Logo NN

Nové Noviny č. 35/017. září 2001str. 1

Spotřebitelům se od ledna prodlouží záruční lhůty

Praha, Zlín, Jičín - Spokojenost i velké obavy. Právě takové pocity vyvolává novela Občanského zákoníku, která má od příštího roku zajistit větší ochranu spotřebitelů. Záruční doba spotřebního zboží by se totiž měla prodloužit z obvyklých šesti měsíců až na dva roky.

Nová právní úprava už dnes vyvolává rozporuplné reakce, hodnocení se liší především podle toho, na které straně pultu dotyčný stojí. Především obchodníci s obuví mají obavy, že se neúměrně zvýší počty spotřebitelských stížností. Ale ani zákazníci se nakonec nemusí radovat, posílení jejich práv se totiž může obrátit proti nim v podobě vyšších cen na pultech obchodů, nechal se například slyšet ředitel Liberálního institutu Libor Ševčík.

Tyto obavy ale nesdílí předseda republikového výboru Sdružení obrany spotřebitele František Lobovský. "Nemyslím si, že by zavedení novely Občanského zákoníku do praxe muselo nutně vést ke zdražení výrobků. Konkurenční prostředí tomu jistě zabrání," reaguje Lobovský. "Rozhodně je to krok správným směrem, pozice českých spotřebitelů se tak dostane na úroveň běžnou v zemích Evropské unie. Prodloužení záručních lhůt jim pomůže hlavně v okamžiku, kdy se vyskytne důvod k reklamaci nekvalitního zboží v důsledku vady materiálu nebo špatné technologie," uvedl Lobovský.

Pokračování na str.2


Oživení areálu bývalého pivovaru znovu aktuální

Hořice - Pro více než 100 let starý komplex bývalého pivovaru v Hořicích svitla naděje, že se jej přece jen podaří v dohledné době oživit. S nabídkou několikadenní prezentace přímo samotné historické nemovitosti, která je už několik let součástí konkurzní podstaty, přichází nejmenovaná soukromá společnost.

Hořická místostarostka Zdena Vaškovová potvrdila, že se na radnici před časem obrátila firma, která nabízí, že dlouhodobě prázdný pivovar na několik dní na vlastní náklady zprovozní k dosud blíže neupřesněným kulturním účelům. Podle dostupných informací jde o prezentační akci, jejímž smyslem je předvést konkrétní ukázku, jak by mohl být relativně zachovalý areál v budoucnu využit.

"Zatím nelze předbíhat událostem, protože město není majitelem objektu, případná prezentace je proto podmíněna souhlasem správkyně konkurzní podstaty, paní Marie Voříškové. Během tohoto týdne se s ní proto chceme spojit a o této možnosti jednat," oznámila v pondělí Vaškovová. V této netradiční nabídce vidí především jednu z mála šancí, že se jejím prostřednictvím podaří najít investora, který by objekt nedaleko historického centra zachránil před hrozbou postupného zániku. "Město je v této záležitosti v podstatě jen prostředníkem, protože firma, která prezentace realit ve vlastní režii zajišťuje, se musí dohodnout s tím, kdo pivovarem disponuje," zdůraznil vedoucí hořické radnice Jaroslav Vais.

Pokračování na str.2


Začne oprava hradního mostu

Pecka - Dlouho očekávaná oprava hradního mostu na Pecce má být zahájena ještě během tohoto měsíce. Náklady na odstranění havarijního stavu a další úpravy dosáhnou podle peckovské starostky Hany Štěrbové téměř jednoho milionu korun.

Zároveň zdůraznila, že i přes přítomnost zedníků nebude prohlídka Harantovského sídla pro turisty nijak omezena. "V minulých dnech jsme dostali vyrozumění, že nám byla potvrzena dotace ve výši 600 tisíc korun. Dodavatel je už vybrán a proto by už nemělo zahájení prací stát nic v cestě," oznámila starostka. K příspěvku od památkářů přidá obec z vlastního rozpočtu něco přes 300 tisíc. Na několik set let starém mostě bude provedeno především zpevnění konstrukce, odvodnění a položení nové dlažby.

Obec s pomocí státních dotací obnovuje Harantovské sídlo prakticky nepřetržitě už několik let. "Snad s jedinou výjimkou se nám zatím daří získávat finanční prostředky každý rok už od poloviny devadesátých let," poznamenala starostka. Loni se například investovalo do obměny přes třicet let staré expozice.

"Stavební práce, které budou zahájeny ještě před koncem turistického sezony, neomezí návštěvníky, kteří si budou chtít prohlédnout interiér hradu a historické expozice," doplnila Štěrbová.

(jn)


Města si vybrala Erste

Jičín, Hořice - Erste Bank dostala přednost. Radnice v Jičíně a Hořicích se v průběhu minulého týdne přiklonily nakonec k nabídce vlastníka České spořitelny, rakouské Erste Bank, která jim za prioritní akcie dceřiného peněžního ústavu vyplatí minimálně 122 korun za jeden kus.

