Nové Noviny č. 34/0131. srpna 2001str. 12

Mezinárodní turnaj judistů

Jičín - Český svaz judo je tradičně pořadatelem tří významných mezinárodních turnajů. Jedná se o turnaj Evropské unie judo kategorie A Aral Cup mužů a žen, který se koná tradičně v Praze. Dále je to CZECH CUP, kde startují junioři a juniorky a je rovněž EUJ zařazen do kategorie A, a Mezinárodní pohár olympijských nadějí. Jak CZECH CUP, tak i Turnaj olympijských nadějí se koná již několik let tradičně v Jičíně. Aral Cup i olympijské naděje se již letos konaly, takže zbývá ještě CZECH CUP.

Turnaj se koná 8. a 9. září ve Sportovním areálu v Jičíně. Přihlášky zaslaly již reprezentační celky z 15 zemí a jistě tento počet není konečný. Je potěšitelné, že mezi přihlášenými celky jsou judisté ze silných (judisticky) zemí Belgie, Francie, Itálie, Maďarska, Německa, Ruska, Španělska a dalších. Na startu budou nejlepší junioři a juniorky ČR (mezi nimi i úspěšní Matějovská, Lihan a další z Jičína) a dále zemské výběry z Německa a Rakouska. Pro většinu reprezentantů bude turnaj kvalifikací na ME juniorů a juniorek, které se koná 17. listopadu v Budapešti. Od pondělí do středy po turnaji následuje v Jičíně mezinárodní tréninkový kemp.

Na kvalitní judo se diváci mohou přijít podívat v sobotu i v neděli. Po oba dny se zahajuje v 10 hodin. Pořadatelé z SKP JUDO Jičín, kteří se na tuto náročnou akci připravují již několik měsíců, jistě udělají vše pro to, aby nejen účastníci a diváci, ale i zástupci Evropské unie judo byli plně spokojeni.

(jl)


Prvoligoví házenkáři se připravují na úvod nejvyšší domácí soutěže

Jičín - Házenkářům prvoligového celku AGS HBC Jičín vrcholí pod vedením trenérské dvojice, Petra Babáka a Vladimíra Boháčka, závěrečná fáze přípravy na v pořadí již pátý ročník účinkování v nejvyšší soutěži.

Jičínští házenkáři budou, stejně jako v loňské sezóně, startovat v nejvyšší české soutěži, I. lize mužů. Vítěz loňského ročníku, celek KH Kopřivnice, neuspěl v baráži o interligu proti týmu Allrisku Praha, a bude tedy opět velkým favoritem na přední příčky. Naopak letos neuvidíme sestoupivší týmy Náchoda a Ivančic, které nahradil sloučený tým HK Aritma Sparta Praha a družstvo Rožnova pod Radhoštěm.

Vraťme se k jičínskému družstvu. Kádr doznal oproti minulé sezóně několik změn. Z hráčů odešli Jiří Beneš (ukončeno hostování z Mladé Boleslavi), Jiří Pokorný (ukončení činnosti v AGS HBC Jičín), Václav Straka (obnoveno hostování do CAC ALLRISK Praha 4), Jan Josef (již v průběhu loňské sezóny přestoupil do Německa).

V jičínských barvách se naopak objeví několik nových hráčů: Petr Švarc (hostování ze Zruče nad Sázavou - návrat po ročním hostování v Náchodě), Jan Zrůstek (ukončeno hostování v Allrisku Praha), Pavel Chlupáč (přestup ze Sparty Praha).

Z loňského celku zůstali v Jičíně Aleš Babák, Jaroslav Doman, David Kořínek, Petr Kynčl, Jindřich Pustka, Richard Řezáč, Michael Štegl, Roman Jandera, Martin Schoř, Michal Mareš, Ondřej Masák, Ondřej Šulc, Radek Král a Miloslav Kůta. V současnosti se jedná o dalším působení Jana Věcka. V širším kádru jsou potom další hráči "B" týmu a nadějní druholigoví dorostenci.

