Nové Noviny č. 35/017. září 2001str. 2

Spotřebitelům se od ledna prodlouží záruční lhůty

Záruční list by si měl každý zákazník pečlivě prostudovat.

FOTO: jn

Pokračování ze str.1

Za zcela nereálné ovšem považují dvouleté záruční lhůty prodejci s obuví, životnost naprosté většiny v tuzemsku prodávaných bot je totiž podstatně kratší. Právě v tomto segmentu proto může nastat přímo zemětřesení, což nepřímo naznačil i vrchní rada libereckého inspektorátu České obchodní inspekce Zdeněk Blaževič. "Všeobecně je známo, že nejčastěji reklamovaným zbožím je dnes obuv, textil a v poslední době také mobilní telefony, který se u nás prodalo kolem tří milionů. Velká část obuvi není dělaná na to, aby dlouho vydržela, rozpadne se třeba už i po půl roce. Jestliže bude dvouletá záruka, pravděpodobně se výrazně zvýší počet reklamací. Rozhodně se to ale nedotkne veškerého spotřebního sortimentu," odhaduje Blaževič.

Vlasta Mayerová z České obuvnické asociace se sídlem ve Zlíně dokonce nevylučuje, že v důsledku změn po novém roce mohou někteří provozovatelé maloobchodu také skončit. "Na tuzemském trhu jednoznačně převládá poptávka po co nejlevnější obuvi, nehledě na to, že se vinou nižší koupěschopnosti obyvatelstva snížila spotřeba bot za posledních deset let zhruba na polovinu. Zatímco v západní Evropě je zvykem, že lidé mají na běžně nošení dva až tři páry, u nás chodí v jedněch botách celou sezonu a často ani nerozlišují, zda jde o obuv vhodnou pouze do interiéru, vycházkovou nebo sportovní," líčí Mayerová.

Pracovnice oslovených prodejen s obuví v Jičíně a v Hořicích se netají obavou z očekávaných komplikací. "Dokonce se nás na záruční lhůty už někteří zákazníci ptali. Raději ani nechci domýšlet, co to všechno přinese. Lidé samozřejmě od nakoupeného zboží očekávají, že jim dlouho vydrží. To by si ovšem museli pořídit obuv dražší, například cena kvalitních dámských bot se pohybuje kolem pěti tisíc korun a výš," upozorňuje jedna z prodavaček. Také jim vadí, že někteří zákazníci reklamují vadu s dlouhým zpožděním a pak se stává, že už obuv není ani možné opravit. Případně zaměňují vadu s opotřebením.

Podle Mayerové může mít novela přínos v tom, že se domácí trh posune směrem ke kvalitnější nabídce a pomoci by mohla i českým výrobcům. V současnosti je totiž na trhu pět až deset procent obuvi z tuzemské produkce a asi šedesát procent tvoří levný dovoz z Asie. "Seriózní obchodníky by tato úprava neměla ohrozit a ani ceny by neměly jít příliš nahoru. Prodejcům často říkáme, aby si vybírali dodavatele, kteří jim jsou schopni garantovat kvalitu," konstatuje Mayerová. Totéž doporučuje i zákazníkům, kteří by se měli lépe rozmýšlet, kde nakupují. "Leckdy se musím zastat i zákazníků, někdy se totiž i u drahé obuvi mohou vyskytnou výrobní vady. Naopak jsou ale případy, kdy do obchodu přijde někdo reklamovat evidentně zcela opotřebované boty jen krátce před vypršením záruční lhůty. Potom se diví, že mu je reklamace zamítnuta, mnozí totiž nerozlišují mezi tím, co je výrobní vada a co opotřebování. Jsou i lidé, kteří obuv úmyslně znehodnotí, a ani soudní znalec mnohdy nepozná, zda šlo o záměrné mechanické poškození," upozorňuje Mayerová.

Ne všichni obchodníci ale považují prodloužení záručních lhůt za hrozbu. Marie Čeřovská, vedoucí hořické prodejny s elektrospotřebiči Elima, je přesvědčena, že by změna v zákoníku neměla představovat problém. "Navíc na řadu elektrospotřebičů, jako jsou pračky, sporáky nebo chladničky, garantuje výrobce dvouletou záruku už dnes," dodává Čeřovská. To, že se firmy předhánějí a poskytují na výrobky dvou, tří nebo i pětileté záruční lhůty, potvrzuje i Miroslav Kodydek, majitel prodejny Falco v Jičíně. Zároveň ale upozorňuje, že se zpravidla takto definovaná záruka nevztahuje na celý výrobek, ale pouze na některou část, u pračky například na buben. "Kupující by se proto měl dopředu seznámit s veškerými podmínkami a ještě na prodejně si nechat zboží odzkoušet," poznamenal.

