Nové Noviny č. 35/017. září 2001str. 5

ZAVÍRÁNÍ HYDRANTŮ I přes nepříznivé počasí se ve Třtěnicích o víkendu uskutečnil nultý ročník tzv. "Zavírání hydrantů". Jak sám název akce napovídá, jednalo se o obdobu hasičských soutěží doplněných o některé kuriozní disciplíny. Například tradiční útok doprovázela atraktivní soutěž v hodu pivním sudem a přetahování. Klání se zúčastnila přibližně desítka družstev, přičemž nejvíce štěstí stálo u družstev Lískovic žen a mužů, která obsadila první místa ve svých kategoriích. Naopak domácí Třtěnice (na snímku) zcela vyhořely a slabou náplastí bylo pouze první a druhé místo v přetahování, když předchozí hod sudem vyhrál opět reprezentant z Lískovic. To, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se, pak všichni shodně dokázali při večerní rockotéce, kde zejména domácí opět nalezli ztracenou formu. Smyslem celé akce bylo ale především pobavit sebe i přihlížející diváky. Na příští rok slibují pořadatelé ještě více kuriozních soutěží, kterých se budou moci opět zúčastnit dobrovolné hasičské sbory přespolní i zdaleka. Již tuto sobotu na příznivce požárního sportu čeká další akce, kterou bude Memoriál Věry Šoltysové a Jaroslava Červeného v Nemyčevsi.

vad, FOTO: pe


OFF ROAD FESTIVAL 2001

Jičín - Po oba víkendové dny, 8. a 9. září, se bývalý vojenský prostor pod Zebínem u Jičína opět zaplní terénními auty a jejich fanoušky. Vedle terénních speciálů a terénních aut - leštěnek budou k vidění i motorky čtyřkolky a program obohatí i seskok parašutistů, záchranné práce jičínských hasičů, ukázky práce psovodů a jejich psů a sobotní večerní ohňostroj. Po oba dny začíná program vždy od 9.30 hodin.

(red)


Policie České republiky

Nová Paka - Během odpoledne 25. srpna odcizil neznámý pachatel z objektu teplárny v Nové Pace traktorový fekální přívěs zelené vojenské barvy. Škoda činí asi 40.000 Kč.

Jičín - Během noci na 28. srpna se vloupal neznámý pachatel do skladu firmy Hortena v Soudné a odcizil odtud dva křovinořezy zn. Stihl. Způsobil tak škodu za přibližně 25.000 Kč.

Jičín - V časných ranních hodinách 30. srpna přestřihl neznámý pachatel visací zámek na bedně s novinami a časopisy u prodejního stánku na Husově ulici v Jičíně. Následně odtud odcizil tiskoviny za zhruba 3.000 Kč.

Milovice - Dvacetiosmiletý muž z Albrechtic byl zadržen policejní hlídkou v Hradci Králové krátce potom, co u benzinové čerpací stanice v Milovicích načerpal téměř 90 litrů naturalu a bez zaplacení ujel. Vůz, do kterého pohonné hmoty čerpal, měl navíc namontovanou odcizenou SPZ. Způsobená škoda je 2.500 Kč. Vyšetřovatelem mu bylo sděleno obvinění pro trestný čin krádež.

Dětenice - Řidič vozu Škoda 105 z Kolínska po požití nezjištěného množství alkoholických nápojů ve svém bydlišti vyjížděl 31. srpna ve 3 hodiny ráno z podniku Oseva v Dětenicích. Přitom přehlédl zavřenou kovovou bránu, kterou prorazil. S neovladatelným vozidlem vyjel z objektu a následně narazil do svahu zarostlého živým plotem. Řidič utrpěl lehké zranění, škoda činí 15.000 Kč.

Jičín - Do benzínové čerpací stanice na obchvatu Jičína se 31. srpna kolem 1 hodiny vloupal neznámý pachatel. Dlažební kostkou rozbil zadní okno a z prodejního pultu odcizil cigarety a alkoholické nápoje za přibližně 20.000 Kč.

Třebovětice - Ve stáji společnosti Agrom Třebovětice podřezal neznámý pachatel 4 prasata o váze asi 70-100 kg. Na nalezeném stavebním kolečku je pak odvezl k přistavenému vozu. Ke krádeži došlo mezi 1. až 3. hodinou ranní 2.září. Společnosti vznikla škoda asi 24.000 kč.

(tm)


Zajímavé tituly U Pašků

Devátá V oblaku dezinfekce

Také se bojíte navštívit lékaře? Zkuste se na svět podívat očima Ivanky Deváté.

Motto Kč 149,-

Kupka Pevnosti a opevnění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Libri Kč 490,-

Stein Množení rostlin pro dům a zahradu

Na praktických příkladech uvidíte jak vypěstovat rostliny.