A jak probíhá příprava na novou sezónu? Zahájena byla v polovině července a zpočátku byla zaměřena především na zdokonalování fyzické kondice. Od srpna se mužstvo připravuje v hale sportovního areálu v Jičíně.

Jičínský celek sehrál již tři přátelská utkání, dvakrát se střetl s prvoligovým holandským týmem EnO Emmen a jednou změřil síly s druholigovým celkem z Německa, HSG Kronau. Výsledky: AGS HBC Jičín - EnO Emmen 21:21 (12:14) Sestava a branky AGS HBC Jičín: Doman, Řezáč - Chlupáč 5; Kořínek a Švarc po 4; Král 3; Štegl 2; Babák 2/1; Věcek 1; Kůta; Šulc; Masák; Mareš. AGS HBC Jičín - HSG Kronau 27:26 (14:14) Sestava a branky AGS HBC Jičín: Doman, Kynčl - Kořínek 7; Babák 6; Švarc 5; Šulc 4; Věcek 3; Král a Chlupáč po 1; Štegl; Kůta; Masák. AGS HBC Jičín - EnO Emmen 20:29 (12:16) Sestava a branky AGS HBC Jičín: Kynčl, Řezáč - Babák 7/1; Věcek 5; Zrůstek 3;Kořínek 3/1; Chlupáč 1; Štegl 1/1; Král; Kůta; Šulc; Masák; Mareš.

Všechna tři utkání přinesla kvalitní házenou, na házenkářích Jičína byla v úvodních minutách střetnutí patrná nerozehranost, někteří hráči vedle sebe nastupovali vůbec poprvé. Kladem prvních dvou duelů byla skutečnost, že Jičínští prohrávali v závěru zápasu v obou případech až o pět branek, ale dokázali toto gólové manko velkou bojovností smazat a dovést utkání do úspěšného konce.

Nyní mají Jičínští tři týdny na doladění formy tak, aby byli v neděli 9. září připraveni bojovat o první ligové body této sezóny. Házenkáři budou zajíždět na horkou půdu do Kostelce na Hané, kde je čeká velmi nepříjemný a ambiciózní domácí celek, proti kterému získali v minulém soutěžním ročníku pouze jediný bod.

(bama)


Pírko obstál v silné konkurenci

Deutschlandsberg - Mistrovství Evropy v silniční cyklistice kategorie masters (veteráni nad 30 let) hostil, jako již tradičně, rakouský Deutschlandsberg.

Šampionátu se zúčastnilo celkem 472 závodníků z celé Evropy. Českou republiku zastupovalo 38 borců a mezi nimi byl i jediný zástupce jičínského Velomatu Ivan Pírko, který soutěžil v kat. M7 (cyklisté narození v letech 1937 - 41).

Závod jednotlivců

Prvním kláním ME byl závod jednotlivců, kterého se v kat. M7 zúčastnilo 68 závodníků. Ivan Pírko byl po celou dobu závodu velmi aktivní a jezdil na špici. Často udával tempo a přispěl tak k roztrhání celého balíku, což mu vyhovovalo, neboť hromadný spurt celého balíku není jeho předností. Nakonec se vpředu ustálila 22 členná skupina, ve které Pírko samozřejmě nechyběl. V samotném závěru se podařilo nepatrně poodskočit Buczynskému z Francie, který získal evropský titul před Němcem Rogosenskim. Ten s odstupem pouhých 4 sekund přivedl do cílové pásky celou vedoucí skupinu. V ní dojel Pírko na velice pěkném 18.místě. Výsledky: 1.M.Buczynski - Francie 53,59 (prům. 37,4), 2. W.Rogosenski, 3. R.Liebert - oba Německo, 18. I.Pírko - ČR (všichni 54,03).

Časovka dvojic

Druhým závodem evropského šampionátu byla časovka dvojic na 15 km. V kat. M3 mohly startovat dvojice jejichž věk (součet obou) přesahoval 121 let. Za tropického vedra se na start postavilo 24 párů. Pírko startoval s o pět let starším Zdeňkem Karáskem. Většinu závodu odtáhl na špici a dvakrát musel zvolnit, aby svého partnera neutrhl. Přesto podali oba dva velmi dobrý výkon o čemž svědčí konečná 5.příčka a rychlostní průměr 41,4 km/h. Výsledky: 1.M.Nepp/O.Alweck (Německo) 20,34 (prům. 43,7), 5.I.Pírko/Z.Karásek (ČR) -1,09, 17.M.Lalák/J.Jírovec (ČR) -4,00.

