vinou krupobití dodá podnik na trh ve srovnání s loňskem podstatně méně kvalitních jablek. "Silné krupobití nám poničilo úrodu zhruba ze sedmdesáti procent, celková škoda na jabloních byla vyčíslena na čtyři miliony korun," uvedl Zmatlík. Doplnil, že ztráty by měla akciové společnosti kompenzovat pojišťovna. "Dosavadní odhady naznačovaly, že letos by bylo možné prodat ovoce za velmi slušnou cenu, o to víc je pro nás důsledek řádění živlu horší," podotkl ředitel.

Výhled na lepší prodejní cenu kvalitních jablek připouští i tajemník Východočeské ovocnářské unie Václav Ludvík. "Prognózy k polovině srpna říkají, že jablek bez rozdílu odrůd bude v regionu asi 60 až 70 procent loňské skutečnosti. V této souvislosti si je ale třeba uvědomit, že loni byla nadprůměrná úroda, takže skutečný stav v tomto roce může nakonec odpovídat úrovni roku 1999," sdělil Ludvík.

Podotkl, že podíl kvalitních jablek bude letos pravděpodobně o poznání nižší, tudíž se očekává větší objem výkupu pro průmyslové zpracování, například do moštu. "Hodně bude záležet na vývoji počasí, situaci může ovlivnit třeba právě silné krupobití, jaké postihlo zemědělskou společnost v Lužanech. Zatím se dá říct, že úroda by se měla blížit průměrným výnosům, tedy asi 17 až 18 tunám z hektaru. Přesnější čísla bychom ale měli mít k dispozici až v polovině záři, kdy bude zpracován závazný odhad," vysvětluje ovocnář.

V České republice se v průměru sklidí kolem půl milionu tun jablek, a to jak z intenzivních sadů, tak i ze zahrádek menších pěstitelů a stromořadí. V regionu, který spadá pod Východočeskou ovocnářskou unii, se průměrná sklizeň pohybuje na úrovni pětadvaceti tisíc tun jablek.

(jn)


Policie České republiky

Kopidlensko - V únoru loňského roku převzal od svého známého jeho havarovaný vůz Škoda Favorit (bez dokladů a SPZ) muž z Kopidlenska. Vozidlo měl doopravit a prodat s tím, že po odečtení provize předá utržené peníze majiteli. Jelikož tak, přestože automobil rozprodal na náhradní díly, do letošního března neučinil, koná vyšetřovatel ve věci řízení pro podezření z trestného činu zpronevěra. Způsobená škoda činí asi 12.000 Kč.

Nová Paka - Dvě vloupání do veřejných telefonních automatů byla oznámena 22. srpna na OOP Nová Paka. Šetřením bylo zjištěno, že zatím neznámý pachatel u dvou telefonních automatů v Nové Pace odvrtal cylindrickou vložku, otevřel kovová dvířka a odcizil pokladnu s mincemi. Pachatel si odnesl mince v hodnotě necelých 1.000 Kč. Celkově však Telecomu vznikla škoda ve výši 7.689 Kč.

Choteč - Do prostoru lesního celku zvaného Rakovník u Chotče vyšla v podvečer 23. srpna na dřevo sedmdesátiletá chalupářka se svým vnukem. Toho po chvíli ponechala v lese na místě s tím, že se za okamžik vrátí. Když se ale nevrátila ani za tři hodiny, chlapec odešel zpět do chalupy, kde ostatním příbuzným sdělil, že se babička nevrátila na dojednané místo. Vzhledem k večerní době sami příbuzní zorganizovali hledání, které však nepřineslo výsledek, a tak celou situaci po půlnoci nahlásili na operační středisko Policie ČR v Jičíně. Policisté i přes pokročilou dobu ihned zorganizovali pátrání ve vyznačeném prostoru, ale to rovněž nepřineslo žádný výsledek.

Vzhledem k vážnosti situace ale i proto, že se pohřešovaná žena do rána sama nevrátila, byla v ranních hodinách zahájena další policejní pátrací akce, do níž bylo nasazeno 46 policistů, policejní psi, a v pohotovosti byl policejní vrtulník s termovizí k vyhledávání osob. Do akce se zapojil i hajný Haltuf s dobrou znalostí místního terénu. Po dvou hodinách byla pohřešovaná žena policisty v lese nalezena, bohužel již bez známek života. Násilí nebylo předběžně zjištěno a příčina smrti je dále v šetření Policie ČR v Jičíně.