Totéž u jakéhokoliv sortimentu doporučuje i pracovník ČOI Zdeněk Blaževič, podle něj ovšem mnozí kupující ani prodávající často netuší, jaké práva a povinnosti v tomto vztahu vymezuje současná legislativa. V Česku je podle Blaževiče a Lobovského prý ještě jeden vážný nedostatek, který spotřebitelům ztěžuje jejich pozici, a to špatná vymahatelnost práva. Upozorňují, že pokud se zákazník rozhodne řešit případný spor žalobou, na vynesení rozsudku od zahájení soudního řízení může klidně čekat rok i déle.

(jn))


Oživení areálu...

Pokračování ze str.1

Právě z těchto důvodů je prý předčasné o firmě a její nabídce sdělovat podrobnější informace. Jediné, co zatím místostarostka upřesnila, je, že se jedná o tuzemskou soukromou společnost, která se specializuje na prezentace opuštěných hal a dalších objektů. "K dispozici máme podklady a z nich vyplývá, že už několik projektů realizovala, například v Ostravě. Je ochotna v poměrně krátkém čase připravit v objektu vše od sociálních zařízení až po výzdobu interiéru. Do takto více méně provizorně upraveného prostředí je pak schopna přivést například přední umělce a zorganizovat jejich koncert, nebo otevřít výstavní síň, lapidárium či cokoliv jiného," líčí Vaškovová některé varianty krátkodobého oživení areálu.

Ne zcela jasná zatím zůstává otázka financování, ta je ale prý v těchto případech zajištěna formou sponzorů, které si firma sama zajistí. "Město by to nestálo ani korunu a pokud bude s prezentací správkyně souhlasit, mohl by se tím pivovar zviditelnit, což by mohlo přilákat i případné kupce," domnívá se Vaškovová.

O jeho koupi letos jednalo i hořické zastupitelstvo, které ovšem nepřistoupilo na cenu, která se pohybuje kolem pěti milionů korun. Podle některých odhadů by celková rekonstrukce přišla na 80 až 100 milionů korun.

(jn)


Památkově chráněný objekt zatím nemá konkrétního kupce

Pecka - Prodej od loňska památkově chráněného objektu bývalé školy na Pecce, o který začátkem letošního jara projevil předběžný zájem soukromý investor - firma Bag International, se už letos s největší pravděpodobností neuskuteční.

"Pokud vím tak zájem firmy nadále trvá, zatím ale čekáme na její vyjádření a konkrétnější nabídku," sdělila peckovská starostka Hana Štěrbová. "Objekt jsme nabídli k prodeji i prostřednictvím okresního úřadu," doplnila. Na dotaz NN starostka uvedla, že prvotní protesty některých obyvatel proti prodeji historického domu, v němž se nachází pobočka České pošty a několik nájemních bytů, už pominuly.

Důvodem, proč Pecka shání kupce, je především nevyhovující stav památky, na jejíž opravu nemá obec dostatek prostředků. Firma Bag International podle původních informací byla připravena do její obnovy vložit patnáct až dvacet milionů korun. A cena za nemovitost byla úředním odhadem stanovena na 750 tisíc korun.

Pokud se objekt podaří prodat, někteří z jeho obyvatel se pak přestěhují do nových bytů v domě s pečovatelskou službou, jehož výstavba byla letos zahájena a dokončena má být v prosinci příštího roku. Pečovatelský dům za necelých 20 milionů korun, z nichž zhruba tři čtvrtiny pokryje státní dotace, nabídne celkem osmnáct bytových jednotek pro seniory z Pecky a okolí. Poptávka z jejich strany zatím převyšuje tuto kapacitu.

(jn)


ZVONIČKU VYSVĚTIL NOVÝ FARÁŘ Nový bělohradský farář P. Jiří Vojtěch Černý, který v Lázních Bělohradě vystřídal P. Pavla Szumilase, jenž před několika týdny přešel do Jičína, vysvětil minulou neděli zvoničku s novým zvonem v Uhlířích. Patronem zvonu, jehož pořízení financovalo město Bělohrad, je svatý Antonín. V historii Uhlířů je to již třetí zvon, dva předchozí byly sejmuty za obou světových válek.

FOTO: jn


Vodovod v Úlibicích je před dokončením

Úlibice - Jedna z největších investičních akcí za několik posledních let v Úlibicích, stavba obecního vodovodu, je téměř před dokončením. Náklady na postavení vodovodu přitom přesáhly sedm milionů korun.

První etapa stavby vodovodu byla dokončena na přelomu let 1999 a 2000, přičemž stála zhruba 5 milionů. Zahrnovala náklady na vodojem a vodovodní řád až po křižovatku směrem na Řeheč. "Druhá etapa byla dokončena před měsícem, nyní chybí ještě přípojky k lidem. Prakticky by se ale všechno mohlo stihnout ještě do konce roku. V rozpočtu jsme na vodovod měli vyčleněno 3,2 milionů, ale celkové náklady by nakonec měly být zhruba o 400 tisíc menší," spokojeně konstatuje místostarosta Úlibic Josef Plechatý. Podle něho si finanční náročnost akce s největší pravděpodobností vyžádá i půjčku ve výši 1 milionu. "Náš rozpočet je poměrně malý, pro letošek činí 2,2 miliony korun. Stavbu vodovodu jsme mohli realizovat především na základě našich dřívějších úspor. Přesto firmě Stavoka dlužíme 850 tisíc, které si budeme muset vypůjčit. Na to teď jednoduše v obecní kase nemáme. Další prostředky potřebujeme i na úhradu nákladů spojených s opravou hřbitovní zdi," říká místostarosta s tím, že její rekonstrukce přijde obec na 1,3 milionu. "Naštěstí se nám na opravu zdi podařilo opatřit půlmilionovou dotaci z okresního úřadu, zbytek budeme muset hradit z vlastních zdrojů. Část nákladů spojených s rekonstrukcí budeme platit v příštím roce v pravidelných splátkách," upřesňuje Plechatý.