Týden světové cyklistiky

Na ME volně navazoval tzv. Týden světové silniční cyklistiky, během něhož čekaly na cyklisty 4 závody. Celkem se prezentovalo 740 startujících. Drtivá většina světové špičky zde dolaďovala formu před MS a tak konkurence byla obrovská. Na start se postavilo také 52 jezdců z ČR a mezi nimi opět nechyběl Ivan Pírko.

Jako první se jel 40 km dlouhý handicap. Tedy závod, do kterého jednotlivé kategorie nastupovaly s odstupem 40 sekund. V závodě kat. M9 a M7 se na start postavilo 93 závodníků mezi nimiž byli zástupci ČR. Pírko přivedl 200 metrů před pásku 18ti člennou skupinu, která bojovala o 5.místo. Za Pírkem se takticky vyvezl Kubeš a obsadil tak 5.místo. I.Pírko, stejně jako na ME, obsadil 18.místo. Bronz zde vybojoval Jiří Opavský jezdící se švédskou licencí.

Následoval silniční závod jednotlivců na 60 km, který se díky svému rovinářskému profilu jel velmi rychle. Celý hlavní balík jezdil pohromadě a Pírko si v něm počínal velice aktivně. Snažil se jezdit vpředu a pochytal mnoho nástupů. Ve finiši však na nejlepší nestačil a z více jak čtyř desítek závodníků obsadil nakonec 23. místo. Výrazně však pomohl V.Kubešovi ke 4. příčce.

Závod do vrchu

Na přední umístění si Ivan Pírko věřil v závodě do vrchu, který měřil 3,1 km. Na souboj nejen se soupeři, ale také s místy až 15% stoupáním se vydalo 47 závodníků z nichž dojelo pouhých 33 borců. Přestože trať zástupci jičínského Velomatu maximálně vyhovovala, závod se mu podle jeho vlastních slov nevydařil. V jedné z ostrých zatáček se nechal zavřít, znervozněl a místo převodu 39/23 jel na nevhodných 39/21. To jej stálo místo na stupních vítězů. Přesto vybojoval 6.příčku.

Časovka jednotlivců

Jičínský závodník si však dokonale spravil chuť hned následující den při 20 km dlouhé časovce jednotlivců. Na trať se vydalo celkem 53 závodníků a o vynikající úrovni a vyrovnanosti startovního pole svědčí fakt, že 34 z nich překonalo průměr 40 km/h. Pírko zajel výborně a trať prolétl za 26 min. 23 s., což představuje průměrnou rychlost 45,5 km/h a jako nejlepší z Čechů skončil na 7.místě.

6. ve Světovém poháru

Ve všech zmíněných závodech získávají účastníci body do celkové klasifikace SP. V jeho celkovém pořadí se Ivan Pírko umístil na vynikajícím 6. místě.

Na závěr velkého cyklistického svátku byl odstartován Maraton na 90 km, kterého se účastnilo 231 cyklistů bez rozdílu věku. Pírko byl stále ve vedoucí skupině, která se postupně zmenšila až na 27 jezdců. Ve spurtu obsadil 11. místo ve stejném čase jako vítěz. Na čele jeli převážně mladí domácí cyklisté a tak si náš reprezentant vysloužil zasloužený obdiv od svých soupeřů hned po dojezdu.

Radostná bilance

V sedmi závodech během devíti dnů vybojoval jičínský závodník tři umístění v elitní desítce. Obstál tak v nejsilnější konkurenci evropské i světové cyklistiky ve své kategorii a získal mnoho neocenitelných zkušeností, které uplatnil už na MS. O jeho průběhu přineseme informace v příštím čísle NN.

