Logo NN

Nové Noviny č. 36/0114. září 2001str. 1

Lázeňskému městu hrozí, že přijde o většinu kompetencí

chybí

Pivovar přiláká tisíce turistů

Nová Paka - Jednou z největších turistických atrakcí v Nové Pace je tamní pivovar, který ročně přitahuje tisíce turistů, pro které vedení firmy zprostředkovává exkurze spojené s nezbytnou ochutnávkou.

Podle sládka Daniela Váši jenom v letošním roce možností prohlídek areálu využije odhadem asi 15 tisíc návštěvníků. "Exkurze jsou opravdu velmi populární. Drtivou většinu návštěvníků k nám přivezou různé cestovní kanceláře, prohlídku zajišťujeme i individuálně ale nejméně pro deset osob. Samozřejmě nás může navštívit i jednotlivec, ovšem pouze v tom případě, pokud si zakoupí ještě dalších devět vstupenek," doplnil s úsměvem sládek. Zároveň říká, že exkurze jsou pro pivovar i zajímavým zdrojem příjmů. Cena vstupenky se totiž pohybuje v průměru mezi 40 až 50 korunami. "S prohlídkou jsou spojeny ale i náklady, k nim patří například velmi populární ochutnávka našeho excelentního piva," spokojeně konstatuje Váša.

Samotná prohlídka pivovaru začíná v prostorách sladovny, kde mohou příchozí zhlédnout ruční výrobu a jako za starých dobrých časů potkat čoudu, který dbá na odsušení sladu. Okruh pokračuje varnou, kde jsou návštěvníci seznámeni s technologií od firmy Novák a Jahn Praha z roku 1929, poté směřují do spilky přes prostory bývalých chladících stoků, zvaných štoky, kde pivo původně chladlo za pomoci proudícího vzduchu v obrovské mělké vaně. Turisté navštíví i ležácký sklep plný tanků se zrajícím pivem, a tam lze ochutnat i pravé kvasnicové pivo. Prohlídka končí závěrečným výstupem na povrch, který je spojen s návštěvou stáčírny piva do připravených sudů a lahví.

(max)

(Viz Turisté v Českém ráji... str.4)


VOS čelí odvolání účastníka soutěže

Jičín - Výběr dodavatele pro výstavbu nové kanalizační soustavy v průmyslové části Jičína provázejí komplikace. Jeden z účastníků výběrového řízení se odvolal k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a tím zřejmě oddálil termín zahájení letošní největší investiční akce jičínských vodáren.

Důvodem je jeho nespokojenost s rozhodnutím představenstva Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín, které zakázku za zhruba 20 milionů korun přidělilo společnosti VCES Vodohospodářské stavby Hradec Králové, jejíž cenová nabídka měla být podle našich informací druhá nejnižší.

Zástupce investora, ředitel VOS Jičín Václav Matula, potvrdil, že se jeden z účastníků řízení odvolal. Uvedl, že jde o firmu Integra Liberec, která se mezi více než deseti uchazeči o stavbu umístila až na jednom z posledních míst. Pořadí jednotlivých nabídek stanovila pětičlenná výběrová komise, konečné slovo mělo představenstvo.

"Považuji za seriózní, abychom se stanoviskem vodohospodářské společnosti nejprve seznámili zainteresované strany," zdůvodnil Václav Matula, proč se vodárny zatím nemohou k záležitosti veřejně vyjádřit. Stanovisko firmy, která stížnost k ÚHOS podala, se do uzávěrky nepodařilo získat. Podle důvěryhodného zdroje byly určením vítěze soutěže překvapeni i někteří z členů představenstva VOS, kteří se pro nedostatek informací zdrželi hlasování.

(jn)


Omezí placená parkoviště

Jičín - V pondělí dojde ke zrušení zpoplatněných parkovišť v částech Tyršovy a Fügnerovy ulice. V těchto zónách budou řidiči nadále platit pouze přes letní turistickou sezónu, přičemž již od příští to bude prostřednictvím dvou parkovacích automatů.

Toto opatření je zatím jediným výstupem vyhodnocení dopravní situace v Tyršově, Fügnerově, Denisově a Jungmanově ulici. K jednání s představiteli všech dotčených orgánů a institucí byli přizváni i zástupci zde žijících obyvatel, kteří své výhrady vyjádřili peticí.

"Navržený výjezd z Denisovy do ulice Českých bratří neakceptovali zejména odborníci, kteří ho považují za nebezpečný vzhledem ke špatnému výhledu do křižovatky přes parkující automobily," zdůvodnil zachování současného stavu tajemník MěÚ Peter Bareš. Podle něho neprošel ani požadavek na zrušení krátkého jednosměrného úseku ve spodní části Jungmanovy ulice.

(mar)


POHÁDKOVÝ FESTIVAL ZMOKL Tradičním průvodem byl v pondělí zahájen v pořadí již 11. ročník festivalu Jičín - město pohádky. V jeho průběhu se například uskutečnila předpremiéra nového českého pohádkového filmu Královský slib, vystoupila operní pěvkyně Dagmar Pecková a další známé osobnosti. Program pokračuje ještě dnes a zítra, kdy jej zakončí ohňostroj.

FOTO: pe


Místo alternativního trestu část odsouzených volí vězení

chybí

Bývalý starosta Šmiraus vyzval k rezignaci několik zastupitelů

Lomnice nad Popelkou - Diskuse o tom, pod který pověřený úřad třetího stupně by měla po zrušení okresních úřadů spadat Lomnice nad Popelkou, vyvolala ostré spory mezi místními zastupiteli. Po bouřlivém jednání nakonec převládl názor připojit se k Semilům, oproti dalším návrhům, mezi kterými se často hovořilo především o Jičínu a Turnovu.

Lomnice nad Popelkou chtěla pověření třetího stupně rovněž získat. Nesplnila však stanovené kritérium 15 tisíc obyvatel žijících ve správním obvodě, a proto jí nezbylo než se připojit pod jiný pověřený úřad. Na výběr přitom tamní zastupitelé měli čtyři možnosti, a to Semily, Turnov, Jilemnici a Jičín. Starosta města Vladimír Mastník za účelem rozhodnutí o jedné z možností svolal koncem srpna mimořádné zasedání zastupitelstva. Protože se zastupitelé na setkání nedokázali ani po tříhodinovém jednání na žádné variantě definitivně shodnout, odložili své hlasování o této otázce až na další týden.

Mezitím se však skupina několika zastupitelů rozhodla uspořádat vlastní neoficiální anketu, ve které obyvatelům Lomnice byly nabídnuty pouze dvě možnosti, a to Jičín nebo Semily. V této anketě, která vyvolala u několika dalších zástupců města silný odpor a znamenala rozbušku pro příští jednání, se pro Jičín vyslovilo zhruba 56 procent lidí a 43 procent pro Semily.

Pokračování na str.2


Nové Noviny