Podhorní Újezd - V sobotu 25. srpna krátce po druhé hodině ranní se střetl vůz Škoda Felicia, jehož řidič kolmo přejížděl hlavní silnici z vedlejší od Sobčic, s řidičem VW Golf, který přijížděl ve směru Jičín - Ostroměř. Řidič přejíždějící hlavní silnici nedal vozidlu jedoucímu po hlavní přednost a narazil do jeho pravého boku. Následkem nárazu byl VW Golf odhozen na oplocení autobazaru, které prorazil, poškodil 5 zaparkovaných vozů a následně se převrátil na střechu. Jeho řidič utrpěl lehké zranění. Felicia se nárazem do oplocení zastavila. Její řidič utrpěl těžké zranění a byl letecky převezen do FN v Hradci Králové. Osádka vozu, která nebyla připoutána bezpečnostními pásy, utrpěla rovněž těžká zranění a tři účastníci nehody jsou hospitalizováni v jičínské nemocnici. Oběma řidičům byla odebrána krev na zjištění alkoholu. Škoda je asi 445.000 Kč a nehoda je v šetření Policie ČR.

Miličeves - Během noci na 25. srpna došlo k vloupání do skladu stavebnin v Miličevsi. Neznámý pachatel zde odcizil 8 dřevěných střešních oken Velux s lemováním. Škoda činí asi 66.000 Kč.

Sobotka - Během sobotního jarmarku v Sobotce odcizil neznámý pachatel z látkové tašky uzavřené zdrhovadlem, kterou měla majitelka zavěšenu přes rameno, mobilní telefon za 9.000 Kč.

Dřevěnice - Během noci na 24. srpna odcizil otevřeným oknem chatky v dřevěnickém kempu neznámý pachatel jedné z návštěvnic mobilní telefon, hodinky a klíče od vozu s imobilizerem. Ve stejnou dobu byla z kempu odcizena i tři kola, z nichž jedno bylo následně nalezeno v obci Dřevěnice. Celková škoda činí asi 44.000 Kč.

(tm)


Daňový kalendář na měsíc září

Pondělí 10. září

Pojistné: Záloha na pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na (dobrovolné) nemocenské pojištění OSVČ za měsíc srpen 2001.

Úterý 25. září

Daň z přidané hodnoty: Daň a daňové přiznání za měsíc srpen 2001. Spotřební daň: Daň a daňové přiznání za měsíc srpen 2001.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 320)


PRACHOV BUDE MÍT TOALETY V centru Prachovských skal se v těchto dnech staví. Majitelé panství, rodina Schliků, buduje pro návštěvníky jedné z turisticky nejvyhledávanějších přírodních lokalit nové toalety. Objekt za zhruba 750 tisíc korun vyrůstá za informační střediskem naproti známé Turistické chatě. Poté, co rodina Schliků převzala provozování Prachovských skal do vlastních rukou, bylo vybudování veřejných toalet jedním z prvních cílů, uvedl správce rodinného majetku Vladimír Tekverk. Zprovozněny by měly být na začátku příští sezóny. Návštěvnost skalního města v letošní sezóně bude podle Tekverka proti loňsku mírně nižší. "Počty turistů ovlivnilo počasí v jarních měsících, přesnější počty budeme mít ale k dispozici začátkem září," oznámil.

FOTO: jn


Speciální turistické cyklovozy jezdí na dráze už druhým rokem

Jičínsko - Především o víkendech jsou využívány speciální turistické cyklovlaky, které denně projíždějí i Jičínskem. Tuto službu zavedly České dráhy v loňském roce a slibují si od ní hlavně zlepšení stávající nabídky Českých drah pro turisty a s tím i možné nalákání nových zákazníků.

Cyklovozy, které jsou napojeny k běžným vlakům, jezdí na trase Hradec Králové - Liberec od 10. června do 30. září. "Každý den Jičínskem pravidelně projedou čtyři takto upravené spoje. Největší poptávku po cyklovozech přitom zaznamenáváme na trati vedoucí z Libuně do Turnova, tedy přímo v samotném centru Českého ráje," hodnotí současný stav dopravní náměstek ČD Jičín Pavel Oumrt. Podle něho se jedná o dobrý nápad, jak zvýšit nabídku především pro turisty, kterých je v lokalitě Českého ráje velmi mnoho.