Výsledky STC - handicap: 1.W.Nesselhauf 57,09 (42 km/h), 2.T.Zimmermann -0,49 (oba SRN), 3.J.Opavský (Švédsko) -0,49, 5.V Kubeš -1,05, 14.P.Bauer -1,05, 18. I.Pírko -1,08, 28.Z.Karásek -1,53, 58.M.Lálák -6,23 (všichni ČR). Jednotlivci 60 km: 1.O.Ludwig (SRN) 1:26,53 (41,4 km/h), 4.V.Kubeš -0,12, 11.P.Bauer -0,18, 23.I.Pírko -0,18, 41.F.Šesták -13,59 (všichni ČR). Závod do vrchu: 1.O.Ludwig (SRN) 6,59 (25,8 km/h), 2.V.Kubeš -0,06, 6.I.Pírko -0,20 (oba ČR). Časovka jednotl. na 20 km: 1.O.Ludwig (SRN) 25,15, 7.I.Pírko -1,08, 12.V.Kubeš -1,54, 15.P.Bauer -2,15, 38.F.Šesták -5,26 (všichni ČR). SP celkově: 1.O.Ludwig (SRN), 2.V.Kubeš (ČR), 3.V.Kiskamper (SRN), 6.I.Pírko (ČR), 25.P.Bauer (ČR).

(jk)


Fejfar i Hošek první

Žitavany - Další závod ME v autokrosu se jel o víkendu ve slovenských Žitavanech. Václav Fejfar zvítězil ve své kategorii do 1600 ccm před dalším českým reprezentantem P.Turkem. Z prvenství se radoval i Jaroslav Hošek v kategorii do 4000 ccm.

Další závod mistrovství Evropy se jede až 16.září v Itálii. Příští víkend čeká autokrosaře předposlední závod MČR v Přerově.

(mj)


HI-TEC SURVIVAL

Jičín - Firma Sport Relax zastoupená jičínským všesportovcem Járou Tišerem byla pověřena ČAES pořadatelstvím MČR v survivalu dvoučlenných družstev. Mistrovství proběhne jako dvouetapový závod, který je kombinací běhu, horolezectví, MTB, kanoistiky a plavání.

Závod se uskuteční 8. a 9. září v romantickém prostředí Adršpašských skal. Bližší informace na tel.: 0602/473 977.

(red)


Okresním fotbalem

Okresní přebor muži

Výsledky: Robousy - Milíčeves B 2:2 (1:1) Holec, Kazda - T.Trč 2, Pecka - Stará Paka 3:2 (0:1) Hylmar, Pačesný, Rejl - Vrabec, Polák, Staré Místo - Chomutice (nehráno pro nezpůsobilý terén po silné nedělní bouřce), Jičíněves - Železnice B 3:1 (1:1) Mlejnek 2, Míšek - Kozák, Jičín B - Dětenice 3:0 (2:0) Babák, Mejzlík, Jedlička, Kopidlno - Nemyčeves 4:3 (2:2) Komárek a Janda po 2 - Miler, Novotný, Kareš, Valdice - Hořice B 4:1 (3:0) Sedlák, Starý, Doleček, Odvárko - Vondra.

1.Valdice330014:49
2.Pecka33007:49
3.Jičíněves32108:47
4.Robousy32106:47
5.Jičín B32015:46
6.Milíčeves B311110:84
7.Dětenice31114:64
8.Hořice B31027:63
9.Kopidlno31025:143
10.Nemyčeves31027:73
11.Železnice B31026:83
12.Chomutice20020:20
13.Staré Místo20023:50
14.Stará Paka30036:120

Příští kolo: Milíčeves B - Hořice B, Nemyčeves - Valdice, Dětenice - Kopidlno, Chomutice - Jičíněves, Stará Paka - Staré Místo, Robousy - Pecka (vše sobota 17.00), Železnice B - Jičín B (neděle 17.00).

Okresní soutěž muži

Výsledky: Žlunice - Lázně Bělohrad B 2:3 (0:1) Myška, Šulc - Herbrych 2, Jezbera, Libuň - Kacákova Lhota 4:2 (2:1) M.Šobek 2, Kapušník, Kyselo - Babák a vlastní, Miletín B - Češov 1:2 (0:1) Kožíšek - Lachman, Kriegel.

