Nové Noviny č. 35/017. září 2001str. 9

200 minut blues v Káčku

Jičín - Koncertní vystoupení tří hudebních skupin patřících v současné době k absolutní špičce českého blues bude bezesporu vyvrcholením pátečního programu festivalu Jičín - město pohádky.

V komponovaném pořadu pod názvem 200 minut blues se 14. září od 21 hodin na pódiu velkého sálu jičínského K-klubu na Valdštejnově náměstí představí skupiny Lady I and The Blues Birds, Stan The Man a Bluesweiser.

Předprodej vstupenek s možností rezervace stolu probíhá v prodejně vín v Čelakovského ulici čp. 84 dnes a ve všedních dnech příštího týdne od 15 do 18 hodin a zítra, tedy v sobotu, od 9 do 12 hodin.

Čtyřčlennou skupinu Lady I and The Blues Birds není třeba zdlouhavě představovat vzhledem k tomu, že v Jičíně absolvovala již tři koncertní vystoupení. Byla založena v roce 1995 a její dominantní postavou je zpěvačka Ivana Eržika Konopásková. Po mnoha úspěšných vystoupeních na Slovensku, v Německu a Maďarsku vydala skupina své první CD, jehož propagaci podporuje zvýšenou koncertní aktivitou na českých pódiích.

Skupina Lady I and The Blues Birds hraje strhující směs elektrifikovaného blues, sestavenou ze známých standardů chicagského blues, doplněnou skladbami z tvorby současných bílých bluesově a blues-rockově orientovaných skupin z Texasu. Vše doplňují první skladby z vlastní autorské dílny. Výsledný efekt je pak spojením tradice s moderním pojetím bluesové hudby. Vše v novém, originálním pojetí, kdy navíc Ivana Konopásková, jako možná první bluesová žena ve střední Evropě začala vedle zpěvu hrát i na foukací harmoniku.

Hlavní postavou skupiny Stan The Man je kytarista samouk Stan Volarz, který se narodil ve skotském Eidenburgu v roce 1951. Jeho počáteční tvorbu ovlivnila bluesová vlna druhé poloviny 60. let, pak se ale vrátil k velikánům let padesátých, jakými byli například Otis Rush, Willie Dixon, Howlin' Wolf a Albert King. Stan Volarz patří k bílým interpretům, o kterých lze říci, že blues mají v duši. Na naši hudební scéně se poprvé objevil v polovině 90. let a od té doby pravidelně vystupuje v pražských bluesových klubech.

Slovenská bluesová skupina Bluesweiser vystupovala v Jičíně již v listopadu loňského roku. Pětičlennou sestavu kapely vede její zakladatel Ďuro Turtev, o kterém se v odborných slovenských kruzích hovoří jako o "ozajistém bluesmanovi". Bluesweiser po dobu svého trvání prošel různými stádii svého zaměření, od čistě akustického v polovině 80. let, přes elektricko-akustické kolem roku 1989, až po dnešní plně elektrifikovanou podobu.

Současný styl skupiny je dravé elektrické blues s prvky funky, shuffle a boogie. Repertoár je postaven jednak na vlastních kompozicích a dále na osobitém zpracování převzatých skladeb.

(mar)


Pivílko osobně dohlížel

Vodník Pivílko si minulý týden přijel prohlédnout tiskárnu Fitos ve Staré Pace, aby osobně dohlédl na tisk propagačních materiálů k vodnickým slavnostem, které se konají zítra v areálu novopackého pivovaru.

FOTO: jn


Kynčlová a Švábenická vystavují v Městském kulturním středisku

Nová Paka - Dvě členky Spolku Podkrkonošských výtvarníků, který je sdružen při novopackém MKS, se v malém sále novopackého kulturního stánku představí přátelům umění svoji výtvarnou tvorbou.

Jaroslava Kynčlová, která sice z Nové Paky nepochází, je již Pačačkou téměř dvacet let a svojí výtvarnou činností, zaměřenou na keramiku a batikované oděvy, se začala zabývat nedlouho po svém příchodu do tohoto podkrkonošského města. Svoje výtvarná díla již několikráte prezentovala vesměs na společných výstavách s více výtvarníky. Při nastávající výstavě v MKS se představí ve dvojici se spoluvystavovatelkou malířkou Ludmilou Švábenickou z Hořic. Tato výtvarnice prezentovala své obrazy rovněž již několikráte na různých společných výstavách, naposledy o letošním červenci v Železnici, kde svoji malířskou tvorbu vystavovala společně s malířem Milošem Gerstnerem. Tento dlouholetý člen Podkrkonošského spolku výtvarníků se tentokráte na novopacké vernisáži představí jako řečník svým úvodním slovem. Pohodovou atmosféru vernisáže, která bude zahájena v pátek 7. září v 17 hodin, bude na klavír spoluvytvářet Olga Klimešová z Hořic. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí v 9 - 12 a 13 - 17 hod. až do 21. září.

(ur)


Nové Noviny