Lidé si prý začínají na cyklovozy, které jsou již i řádně vyznačeny v jízdním řádu, stále více zvykat. "Přestože je zájem nárazový, převážně o sobotách a nedělích, mělo by se v tomto nápadu i nadále pokračovat. Jedinou nevýhodou je, že se drahám zvyšují mzdové náklady na pracovníka, který de facto přepravovaná kola stále hlídá. Na druhou stranu ale naši zákazníci nemusí mít strach, že o svá kola přijdou," řekl Oumrt.

(max)


Výstava Evy Hnykové v Třeboni

Třeboň - Novopacká rodačka, členka spolku Podkrkonošských malířů při MKS v Nové Pace, malířka Eva Hnyková žijící v současnosti ve Vrchlabí, se představí se svými díly ve výstavní síni Pod Věží na Masarykově náměstí v Třeboni. Její výstavu s prozaickým názvem "Obrazy" na vernisáži 1. září uvede spisovatelka a členka Národního divadla Ljuba Skořepová.

Od roku 1986, kdy se Eva Hnyková poprvé představila svojí výstavou ve Vrchlabí, potěšily obrazy malířky svojí poetičností přátele výtvarného umění v Nové Pace, Jičíně, Semilech, Starých Hradech, Špindlerově Mlýně, Kadani, Mladé Boleslavi, Kolíně, Šumperku a v dalších městech.

(ur)


Krátce

LIBÁŇ: Město získá dalšího lékaře

Počet ambulantních ordinací v Libáni rozšíří od září další specialista. Příští měsíc bude ve městě v budově zdravotního střediska otevřena privátní praxe kožního lékaře. "V září by měl nastoupit, ordinace je už v podstatě zařízena, protože před tím v těchto prostorách sídlil zubní lékař. Pro občany to bude znamenat přínos, především už nebudou muset dojíždět do Jičína," informoval libáňský starosta Jan Šesták. Doplnil, že v Libáni je v současnosti z jednotlivých odborností zastoupen zubař, gynekolog, pediatr a dva praktičtí lékaři. Mimo to zde působí i veterinář.

(jn)

SOBOTKA: Busta Špály letos nebude

Letos se busta malíře Václava Špály v Sobotce neobjeví. Původně na letošní Špálovo jubilejní výročí plánované odhalení sochařské práce v provedení Vladimíra Preclíka bylo kvůli nedostatku finančních prostředků zatím odloženo. Busta včetně jejího usazení na některém z míst v centru města by podle předsedkyně Klubu přátel města Sobotky měla přijít zhruba na 300 tisíc korun. Socha by mohla být umístěna buď naproti škole nebo v městském parku.

(jn)

JIČÍN: Zápis do zájmových kroužků

Jičínský K-klub přijímá přihlášky do zájmových kroužků. Zápis se uskuteční v týdnu od 3. do 7. září vždy od 13 do 17 hodin v kanceláři K-klubu na Valdštejnově náměstí. Děti je možné přihlásit do 17 kroužků, které nabízí široké spektrum sportovního i uměleckého vyžití. Poplatek za 1. pololetí školního roku je nutné zaplatit ihned při zápisu. Bližší informace obdržíte přímo v K-klubu nebo na tel.: 0433/532 451.

(red)

JIČÍN: Sdělení Policie ČR

Policie České republiky, okresní ředitelství v Jičíně, na základě četných dotazů oznamuje, že se na OŘ Jičín obnovuje přijímací řízení do služebního poměru policisty pro omezený počet uchazečů. Zájem vzhledem k charakteru služby je především o zdravé, psychicky a fyzicky zdatné muže s maturitním vzděláním, občansky bezúhonné. Bližší informace na tel.: 0433/584 111 - Okresní ředitelství Policie ČR v Jičíně, Balbínova 24. Denně od 7 do 16.30 hodin.

Kpt. Jiří Valter, OŘP Jičín

JIČÍN: Čestné občanství Jaroslavu Wagnerovi

V salonku Porotního sálu Valdštejnského zámku bude v úterý 4. září v 16 hodin slavnostně uděleno čestné občanství města Jičína PhDr. Jaroslavu Wagnerovi. Nejvyšší městské vyznamenání získává za celoživotní postoj a mimořádnou pozornost, kterou věnoval a stále ještě aktivně věnuje obnovám kulturních památek v rodném městě i v několika dalších místech jičínského okresu.

(mar)


Nové Noviny