1.L.Bělohrad B22007:26
2.Češov32017:46
3.Miletín B21014:23
4.Žlunice31025:83
5.Libuň31024:93
6.Lužany10101:11
7.Kacákova Lhota20113:51

Příští kolo: L.Bělohrad B - Miletín B, Kacákova Lhota - Žlunice, Lužany - Libuň (sobota 17.00).

Okresní přebor dorostenci

Výsledky: Miletín - Kopidlno 4:5 (podrobnosti nehlášeny), Železnice - Dětenice 5:0 (4:0) Jaroš 4, Šidlo, Žlunice - Chomutice 0:5 (0:3) Kazda 3, Adam, Novotný, Staré Místo - Valdice 4:1 (2:0) Pluhař 2, Zelinger, Pištěk - Kubický, Milíčeves - Lužany 2:0 (0:0) Šmejda, Paděra. Protože to bylo teprve první kolo, tabulku nepřinášíme.

Příští kolo: Valdice - Milíčeves, Chomutice - Staré Místo, Kopidlno - Železnice, Stará Paka - Miletín (sobota 10.00), Dětenice - Žlunice (sobota 14.45).

Okresní přebor žáci

Výsledky: Sobotka - Libáň 7:1 (2:1) Louda a Nývlt 3, Šetina - Patka, Pecka - Stará Paka 2:5 (podrobnosti Pecka nedodala), Staré Místo - Chomutice 1:1 (0:0) Vaněk - Adam, Jičíněves - Železnice 4:2 (1:1) Veselý, Zikmund, R.Vinklář, Neuman - hosté nehlášeni, Miletín - Lázně Bělohrad 1:3 (0:1) Marek - Jezbera 2, Rychecký, Kopidlno - Žlunice 4:1 (4:1) V.Kulhánek 3, Brožíček - Krejčí, Valdice - Češov 4:2 (3:0) Horna 4 - Trejbal, Ouhrabka.

1.L.Bělohrad330016:19
2.Kopidlno220012:16
3.Sobotka220010:16
4.St.Paka22009:26
5.Chomutice311113:44
6.Miletín21018:33
7.Valdice11004:23
8.Jičíněves21014:123
9.St.Místo20111:41
10.Libuň20111:81
11.Češov30123:131
12.Železnice10012:40
13.Libáň10011:70
14.Žlunice20021:80
15.Pecka20022:170

Příští kolo: Libáň - Češov, Sobotka - Valdice (sobota 10.00), Chomutice - Jičíněves, Stará Paka - Staré Místo, Libuň - Pecka (sobota 15.00), L.Bělohrad - Kopidlno, Železnice - Miletín (neděle 15.00).

(n)


Jičín pořádá čtvrté kolo 2. atletické ligy žen

Jičín - Stadion v Jičíně uvidí zítra dopoledne čtvrté kolo 2. atletické ligy žen, ve kterém rovněž bojují jičínské a novopacké atletky. Domácí tým, který ve svém středu postrádá vynikající Šindelářovou a Plesarovou startující v nejvyšší atletické soutěži za celek Turnova, je zatím na čtvrtém místě. Novopacká děvčata, která nastoupila k prvým třem kolům s velmi malou účastí závodnic, jsou osmá. Z domácích atletek se v prvých kolech nejlépe dařilo vrhačkám, kde sbírala body zvláště Marešová v disku a kladivu. Ve výšce a dálce splnila očekávání i Hofmanová. Z novopackého celku překvapily v posledním kole výškařky Kalenská a Fejklová, které výkony 159 a 153 obsadily 2. resp. 4. místo.

Jičínský tým by měl využít domácí prostředí k udržení celkem pěkného čtvrtého pořadí, protože rozdíl sedmi bodů na třetí celek je již veliký a těžko se podaří jeho likvidace. Děvčata z Nové Paky, která těžko překonají čtyřbodový rozdíl a již se pravděpodobně neodlepí z posledního místa, by se měla alespoň pokusit předstihnout některé své soupeřky v zítřejším jičínském kole.