Jičín by tak měl ještě letos získat necelé dva miliony korun, Hořice asi o polovinu méně. Peníze za patnáct a téměř osm tisíc prioritních akcií spořitelny mají na účet obou měst přijít někdy v průběhu listopadu letošního roku.

"V našem rozpočtu jsme s tímto příjmem už počítali, protože prodej cenných papírů v něm byl zahrnut. Peníze jsou teoreticky už utraceny, použili jsme je na krytí plánovaných výdajů. V případě, že by se prodej akcií neuskutečnil, zřejmě by se některá z připravovaných akcí v druhé polovině roku nerealizovala," uvedl vedoucí finančního odboru jičínské radnice Milan Köstinger.

Pokračování na str.3


Na start čtrnáctikilometrové páteční časovky populárního Tour de Biére se postavilo více jak 120 cyklistů. Její průběh a hlavně sobotní závod ovlivnilo nepříznivě počasí. Účast tak byla proti předchozím ročníkům zhruba padesátiprocentní (více na str. 14).

FOTO: mar


Zdroj bakterií zřejmě odhalen

Jičín - Kromě běžné údržby jsou v těchto dnech na jičínském bazénu odstraňovány nedostatky zjištěné kolaudací a závady vzniklé v záručních lhůtách. Zároveň je ve spolupráci s pracovníky Okresní hygienické stanice hledána příčina občasného zvýšení mikrobiologických hodnot vody zejména v malém bazénu.

"Po jeho vypuštění jsme provedenými stěry zjistili přítomnost plísní, které se vyskytují běžně ve vnějším prostředí a lze je většinou jednoduše odstranit dezinfekcí. Větším problémem je identifikace zvýšeného výskytu bakterií ve vodě vytékající z propustného spárování obkladů bazénu. Rozhodně není v naší kompetenci radit městu, jak se s tímto problémem vypořádat. Pokud se ale neodstraní, může být zdrojem nepříjemností v dalším období fungování Aquacentra," přibližuje nepříznivé výsledky měření ředitel OHS MUDr. Jaromír Hrubý.

Vedoucí investičního oddělení jičínské radnice Jaroslav Havelka připouští možnost zatékání vody do prefabrikátů tvořících vrchní hranu a odtokový žlábek kolem bazénu. "Při výstavbě byly použity duté italské tvarovky, do jejichž zadní části může voda stěrkováním pronikat. V těchto místech se pak zřejmě bakterie pomnožují a spolu s vodou odtékají zpět do bazénu," vysvětluje Havelka.

V těchto dnech se uskutečnilo několik schůzek projektanta, investora, dodavatelů a subdodavatelů stavby s cílem najít způsob řešení současného stavu. "Problém by měl být definitivně odstraněn navrtáním spár mezi tvarovkami a vypěněním jejich dutin polyuretanovou nenasákavou hmotou. Abychom předešli vzniku podobné situace na velkém bazénu, bude i zde během jedné noci po pohádkovém festivalu provedena stejná úprava," předesílá vývoj dalších událostí šéf investičního odboru.

Vzhledem k hledání východiska z nepříznivé situace nebylo možné malý bazén napustit podle původního záměru v neděli, ale až tuto středu. Jestliže budou nově provedené rozbory vody odpovídat hygienickým předpisům, dojde k otevření Aquacentra 10. září.

(mar)


Plyn pro Vysokoveselsko má stát čtrnáct milionů korun

Vysoké Veselí, Miletín - Vysoké Veselí v těchto dnech stojí před druhou největší investiční akcí za posledních zhruba deset let. Po výstavbě čistírny odpadních vod a kanalizační sběračů se nyní chystá plynofikace této jižní části Jičínska.

"Čekáme na výsledek zasedání Státního fondu životního prostředí, kde se mělo rozhodnout o dotaci na plynofikaci Vysokého Veselí a Veselské Lhoty," uvedl minulý týden vysokoveselský starosta Luboš Holman. Přivedení středotlaku a rozvod sítí po obci přijde podle posledních odhadů na zhruba 14 milionů korun. "Pokud nám bude dotace přiznána, práce se okamžitě zahájí," potvrdil.

Na plynofikaci podobného rozsahu čeká na okrese také Miletín spolu se sousední Rohoznicí. Miletín podle tamní starostky Lenky Kožíškové předpokládá, že by zemní plyn mohl být do obce přiveden nejdříve v příštím roce. V současnosti se pracuje na projektové dokumentaci a nedávno obec prováděla anketou průzkum mezi místními, zda budou mít o přípojku zájem.

Kromě Miletína a Rohoznice se na plynofikaci podílí ještě pět obcí z Trutnovska. Výstavba ve všech sedmi sídlech bude stát kolem 50 milionů korun, z toho na Miletín připadá asi pětina těchto nákladů.

(jn)


Nové Noviny