Příroda Kč 196,-

NABÍZÍME:

CD - Urbanová - Slavné české opery

MC - Nohavica - Moje smutné srdce

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/532 267).


Veřejné strážce lidé moc nerespektují

Hořice, Prachov, Jičín - Již rok jsou veřejní strážci při pochůzkách v lese či u rybníků vybaveni novými pravomocemi, které jim mají pomoci účinněji zasahovat při odhalení nepovolené činnosti. Přestože nyní strážci mohou například podezřelé osoby legitimovat, provádět kontrolu osobních zavazadel, udílet pokuty včetně využívání dalších práv spojených s vykonáváním úlohy veřejného činitele, v praxi je situace stále stejná. Respekt ke strážcům je vlažný a skutečné možnosti zabránit trestné činnosti jsou omezené. I proto se již objevil nový návrh, který prosazuje vznik zcela profesionální veřejné stráže vybavené širokými pravomocemi.

Na území okresu dnes působí ve funkci veřejných strážců desítky školených dobrovolníků, kteří náleží k lesní, rybářské, myslivecké, vodní stráži a stráži přírody. Aby mohli vykonávat svoji práci, musí u sebe mít průkaz a odznak s číslem. "Podle doporučení by na území okresu mělo být asi 40 lesních strážců, ve skutečnosti jich je pouze dvacítka. O funkci lesního strážce prostě není zájem," tvrdí Rudolf Janek z Okresního úřadu v Jičíně. Sám přiznává, že ohlašované posílení kompetencí platné od loňského roku, je těžké v praxi naplnit. "Strážci dnes provádí stejně jako předtím spíše prohlížecí a informační činnost. Přestupek může skončit i na pokutě, proti vážnějším porušením zákona jsou však stejně jako předtím nedostatečně vybaveni pravomocemi. Nemohou například zabavit předměty spojené s trestnou činností, jako je to obvyklé v západní Evropě nebo v Kanadě," dodává Janek.

S problémy se často setkávají i pracovníci společnosti Lesy České republiky. "Naše zkušenosti jsou takové, že povědomí lidí o lesní stráži je velice chabé. Navíc si myslím, že se novou zákonnou úpravou v praxi vůbec nic nezměnilo. Pokud narazíte v lese na hulváty, tak se s nimi stejně nedomluvíte, ani kdybyste měli průkazku a odznak. Proto musíme někdy spolupracovat s policií. Lidé si totiž bohužel stále myslí, že všechno je jako za socialismu a lesy patří všem," říká Jiří Dunda, lesní správce Lesů České republiky. Podle jeho vyjádření lesní strážci v závažnějších případech kontaktují policii, a to především v případě nezákonných těžeb a pytláctví. "Samozřejmě, že je důležité rozlišovat společenskou závažnost jednotlivých přestupků. Nejčastějším přestupkem je přece jenom nepovolené parkování na lesních cestách a zajíždění do lesa. Horší je to už v případech krádeže dříví a pytláctví. Tehdy kontaktujeme policii," pokračuje Dunda.

Právě nedostatek kompetencí strážců vyvolal úvahy o možnosti profesionalizace veřejné stráže. "Takový profesionální strážce by měl mít široké pravomoce, operoval by v rámci kraje a mohl by působit současně jako lesní, rybářský či myslivecký strážce. Využíval by celou řadu oprávnění, mimo jiné i k odebírání a zabavování předmětů a v krajním případě by mohl použít i zbraň. Otázkou je, kolik by takových strážců v kraji hlídalo. Pokud by jich bylo málo, nemělo by to celé vůbec smysl," domnívá se Rudolf Janek.

Částečně odlišný pohled zastává ekonom a správce majetku rodiny Schliků Vladimír Tekverk, který má pod patronací i známou oblast Prachovských skal. "Myslím, že problém není v otázce pravomocí lesní stráže nebo ochránců přírody, ale především v nás lidech. Sám jsem se mohl přesvědčit, že i kdyby strážce měl sebevětší pravomoce, proti skupině vandalů nemá velkou šanci účinně zasáhnout. Pak nezbývá než zavolat policii. Kromě toho si stěží dokážu představit myšlenku profesionální stráže a její statut. Zdejší lesy jsou soukromým majetkem a asi bychom nebyli nadšeni, kdyby se nám tu proháněli vyzbrojení lesníci." Podle Tekverka plní ochrannou úlohu velmi dobře vlastní lesní stráž rodiny Schliků, která spolupracuje i se strážci přírody ze Svazu ochránců přírody. "Jedná se spíše o neformální spolupráci. Jejich pomoc a připomínky ale určitě vítáme. Často se tu totiž potýkáme s táborníky či ohníčkáři a musíme hasit drobné požáry. Letos jsme se naštěstí s těmito problémy nesetkali," dodal Tekverk.

(pe)


Nové Noviny