(bas)

Tabulka 2. ženské atletické ligy sk.C

1.Chrudim24 (483)
2.Mladá Boleslav21 (459)
3.Týniště18 (417,5)
4.Jičín11 (274,5)
5.Hradec Králové10 (258,5)
6.Trutnov10 (250)
7.Svitavy8 (279)
8.Nová Paka4 (146,5)


Judisté se připravovali v Kopidlně

Kopidlno - Již tradičně se na druhou polovino sezóny připravují judisté SKP JUDO Jičín v Kopidlně, kde jim tamní areál Střední zahradnické školy poskytuje téměř ideální podmínky.

Desetidenního soustředění se spolu s jičínskými zúčastnilo i několik judistů a judistek z dalších oddílů, takže se jich na tatami nakonec sešlo přes padesát. Většina prošla náročnou třífázovou přípravou bez větších potíží, což jistě v dalším období také zúročí. Poděkování patří také personálu zahradnické školy, který se postaral o zdárný chod přípravy, která je před náročnou druhou polovinou roku nezbytná. Z těch nejdůležitějších soutěží mají muži, mladší a starší žáci před sebou ještě MČR jednotlivců a starší žáci družstev, dorostenci finále dorostenecké ligy družstev a muže čekají boje ve finálové skupině extraligy.

(ps)


Novopačtí atleti mohou již zítra rozhodnout o postupu do prvé ligy

Nová Paka - Velkým svátkem pro příznivce královny sportu bude zítřejší 4. kolo druhé atletické ligy, které začíná v 10 hodin na novopackém stadionu. Vzhledem k výborným dosavadním výsledkům novopackých atletů, kdy jejich tým prvá dvě kola vyhrál a pouze ve třetím kole se musel sklonit před pořádající Litomyšlí, má novopacké 4. kolo i silný náboj v možnosti si již před posledním kolem konaném 15. září na tartanu v Čáslavi prakticky zajistit prvé místo ve své skupině. To by znamenalo i přímý postup do 1. atletické ligy, která je po extralize druhou nejvyšší atletickou soutěží naší republiky.

Díky chodcům nastupuje packý tým již se 43 body, které chodci získali ve 4. kole chodecké ligy. Příznivci novopacké atletiky by domácí tým měli vidět s největší pravděpodobností kompletní. Otazník snad visí nad startem Pajurka, který se o prázdninách zranil, ale i ten pravděpodobně nastoupí. Na packých memoriálech potvrdil velice dobrou formu Jan Vlačiha, který je velkým favoritem pro skok daleký a sprinterské disciplíny. Svojí disciplínu, vrh koulí, by měl vyhrát jeden z nejlepších juniorů v Česku, Michal Tlapák. Mezi favority patří domácí i v hodu oštěpem, kde Hož a Bajer mají hozeno přes padesát a Bařina zůstal pouze 2 cm pod touto hranicí. Statistika čísel naznačuje, že o prvenství by si to tito tři měli rozdat mezi sebou. Pokud nastoupí Pajurek, tak je samozřejmě největším favoritem pro 400 m překážek, protože v této disciplíně má zatím téměř o 4 sekundy lepší čas než druhý v pořadí, rovněž novopacký překážkář, Standa Albrecht. Oba dva by měli ještě bodovat i v dalších disciplínách. Připraveni podat co nejlepší výkony jsou ovšem i ostatní pačtí atleti, jako překážkář Matouš, vytrvalci Abrahám a Kopal, půlkař Sehnal a další.

Čtyři body, o které vedou pačtí atleti tabulku průběžného pořadí před týmem AFK Chrudim, by se mohli po sobotním atletickém klání rozrůst o další a přiblížit tak novopackou atletiku k postupu. Zatímní vynikající výsledky domácích atletů, ale i celková úroveň této skupiny druhé ligy a hodnotnými výkony přibližně 150 atletů osmi celků by měly přivést do ochozu novopackého stadionu značné množství příznivců královny sportu.

(bas)


Nové Noviny