Před schválením mají Úlibice i svůj územní plán. Ten obec potřebuje i vzhledem k možnosti získání dalších státních dotací. "Je pro nás nezbytný také z důvodu plánované výstavby obchvatu obce, ale souvisí i se zastavovacím plánem Úlibic. Bohužel v nejbližší době se do větších investic nemůžeme pustit, protože jsme se poměrně vyčerpali. Potřebovali bychom však například opravovat chodníky, osvětlení, ale pracovat i na odvodnění kostela," dodává místostarosta.

(max)


Církev snížila cenu za pozemky

Kopidlno - Jednání města s královéhradeckou diecézí o odkoupení pozemků na výstavbu průmyslové zóny vstoupila do nové fáze. Církev totiž v minulých dnech nabídla radnici zatím nejvýhodnější částku za odprodej svých pozemků. Podle starosty Kopidlna je již pro městskou pokladnu tato suma akceptovatelná a návrhem církve se bude v nejbližších dnech zabývat zastupitelstvo.

Podle v pořadí již třetího návrhu by římskokatolická církev odprodala pozemky za částku nepřesahující 50 korun za metr čtverečný. Celková suma vyplacená za zhruba 3 hektary pozemků by tak dosáhla cca 1,3 milionu korun. To je přitom o polovinu méně, než byla původní varianta, se kterou královéhradecká diecéze vstupovala do jednání. Město by pak částku za prodej pozemků mohlo splácet po dobu tří let. "Zatím jsme se s nabídkou církve jenom seznámili. Přišla totiž pouhý den před veřejnou schůzí zastupitelstva, a tak jsme se dohodli, že celou záležitost podrobně projednáme až na další pracovní schůzce," sdělil starosta Kopidlna Zbyněk Smolík. Podle jeho slov by poslední nabídka mohla být průlomem v dosavadních jednáních. "Myslím, že tato částka je pro nás již akceptovatelná, přesto bude znamenat velkou zátěž pro městské finance. Pokud se s církví dohodneme, určitě to výrazně ovlivní utváření rozpočtu na příští rok. Vybudování průmyslové zóny jsme si ale stanovili jako jednu z priorit, a proto chceme celou záležitost dotáhnout do konce. Stavba zóny tak pravděpodobně dostane přednost před některými dalšími investicemi," prohlásil starosta.

(pe)


Cidlina bude sledována elektronicky

Jičín - Zřejmě až do posledních týdnů tohoto roku budou na řece Cidlině nedaleko mostu v ulici Pod Koželuhy probíhat stavební práce. Podle sdělení vedoucího jičínského střediska Povodí Labe Bohumila Pleskače zde byla zahájena výstavba nového objektu vodoměrné stanice. Ta převezme funkci za dnes již nevyhovující zařízení umístěné na toku Cidliny u Bílého mlýna.

"Povodí Labe provádí výstavbu na základě rozhodnutí Českého hydrometeorologického ústavu. Společně se zároveň podílíme i na financování této investiční akce, jejíž celkové náklady se pohybují pod hranicí jednoho milionu korun," uvedl Pleskač.

Kromě technické úpravy říčního koryta a zpevnění jeho břehů v místech mezi Masarykovou obchodní akademií a SPŠ bude v pravém břehu postaven objekt vodoměrné stanice. "Toto místo bylo vytipováno jako nejvhodnější k výstavbě plně automatizované stanice, která bude napojena na celostátní síť podobně specializovaných zařízení. Elektronicky zpracované výsledky budou modemem po telefonních linkách přenášeny jak kompetentním úřadům, tak Českému hydrometeorologickému ústavu a samozřejmě i státnímu podniku Povodí Labe," dodal vedoucí jičínského střediska.

Kromě automatických měřicích zařízení bude stanice disponovat vodoměrnou latí s odečítací stupnicí. "Toto mechanické zařízení bylo doposud instalováno pouze u zmíněného Bílého mlýna v místech, kam je v mnohých případech problém se dostat. Proto vítáme jeho přemístění přímo do centrální části města. Zde budou moci obyvatelé Jičína sledovat průtok Cidliny a aktuální stav její hladiny s ohledem na jednotlivé povodňové stupně," sdělil předseda povodňové komise MěÚ v Jičíně Vlastislav Matucha.

(mar)


Nové Noviny